Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.09.2011, 14:10:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Cand traiesti "Doamne fie Voia Ta" si Dumnezeu iti daruiesti iubire si gand de casatorie, mai poti spune ca e voia noastra, sau a Lui?!
Si nu vrea nici sa vb, nu vrea sa ma primeasca la spovedit, am vrut sa ma spovedesc inclusiv de faptul ca l-am judecat si ca m-am smintitde comportamentul lui si sa-i spun inca o data tot adevarul dintre noi, dar daca nu vrea nici sa vb cu mine fata in fata , si nici sa ma primeasca la spovedanie, eu ce sa mai fac?!
Daca nu va primeste la spovedit trebuie sa cautati alt duhovnic pentru ca nu puteti sta asa.
Il informati pe parintele ca vreti sa mergeti la alt parinte duhovnic.
Parintele duhovnic nu trebuie sa fie un motiv de sminteala pentru crestin.
Asta spune si parintele Porifirie "Sa va cautati duhovnici buni"
Noi avem nevoie si de medicament ,nu numai sa spunem simptomele bolii.

Last edited by anita; 26.09.2011 at 14:13:51.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.09.2011, 14:22:39
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
Fie ca Bunul Dumnezeu sa ne aiba pe toti in paza, sa ne intareasca si sa ne lumineze mintea ca sa facem voia LUI, caci asa zicem: "Faca-se voia Ta". Caci o stim prea bine ca El cu nemarginita Sa intelepciune si cu puterea Proniei Sale intoarce si raul in bine.
Este stiut si am mari dovezi a ascultarii fara cartire, chiar si atunci cand credem ca-i facem cuiva un favor neascultand sau crezand noi ca-l pagubim. MARE E PUTEREA HARULUI DAT TUTUROR PARINTILOR HIROTENITI!!!!
Eu m-as resemna in locul dv si m-as duce personal sa ma spovedesc si sa-i spun ca am hulit impotriva lui si mai rau impotriva Harului dat lui de Dumnzeu. Smerindu-va Dumnezeu va va lumina si va va calauzi pe drumul cel bun.
1_ DE DUHOVNIC MUSAI SA ASCULTATI FARA CARTEALA;
2_NU VORBESTE DE LA SINE; CI DE LA INSUSI DUMNEZEU, prin Harul care i-a fost dat la sfintirea sa ca preot;
3_PREOTUL NU FACE NIMIC CU SAU DIN RAUTATE; DAR POATE TREBUIE INTELES SI EL CA OM IN UNELE SITUATII 8DE EX: DACA SE SIMTE TULBURARE IN VORBIREA LUI; CACI NU STITI CAUZA ACELEI TULBURARI)
4_SFINTIA SA DUHOVNICUL ESTE SUB CANON SI NU POATE SA VA SPUNA NIMIC DIN TAINA SFINTEI SPOVEDANII, chiar daca persoana spovedita ar fi sotia dv legitima atat dpdv civil cat si duhovnicesc; Bucurati-va si-i urmati sfatul sfintiei sale, caci nu stiti de ce va opreste;
5_ASCULTAND DE DUHOVNIC INSEAMNA A NU CERCETA DE CE NU SI-A DAT BINECUVANTAREA SI SA NU INTREPRINDETI NIMIC IN ACEST SENS!!! INFRICOSATOR SA VA SI GANDITI LA ASA CEVA, E CA SI CAND AI PUNE MARTORI MINCINOSI IMPOTRIVA DOMNULUI IISUS; SA NU FACETI ASA CEVA; DOAMNE FERESTE SI NICI S NU-L PARATI, CACI ISUSI SFINTIA SA ESTE CONSTIENT DE GREUTATEA SI MAI ALES SE RESPOSABILITATEA HOTARIRI CANONULUI DAT, CACI EL NU DA SOCOTEALA NIMANUI INAFARA DE INSUSI DUMNEZEU SI SFINTIA SA ESTE CONSTIENT DE ACEASTA.
6_Sfintia sa va puine la slujbe nu sa va blesteme, ci isi ia insusi povara de a se ruga ptr dv sa va fereasca de rau, ca sa mergeti pe calea cea buna. Sa nu credeti ca tot ce e frumos pe dinafara e si inauntru frumos, NIMIC NU TINE O VESNICIE, CI NUMAI IMPARATIA LUI DUMNEZEU!!!
EU NU SUNT Partinitoare nici nu stiu de unde sunteti si nici pe duhovnicul dv nu-l cunosc, in Romania nu am fost de 8 ani de zile, cu fratii si surorile suntem legati numai prin duh si rugaciune.
__________________________________________________ __________________________
UNA DIN ISTORIA NEASCULTARILOR MELE. iNTR-O ZI AM FOST LA sFANTA BISERICA SI AM FACUT CEVA; PTR MINE NEANSEMNAT: iNALTPRESFINTIA SA mITROPOLITUL NOSTRU SERAFIM MI-A ZIS: "Sa veniti acum si sa mancati cu noi la masa, sa va intariti", In sinea mea mi-am zis "Ptr o nimica toata sigur ca nu merit aceasta si apoi ei au jurat sa traiasca in saracie si eu sa merg sa-i pagubesc?",la pasul uŽrmator imi spune acelasi lucru si egumenul manastirii noastre, Eu gandindu-ma: "A si asa trebuie sa cumpar ceva dintr-un magazin de electronice, care nu era departe de Sfanta Biserica si de Manastire, nu mai pierd vremea". Si am plecat, fara sa tin cont de nimic. Este numai un drum scurt dar am pierdut foarte mult tipm! Pe acel drum scurt a fost blocaj, in curte unde erau locuri de parcare nu se putea inntra, bariera automata fiind defecta, eu neluand in seama aceasta merg cu masina pana la bariera, ceilalti lasandu-ma sa trec, ei stiind ca nu se poate face nimic. Socata m-am smerit cu gandul ca aceasta este rezultatul neascultarii mele. Si chiar atunci, fiindca m-am smerit imi vine in gand sa intreb daca a anuntat cineva defectul, la care mi s-a raspuns ca nu a facut-o nimeni. Am oprit motorul, am inchis masina si am mers sa anunt, eu fiind prima la bariera din toata coada ce a fost si au mai trecut 20 de minute pana s-a rezolvat problema. Asa ca cea pagubita am fost eu din toate punctele de vedere, ba si mai rau ca nu am dat ascultare.
__________________________________________________ __________________________
Lasati grijile in seama lui Dumnezeu si rugati-va, ca totul se rezolva, chiar si ce noua ni se pare de nerezolvat.




