Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2010, 13:13:05
bogdanc bogdanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2010
Mesaje: 4
Implicit Postul negru

M-am hotarat ca in aceasta zi sa tin post negru dar nu sunt sigur daca asta implica sa nu mananci sau sa nu mananci si sa nu bei nimic...ma puteti indruma?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2010, 13:26:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Post negru inseamna sa nu mananci si sa nu bei nimic.
O zi ai sa rezisti, daca esti sanatos. Mai multe zile...nu stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.04.2010, 13:31:17
bogdanc bogdanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2010
Mesaje: 4
Implicit o sa rezist

Am de unde. Cred ca-mi va prinde bine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2010, 15:17:37
bogdanc bogdanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2010
Mesaje: 4
Implicit am facut-o

Am tinut pos negru si nu am murit. Am mers si la biserica si duapa aceea am mancat. Hristos a Inviat va urez din Anglia.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2010, 15:54:11
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Adevarat a inviat ! Vezi multmeste-i lui Dumnezeu ca te-a ajutat !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2010, 20:36:54
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdanc Vezi mesajul
Am de unde. Cred ca-mi va prinde bine.
Ai grija cind postesti sa nu te gindesti "las ca am de unde sa mai slabesc" e mare inselare.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2010, 23:18:21
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

O prietena de-a mea a postit 11 zile doar cu apa in Sudan, la calduri de 60 grade.

A tot spus ca ea nu se poate lasa de fumat, si a ajuns in Sudan sa lucreze, si volens-nolens s-a lasat de fumat (tutunul lor e groaznic) !

Deci nu exista nu pot, numa nu vreau !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.04.2010, 12:31:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdanc Vezi mesajul
Am tinut pos negru si nu am murit. Am mers si la biserica si duapa aceea am mancat. Hristos a Inviat va urez din Anglia.
Ma bucur ca ai reusit, dar sa stii ca m-ai facut sa rad... Te asteptai sa mori?! Dumnezeu nu il lasa pe cel care se jertfeste pentru El, din contra revarsa mult har asupra lui!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.04.2010, 11:30:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sa ne intarim si cu binecuvantarea parintelui duhovnic in asemenea osteneli.
Este foarte riscant a cadea in inselare, mandrie si altele asemenea.

Toat osteneala este buna, insa nu toata ne este de folos.
Unii ucenici sunt impiedicati, cu mare intelepciune, de la anumite osteneli.

"Cei nepovatuiti cad ca frunzele." (Sfantul Efrem Sirul)
Sa alergem neincetat la un duhovnic nevoitor si foarte intarit in cele ale credintei si vietii celei duhovnicesti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.04.2010, 11:43:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu se moare de la un post negru de o zi, mai ales ca, de fapt, nici nu este vorba de o zi si o noapte, ci doar de o zi.
Altii tin post trei zile si doua nopti fara hrana si apa...fara apa ? Mi se pare putin necugetat, apa inseamna mersul bun al lucrurilor trupului omenesc si o deshidratare severa poate sa faca ravagii .
Mai este o mare greseala in pregatirea acestui post negru de 3 zile, si anume, imbuibarea inaintea acestuia. Mare greseala ! Impactul postului va fi si mai greoi si suferind din punct de vedere al sanatatii.
Nu am mai inteles un lucru, dupa cele trei zile de post negru, se da la masa moare si varza murata . De ce ? De ce, dupa trei zile de nemancat, dupa trei zile de deshidratare accentuata sa se dea apa aceia sarata ? De ce se da si hrana uscata, solida, cand pentru un astfel de stomac ajuns intr-un stadiu sensibil, hrana trebuie bine rationata pentru a nu crea neplaceri. Ca sa nu mai vorbim si de imbuibarea de dupa aceste zile private de hrana.
Poate ca de aceia am intalnit cel mai adesea la calugari ( maici ) probleme cu stomacul, fiindca, desi se presupune ca se mananca sanatos, totul se manifesta intr-un cadru necontrolat din punct de vedere medical si nutritional.
Postul ar trebui educat, fiindca, inainte de un post de trei zile, mai indicat este a se imputina mancarea treptat, inaintea acestuia, decat a se imbuiba si a se abuza, mai ales de hrana cu un nivel ridicat de toxine si carbohidrati.
Dar, bine-nteles, fiind vorba de credinta, nu mai poate fi vorba de nimic anatomic in aceasta priviinta.
Nu doresc sa va inchipuiti cum este sa postesti de apa cateva zile, desi se tot pune accentul pe cea hrana...
Am intalnit pe la manastiri copii postind trei zile si doua nopti, la inceputul Postului Mare, nu stiu cum se ingaduie astfel de lucruri pentru trupul unui copil (14-15-16 ani ), mai ales, in fiecare an, dar cred ca ar trebui sa se rationeze mai bine postul atunci cand vine vorba de fragilitatea trupului uman.
Am intalnit o fetita care nici nu terminase clasa a 8 a si plecase la manastire, a fost primita si pusa la munca si la post cot la cot cu celelalte persoane din manastire mai mature . Dar, bine-nteles, ea era doar un copil si astfel a avut mult de suferit, nu se putea adapta pe deplin, desi isi dorea acest lucru, iar cei din jur nu o intelegea ca atare ci o ponegrea continuu, o certa, o canonisea, o brusca, etc. Bine-nteles, dupa cativa ani copila a plecat .
Cata salbaticie ! Cata salbaticie pe un considerent presupus " gingas ", de credinta...Si cand te gandesti ca este vorba de un suflet, o valoare incomensurabila pentru care Dumnezeu a lasat turma, ca sa nu-l piarda...
Sa mai spuna Anca ca nu exista asa ceva in manastire, adica sa vietuiasca copii ! ! !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 13.04.2010 at 12:50:24.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, post negru

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul negru Darkanian Postul 747 28.03.2024 10:11:15
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12