Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1491  
Vechi 26.02.2010, 14:06:02
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
MM:

În schimb, “cei credincioși la sfârșit” vor fi răsplătiți prin ștergerea tuturor greșelilor lor ( Sola Fide - faptele bune sau rele nu mai contează).
Păi dacă scrie că li se șterg greșelile cum susți că greșelile nu mai contează? Deci contează greșelile dar socotindu-li-se credința, asemenea celor din vechime care prin credință au căpătat iertare și li s-a socotit virtute, tot așa și acestora. Chiar așa de neserioasă vă este interpretarea că în propriul text, în aceiași frază vă vădiți absurdul viceversărilor sau nu se vede cum vă dați silința de a transforma dulcele în amar și albul în negru și dreptul în strâmb neglijând propriile fraze? Cum se poate să fiți cu mințile atât de feștite cu sola solamenita, sola fide-l castro-n? Cum faceți de vă păcăliți că nu se vede de la distanță? Ne credeți proști, orbi, ce aveți voi impresia? Chiar nu vă pasă cum vă vădiți nonșalant obrăznicia căci lingviste fiind ar fi trebuit ca măcar în aceiași frază să nu vă dați arama pe față producând sensuri absurde, ce se contrazic ori prin care se vădește minciuna... Că mințiți e clar, dar speram să fie mai cu talent, că așa e chiar ridicol să pretinzi că nu minți cînd se vădește că minți din fiecare frază răutăcioasă... poi și dracilor le-ar fi rușine să aibe angajate asemenea lingviste. Sau defapt voi numai vă dați a fi profesoare de limbi. Ce meserie aveți? Ce v-a dat nenia să scrieți? și cui? nătângilor? Dar iată că până și nătângii ca mine își dau seama că faceți munca asta de mocirlire puse de nenia... că altfel, dacă ați face-o din pură pasiune, atunci ați fi fost mult mai atente cu propriile fraze.

Exemple: Noe, Avraam, Iosua și Caleb fiul lui Iefone, și alții

Last edited by vsovivi; 26.02.2010 at 14:28:47.
  #1492  
Vechi 26.02.2010, 15:58:29
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Vsovi se înfoaie văzând (și apoi citând) fraza următoare : În schimb, “cei credincioși la sfârșit” vor fi răsplătiți prin ștergerea tuturor greșelilor lor ( Sola Fide - faptele bune sau rele nu mai contează).

Apoi, fără a sta pe gânduri, reacționează în trombă:

" Păi dacă scrie că li se șterg greșelile cum susți(sic!) că greșelile nu mai contează? Deci contează greșelile dar socotindu-li-se credința, asemenea celor din vechime care prin credință au căpătat iertare și li s-a socotit virtute, tot așa și acestora. Chiar așa de neserioasă vă este interpretarea că în propriul text, în aceiași(sic!) frază vă vădiți absurdul viceversărilor(sic!) sau nu se vede cum vă dați silința de a transforma dulcele în amar și albul în negru și dreptul în strâmb neglijând propriile fraze? Cum se poate să fiți cu mințile atât de feștite cu sola solamenita, sola fide-l castro-n? Cum faceți de vă păcăliți că nu se vede de la distanță? Ne credeți proști(sic!), orbi, ce aveți voi impresia? Chiar nu vă pasă cum vă vădiți nonșalant obrăznicia căci lingviste fiind ar fi trebuit ca măcar în aceiași(sic!) frază să nu vă dați arama pe față producând sensuri absurde, ce se contrazic ori prin care se vădește minciuna... Că mințiți e clar, dar speram să fie mai cu talent, că așa e chiar ridicol să pretinzi că nu minți cînd se vădește că minți din fiecare frază răutăcioasă... poi și dracilor le-ar fi rușine să aibe(sic!) angajate asemenea lingviste. Sau defapt(sic!) voi numai vă dați a fi profesoare de limbi. Ce meserie aveți? Ce v-a dat nenia(sic!) să scrieți? și cui? nătângilor(sic!)? Dar iată că până și nătângii ca mine(sic!) își dau seama că faceți munca asta de mocirlire puse de nenia... că altfel, dacă ați face-o din pură pasiune, atunci ați fi fost mult mai atente cu propriile fraze.

Exemple: Noe, Avraam, Iosua și Caleb fiul lui Iefone, și alții "

Răspuns la nedumeririle dumisale legate de exprimarea "...faptele bune sau rele nu mai contează"

Textul pucios despre care e vorba sună așa:

“...cei credincioși, și cărora li se șterge orice greșeală, căci sunt credincioși, și duhul pocăinței este duhul lor. Amin, amin, amin.” ( Citat din Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa din 12-02-2010)

De aici rezultă că doar două sunt condițiile necesare pentru ștergerea tuturor greșelilor credincioșilor pucioși:
1.-credința - căci sunt credincioși (dar nu orice credință, ci credința în învățătura pucioasă)
2.-pocăința - duhul pocăinței este duhul lor (dar fără nici o particularizare anume privind părerea de rău).

