Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 20.06.2009, 18:28:21
fantana's Avatar
fantana fantana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Și eu am fost surpins de schimbarea rânduielii legate de post. Pe ce se fundamentează ea?
__________________
http://fantana.wordpress.com/
Reply With Quote
  #192  
Vechi 20.06.2009, 18:55:33
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai cei f. cititi dintre noi spun ca s-ar baza pe tipicul Sf. Sava si ca noi restul lumii n-am fi stiut lucrul acesta. Eu inclin sa cred ca-i asa, dar schimb intrebarea in de ce trebuie de acum incolo sa stim si de ce n-a fost pina acum important sa nu "gresim"?
Mai am o temere ca exista ceva mai vechi decit acest tipic care s-ar putea sa spuna altceva.............
Reply With Quote
  #193  
Vechi 20.06.2009, 19:54:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Wauuuuuuuuuuuuu! Drept urmare cei care tin de epiecopul care s-a impartasit la catolici ...sa o faca si ei!
Cei care tin de cel care ia bani pt preotie sa fie si ei coruptibil
samd
In Biserica, SOBORUL eiscopilor este garantul pastrarii credintei ortodoxe. Un singur episcop nu. Mai greseste fiecare...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 20.06.2009, 19:58:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Pai cei f. cititi dintre noi spun ca s-ar baza pe tipicul Sf. Sava si ca noi restul lumii n-am fi stiut lucrul acesta. Eu inclin sa cred ca-i asa, dar schimb intrebarea in de ce trebuie de acum incolo sa stim si de ce n-a fost pina acum important sa nu "gresim"?
Mai am o temere ca exista ceva mai vechi decit acest tipic care s-ar putea sa spuna altceva.............
Nu am apucat sa citesc tot ce s-a scris (zilele astea nu prea a timp) dar as vrea sa mai adaug ceva in legatura cu ce zici tu aici:

Exista ceva mai vechi decat regulile tipicului sf. Sava: exista formarea treptata a acestor reguli, sistematizarea si unificarea celor dinainte, care erau foarte variata dupa loc.
Si care sunt o bijuterie, dar sa nu uitam ca s-au format, si ele, din viata vie a Bisericii.
Noi cam uitam ca intr-o biserica daca Duhul Sfant lucreaza regulile se pot si schimba (NU dogmele, regulile care oglindesc si aplica dogmele la viata noastra de zi cu zi).
Deci, in momentul in care credinciosii ajung sa vada niste reguli, chiar ajunse la o perfectiune, ca ceva fixat pe vecie, ca o LEGE sfanta, ceva nu este in regula cu viata Bisericii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #195  
Vechi 20.06.2009, 20:00:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre post si dezlegari:
http://www.parohiamacin4.org/postul.htm
Reply With Quote
  #196  
Vechi 21.06.2009, 11:21:39
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desigur regulile trebuie adaptate la viata vie a bisericii. Dar rotusi ce s-a schimbat...de trebuie schimbate regulile?
Pestele este scump in toata lumea!!!
Credinta si trairea ei in scadere.
Usurarea in traire n-a adus progres ci regres.
Obisnuinta ramine in continuare o a doua natura.
Rau nu-i sa postim de 2 ori pe saptamina nici medical, ba e chiar indicat.
Lucrurile simple sint usor de intele/aplicat (amendamente/dezlegari samd sint pentru teologii de birou)
Postul nu-i obligatoriu (in viata actuala a bisericii) asa ca nu-i nevoie sa usurezi ceea ce poate sa nu fie o greutate.
De ce trebuie schimbate regulile cind un lucru functioneaza? De ce trebuie schimbate cu o regula care nu a avut rezultatul scontat? (vezi bis. catolica)

In alta ordine de idei multumesc mult pentru subliniere Fani. Acum eu ca om ce fac ascult de epiecopul locului sau astept soborul? Pina la decizia soborului te multumesti ani de zile cu decizia episcopului ca iti dau cazuri unde de ani de zile soborul nu ia o decizie clara, episcopul se fofileaza si el si preotul trebuie sa decida. Ori asta-i mai om decit episcopul si mai supus greselii. Pe scurt ceea ce spui tu in cazul ascultarii este TEORIE iar noi traim in realitate nu pe hirtie!
Reply With Quote
  #197  
Vechi 21.06.2009, 13:42:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Desigur regulile trebuie adaptate la viata vie a bisericii. Dar rotusi ce s-a schimbat...de trebuie schimbate regulile?
Pestele este scump in toata lumea!!!
Credinta si trairea ei in scadere.
Usurarea in traire n-a adus progres ci regres.
Obisnuinta ramine in continuare o a doua natura.
Rau nu-i sa postim de 2 ori pe saptamina nici medical, ba e chiar indicat.
Lucrurile simple sint usor de intele/aplicat (amendamente/dezlegari samd sint pentru teologii de birou)
Postul nu-i obligatoriu (in viata actuala a bisericii) asa ca nu-i nevoie sa usurezi ceea ce poate sa nu fie o greutate.
De ce trebuie schimbate regulile cind un lucru functioneaza? De ce trebuie schimbate cu o regula care nu a avut rezultatul scontat? (vezi bis. catolica)