QUOTE=clujeanul33;402696]Doamne ajuta!

Ma adresez tuturor cu rugamintea de a-mi sa un sfat in legatura cu o situatie de viata autentica si reala..

Pe scurt, vreau sa stiu daca este normal / moral / canonic urmatoarele actiuni ce le-a facut in duhovnic (nu vreau a judeca, de asta nu am pretentia sa spun ca el e asa si eu sunt mai drept ca el, ci vreau sa stiu DACA MAI SUNTEM DATORI CU ASCULTAREA FATA DE EL SAU NU)..
Iata faptele:

1. Refuzul repetat de a da binecuvantare pt casatorie, neinvocand niciodata motive canonice

2. Mi-a spus: "Daca nu o lasi in pace, te voi pune la slujbe" ceea ce a si facut si am avut multe dificultati in ceea ce priveste problemele materiale, cu serviciul, cu chiria, etc..

3. Mi-a spus: " Nu te iert si nu te dezleg de ce ai facut" referindu-se la pacatele facute cu fiica duhovniceasca cu care ceream casatoria

4. Nu a vrut sa cerceteze situatia reala de la bun inceput dintre noi, si mai ales faptul ca o trimisesem sa ceara biecuvantare pt casatorie, cand nu facusem nici un pacat, nici macar nu ne tinusem de mana.
Apoi a spus ca nu trebuie sa se casatoreasca ca nu e voia lui Dumnezeu, apoi ca e prea in varsta, apoi ca e bolnava si ca nu voi avea grija de ea, apoi ca nu vor parintii ei, apoi ca am facut pacate, etc..

5. Nu vrea sa ma primeasca la spovedanie, m-a primit "de ochii lumii" si nu m-a lasat sa spun nimic, apoi mi-a dat canon sa o las in pace

6. Mi-a spus in fata, direct ca sunt bolnav mintal si ca sa merg sa ma tratez

7. Mi-a spus ca: "Nu-ti permit sa-mi spui mie ca nu stiu tot adevarul dintre voi, si gata, lasa-ma ca ma enervezi"

Pe scurt cam astea sunt faptele, si repet, nu pt a-l judeca sunt aici, ci pt a ma ajuta sa-mi spuneti de este canonic ceea ce spune si face si daca se cuvine ca ea sa asculte in continuare de el in conditiile astea sau sa-l lase.

Va multumesc anticipat si va cer iertare pt cei ce ma considera cu mult prea infantil in trairea ortodoxiei pt postarea acestui subiect..
[/quote]


Am 2 intrebari pt dvs..