De aici rezultă că, spre exemplu, un bun credincios pucios care are duhul pocăinței pentru faptele săvârșite, dar nu-l iartă în nici un chip (din motive justițiare) pe cel care i-a greșit lui în vreun fel, va fi totuși iertat integral, în virtutea preceptelor de mai sus. Sau, tot așa de bine, dacă pocăința unora este superficială și ușuratică, lipsită de părere de rău sau de o mărturisire concretă, tot vor fi iertați, căci sunt credincioși.

Or, Biblia spune clar, că de nu vom ierta celor care ne-au greșit, să nu ne așteptăm ca să ni se ierte și nouă greșalele noastre.

În Biserica Ortodoxă există Taina Spovedaniei care aduce iertarea (ștergerea) greșelilor, dar nu fără a se îndeplini câteva condiții relativ complexe:
1.-pocăința creștinului să fie sinceră și profundă;
2.-mărturisirea lui să fie completă și responsabilă;
3.-să ierte toate greșelile tuturor celor care i-au greșit lui;
4.-să facă o făgăduință fermă de a lupta împotriva repetării greșelilor mărturisite (deci faptele rele contează încă – și de aceea e imperios necesar a nu se repeta);
5.-dacă păcatele sunt ușoare, să respecte unele recomandări ale duhovnicului de îndreptare și întărire a vieții;
6.-dacă păcatele sunt grave să respecte canonul de pocăință primit de la preotul duhovnic;
7.- penitentul se angajeze în fapte de milostenie față de semenii săi (deci și faptele bune contează).
  #1493  
Vechi 26.02.2010, 16:39:52
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Vsovi se înfoaie văzând (și apoi citând) fraza următoare : În schimb, “cei credincioși la sfârșit” vor fi răsplătiți prin ștergerea tuturor greșelilor lor ( Sola Fide - faptele bune sau rele nu mai contează).

Apoi, fără a sta pe gânduri, reacționează în trombă:

" Păi dacă scrie că li se șterg greșelile cum susți(sic!) că greșelile nu mai contează? Deci contează greșelile dar socotindu-li-se credința, asemenea celor din vechime care prin credință au căpătat iertare și li s-a socotit virtute, tot așa și acestora. Chiar așa de neserioasă vă este interpretarea că în propriul text, în aceiași(sic!) frază vă vădiți absurdul viceversărilor(sic!) sau nu se vede cum vă dați silința de a transforma dulcele în amar și albul în negru și dreptul în strâmb neglijând propriile fraze? Cum se poate să fiți cu mințile atât de feștite cu sola solamenita, sola fide-l castro-n? Cum faceți de vă păcăliți că nu se vede de la distanță? Ne credeți proști(sic!), orbi, ce aveți voi impresia? Chiar nu vă pasă cum vă vădiți nonșalant obrăznicia căci lingviste fiind ar fi trebuit ca măcar în aceiași(sic!) frază să nu vă dați arama pe față producând sensuri absurde, ce se contrazic ori prin care se vădește minciuna... Că mințiți e clar, dar speram să fie mai cu talent, că așa e chiar ridicol să pretinzi că nu minți cînd se vădește că minți din fiecare frază răutăcioasă... poi și dracilor le-ar fi rușine să aibe(sic!) angajate asemenea lingviste. Sau defapt(sic!) voi numai vă dați a fi profesoare de limbi. Ce meserie aveți? Ce v-a dat nenia(sic!) să scrieți? și cui? nătângilor(sic!)? Dar iată că până și nătângii ca mine(sic!) își dau seama că faceți munca asta de mocirlire puse de nenia... că altfel, dacă ați face-o din pură pasiune, atunci ați fi fost mult mai atente cu propriile fraze.

Exemple: Noe, Avraam, Iosua și Caleb fiul lui Iefone, și alții "

Răspuns la nedumeririle dumisale legate de exprimarea "...faptele bune sau rele nu mai contează"

Textul pucios despre care e vorba sună așa:

“...cei credincioși, și cărora li se șterge orice greșeală, căci sunt credincioși, și duhul pocăinței este duhul lor. Amin, amin, amin.” ( Citat din Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa din 12-02-2010)

De aici rezultă că doar două sunt condițiile necesare pentru ștergerea tuturor greșelilor credincioșilor pucioși:
1.-credința - căci sunt credincioși (dar nu orice credință, ci credința în învățătura pucioasă)
2.-pocăința - duhul pocăinței este duhul lor (dar fără nici o particularizare anume privind părerea de rău).

De aici rezultă că, spre exemplu, un bun credincios pucios care are duhul pocăinței pentru faptele săvârșite, dar nu-l iartă în nici un chip (din motive justițiare) pe cel care i-a greșit lui în vreun fel, va fi totuși iertat integral, în virtutea preceptelor de mai sus. Sau, tot așa de bine, dacă pocăința unora este superficială și ușuratică, lipsită de părere de rău sau de o mărturisire concretă, tot vor fi iertați, căci sunt credincioși.

