Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 22.05.2009, 21:02:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, solutia sta in mana si in mintea fiecaruia, insa, mai ales in biserica ortodoxa, ca si particularitate, solutia sta in Biserica, depinzi de aceasta...este clar !
Cat despre subiectivism, din pacate cred cu tarie ca in politica si in religie subiectivismul este la el acasa.
Cine vrea sa ma contrazica, nu are decat !. Asta este parerea mea !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #142  
Vechi 22.05.2009, 21:23:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da, este o problema la noi totusi cu duhovnicul, ca inteleg ca la asta faci aluzie cand vorbesti de subiectivism, ory. Parca tot Sophia intreba cum e cu schimbarea lui. se spune uneori ca nu poti sa-l schimbi fara 'motive intemeiate'. Eu am deschis un topic despre ascultarea de duhovnic dar parca nu prea s-a raspuns la el.
Este f folositor sa ai duhovnic, dar trebuie sa ti-l alegi bine si sa nu fie unul care sa-ti porunceasca, ci sa te sfatuiasca, sa te indrume. Ascultarea asta n-ar trebui sa fie in sensul autoritar. este o problema complicata..
Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a pus unde m-a pus si m-a facut sa ma intalnesc cu un om de felul parintelui meu.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 22.05.2009, 21:24:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6100

aici il deschisesem
Reply With Quote
  #144  
Vechi 22.05.2009, 21:42:08
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cand am vorbit de subiectivismul din religie, m-am referit in general la aceasta...
Cat despre duhocnici, nu mai comentez.
Poate altadata, cu toate ca-mi este destul de greu...suntem doar oameni, asta este clar ! ! !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #145  
Vechi 23.05.2009, 02:24:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar daca suntem oameni, suntem si fii ai lui Dumnezeu. Tocmai de aceea tanjim sa ne impartasim.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 23.05.2009, 19:46:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Chiar daca suntem oameni, suntem si fii ai lui Dumnezeu. Tocmai de aceea tanjim sa ne impartasim.
Ca in pilda Fiului risipitor. Oare cati argati ai Tatalui nu se indestuleaza cu paine, iar noi pierim de foame?
Venirea lui Hristos prin Taina Euharistiei are ca scop iertarea pacatelor, ci nu recompensa pentru meritele noastre.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 23.05.2009, 23:23:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Ca in pilda Fiului risipitor. Oare cati argati ai Tatalui nu se indestuleaza cu paine, iar noi pierim de foame?
Venirea lui Hristos prin Taina Euharistiei are ca scop iertarea pacatelor, ci nu recompensa pentru meritele noastre.
Da, asa e! Si nu numai iertarea pacatelor, ci comuniunea cu El si cu Biserica.
Schmemann spune ca impartasania a devenit o pietate personala din taina Bisericii cum era. Ne impartasmi dupa putintele si neputintele noastre, poentru a fi noi sfintiti, si nu SI pentru a ne sfinti in Biserica, in Trupul lui Hristos, cu ceilalti.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 23.05.2009, 23:29:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Ca in pilda Fiului risipitor. Oare cati argati ai Tatalui nu se indestuleaza cu paine, iar noi pierim de foame?
Venirea lui Hristos prin Taina Euharistiei are ca scop iertarea pacatelor, ci nu recompensa pentru meritele noastre.
Care merite, George? "Fara Mine nimic nu puteti face". Nu se zice asa?
Reply With Quote
  #149  
Vechi 24.05.2009, 02:54:59
fantana's Avatar
fantana fantana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Daca ne va fi dor de Hristos cred ca ne vom impartasi de cate ori vom putea si vom cauta sa putem cat mai mult. Cel mai rau este sa nu incercam aceasta asa cum fac eu nemernicul dovedind ca nu ard, nici macar nu palpai uitand, pierzand clipe.
Sa cititi si "Telul vietii crestine" - Sfantul Simeon Noul Teolog (Colectia Comorile Pustiei), trateaza si acest aspect si multe altele.
__________________
http://fantana.wordpress.com/
Reply With Quote
  #150  
Vechi 24.05.2009, 16:45:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Care merite, George? "Fara Mine nimic nu puteti face". Nu se zice asa?
Asa este numai ca teologia apuseana a ramas la conceptia juridica. Nici nu se numeste taina, ci sacrament.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16