Prima ar fi DACA CREDETI CA UN PREOT CARE NU IMPLINESTE CANONANELE MAI POATE FACE VOIA LUI DUMNEZEU?

Apoi, DUHUL SFANT SE POATE SALAJUI UNDE ESTE NEASCULTARE SI CADERE (DIN CACOANELE ORTODOXIEI) SI UNDE SE MAI ADAUGA SI MANDRIA PREOTULUI?!

Si nu confundati, HARUL PREOTIEI care inseamna ca ORICUM ar fi duhovnicul, darurile se prefac cu-adevarat in Trupul si Sangele Mantuitorului si de asemenea atunci cand spune IAR EU NEVREDNICUL PREOT SI DUHOVNIC TE IERT SI TE DEZLEG DE PACATE, IN NUMELE TATALUI, AL FIULUI SI-AL SFANTULUI DUH, AMIN!., atunci nu el ca preot sau vrednicia lui prefac darurile sau iarta pacatele, CI DUHUL SFANT, DUMNEZEU, CACI DUMNEZEU VOIESTE CA SF LITURGHIE SA EXISTE, DOAR EL NE-A DARUIT-O SI LA FEL CAND SE IARTA PACATELE, ESTE VOIA SA CEA SFANTA ASTA, NU A PREOTULUI.. CACI DUMNEZEU ESTE CEL CE NU VOIESTE MOARTEA PACATOSULUI, CI SA SE INTOARCA SI SA FIE VIU..

Iar cand preotul spune NU TE IERT SI NU TE DEZLEG, implineste Voia lui Dumnezeu?!!
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.09.2011, 14:25:55
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca nu va primeste la spovedit trebuie sa cautati alt duhovnic pentru ca nu puteti sta asa.
Il informati pe parintele ca vreti sa mergeti la alt parinte duhovnic.
Parintele duhovnic nu trebuie sa fie un motiv de sminteala pentru crestin.
Asta spune si parintele Porifirie "Sa va cautati duhovnici buni"
Noi avem nevoie si de medicament ,nu numai sa spunem simptomele bolii.
Am parinte duhovnic, la el am vrut sa ma spovedesc pt a-i spune prin Sf. Taina a Spovedaniei intreg adevarul despre noi, adevar pe care din mandrie refuza sa-l creada si sa-l accepte asa cum e., si in plus pt a-i spune si pacatele de care le-am facut el fiindu-mi pricina prin comportamentul sau.
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 26.09.2011, 14:32:06
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Am inteles mai multe acum...
Se pare ca viitoarea ta sotie are de invatat sa ia decizii singura si sa isi ia viata in propriile maini,fara a mai fi influentata de parinti sau duhovnic intr-o asemenea masura,mai ales ca am inteles ca are totusi 42 de ani...
Sunt doua lucruri care nu imi sunt prea clare: am inteles ca duhovnicul ei nu a dat un raspuns clar pentru ce anume este impotriva unei casatorii,insa care este motivatia parintilor sa se opuna?Si a doua chestiune ar fi referitoare la boala de care ea sufera,despre ce este vorba,daca imi poti spune?Daca nu,voi intelege...
Vizavi de parinti, acestia nu sunt de acord cu mine, in primul rand datorita situatiei mele materiale (nu am casa, masina, bani, etc) si apoi datorita personalitatii mult mai puternice ce o am si ei, adica in special mama ei si-ar fi dorit un ginere molau, pe care sa=l manevreze asa cum a manevrat-o pe ea pana in prezent..

Am incercat de multe ori sa stau de vb cu ei, si cand vb cu mama ei la tel, cu rugaciune inainte era bine, dar dupa cateva ore se schimba..
Ultima experienta cu mama ei a fost cand in postul Adormirii Maicii Domnului am sunat-o pt a-i cere iertare cu tot ce-i gresisem - eu asa stiu ca-i crestineste-, si mi-a zis ce-mi spui mie de post, de parca esti popa, dute-n ... si a continuat cu injuraturi..