Or, Biblia spune clar, că de nu vom ierta celor care ne-au greșit, să nu ne așteptăm ca să ni se ierte și nouă greșalele noastre.

În Biserica Ortodoxă există Taina Spovedaniei care aduce iertarea (ștergerea) greșelilor, dar nu fără a se îndeplini câteva condiții relativ complexe:
1.-pocăința creștinului să fie sinceră și profundă;
2.-mărturisirea lui să fie completă și responsabilă;
3.-să ierte toate greșelile tuturor celor care i-au greșit lui;
4.-să facă o făgăduință fermă de a lupta împotriva repetării greșelilor mărturisite (deci faptele rele contează încă – și de aceea e imperios necesar a nu se repeta);
5.-dacă păcatele sunt ușoare, să respecte unele recomandări ale duhovnicului de îndreptare și întărire a vieții;
6.-dacă păcatele sunt grave să respecte canonul de pocăință primit de la preotul duhovnic;
7.- penitentul se angajeze în fapte de milostenie față de semenii săi (deci și faptele bune contează).
cine vă învață pe voi ce rezultă din texte?

nici pe departe nu rezultă din citatul:

“...cei credincioși, și cărora li se șterge orice greșeală, căci sunt credincioși, și duhul pocăinței este duhul lor. Amin, amin, amin.” ( Citat din Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa din 12-02-2010)

aiureala asta în care dați exemplu exact ceea ce spuneam mai sus că voi chiar sunteți rău încurcate de cel rău fiindcă v-a pus nenia să comentați, păi așa comentați voi?:

Citat:
De aici rezultă că, spre exemplu, un bun credincios pucios care are duhul pocăinței pentru faptele săvârșite, dar nu-l iartă în nici un chip (din motive justițiare) pe cel care i-a greșit lui în vreun fel, va fi totuși iertat integral, în virtutea preceptelor de mai sus. Sau, tot așa de bine, dacă pocăința unora este superficială și ușuratică, lipsită de părere de rău sau de o mărturisire concretă, tot vor fi iertați, căci sunt credincioși.
Păi spune și dumneata cine a mai văzut ca cineva credincios, cu duhul lui fiind duhul pocăinței (pentru ce vrei dumneata) și să:

1) nu-l iartă în nici un chip (din motive justițiare) pe cel care i-a greșit ;
2) pocăința este superficială și ușuratică, lipsită de părere de rău sau de o mărturisire concretă ;

Păi în cazul acesta dat de tine el e posedat de duhul mândriei sau al fățărniciei și niciîntr-un caz duhul lui nu este duhul pocăinței!

Deci dacă și cu parcă se plimbau pe barcă, valul a venit, barca a trosnit, și dacă parcă a fugit, dar unde să fi fugit? marea i-a'nghițit!

Nu v-am zis că în aceiași frază dați argumente absurde și evident imposibile și ilogice din care se vede clar că niciîntr-un caz nu rezultă din texte ceea ce susțineți nonșalant, că rezultă... Ba din contră, din texte rezultă viceversa decât susțineți voi că rezultă, cele două lingviste, ce țin un discurs deductiv, logic, coerent, consecvent... și se vede clar că sunteți raționaliste, că numai ălora le-a mâncat raționalitatea înțelepciunea tainică a inimii.

Uite că iar mi-ați dat motive să mă înfoi. Și ce tot ai băgat în textul meu atâta sick? tu vrei să mă sick-tir-ești? Că-s nebun mi-ai mai zis, schizofrenic, delirum tremens, halucinant, că mă contrazic, că-mi bag capu'n tobă fiindcă-s surd și altele... iar acuma tot sic!, tot sic! și iarăși tot sic! ?... Ce, acuma așa-i moda ca în loc de cotcodac să se zică sic! ... ? Sau așa faceți voi când vi se pare că ați descoperit aberica? SIC! sau te-ai apucat să-mi corectezi textul din punct de vedere gramatical, scoțînd în evidență că iată nu-s lingvist așa mare ca voi două. Ba sunt mai mare ca voi, doar că gramatica mea nu este ca a ta, și mai și las prin text și câte-o greșală și de ciudă ca să poată unii să facă din gură în loc de cotcodac tot sic și sic și sic și iară sic... crezând că au ajuns în aberica ori că au clocit tocmai oul lui Columb!

Sau voi ați vrut să-mi demonstrați că știți gramatică și ca atare chiar sunteți lingviste... că doar mi-ați arătat că aceeași nu se scrie aceiași, și susți cu doi de ii, sau aibă în loc de aibe, dar absurdul viceversărilor ce are? sau ne credeți proști? sau nătângilor? ca mine ca și mine...

