Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.09.2011, 19:16:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Pt a fi clar pt toata lumea:

NE IUBIM, VREM INTAI DE TOATE SA IMPLINIM VOIA LUI DUMNEZEU, NU A UNUI PREOT CE NU E DREPT EL INSUSI FATA DE HRISTOS

AM TRIMIS-O SA CEARA BINECUVANTARE CAND NU O IUBEAM, CAND NU NE SARUTASEM SI NICI MACAR NU O TINUSEM DE MANA..

APROPO' , SA-MI SPUNA CINEVA CA GANDUL CASATORIEI ESTE DE LA DIAVOL, DACA POATE..

LA INCEPUT AM CREZUT CA NE INCEARCA NEVOINTA SI RABDAREA SI NICI NU NE GANDEAM CA SE VA INCAPATANA ATAT DE MULT..

IN DEFINITIV, DUMNEZEU INSUSI NU A INTERVENIT IN LIBERTATEA OMULUI, CU CE DREPT O FACE ATUNCI DUHOVNICUL???!!!! (CARE , SE PRESUPUNE CA AR TREBUI SA IMPLINEASCA VOIA LUI DUMNEZEU AICI)

NEVRAND SA CERCETEZE, NU AVEA CUM SA DESCOPERE CE VREA DUMNEZEU CU FIICA DUHOVNICEASCA A SA

INCAPATANATEA DE CARE DA DOVADA ARATA CLAR MANDRIA, EGOISMUL SI FAPTUL CA NU ACEPTA CA DUMNEZEU AR AVEA ALTA INTENTIE CU EA..

DACA NU AR FI FOST MANDRU, S-AR FI SMERIT, AR FI CERCETAT SI AR FI DESCOPERIT SINGUR

IUBIREA DINTRE NOI, A INTERVENIT DUPA CE ACEST DUHOVNIC - E DUHOVNIC DE MANASTIRE, A SPUS DE MAI MULTE ORI CA NU DA BINECUVANTARE.., SI FIECARE DINTRE NOI OSARDUINDU-NE SA TRAIM SI SA IMPLINIM ACEL MIRIFIC: "DOAMNE, FIE VOIA TA CU NOI!"

ATUNCI, INTREB:
CAND A FOST VOIA LUI DUMNEZEU? CAND PAINTELE A SPUS NU, SAU CAND A APARUT IUBIREA DINTRE NOI SI ACEASTA IUBIRE EXISTA SI ACUM SI E DESTUL DE INTENSA IN SUFLETELE NOASTRE SI A "TRECUT" PESTE TOATE "NU"-URILE PAR SI PESTE TOATE CANOANELE DATE DE EL??
SE POATE CONTRAZICE DUMNEZEU ? EU STIU CA NICIODATA SI MAI STIU CA DINTRE DUMNEZEU SI OM, CHIAR SI DUHOVNIC, SINGURUL CARE POATE GRESI VREODATA ESTE DOAR DUHOVNICUL..
Duhovnicul e la o manatire de maici sau de calugari? Important.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.09.2011, 19:21:42
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
clujeanu33,

Cred ca abuzati de naivitatea utilizatorilor acestui forum, povestind intamplarea trunchiat si ispitindu-i sa judece un parinte duhovnicesc in conditiile in care ei abia cunosc cele intamplate.




Dar ce motive a invocat?



Si nu aveati si pana atunci?



Pai ati spus ca nu e duhovnicul dvs.
Atunci pentru ce sa va ierte/dezlege?






Poate a intuit situatia, o fi vazator cu duhul si doreste sa o protejeze de niste neplaceri..

Iar din ceea ce spuneti se pare ca o parte din ce intuise el s-a adeverit, ati tras-o in pacat.



Deci pana la urma nu aveti duhovnic, nu sunteti de fapt crestini practicant?
Sincer..



Iar dvs. inainte sa va spuna asta, ce i-ati spus sau ati facut?



Ispititi oamenii cu judecati pripite..

Eu personal nu vad nici un motiv pentru care n-ar face bine sa asculte in continuare de duhovnic..



Infantil?
Pai in ce etapa de traire a ortodoxiei va aflati mai exact?
Adica cam ce anume din ce faceti va indreptateste sa va considerati ortodox?

Si inca o intrebare, de ce vreti sa va casatoriti?

Frate Alin,

Incerc a-ti rasp pe scurt..
Ma aflu undeva "intre iadul deznadejdii si iadul smereniei" si pt mine, casatoria este o impreuna-patimire spre mantuire.