Si culmea e ca parintele ei nu a vrut niciodata sa vb cu parintele meu duhovnic despre mine, dar accepta tot ceea ce spune mama ei, care are, din nefericire acest comportament..
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.09.2011, 14:37:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Am parinte duhovnic, la el am vrut sa ma spovedesc pt a-i spune prin Sf. Taina a Spovedaniei intreg adevarul despre noi, adevar pe care din mandrie refuza sa-l creada si sa-l accepte asa cum e., si in plus pt a-i spune si pacatele de care le-am facut el fiindu-mi pricina prin comportamentul sau.
Canoanele spun ca ne putem schimba duhovnicul daca avem motive intemeiate. Dar fostul duhovnic trebuie informat ca plecati.
D-voastra trebuie in primul rand sa va spovediti ,deoarece noi ,crestinii trebuie sa ne spovedim cat mai des ,cam la 40 zile.
Daca nu va primeste ,spovediti-va la alt parinte ,dar sa nu il barfiti pe fostul duhovnic ,pentru a nu-l sminti pe parintele la care mergeti si a nu pacatui mai rau.
Trebuie sa ne ferim a vorbi de rau preotii ,chiar daca ne smintesc.
Poate parintele duhovnic nu are o parere prea buna despre d-voastra.
Ce inseamna "personalitate puternica" ?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 26.09.2011, 14:45:29
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Fratilor, frate, inca o data imi permit sa spun si sa combat un lucru cu care dracul a umplut lumea inca de la facerea ei , anume , ca acei duhovnici care sunt calugari , care sunt inchinoviati in minastiri deobicei habar nu au de viata de miream si de trairea in casatorie .
Este o minciuna gogonata. In prezent exista in tara multi duhovnici calugari care au in jurul lor mii de mireni ca fii duhovnicesti iar mirenii care nu stiu ce este duhovnicul cu adevarat ramin mirati cind afla amanunte despre trairea cu adevarat in duh si adevar .
A avea duhovnic si a avea viata condusa de un duhovnic , a asculta de duhovnic si a cauta mintuirea cu adevarat, inseamna ca nimic din viata ta sa nu faci dupa propria judecata , ambitie sau parere ci pt. orice lucru serios pe care trebuie sa il savirsesti trebuie sa ceri binecuvintarea duhovnicului . Numai lucrurile facute cu binecuvintare si sub ascultare sunt trainice si duc la mintuire . Ce nu este cu binecuvintare si din ascultare nu sunt de la Hristos . Si sa ne fie clar , vorbesc aici de mireni si nu de calugari . Defaprt acest subiect s-a mai discutat cu aproape 1 an in urma .
Dar a trai pe acest pamint nu insemneaza neaparat ca si ti legatura nedespartita de duhovnic . Cei ce nu stiu taina si rostul duhovniciei apeleaza la acesta numai la spovedanie , pt. deslegarea de pacate si gata... a redus la atit rostul complex al duhovnicului . Dar cei care traiesc insa cu adevarat in Hristos nu fac nici un pas fara binecuvintarea duhovnicului . Asa cum spuneam inrtr-o postare mai sus, este de f. retinut ca duhovnicul nu este cel care te desleaga de pacate ci este in primul rind cel care iti conduce viata de zi-cu-zi spre mintuire.
Si precum mintuirea nu este obligatorie pt. nimeni nici a avea o legatura f. apropiata cu duhovnicul nu este iarasi obligatorie pt. nimeni . Fiecare cauta in viata ceea ce-i lipseste . Pt. mintuire nu este neaparata nevoie de inteligenta si de intelectualism, de elitism sau de titluri universitare ci este vorba de ascultare care duce numaidecit la smerenie iar smerenia este singura care cu certitudine baga in rai, dupa invatatura sfintilor .

Revenind la duhovnicii calugari , spun deci iarasi sa nu va lasati urechea la inselaciunile diavolului care ne zapaceste de cap cu idei cum ca acesti duhovnici sunt niste necunoscatori de mireni , ca de unde sa cunoasca ei ce este dragostea si viata de familie daca ei sunt din totdeauna niste singuratici, netraitori nici macar a unei zile in familie . Minciuni sfruntate .
Cine are dragoste de carte ortodoxa si cine are deja deprinderea citirii zilnice a literaturii patristice stiu deja ca cei care au descris cel mai bine dragostea dintre un barbat si o femeie, cei care au descris cel mai bine viata de familie si au si dat canoane pt. bunul mers al acesteia , cei care au cinstit taina cununiei ca fiind o a doua cale de mintuire au fost ... CALUGARII . A fost nemuritorul Sf. Ioan Hrisostom, Grigorie Cuvintatorul de Dumnezeu , a fost Sf. Vasile cel Mare , a fost parintele Cleopa , Arsenie Boca , Teofil Piriian ... la care intilnim invataturi si pagini sublime despre subiect in asa fel incit nici un preot mirea , fie el chiar si profesor universitar , nu a reusit sa scrie pina acum.
Deci nu lucrati in simbria diavolului si nu va lasati inselat de orice vorba ci traiti cu luare aminte si ascultati de duhovnicii vostrii .