Poi mă, voi ați și sic-uit în plus pe acolo prin textul meu, uitând că eu imit și vorbirea în scriere că suntem pe forum și mai am și expresii proprii și personale și alte ciudățenii... deci iată că și la capitolul corectură lingvistică fușeriți... și atunci cine e nenia ăla care v-a angajat la miștocărit textele? un drac sărac... deci halal drăcie... Așa că mulțumesc lui Dumnezeu că a lăsat atacul ăsta de la un drac sărac... dar ce o să mă fac când vin ăia cu lova, lova, lova, fantastic, bombastic... deci mulțumesc lui Dumnezeu pentru voi!

Last edited by vsovivi; 26.02.2010 at 17:26:18.
  #1494  
Vechi 26.02.2010, 17:50:17
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Iar că faceți și un fel de luptă cu adversarul imaginar, un fel de katasuri, reiese clar din citatul:

Citat:
De aici rezultă că, spre exemplu, un bun credincios pucios care are duhul pocăinței pentru faptele săvârșite, dar nu-l iartă în nici un chip (din motive justițiare) pe cel care i-a greșit lui în vreun fel, va fi totuși iertat integral, în virtutea preceptelor de mai sus. Sau, tot așa de bine, dacă pocăința unora este superficială și ușuratică, lipsită de părere de rău sau de o mărturisire concretă, tot vor fi iertați, căci sunt credincioși.

Or, Biblia spune clar, că de nu vom ierta celor care ne-au greșit, să nu ne așteptăm ca să ni se ierte și nouă greșalele noastre.

În Biserica Ortodoxă există Taina Spovedaniei care aduce iertarea (ștergerea) greșelilor, dar nu fără a se îndeplini câteva condiții relativ complexe:
1.-pocăința creștinului să fie sinceră și profundă;
2.-mărturisirea lui să fie completă și responsabilă;
3.-să ierte toate greșelile tuturor celor care i-au greșit lui;
4.-să facă o făgăduință fermă de a lupta împotriva repetării greșelilor mărturisite (deci faptele rele contează încă – și de aceea e imperios necesar a nu se repeta);
5.-dacă păcatele sunt ușoare, să respecte unele recomandări ale duhovnicului de îndreptare și întărire a vieții;
6.-dacă păcatele sunt grave să respecte canonul de pocăință primit de la preotul duhovnic;
7.- penitentul se angajeze în fapte de milostenie față de semenii săi (deci și faptele bune contează).
De unde se vede clar că după ce ați născocit un exemplu care cică ''rezultă'' din text, v-ați apucat să-l biruiți exact ca sectanții cu biblia sau farriseii cu canoanele ortodoxe.

Iar apoi fericite că ați toborât la pământ adversarul plăsmuit ieșind așa ca din textele pucioase, vă simțiți împlinite că v-a satisfăcut ceva de efect, probabil șnurul de la sirenă pe care l-ați smucit prea mult, așa ca și cum se smucește mereu coada lui pisikaa...

Dar nu v-am zis ca adversarul ăla e propria voastră visare? că voi sunteți ca un fel de don quijote ce vă luptați și sancio panța e pe acolo... luptându-vă pentru dulcineea.

Și parcă nu v-am tot zis să nu mai consumați cafea. De acolo vi se trage!

Iar în lupta asta fără sfârșit, o luptă nimfomană uneori vi se pare că voi biruiți, că așa vă flatează, până vă cresc morile de vânt ca balaurii... apoi vă înving ei, că devin toți doar tiranozaur rex, cu care nu mai ai cum să te lupți că ăla nu luptă drept ci direct înghite... înghite cete întregi chiar dacă e așa de mic ca o râmă, ca o furnică... fiindcă viermii ăștia cât grăuntele de praf sau pulbere se cred că ei, că ei sunt ceva... și atunci să vezi ce nemulțumire le apare și ce solemnă poziție de drepți iau ei ca să sfideze și să se îndreptățească, și tu după ei... dar nu-i vezi, că-s ca grăuntele de praf cu demnitate, se crede el ceva acolo undeva, dar se crede mai ceva decât ceva, findcă se ceartă și cu grăuntele de pulbere, și o denumesc ei dialectică, cearta asta, dar nici vorbă de dialectică, ci e pură mândrie, ceartă cu năbădăi... ca să se satisfacă tovarășul... aia e! sofism al deznădejdii și necredinței fataliste.

Deci iată că nu v-am sfătuit rău văzînd cărui nărav ați căzut pradă și cui anume slujiți fără să știți: lui nenia, ăla care știe bunele maniere, a studiat la paris, salută pe drum, se spală pe mâini, umblă din casă în casă în vizite, nu stă cu căciula în cap când intră în încăperi, își potrivește ochelarii pe nas, te privește mustrător, soarbe cafea și s-a lăsat de țigară... te ia de sus și te învață mereu să vorbești frumos și să saluți pe ceilalți nenia... iar tu de frică te supui speriat. Păi nu e voie nici să-l înfrunți că e plin de lectură. Dar de ce îl crezi pe el? pentru că ți-a dat de muncă? și ce crezi că insinuiază că ai tu datoria să faci?