El ma considera nebun vazand ca eu tot insist sa cer binecuvantare..
Daca vroiam sa traiesc in pacate, mai ceream vreaodata casatoria?!
Si nu te poti gandi ca am ajuns ambii sa pacatuim TOCMAI PT CA EL CA DUHOVNIC S-A INCAPATANAT SA INCALCE CANOANELE BISERICII SI NECERCETAND SA NU NE DEA BINECUVANTARE?

DACA NE DADEA BINECUVANTARE, MAI PACATUIAM IN AFARA CASATORIEI?!!

Am duhovnic si nu problema e duhovnicul meu, ci al ei., din cate ai sesezat..

Am postat mai devreme din canoane ca oricine as fi, indiferent de am sau nu par duhovnic, cand vreau sa ma spovedesc, NICI UN DUHOVNIC NU ARE VOIE SA NU TE PROMEASCA, SAU CUM A FACUT EL SA MA PRIMEASCA DE "OCHII LUMII" SA NU MA LASE SA-MI SPOVEDESC NIMIC DIN CE ERAM PREGATIT SI APOI SA-MI DEA SI CANON..

CUM POT IMPLINI UN CANON CAND E DAT "NECANONIC"?!

HRISTOS A SPUS "IUBESTE-TI APROAPELE CA PE TINE INSUTI" SI CHIAR NE-A PORUNCIT SA NE IUBIM SI VRAJMASII, DAR EL DA UN CANON (DE A NU MAI VB SI DE A NU NE MAI INTALNI UNUL CU ALTUL) CE INCALCA PORUNCILE MANTUITORULUI...
SE CUVINE SA-L ASCULTAM, ASA-I?!!

A CERUT BINECUVANTARE SA MERGEM IMPREUNA LA MANASTIRE SI A SPUS NU..
TE INTREB, SI VA INTREB PE TOTI: CE PACAT POATE FI SA MERGI SI SA TE ROGI IMPREUNA INTR-O SF. MANASTIRE?
OARE NU, IN BISERICA LUI HRISTOS, "TOTI SUNTEM UNA, UNITI DUPA DUH SI CAP NE ESTE HRISTOS"?!
CE FEL DE CANON E ACESTA, CAND APLICAREA LUI INCALCA PORUNCA IUBIRII DATA DE HRISTOS?!
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.09.2011, 19:25:21
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
duhovnicul e la o manatire de maici sau de calugari? Important.
manastirea de metanie e de calugari, dar el ca si duhovnic spovedeste inclusiv femei, mireni..

Mai multe nu vreau sa spun, pt ca nu sunt aici sa-l acuz pe el, ca om, ca si duhovnic, ci pe mine ma intereseaza faptele sale puse fata in fata cu canoanele bisericii si poruncile mantuitorului, si nu vreau a spune mai multe, pt ca repede veti stii de unde este.., si nu asta intentionez
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.09.2011, 19:30:45
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Din felul in care a formulat postarea,traiesc cu sentimentul ca initiatorul topicului deja si-a dat raspunsul.Probabil,problema sa mai ramane si cum sa isi convinga partenera.
Nu este prima oara cand aud de astfel de cazuri si ma iertati,dar raman uluita de fiecare data cat de spalati pe creier pot ajunge unii oameni,incat sunt capabili sa isi distruga viata din cauza unor idei prost intelese.
Si se pare ca unii sunt perfect antrenati in a ne face sa devenim "oitele perfecte",indiferent ca el,bunul pastor ne conduce sa ne aruncam in prapastie.Mai conteaza?Importanta este ascultarea oarba!Rezistenta acestor oameni este atat de mare la schimbare,incat si Hristos Insusi daca ar veni sa le spuna altceva,nu L-ar asculta.
Mai rau este ca majoritatea adeptilor acestui stil de gandire,raspandesc la randul lor aceleasi idei,virusandu-i si pe cei care poate inca mai au semne de intrebare,care isi permit sa gandeasca pentru ei.Doar frica este un mijloc ideal de manipulare a maselor,nu-i asa?Frica ca te bate Dumnezeu,blesteme mascate si alte lucrari pline de "iubire" sunt aproape un lait motiv in randul acestor crestini.Frica,frica si iar frica...dar de iubire nu auzi cam deloc vorbindu-se,oare de ce?Oare a cui religie o propovaduiesc acesti oameni?Hristosul pe care eu Il cunosc si Il simt este unul al iubirii ,voi cine sunteti de in numele Lui incatusati oamenii?
Ne-a inzestrat Dumnezeu cu gandire si simtire?Probabil se plictisea cand a facut-o...noi nu trebuie nici sa gandim si nici sa simtim prea mult,ci doar sa urmam orbeste...cel putin in viziunea acestor persoane!
Am cunoscut preoti,fie ca erau de mir si erau calugari,care pur si simplu te cuceresc prin simplitatea,smerenia,respectul care ti-l acorda ca fiinta umana,dar si dragostea cu care iti vorbesc si te sfatuiesc.Pacea,smerenia si dragostea din interior le lumineaza pana si chipul,iar cei care au intalnit astfel de persoane stiu despre ce vorbesc.De acesti oameni asculti nu datorita unor canoane sau dogme sau pe principiul ca "asa am spus eu!" ,ci pentru ca pana si simpla lor prezenta te fac sa te pleci si sa vrei sa ii urmezi...
Nu vreau sa "virusez" pe nimeni., am spus fapte si am cerut sfat, atat..
Cu cat mai multe pareri cu atat pot a-mi forma o parere realista si sa luam ambii hotararea ce trebuie., nu vreau sa ma pripesc si sa constat ca am gresit..
Nu intram aici cu un astfel de subiect, dar lucrurile (raspunsurile negative la prima Cale binecuvantata de Dumnezeu spre mantuire, ce este casatoria) dureaza de mai bine de un an si nu mi se pare normal / moral si canonic sa se intample asta..