Cititi necontenit carti de zidire sufleteasca si feriti-va de duhovnicii care nu dau canon , care nu va indeamna la rugaciunea dupa puteri ,si care nu recomanda de la o spovedanie la alta citirea de lucrari (carti) pt. sporirea duhovniceasca. Fara aceste conditii obligatorii nu putem sporii iar peste 15 ani petrecuti pe linga duhovnicii nepretentiosi vom arata tot ca la inceput, fara nici o crestere, fara nici o sporire . Ori atunci suntem cu totul la indemina ispititorului si vai de mintuirea noastra .

Faceti insa cum va este liberul arbitru daca pina acum duhovnicul nu va dat o directie precisa pt. fiecare zi !


NB: Noi vorbim aici despre te miri ce subiect dar era suficient daca precizai mai de la inceput ca fata nazuia la calugaria alba si atunci lucrurile se limpezeau mai repede .
Frate Zaharia,

Tot am crezut ca te vei regasi in raspunsurile ce le-am postat pana acum, dar..
Daca ar fi sa ai dreptate, atunci ar trebui sa ascultam si sa urmam duhovnicii si cand acestia cad nu doar din implinirea canoanelor si a minimelor si de bun simt indatoriri preotesti, ci si cand acestia cad in erezii si tot felul de situatii contrare ortodoxiei..

Eu nu vreau sa-ti spun si sa accentuez faptul ca Dumnezeu nu ne-a inzestrat cu darul libertatii degeaba, ca noi sa ascultam neconditionat de duhovnici, oricum ar fi ei..

Dumnezeu ne-a creat liberi, ne-a daruit minte si intelepciune ca sa putem discerne ce e bine si ce nu.. Si crede-ma, nu doar duhovnicii stiu care e voia lui Dumnezeu, ci fiecare dintre noi ar trebui sa stie asta , daca ar trai cum trebuie ortodoxia.

Ms pt sfatul de a citi carti de zidire, sunt bune, nu spun ca nu am citit., dar, frate Zaharia., ORTODOXIA INSEAMNA MAI PRESUS DE TOATE T R A I R E , NU STIINTA.. Degeaba citesti o tona de carti ortodoxe si din Sf. Parinti, daca nu dai o bucata de paine celui flamand, spre osanda ta le-ai citit..

Asadar, nu ascultarea de duhovnic ne mantuieste, ci IMPLINIREA PORUNCILOR MANTUITORULUI SI JERTFA SUPREMA PT EL..

Lepadarea de sine, ni se cere, frate Zaharia, nu inganfarea si orgoliul..
Ti se pare ca par a gandit ce vrea Hristos pt ea, sau ce vrea el?
De avea smerenie, fara de care singur ai spus ca nimeni nu se poate mantui, si asa este, ar fi cercetat si ar fi implinit canoanele ortodoxiei..

Si inca ceva, eu am spus ca parintele ar fi dorit pt ea aceasta cale a calugariei albe, iar dumneata ai inteles ca ea a dorit asta..
E o diferenta, totusi..

Putem vb oricand, mai multe in privat sau pe tel..
Toate cele bune!
Doamne ajuta!
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.09.2011, 17:35:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Frate Zaharia,

Tot am crezut ca te vei regasi in raspunsurile ce le-am postat pana acum, dar..
Daca ar fi sa ai dreptate, atunci ar trebui sa ascultam si sa urmam duhovnicii si cand acestia cad nu doar din implinirea canoanelor si a minimelor si de bun simt indatoriri preotesti, ci si cand acestia cad in erezii si tot felul de situatii contrare ortodoxiei..

Eu nu vreau sa-ti spun si sa accentuez faptul ca Dumnezeu nu ne-a inzestrat cu darul libertatii degeaba, ca noi sa ascultam neconditionat de duhovnici, oricum ar fi ei..

Dumnezeu ne-a creat liberi, ne-a daruit minte si intelepciune ca sa putem discerne ce e bine si ce nu.. Si crede-ma, nu doar duhovnicii stiu care e voia lui Dumnezeu, ci fiecare dintre noi ar trebui sa stie asta , daca ar trai cum trebuie ortodoxia.

Ms pt sfatul de a citi carti de zidire, sunt bune, nu spun ca nu am citit., dar, frate Zaharia., ORTODOXIA INSEAMNA MAI PRESUS DE TOATE T R A I R E , NU STIINTA.. Degeaba citesti o tona de carti ortodoxe si din Sf. Parinti, daca nu dai o bucata de paine celui flamand, spre osanda ta le-ai citit..