Dar voi mă persiflați mereu... noa nu-i bai, nu m-am supărat, stați liniștite că nu mă răzbun, deci nu vă ameninț ci vă iert din nou, în deșert... firește... sau unde striga Ioan? în pustie! interesant cuvânt acest cuvânt pustie! că luat pe litere și silabe, cu diacritice sau nu... are multe sensuri:ceva legat de pușcă sau un fel de putere a științei.

Last edited by vsovivi; 26.02.2010 at 18:13:22.
  #1495  
Vechi 26.02.2010, 20:46:13
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Vorba multă, sărăcia omului!

Vsovi încearcă să copleșească prin cantitate, văzând că n-a reușit până acum prin calitate. Dar... vorba ceea: Vorba multă, sărăcia omului!
Vsovi are pregătite pentru asta câteva argumente imbatabile, cu care bate apa în piuă. Unul dintre ele este “se vede clar”. Mai precis, “se vede clar că...”. Iată câteva exemple, comentate.

1.Se vede clar că lui nu-i plac raționaliștii, pentru că lor le place să fie raționali:
Nu v-am zis că în aceiași frază dați argumente absurde și evident imposibile și ilogice din care se vede clar că niciîntr-un caz nu rezultă din texte ceea ce susțineți nonșalant, că rezultă... Ba din contră, din texte rezultă viceversa decât susțineți voi că rezultă, cele două lingviste, ce țin un discurs deductiv, logic, coerent, consecvent... și se vede clar că sunteți raționaliste, că numai ălora le-a mâncat raționalitatea înțelepciunea tainică a inimii.

2. Se vede clar că-l deranjează temeiurile biblice și Sfânta Tradiție, motiv pentru care orice analiză temeinică este pentru el automat “sectară” și orice referință canonică este automat “farriseică”(sic!):
“De unde se vede clar că după ce ați născocit un exemplu care cică ''rezultă'' din text, v-ați apucat să-l biruiți exact ca sectanții cu biblia sau farriseii cu canoanele ortodoxe.”

3. Se vede clar că are probleme serioase cu simțurile, deși eu îl credeam un băiat simțit. De aceea adulmecarea duhurilor o face ceva mai greu, dar lui îi este clar că ele sunt rele:
“...simțeam clar că acolo este Dumnezeu, în Duh, acum nu-l mai simt;[...] și mie mi-e clar că bisericile sunt pline de duhuri rele”

4. Se vede clar că se cunoaște mai bine decât ne-am putea închipui noi, ceilalți. Și nici nu vrea să se schimbe, se simțește bine așa:
“deci e clar, mă repet la nesfârșit irațional, deci e clar că sunt schizofrenic, poi nici nu vreau să fiu rațional...”

5. Se vede clar că susține că eu susțin ceea ce n-am susținut niciodată:
“deci e clar că acum susți sus și tare din nou că VT nu vorbește de Mesia...”

6. Se vede clar că își face educația sexuală citind pe furiș Leviticul, din care a învățat clar că sexul este păcat:
“și iată în levitic 12 se arată clar că e păcat!”

7. Se vede clar că tot Leviticul stă și la baza studiilor lui postliceale de Puericultură Practică:
Deci reise din text, foarte clar, și faptul că[...]Deci din acest text al Leviticului 12 se înțelege foarte clar că pruncul nou născut este necurat 7 zile

8. Se vede clar că a descoperit în noi două vrăjitoare persiflatoare care duc o crâncenă vânătoare de sectanți:
“toate cu scopul clar de a decredibiliza și a persifla, căci un nenia v-a făcut să fiți voi sigure că pucioșii mint ori inventează, deci că e sectanți...”

9. Se vede clar că s-a prins că eu m-am prins că proorocii pucioși, ale căror proorocii nu se împlinesc, sunt orbi:
“Deci e clar ca lumina că negi duhul proorociei, duhul Luminii, zicând că întunericul a cuprins-o, deci e clar că susții că toți proorocii erau orbi...”

10. Se vede clar că a văzut și cu ochii închiși că e clar că noi nu ne contrazicem:
“păi aia măcar aveau ochi, căci voi dacă îi țineți strâns închiși e clar că nu vă contrațiceți...”

11. Se vede clar că așa de tare îl deranjează satisfacțiile altora, încât face clăbuci la gură și dă să fugă în mărăcini:
“Deci e clar ce vă dă vouă satisfacții: izbânda avocățească, și pentru asta ați face orice compromis, folosindu-vă de orice tertip, și ați așterne aici toată caterinca posibilă doar ca prin efect și punere în scenă să mai bifați voi acolo în rechizitoriul vostru, în zapisul grefierului, încă o mică gheruială împlinită pe fața Domnului în speranța ca întimidarea o să ne facă să fugim între spini și mărăcini așa ca iepurașul hăituit de vânători, dulăi și gonaci...”

