Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.02.2010, 13:44:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Primim "talantii" dar depinde de noi ce facem cu ei. Suntem responsabili pentru ceea ce suntem/facem. Asta cu "asa ne este dat sa fim" e o scuza. Nu "ne este dat" sa fim cumva, ci alegem ce/cum vrem sa fim. Ori liber arbitru ori predestinare.
Tu ce crezi despre "cel care ti-e destinat"? Si asta o fi tot un talant?

Problema este ca nu avem a alege dintr-o infinitate de posibilitati, ci alegem numai din lucrurile care ne sunt date...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.02.2010, 13:49:57
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Problema este ca nu avem a alege dintr-o infinitate de posibilitati, ci alegem numai din lucrurile care ne sunt date...

Depinde de fiecare cate posibilitati vede sau intelege. Nu o sa-mi spui acum ca "fiecare vede si intelege cat ii este dat sa inteleaga", nu?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.02.2010, 14:10:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Depinde de fiecare cate posibilitati vede sau intelege. Nu o sa-mi spui acum ca "fiecare vede si intelege cat ii este dat sa inteleaga", nu?
Ei, chiar si darul (ca sa nu zic datul) de a vedea sau de a intelege tot de la Dumnezeu vine, nu de la noi... tot ce avem in viata asta de la Dumnezeu ne este daruit (daca preferi mai mult acest termen): nu doar "talantii", dar si ravna de a tine post, spre exemplu, ca tot suntem in perioada asta... e adevarat ca tu alegi daca sa tii sau nu post, dar daca nu iti da Dumnezeu si ravna si putere... poti sa vrei tu si sa nu se intample nimic! harul, talantul se daruieste, nu se castiga...

Nu ma intelege gresit, sunt si eu impotriva predestinarii, dar sunt pentru un sistem in care Dumnezeu este in centru, nu omul (gen: daca vreau eu, daca aleg eu, aia e! ca nu e asa, degeaba vrei tu, daca nu vrea si Dumnezeu)... Omul doar alege daca sa-si urmeze sau nu crucea...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.02.2010, 14:19:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Primim "talantii" dar depinde de noi ce facem cu ei. Suntem responsabili pentru ceea ce suntem/facem. Asta cu "asa ne este dat sa fim" e o scuza. Nu "ne este dat" sa fim cumva, ci alegem ce/cum vrem sa fim. Ori liber arbitru ori predestinare.
Tu ce crezi despre "cel care ti-e destinat"? Si asta o fi tot un talant?
Oi vei, oi vei...nu la asta ma refeream, ci la faptul ca daca eu pictez...as fi avut mai multe sanse sa devin o mare pictorita...decat contabila, sau aruncatoare cu sulita

Nu ca ne este dat sa fim, ni se da fiecaruia cate un dar, sau mai multe, cu ajutorul caruia sa ne fie mai usor sa ne definim, si sa intelegem in ce directie putem pasi mai usor...daruri mostenite, predate, sau originale...si tot asa.

Nu cred ca cineva mi-a fost destinat, ci doar ca a aparut la timpul potrivit.

Daca as fi crezut in predestinare, probabil m-as fi maritat cu primul...pentru ca probabil credeam ca de aia s-o fi impleticit prin viata mea..ceva de genul asta, dar totusi de aia cred eu ca am cap pe umeri, ca sa pot decide ce si cum, in functie de diverse...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.02.2010, 14:22:54
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ei, chiar si darul (ca sa nu zic datul) de a vedea sau de a intelege tot de la Dumnezeu vine, nu de la noi... tot ce avem in viata asta de la Dumnezeu ne este daruit (daca preferi mai mult acest termen): nu doar "talantii", dar si ravna de a tine post, spre exemplu, ca tot suntem in perioada asta... e adevarat ca tu alegi daca sa tii sau nu post, dar daca nu iti da Dumnezeu si ravna si putere... poti sa vrei tu si sa nu se intample nimic! harul, talantul se daruieste, nu se castiga...