Asadar, nu ascultarea de duhovnic ne mantuieste, ci IMPLINIREA PORUNCILOR MANTUITORULUI SI JERTFA SUPREMA PT EL..

Lepadarea de sine, ni se cere, frate Zaharia, nu inganfarea si orgoliul..
Ti se pare ca par a gandit ce vrea Hristos pt ea, sau ce vrea el?
De avea smerenie, fara de care singur ai spus ca nimeni nu se poate mantui, si asa este, ar fi cercetat si ar fi implinit canoanele ortodoxiei..

Si inca ceva, eu am spus ca parintele ar fi dorit pt ea aceasta cale a calugariei albe, iar dumneata ai inteles ca ea a dorit asta..
E o diferenta, totusi..

Putem vb oricand, mai multe in privat sau pe tel..
Toate cele bune!
Doamne ajuta!
Da, acum, cu aceasta postare ti-ai pus iscalitura , ca sa zic asa, pe personalitatea ta de ortodox .
Duhneste de mindrie si de lucruri ori necunoascute ori prost intelese din substanta , din fondul ortodoxiei .
Si desi imediat dupa ce am terminat de citit postarea ma luase lehamitea de a mai da un raspuns (nu prea mai ai ce raspuns sa dai unuia care le stie pe toate din teologie si care defapt a pus o intrebare nu ca sa afle un raspuns ci ca sa se faca putinas birfa) totusi incerc sa mai fac cunoscute cu un ultim efort cele adevarate din ortodoxie .