Deplang si eu lipsa de iubire a lui, dar.., decat sa ma rog pt luminarea mintii sale, ce pot a mai face?!
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.09.2011, 19:35:15
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am aflat aici doar versiunea din partea ta, cu versiunea din partea preotului se poate afla adevarul intreg, pentru ca fiecare poate sa fie subiectiv. Nu am citit, a mai fost cineva casatorit?
Tare mi-a s dori ca acest duhovnic sa mai intre si pe-aici, dar nu prea sunt sanse.. Asa ca, versiunea lui ramane "NU DAU BINECUVANTARE NICI DACA VII LA MINE CU PATRIARHUL"..

No coment..

Nu, n-am mai fost nici unul dintre noi casatoriti
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.09.2011, 19:39:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Clujeanule,nu ai citit atent,nu la tine faceam referire cand am vorbit de virusat,ci la acei oameni care indeamna la ascultarea oarba,indiferent ca respectivul duhovnic incalca canoane,incalca legea iubirii si a libertatii omului.
Parerea mea este ca sunt extrem de putini preotii calugari care pot intelege nevoile celor din lume.Sunt,exista,insa putini.De aceea este bine sa mergi la un preot de mir,care poate intelege mult mai bine prin ce trece o tanara pereche,cum sa ii sfatuiasca si sa ii sustina.
In alta ordine de idei,am inteles clar ca voi va iubiti,dar atunci care este piedica?Viitoarea sotie inca persista in ideea de a asculta cu orice pret de acel preot?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.09.2011, 19:42:43
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Clujeanul, esti sigur ca nu omiti nimic?
Nu cumva fata o fi dorit sa fie calugarita sau o mai fi fost casatorita?
El (duhovnicul ei) a dorit despre ea sa ramana in "calugarie alba", adica fecioara in lume.., dar se vede ca a fost doar parerea sa lumeasca bazata pe faptul ca ea nu a cautat sa aibe relatii cu barbati la vremea potrivita (22-35 ani) si atunci el a crezut asta..

De ce spun ca e parerea lui lumeasca asta?

Pai simplu..

Daca asta vroia Dumnezeu nu-i mai daruia iubire si gand de casatorie cu mine si cum stim ca Dumnezeu e neschimbat in Voia Sa, e limpede raspunsul..
Aceasta iubire, repet, aparand DUPA ce parintele a spus NU de vreao 2 ori si dupa ce ambii ne osarduiam sa traim "Doamne, fie Voia Ta, cu noi pacatosii!", si asta se deduce si din realitate, caci ea nu avea nici gand sa vb cu cineva, dar sa mai vrea sa se marite, iar eu, de era voia mea, alegeam alta fata, mai tanara si sanatoasa..
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.09.2011, 19:54:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
manastirea de metanie e de calugari, dar el ca si duhovnic spovedeste inclusiv femei, mireni..

Mai multe nu vreau sa spun, pt ca nu sunt aici sa-l acuz pe el, ca om, ca si duhovnic, ci pe mine ma intereseaza faptele sale puse fata in fata cu canoanele bisericii si poruncile mantuitorului, si nu vreau a spune mai multe, pt ca repede veti stii de unde este.., si nu asta intentionez
Ma gandeam ca, daca ar fi fost manastire de maici, ar dorit s-o atraga la calugarie.

De obicei duhovnicul isi pune o nadejde ca-i va infatisa lui Dumnezeu cat mai multi fii duhovnicesti cu viata placuta Lui. Asa ca e posibil sa se fi suparat din motive strict duhovnicesti. Vede in tine o piedica in calea mantuirii ei.