Nu ma intelege gresit, sunt si eu impotriva predestinarii, dar sunt pentru un sistem in care Dumnezeu este in centru, nu omul (gen: daca vreau eu, daca aleg eu, aia e! ca nu e asa, degeaba vrei tu, daca nu vrea si Dumnezeu)... Omul doar alege daca sa-si urmeze sau nu crucea...

Intre daruit si destinat e diferenta mare.

Last edited by iana; 25.02.2010 at 14:27:33.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.02.2010, 14:41:24
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Oi vei, oi vei......
asta ce inseamna?

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
nu la asta ma refeream, ci la faptul ca daca eu pictez...as fi avut mai multe sanse sa devin o mare pictorita...decat contabila, sau aruncatoare cu sulita

Nu ca ne este dat sa fim, ni se da fiecaruia cate un dar, sau mai multe, cu ajutorul caruia sa ne fie mai usor sa ne definim, si sa intelegem in ce directie putem pasi mai usor...daruri mostenite, predate, sau originale...si tot asa....


Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu cred ca cineva mi-a fost destinat, ci doar ca a aparut la timpul potrivit.

Daca as fi crezut in predestinare, probabil m-as fi maritat cu primul...pentru ca probabil credeam ca de aia s-o fi impleticit prin viata mea..ceva de genul asta, dar totusi de aia cred eu ca am cap pe umeri, ca sa pot decide ce si cum, in functie de diverse...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.02.2010, 14:50:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
asta ce inseamna?
Un fel de "of"...dar mai jewish asa, cel putin asa ceva tin eu minte, dar am sa caut sa stiu daca nu cumva o fi din alta limba
Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul


Edit: Da, stiam eu ce stiam...

Oy vey (Yiddish: אױ װײ), or just oy,[1] is an exclamation of dismay or exasperation [1] meaning "oh woe." ...cu mentiunea ca nu l-am folosit pentru a exprima exasperare...ci doar un oftat mai comic asa. Hugs hugs!

Last edited by AndruscaCIM; 25.02.2010 at 14:53:49.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.02.2010, 14:52:14
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul

Nu cred ca cineva mi-a fost destinat, ci doar ca a aparut la timpul potrivit.

...
de fapt a fost scos in cale la momentul potrivit :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.02.2010, 14:57:13
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
de fapt a fost scos in cale la momentul potrivit :)
Si tu crezi ca suntem pioni pe o tabla de sah?! Eu nu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.02.2010, 15:05:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
de fapt a fost scos in cale la momentul potrivit :)
Da, VladCat...dar tot a depins si de mine sa imi dau seama si ce inseamna acest potrivit, pentru ca asa...dupa cum am mai spus, puteam sa cred asta despre primul baiat cu care mi s-a intersectat viata...si sa imi spun ca asta o fi sensul!

Dumnezeu ne trimite semnale, indicii..oameni, de la care sa si putem invata, sa ne formam, sa gandim, sa analizam, decidem...ca sa ne vada si pe noi cum ne folosim creierul in viata, si incotro ne duce...

Daca eu voiam un motociclist, si asta ar fi fost obsesia mea din fasa...pai fii tu sigur ca puteau sa imi iasa 100 pe cararea vietii, si de tot felul...ca eu aia voiam si intr-acolo ma indreptam.

Bineinteles ca Dumnezeu ne da totul, incepand cu viata...insa daca noi ne dovedim a fi orbi, sau cu prea putin discernamant...vom interpreta totul tot cum o dam noi...numai cum trebuie nu, si vom si refuza sa intelegem ca gresim.

Nu stiu, sper ca nu m-am imbarligat prea tare...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am o problema. Poate ma puteti ajuta. ionut98 Intrebari utilizatori 6 03.08.2011 09:37:44
am o mare ciuda si neliniste poate ma puteti ajuta cu un sfat annajanette Generalitati 54 31.12.2010 10:53:45
Ma puteti ajuta? truthtostone Generalitati 1 26.10.2009 07:39:34
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 00:14:44
MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT iubire Mari Duhovnici si predicile lor 2 23.08.2007 16:39:19