In alta ordine de idei multumesc mult pentru subliniere Fani. Acum eu ca om ce fac ascult de epiecopul locului sau astept soborul? Pina la decizia soborului te multumesti ani de zile cu decizia episcopului ca iti dau cazuri unde de ani de zile soborul nu ia o decizie clara, episcopul se fofileaza si el si preotul trebuie sa decida. Ori asta-i mai om decit episcopul si mai supus greselii. Pe scurt ceea ce spui tu in cazul ascultarii este TEORIE iar noi traim in realitate nu pe hirtie!
Până una alta, dragă Marius, realitatea zilei și pe hârtie ( pe certificatul de naștere al tău ) , indică o sărbătoare, așa că : La Mulți ani , dragă Marius ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #198  
Vechi 21.06.2009, 16:25:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Desigur regulile trebuie adaptate la viata vie a bisericii. Dar rotusi ce s-a schimbat...de trebuie schimbate regulile?
Pestele este scump in toata lumea!!!
Credinta si trairea ei in scadere.
Usurarea in traire n-a adus progres ci regres.
Obisnuinta ramine in continuare o a doua natura.
Rau nu-i sa postim de 2 ori pe saptamina nici medical, ba e chiar indicat.
Lucrurile simple sint usor de intele/aplicat (amendamente/dezlegari samd sint pentru teologii de birou)
Postul nu-i obligatoriu (in viata actuala a bisericii) asa ca nu-i nevoie sa usurezi ceea ce poate sa nu fie o greutate.
De ce trebuie schimbate regulile cind un lucru functioneaza? De ce trebuie schimbate cu o regula care nu a avut rezultatul scontat? (vezi bis. catolica)

In alta ordine de idei multumesc mult pentru subliniere Fani. Acum eu ca om ce fac ascult de epiecopul locului sau astept soborul? Pina la decizia soborului te multumesti ani de zile cu decizia episcopului ca iti dau cazuri unde de ani de zile soborul nu ia o decizie clara, episcopul se fofileaza si el si preotul trebuie sa decida. Ori asta-i mai om decit episcopul si mai supus greselii. Pe scurt ceea ce spui tu in cazul ascultarii este TEORIE iar noi traim in realitate nu pe hirtie!
In ceea ce priveste aceasta regula concreta cu pestele in perioada penticostarului, parerea mea (si a celor care au reintrodus-o, se pare), este ca este la fel de important sa postesti si sa te bucuri. Fiind perioada de bucurie, se da o dezlegare speciala la peste.
Dar sigur, nu suntem obligati sa mancam.. La urma urmelor, sper sa nu va sochez, dar daca pestele e scump sau nu ii place cuiva, sa il inlocuiasca cu altceva, atunci! Ca semn de bucurie... Sau sa nu manance..
Asta raspunde si intrebarii tale finale: faptul ca este dezlegare la ceva nu ne obliga sa mancam.. Deci, cu bucuria invierii in suflet, poti si sa postesti, daca asa te simti mai bine si sau ti se pare mai corect si sau astepti un sobor care sa hotarasca, nu? ;-)

Post binecuvantat in continuare!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #199  
Vechi 21.06.2009, 19:46:59
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Obligativitate sa te bucuri? Pai nu stiu la voi da la mine nu se poate. Bucuria mea (a Invierii) tine doar citeva zile
Pe de alta parte nu prea am cum sa ma bucur (mai mult, mai tare) ca mainc peste pentru ca de obicei imi este rau dupa aceea. Stiam ca ciocolata da stari de euforie ...e nou pentru mine sa aud ca o face si pestele!
Reply With Quote
  #200  
Vechi 21.06.2009, 20:21:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Stiam ca ciocolata da stari de euforie ...
asa am auzit si eu, deci poate in vremurile astea moderne se da dezlegare la ciocolata iar pestele sa fie oricum de post, pentru cine il suporta, la stomac si la buzunar ! !

La multi ani, Marius si multa sanatate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 13.08.2009 23:58:18