Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2009, 13:08:50
fantana's Avatar
fantana fantana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 24
Arrow Rugăciunile femeii însărcinate

O, Împărate Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, izvorule al vieții și al nemuririi, îți mulțumesc că întru căsătoria mea m-ai făcut vas al binecuvântării și al darului Tău. Căci Tu, Stăpâne ai zis: „Creșteți și vă înmulțiți, umpleți pământul și-l stăpâniți !”
Îți mulțumesc și mă rog : binecuvântează acest rod al trupului meu care mi-a fost dat de către Tine. Ocrotește-l și-i dă viață întru Duhul Tău cel Sfânt. Dă lui creștere întru sănătate și trup curat cu mădulare bine întemeiate. Sfințește trupul lui, mintea și inima și toate simțurile și dăruiește acestui prunc care va să se nască suflet înțelept și întemeiază întru el frica Ta. Înger credincios, sufletului și a trupului îi dăruiește. Păzește-l, ține-l, întărește-l și adăpostește pre el în pântecele meu până în ceasul nașterii lui. Și nu tăinui pre el în pântecele maicii sale pentru că mâinile Tale l-au alcătuit dându-i viață și sănătate.

O, Doamne Iisuse Hristoase întru atotputernicile și părinteștile Tale mâini încredințez copilul meu. Așează pre el sub mâna harului Tău și prin Sfântul Duh sfințește-l și-l înnoiește întru viață veșnică, ca să fie mădular al Cereștii Tale Împărății. AMIN.

O, întru tot Milostive Hristoase Dumnezeul nostru caută și mă păzește pre mine roaba Ta, de frică și de duhurile rele care caută să strice lucrul mâinilor Tale. Iar când va veni ceasul și timpul meu, izbăvește-mă cu harul Tău. Privește cu ochi milostivi pre mine roaba Ta și izbăvește-mă de dureri. Luminează-mi neputințele cele dintru timpul ieșirii și dă-mi întărire și putere la naștere. Fă-o grabnică prin atotputernicul Tău ajutor. Că slava lucrului Tău este aceasta și tăria atotputerniciei Tale, lucrul Harului Tău și a inimii Tale milostive. AMIN.

Împărăteasa mea mult milostivă, nădejdea mea, 0 Maica lui Dumnezeu, bucuria celor necăjiți. Ajută-mă că sunt fără ajutor. Mijlocește Tu și roagă-te la Fiul tău, Hristos Dumnezeul nostru să lumineze mie timpul acesta în care port prunc și să-mi ușureze greutatea sarcinii nevrednicei roabe Sale și să dăruiască binecuvântarea Sa peste pruncul care îl voi naște. Căci nu știu alt ajutor mântuitor și nici altă nădejde de scăpare ca să mă păzească și să ne apere (cu pruncul meu).
Că întru a Ta mijlocire și ajutor, slavă și mulțumire întru toate înălțare, Unuia Dumnezeu în Treime, Făcătorul tuturor acum și pururi și-n vecii vecilor .
AMIN.


(de Cuviosul Părinte Sofronie Saharov)
__________________
http://fantana.wordpress.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2009, 17:05:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Rugaciune pentru nastere usoara

O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecsts milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 09:39:32
Hirotonia femeii patinina34 Preotul 155 31.05.2013 21:11:23
Necuratia femeii andravenache Din Vechiul Testament 3 26.03.2011 22:06:32
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52