Asadar :
- imi pare rau ca nu m-am regasit pina acum in nici un raspuns dar ma bucur pt. ca astfel ma mustri , ca sa ma invat minte si eu oadata cu parerile astea ale mele; regret ca astfel te-am dezamagit !!!!!!!!!!
- duhovnicii se asculta neconditionat , dar ca sa nu o mai dam la intors mereu cu aceasta parere despre ei te rog sa spui clar ce canoane (enumerind precis care sunt acestea)le-a incalcat duhovnicul pe care il incriminezi si ce prevad aceste canoane ca sanctiune pt. el . Vorbeste precis si nu te mai da cu consideratii generale ... ca sti tu ca a incalcat el nu stiu ce . Precis si concret , ce canoane a incalcat ??????? daca nu poti sa spui aceste canoane atunci mai bine taci si fugi de aceasta mindrie care te tine legat de nu mai poti gindi nimic inafara de ea !
- la duhovnici , ca si la mireni dealtfel nu este cunoascuta notiunea de ,,minim de bun sint" ci altele sunt virtutile si caliatile uni ortodox . Renunta la a mai face un amalgam de lumesc si ortodox atunci cind discuti profilul moral al unui ortodox .
- intelegi notiunea de ,,libertate" cu mintea si sufletul unui laic si nu al unui credincios . Exact cum faci si cu discutarea mai sus a calitatilor morale ale ortodoxului . Libertatea crestinului nu este ca sa faca ce vrea el cu ea , aceea nu mai este libertate ci este libetinaj , care este cu totul si cu totul altceva . Tu, ca ortodox ai libertatea sa iti alegi orice duhovnic voiesti , dar cind l-ai ales atunci asculti neconditionat de el . Duhovnicul nu este pus de Hristos ca sa il masori pe el cu tine , ca sa il ridici la conceptiile tale lumesti , ca sa il faci sau sa il constringi pe el cu tine obligindu-l sa asculte el de tine si de libertinajul tau `, ca sa il conduci tu pe el . Ci este pus ca sa fie martorul si mijlocitorul intre Hristos si tine in taina spovedaniei deoarece tu ai picioarele jegoase si puti pt. ca esti plin de pacate si astfel nu poti discuta direct cu Hristos fiind astfel musai sa existe un ales al lui ca intermediar si nu tu sa fi alesul in aceasta nevointa . Nu incurca borcanele si nu te pune din mindrie, mai presus de cel care a fost ales de Hristos sa i se dea darul preotiei .
Darul libertatii nu inseamna a ne manifesta din plin libertatea mintii noastre cea innegurata de pacate si dupa cum ne vine si dupa cum credem noi de cuviinta !
- cind am spus ca este mare nevoie sa citesti din isvorul patristic al credintei nu am glumit, esti f. in urma la acest aspect . Daca nu citesti mult nici nu sti in ce sa crezi si nici nu sti cum trebuie crezuta si inteleasa marturisirea de credinta . Daca te ingimfi sa raspunzi, ceea ce ai raspuns defapt, nu se arata la iveala decit aceiasi mindrie cum ca tu nu de cetanie ai nevoie ci de traire . Pai daca nu sti in ce si mai ales cum trebuie trait , ce vrei sa traiesti , ca dupa toate semnele pe care le dai in ale credintei nu cunoasti multe lucruri legate de propria ta credinta .
Ori poate te trage mai bine de urechi Sf. ap. Iacov , ruda Domnului , care la fiecare maslu ne spune ca : ,... credinta fara fapte , moarta este , ca si faptele fara credinta ..." Deci crezi, crezi, adica traiesti dar daca nu cunosti credinta cea adevarata , care se invata citind si mergind la biserica , atunci se pune evidenta intrebare : in ce crezi si mai ales cum crezi ? In ce sunt trairile tale ?? Immmm, ia spune-ne si noua, ca mata vrei mai mult sa traiesti si sa implinesti poruncile , dar daca nu citesti de unde sa sti care sunt ??? !!!
Nu de geaba se citeste o tona de carti ci cu mult folos. Asta este numai parerea ta !! Daca esti dintr-aceia care crezi ca cititul este fara folos ... am inteles ce fel de cultura religioasa si civila ai !!! Intre citit si tarit este musai sa existe o relatie de echilibru. Ruperea aceste relatii te trimite, fara a aprinde chiar de veste, in misticism, schisma sau erezie, doamne fereste !!!
- ba tocmai ca ascultarea de duhovnic ne mintuieste , deoarece el este cel care iti talmaceste poruncile Mintuitorului . Au nu mergi matale la biserica si nu auzi cind se citeste sfinta Scriptura in care de multe ori chiar apostolii ii cereau lui Hristos sa le traduca ceea ce voia El sa spuna in pildele sale ? Pai daca apostolii nu intelegeau in totdeauna cuvintele si invataturile Mintuitorului , tu frate, de unde crezi ca le vei intelege de unul singur si precum spui , si fara sa si citesti ?? Cind am spsu ca duhovnicul nu este in primul rind spovadarul adica iertatorul de pacate ci este cel care iti conduce viata duhovniceasca , crestina, religioasa, de zi cu zi , pai am stiut eu ce am spus deoarece aceasta afirmatie nu este cu de la mine putere ci este luata din Sf. Vasile cel Mare . Nu ne jucam cu aceste calitati cu care duhovnicul este incununat de insusi Hristos ci ne supunem ca atare si mai ales cu multa smerenie caci daca suntem cirtitori si revansarzi , pai atunci prinde de veste ispititorul si ne da de lucru incit ajungem sa credem ca inafara noastra nu mai este nici un drept si nici un traitor decit noi in toata biserica , ori de departe nu este nici macar cit negru sub unghie asa ! Sa ne ferim de cel ce este batjocoritorul sufletelor cu mult sirg !
- ,,Lepadarea de sine, ni se cere, frate Zaharia, nu inganfarea si orgoliul.." vad ca pina la urma incerci sa albesti putin lucrurile si sa o dai culmea , exact invers cu ceea ce ai sustinut pina acum ! Da, este tare bine ce zici dar cu conditia sa incepi asta cu tine si sa il lasi pe acel duhovnic in grija lui Hristos . Nu ii purta tu de grija lui caci are cine sa ii poarte !
- inca o data iti spun sa o lasi mai usor cu canoanele si cu faptul de a-l invinui atita timp cit nu sti car si precis care sunt canoanele pe care le-a incalcat si ce spun precis aceste canoane si mai ales ca el este duhovnicul si nu tu . Cintatul dupa ureche nu are nici o legatura cu partiturile pe care ni le da Dumnezeu fiecaruia in parte !
- este o diferenta intre a dori duhovnicul calugaria alba si a o dori ea insasi , este , dar este prea mica in legatura cu incercarea de a te baga dumneata intre ei . ceea ce ma mira pe mine este ca nu ai nici un gram de frica de a taia si a te baga peste socotelile unui duhovnic . Asta insemneaza ca stai tare bine cu sanatatea si ca ai din ce sa platesti asemenea pacate la care nici nu gindesti
- Nu discut pe privat decit extrem de rar iar la telefon cu atit mai mult . Este suficienta discutia pe forum , ca ce este mai mult de atit de la diavol este !

NB : toata aceasta interventie a mea este o parere, o recomandare despre cazul supus discutiei . Nu este insa o porunca si un indemn netagaduit la supunere . Eu am spsus cum este canonic sa se procedeze . Isa fiecare face cum crede de cuviinta deoarece mai ales mintuirea nu este obligatorie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 26.09.2011 at 17:58:14.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.09.2011, 17:53:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Frate Alin,

Incerc a-ti rasp pe scurt..
Ma aflu undeva "intre iadul deznadejdii si iadul smereniei" si pt mine, casatoria este o impreuna-patimire spre mantuire.