12. Se vede clar că nutrește o antipatie manifestă față de antisemitism:
“Se vede clar diferența de aspect, de conținut, și anume că urarea finală, a fost mult mai frumos tocmită cu ocazia plinirii proorociei! și apare ceva nou: slava poporului Tău Israel!”

13. Se vede clar că atunci când trage concluzii, le trage de păr ca să nu-i cadă părul în ochi:
“Deci concluzia este clară, prima dată a zis „cu ochii mei văd” iar a doua oară a zis „văzură ochii mei””

14. Se vede clar că-i tare la calendar: calendarul pucios (pe stil vechi) este valabil, deși e vechi, iar cel din BOR (pe stil nou) este expirat, deși e nou. Tot la fel de clar îi este că stiliștii nu sunt stiliști:
“Nu e vorba de stil căci nu sunt stiliști! și iată o altă minciună drept argument, ci calendarul e clar că acela e valabil, ăla care îl afirmă CLD,...”

15. Se vede clar că gLumește susținând că noi, tot susținând catehismul BOR și combătând sectele cu Scriptura în față, ne-am molipsit de la sectanți și ne-am contaminat cu venin de erezie exantematică:
“...reiese clar că sunteți insuflate de duhul ereziei și voi născociți erezia crezînd că ați priceput textul în mod corect, cu scriptura fiind voi în fața voastră, exact ca și orice eretic pui de năpârcă, [...] e clar sper că pentru toată gLumea,...”

16. Se vede clar că toate “Înterpretările” lui Vsovi de până acum au fost în ceață și că abia acum ceața i se pare că se mai risipește:
“Deci înterpretarea abea acum e ceva mai clară...”
  #1496  
Vechi 27.02.2010, 23:32:28
01andrei01 01andrei01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 31
Implicit Buna din nou

Indrasnesc sa scriu din nou pe acest forum...Cu toate ca nu as fi vrut,de curand am gasit ceva pe net...Si mi-am adus imediat aminte ca Domnisoara sau Doamna mm este o luptatoare impotriva Bisericii Noul Ierusalim si o aparatoare desavarsita a asazisilor preoti ai lui Dumnezeu ...Uite-i pe "prea sfintii" http://www.videonews.ro/action/viewv...aza-pe-manele/ Comenteaza asta :))
Sunt sigur ca o sa zici ca nu este nimiq gresit in ce fac ei...Dar eu spun ca demnitatea de preot este depasita.
  #1497  
Vechi 28.02.2010, 00:26:26
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 01andrei01 Vezi mesajul
Indrasnesc sa scriu din nou pe acest forum...Cu toate ca nu as fi vrut,de curand am gasit ceva pe net...Si mi-am adus imediat aminte ca Domnisoara sau Doamna mm este o luptatoare impotriva Bisericii Noul Ierusalim si o aparatoare desavarsita a asazisilor preoti ai lui Dumnezeu ...Uite-i pe "prea sfintii" http://www.videonews.ro/action/viewv...aza-pe-manele/ Comenteaza asta :))
Sunt sigur ca o sa zici ca nu este nimiq gresit in ce fac ei...Dar eu spun ca demnitatea de preot este depasita.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8642
Vezi raspunsul nr 7 si nu mai smintiti si pe altii si cercetati inainte de a judeca...
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
  #1498  
Vechi 28.02.2010, 15:08:40
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 01andrei01 Vezi mesajul
Indrasnesc sa scriu din nou pe acest forum...Cu toate ca nu as fi vrut,de curand am gasit ceva pe net...Si mi-am adus imediat aminte ca Domnisoara sau Doamna mm este o luptatoare impotriva Bisericii Noul Ierusalim si o aparatoare desavarsita a asazisilor preoti ai lui Dumnezeu ...Uite-i pe "prea sfintii" http://www.videonews.ro/action/viewv...aza-pe-manele/ Comenteaza asta :))
Sunt sigur ca o sa zici ca nu este nimiq gresit in ce fac ei...Dar eu spun ca demnitatea de preot este depasita.
e superb !!!lasand la o parte faptul ca melodia e suprapusa(altfel,de ce ar rula in continuare si dupa ce imaginea dispare?)mie mi se pare extraordinar ca niste preoti nu si-au uitat ca sunt oameni si nu desconsidera traditiile(numai cine e...rauvoitor nu-si da seama ca e un dans grecesc)
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
  #1499  
Vechi 01.03.2010, 09:32:10
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