Eu iti propun sa ai rabdare si s incerci sa fii un crestin bun, sa te spovedesti chiar daca nu ti se da dezlegare pentru a te impartasi.( Pentru defranare preotul are voie sa refuze sa-ti dea dezlegare pentru a te impartasi.) Si mai ales sa te rogi cu toata inima. Te pregatesti sa fii cap al unei familii crestine? Apoi trebuie sa te gandesti ca aceasta familie trebuie sa fie ortodoxa cu adevarat. Mai ales ca duhovnicul are in vedere mantuirea voastra in viata de familie.

Incearca sa-i dovedesti parintelui ca ai acele calitati necesare unui crestin adevarat. Cauta mai intai Imparatia lui Dumnezeu si toate cele de folos ti se vor adauga.

Si acum iaca m-a lovit o curiozitate. De ce vrei sa te casatoresti cu o femeie atat de in varsta? Ca sa nu mai faceti copii?

Sa stii ca oricare duhovnic i-ar recomanda unei femei crestine trecute de 40 de ani sa stea in banca ei si sa nu se lege la cap cu un tanar. Viata in curatie e placuta lui Dumnezeu, pe cand desfranarea nu e.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.09.2011, 19:55:15
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
"NU DAU BINECUVANTARE NICI DACA VII LA MINE CU PATRIARHUL"..
Totusi...ti-ai pus vreodata problema ca ar putea avea un motiv bine intemeiat? Ce faci tu acum mie imi pare a revolta impotriva duhovnicului ca nu va lasa sa faceti voia voastra. Exista posibilitatea sa nu fi inteles tu bine ceva din motivatiile dumnealui? Parerea mea este sa va duceti la el, eventual amandoi si sa mai intrebati odata. Nu cred vei gasi 'luminare' aici pe forum, ci decat discutand cu persoanele in cauza.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.09.2011, 19:57:45
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Clujeanule,nu ai citit atent,nu la tine faceam referire cand am vorbit de virusat,ci la acei oameni care indeamna la ascultarea oarba,indiferent ca respectivul duhovnic incalca canoane,incalca legea iubirii si a libertatii omului.
Parerea mea este ca sunt extrem de putini preotii calugari care pot intelege nevoile celor din lume.Sunt,exista,insa putini.De aceea este bine sa mergi la un preot de mir,care poate intelege mult mai bine prin ce trece o tanara pereche,cum sa ii sfatuiasca si sa ii sustina.
In alta ordine de idei,am inteles clar ca voi va iubiti,dar atunci care este piedica?Viitoarea sotie inca persista in ideea de a asculta cu orice pret de acel preot?
Iertare, atunci..

Parintele meu e tot parinte calugar, dar slujeste la Catedrala si intr-adevar, se vede diferenta.. (Spre ex., intrebandu-l odata daca e bine sa merg sau nu sa-o vad, tocmai la insistentele par ei a fost obligata sa-si schimbe nr de tel pt a nu mai lua eu leg cu ea, mi-a spus: "Eu in locul tau m-as ruga mai mult acum, pt amandoi, dar, daca tu vrei sa mergi eu nu pot sa-ti interzic sa faci asta!" Ceea ce, fara sa-mi fie spre lauda sau mandrie ca e par meu, mi se pare un lucru extraordinar, si cum spunea cineva ca duhovnicul are rolul de a a indruma credinciosul, nu de a-l forta sa mearga pe o cale pe care el doreste...

Oarecum da, ea spune ca pt ea nu e cazut si drept urmare trebuie sa faca ascultare de el, chiar daca isi da seama ca sunt multe "inadvertente" intre ce spune el si ce traieste ea alaturi de mine..

Suntem la momentul in care am hotarat sa ne rugam mai mult, oricum noi aveam in "program" de rugaciune in comun ce nu a incetat decat pt foarte scurte momente (in care era fff influentat de el si era in imposibilitatea fizica de a-mi comunica ora la care ne rugam, i-a fost luat tel de catre mama ei, a fost tinuta acolo, fara voia ei, mai multe., dar.. au trecut toate..) si acum ea lupta cu ideea de a-L pune pe Dumnezeu pe primul plan si nu pe parintele ei..
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand suntem in lume? florin.oltean75 Generalitati 22 17.03.2012 00:28:36
increderea fata de duhovnic alex.petrisor Preotia (Hirotonia) 18 05.12.2010 15:06:18
Despre rugaciune atunci cand nu suntem acasa justine Rugaciuni 5 04.08.2010 22:11:36
Rugaciunile cand suntem obositi justine Rugaciuni 1 05.07.2010 22:37:10
Până unde merge ascultarea de duhovnic florina_drossu Preotul 29 05.04.2010 14:28:56