Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2010, 22:19:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Un crestin adevarat ar trebui sa aiba tinta raiul, sau mai bine zis sa tina mintea in iad si sa nu deznadajduiasca cum spunea Sf. Siluan!
In iad sunt si vom fi multi dar cred ca atat timp cat inca mai putem lucra la mantuirea noastra suntem datori sa o facem!
Dumnezeu nu ne-a creat pentru iad, a vrut si doreste sa fim cu El!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2010, 23:33:22
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu i-a lasat omului puterea de a decide ce anume sa aleaga in viata. Fiecare gand, fiecare gest, fiecare fapta, ramane scrisa undeva si va trebui intr-o zi sa dam socoteala.
Nimic pe lume nu-i intamplator si nimic pe lume nu se intampla fara voia Lui Dumnezeu. Pe lume nu au aparut numai carti bisericesti, ci si best-salle-uri ale Sandrei Brown. Omul alege singur ceea ce vrea sa citeasca. Televizorul nu ne arata numai programul "Trinitas", "National geographic", "Discovery" iar filmele sunt de cele mai multe ori daunatoare. Omul alege la ce sa priveasca. Internetul este o sursa inepuizabila de informatie de orice fel. Putem lesne sa cautam "fetitze", jocuri de noroc, forumuri unde se face bascalie de orice... Totul depinde de noi in ceea ce alegem. NIMENI nu poate spune ca nu e constient de ceea ce face, chiar si pe-aici cand se mai incing spiritele, sau ne mai dam in petec cu faptele noastre marete. Totusi, in sufletul fiecaruia dintre noi exista un "self-control" care "bifeaza" faptele cu bile albe si negre, iar noi, numai daca nu vrem, nu distingem culorile!!!
Nu am fost trimisi inutil pe pamant; fiecare dintre noi are o misiune. Unii au inteles-o destul de devreme in viata, altii o mai cauta inca, iar altii nici nu realizeaza ca traiesc... Cum hotaraste Dumnezeu sa-i descopere fiecaruia menirea, e o taina doar de El stiuta; noi trebuie doar sa veghem, sa nadajduim si sa ne pazim cat mai mult de... "bilele negre"! Iar ca sa ne mantuim trebuie sa... "tinem mintea in iad!". Dar sa si constientizam asta, ca altfel cadem in deznadejde si pierdem si ce-am avut. Rugaciunea ne face intelepti si ne fereste de multe ispite! Si... nu exista ispita care sa nu fie eliminata prin rugaciune. Fumatul? Floare la ureche!!! Sunt altele mult mai grele. Doar cei slabi nu se pot stapani sa nu mai fumeze. Parintele Ilie Cleopa, intrebat fiind, "care e cel mai mare pacat?", a raspuns: "Cel pe care nu ti-l poti stapani!!" Problema nu se pune de ce nu abandonam viciul, ci doar "cand?" vom deveni suficient de intelepti sa realizam ce facem cu adevarat. Bine-ar fi ca "sfarsitul" sa ne gaseasca totusi pregatiti!!
Doamne ajuta-ne sa intelegem Cuvantul Adevarului Tau!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Se poate tine "post partial?" fallen Postul 175 07.04.2012 09:49:09
Despartirea dintre "Iuda" si "Israel" sunsray Din Vechiul Testament 3 16.10.2011 22:20:29
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42