mariamargareta

Citat:
Răspunuri:
E clar că asta e o ispită de întâi aprilie, ca să scoți din context și persiflând ai combâtut nu pe subiect ci defapt vrednicia mea, ca să mă decredibilizezi pe mine păcătosul, dar ce, am susținut eu că sunt un vrednic demn de crezare? deci nu vă e clar că vă luptați cu adversari imaginari? iată exemplul clar căci mereu, mereu, mereu, vă confirmați că sunteți incapabile la modul cel mai clar de a purta un dialog consecvent, la subiect ci scoțând din context un adversar imaginar, zicând voi că „rezultă”, cum nici eu nu m-aș fi putut imagina atât de „faimos”, îl desfințați prin atâtea absurdități în cât din ceea ce realizați chiar rezultă, logic, matematic, deductiv, cursiv, foarte clar că sunteți praf și pulbere la capitolul citit! nu fiindcă nu citiți, nu, căci voi se vede că citiți mult și de multe ori, ci la capitolul claritate tainică, deci e clar că citiți în zadar, iar acum, din nou sunteți complet în pom, fiindcă înhăitându-vă cu raționaliștii ocidentali ați format inchiziția din răsărit și iată în mod clar cum v-ați autobiruit băgându-vă prin glumițe, mițe, mîțe, direct sub copitele lui faraon, și de acolo, călacte pe coadă v-ați ridicat sculișoare ademenitoare, uneltele ispitei prin care își manifestă nenia puterea lui de seducție, păcăliciul acela ironic și pervers, care v-a umplut mâinile cu jokeri ca să vi se pară că aveți cărți bune și că puteți miza și mașina, și casa, și ceasul de la mână, până și hainele de pe voi, crezând voi, fiind sigure că o să mă jupuiți, căci vi se pare că fiind voi bogate, atâta o să tot mizați până eu nu o să mai am cu ce să zic nu sick ci sec! ca apoi să ne arătăm cărțile... Dar cărțile voastre, chiar dacă o să las după voi și o să câștigați procesul, fiind măsluite, de nenia, atunci când o să înțelegeți că el v-a ajutat să trișați, o să începeți să plângeți ca pisicile și miorlăind de mama focului o să impresionați tot iadul dar tot degeaba, fiindcă nu mai e nimic de făcut, jocul s-a terminat și o să fiți voi cele care ați fost demonstrate de voi înșivă că ați furat... și astfel o să stați împreună cu ăla de care am vrut să vă feresc... în mod clar, iertându-vă eu mereu în mod clar, dar în zadar... că voi nu v-ați luat patul ca să umblați ci ați lovit cu patul la cap, iar când patul a crăpat, de frică v-ați suit pe casă și acolo ați stat până s-a-nnoptat de tot dănțuind cu toate pisicile un dans blestemat... fiindcă eu oricât v-am înțărcat jochiululhul asta al vostru de premiante, voi e clar că n-ați ascultat ci mereu, mereu, mereu m-ați persiflat și m-ați desfințat... și acum hai că iar m-am lăudat.
Vsovi încearcă să copleșească prin cantitate, văzând că n-a reușit până acum prin calitate. Dar... vorba ceea: Vorba multă, sărăcia omului!
Vsovi are pregătite pentru asta câteva argumente imbatabile, cu care bate apa în piuă. Unul dintre ele este “se vede clar”. Mai precis, “se vede clar că...”. Iată câteva exemple, comentate.

1.Se vede clar că lui nu-i plac raționaliștii, pentru că lor le place să fie raționali:
Nu v-am zis că în aceiași frază dați argumente absurde și evident imposibile și ilogice din care se vede clar că niciîntr-un caz nu rezultă din texte ceea ce susțineți nonșalant, că rezultă... Ba din contră, din texte rezultă viceversa decât susțineți voi că rezultă, cele două lingviste, ce țin un discurs deductiv, logic, coerent, consecvent... și se vede clar că sunteți raționaliste, că numai ălora le-a mâncat raționalitatea înțelepciunea tainică a inimii.

Citat:
Deci vouă vă plac raționaliștii, că v-a dat nenia de muncă rațională, v-a speriat ca să credeți că aveți voi datoria să... deci nu e clar?... pentru ce sunteți așa încrezute exact ca două căprițe cornute? în lingvism neîntrecute, dar eu vă văd cam amărâte... că vă luptați cu unul care cam pute! nu de la el vine mirosul ci de la păcatele pline de putoare pe care le-a acoperit pisikaa fiindcă stăteau sub gard la soare, cu nisip!
continuarea mai jos

Last edited by vsovivi; 01.03.2010 at 09:52:41.
  #1500  
Vechi 01.03.2010, 10:34:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit contiunare

2. Se vede clar că-l deranjează temeiurile biblice și Sfânta Tradiție, motiv pentru care orice analiză temeinică este pentru el automat “sectară” și orice referință canonică este automat “farriseică”(sic!):
“De unde se vede clar că după ce ați născocit un exemplu care cică ''rezultă'' din text, v-ați apucat să-l biruiți exact ca sectanții cu biblia sau farriseii cu canoanele ortodoxe.”

Citat:
Deci iată, se vede clar, rezultă, că de aia zic deci, că același nărav: de a scoate paiele din ochi cu biblia-n mână, pentru noi e temei biblic, mumă, iar dacă îl vedem la alții, e ciumă, iar când eu scriu farrisei e „sic!” dar când voi scrieți rromâni atunci e analiză temeinică... deci cine v-a pus pe voi la-mpărțeală? că doar cine-mparte parte-și face! Dar referințele canonice se fac pentru tămăduire, căci ele vorbesc despre modurile cum se pot vindeca sufletele alea ce vin la bolnița duhovnicească... dar iată că la voi sunt defapt referințe inchizitoriale, capete de acuzare, putoareoareoareoare.
3. Se vede clar că are probleme serioase cu simțurile, deși eu îl credeam un băiat simțit. De aceea adulmecarea duhurilor o face ceva mai greu, dar lui îi este clar că ele sunt rele:
“...simțeam clar că acolo este Dumnezeu, în Duh, acum nu-l mai simt;[...] și mie mi-e clar că bisericile sunt pline de duhuri rele”
Citat:
Păi
Citat:
ce e slava de la oameni? ce e slava omenească? ce e lauda de sine? folosindu-ne de a lăuda pe Dumnezeu... crezi că are nevoie Dumnezeu ca să ne prefacem mereu că-L lăudăm pe el când mie mi-e clar că eu cel puțin o fac mereu doar ca să mă laud pe mine... dar Dumnezeu este lăudat minunat doar în sfinți, nu ăia pe care-i vedem și credem noi sfinți, ăia doar se dau ei sfinți pe ei, ci ăia de prin icoane, de prin picturile murale, în ăia e lăudat Dumnezeu; iar ce se întâmplă la noi e grăire în deșert, ne lăudăm noi pe noi și între noi crezând că-L lăudăm pe Dumnezeu... dar primește Dumnezeu laude din buze viclene? din limbi pismatice? Păi cum făcea Hristos de gLumea nu-L lăuda pe El ci dădea slavă lui Dumnezeu? Deci cum făcea El și cum facem noi? deci nu e clar cu ce-s pline bisericile? Mai demult era altfel, se simțea acolo Harul chiar dacă nu era nimeni în bisercă, era noapte, eu stăteam adăpostit afară, sub acoperiș și simțeam liniștirea și bogăția, fiindcă veneam de frică acolo, frică grozavă care mă agita, iar acum se pare că în loc de Har e lăudăroșenie omenească și goliciune... și se simte... o simte oricine... ne flatăm reciproc crezând că lăudăm pe Dumnezeu, deci să fim serioși... ne lăudăm între noi... fiindcă nu facem nimic din ceea ce ar trebui... iar dovada este că în biserici se simte putoaroareoare omenească, slava în deșert... nu că aș face eu excepție, eu cred că-s primul la grăire în deșert, dar să mint că ar fi altfel și să zic ca și tine că putoarea și flatarea păcatelor e defapt HAR?

4. Se vede clar că se cunoaște mai bine decât ne-am putea închipui noi, ceilalți. Și nici nu vrea să se schimbe, se simțește bine așa:
“deci e clar, mă repet la nesfârșit irațional, deci e clar că sunt schizofrenic, poi nici nu vreau să fiu rațional...”

Citat:
Acolo vă scoteam la suprafață năravul cu care îi etichetați pe toți ce vă stăteau în cale ca pe niște smintiți ori schizofrenici...

Păi de aia am zis așa că voi nu aveți nici măcar noțiunile cuvintelor, dar nu doar luate din dicționar ci și sensul lor duhovnicesc, și voi neavând Adevărul, nu pricepeți sensul tainic, adică „unde bat”, și rupând din context pare absurd, dar nu e absurd ci e chiar corect: nu vreau să fiu rațional ci schizofrenic, fiindcă schizofrenia nu e diagnosticul ăla înfricoșător cu care vă serie pe voi nenia ci e defapt ruperea minții de la gLume și de la păcatele ei, adică ruperea minții de la viseu! dar fără să viseu! dacă pricepeți voi ceva din ce zic eu aicișa.
5. Se vede clar că susține că eu susțin ceea ce n-am susținut niciodată:
“deci e clar că acum susți sus și tare din nou că VT nu vorbește de Mesia...”
Citat:
Ba asta sușii mereu că Mîngîierea lui Israel a murit, dar nu textual ci ești purtată de duhul ăsta rău fiindcă voi ziceți că acolo la simbolul credinței „... și Carele a grăit prin prooroci”, gata nu mai grăiește de atunci nimic, tace ori a murit, deci iată, Carele, pentru voi a murit! păoi cum era să moară, iată că Duhul Sfânt mai grăiește și El este Mângâierea Noului Israel... din creștini, din români.


Deci asta susțineți, nu add litterram, că eu chiar văd ce rezultă din ceea ce scrieți voi, eu știu măsura rezultanta, că eu mai știu câteodată, de la Hristos, să citesc corect și exact „unde bateți”!

Deci se vede! clar! dacă nu credeți, recitiți ce ați scris! și dați-mi dreptate că eu am! acolo unde am, că doar nu m-am născut infailibilizabilizat.
continuarea mai jos

Last edited by vsovivi; 01.03.2010 at 10:50:59.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40