El ma considera nebun vazand ca eu tot insist sa cer binecuvantare..
Daca vroiam sa traiesc in pacate, mai ceream vreaodata casatoria?!
Si nu te poti gandi ca am ajuns ambii sa pacatuim TOCMAI PT CA EL CA DUHOVNIC S-A INCAPATANAT SA INCALCE CANOANELE BISERICII SI NECERCETAND SA NU NE DEA BINECUVANTARE?

DACA NE DADEA BINECUVANTARE, MAI PACATUIAM IN AFARA CASATORIEI?!!

Am duhovnic si nu problema e duhovnicul meu, ci al ei., din cate ai sesezat..

Am postat mai devreme din canoane ca oricine as fi, indiferent de am sau nu par duhovnic, cand vreau sa ma spovedesc, NICI UN DUHOVNIC NU ARE VOIE SA NU TE PROMEASCA, SAU CUM A FACUT EL SA MA PRIMEASCA DE "OCHII LUMII" SA NU MA LASE SA-MI SPOVEDESC NIMIC DIN CE ERAM PREGATIT SI APOI SA-MI DEA SI CANON..

CUM POT IMPLINI UN CANON CAND E DAT "NECANONIC"?!

HRISTOS A SPUS "IUBESTE-TI APROAPELE CA PE TINE INSUTI" SI CHIAR NE-A PORUNCIT SA NE IUBIM SI VRAJMASII, DAR EL DA UN CANON (DE A NU MAI VB SI DE A NU NE MAI INTALNI UNUL CU ALTUL) CE INCALCA PORUNCILE MANTUITORULUI...
SE CUVINE SA-L ASCULTAM, ASA-I?!!

A CERUT BINECUVANTARE SA MERGEM IMPREUNA LA MANASTIRE SI A SPUS NU..
TE INTREB, SI VA INTREB PE TOTI: CE PACAT POATE FI SA MERGI SI SA TE ROGI IMPREUNA INTR-O SF. MANASTIRE?
OARE NU, IN BISERICA LUI HRISTOS, "TOTI SUNTEM UNA, UNITI DUPA DUH SI CAP NE ESTE HRISTOS"?!
CE FEL DE CANON E ACESTA, CAND APLICAREA LUI INCALCA PORUNCA IUBIRII DATA DE HRISTOS?!
Multumesc pentru amabilitatea raspunsurilor, dar treaba cum o vad eu e cam asa.
Una la mana, un duhovnic poate refuza ca cineva sa-i fie fiu duhovnicesc si nici nu trebuie sa dea neaparat explicatii pentru asta.
Ca te-a primit pana la urma intr-un mod nu tocmai placut s-ar putea sa nu fie neaparat vina lui cat din cauza insistentelor tale.

A doua la mana, ai mai spus ca sunt si rudele ei impotriva acestei casatorii.
Care sunt motivele?

A treia, crezi ca ea isi doreste cu adevarat asta? A pus totusi ascultarea fata de duhovnic mai presus de acest lucru, asta inseamna ca poate nici ea nu e foarte convinsa de utilitatea duhovniceasca acestei casatorii, nu neaparat ca e o fiinta slaba si influentabila asa cum o prezinti tu, te-ai gandit la acest aspect?

Daca e asa slaba si influentabila cum zici tu, cum se face ca tocmai tie iti opune cea mai mare rezistenta, presupunand ca tu esti persoana care in definitiv, o iubeste cel mai mult pe acest pamant (avand in vedere ca si-ar dori totusi, cu adevarat, sa se casatoreasca cu tine?).

Eu nu zic ca n-ar putea ca duhovnicul sa greseasca, avem din pacate exemple recente de anumiti duhovnici care s-au apucat sa inventeze tot felul de canoane aiuristice pentru presupuse pacate (povestea actelor cu cip..), avem si duhovnici care au dat bir cu fugitii din Biserica, lasandu-si balta fiii/fiicele duhovnicesti si mai rau, pe unii tandu-i in acelasi pacat ca el, etc. DAR sunt multe aspecte in problema asta, aspecte care, cei carora le ceri aici parerea nu le cunosc si prin omeneasca lor slabiciune ii ispitesti cu o judecata pripita si superficiala.

A patra la mana, te-as ispiti cu o intrebare, inainte sa dai de femeia asta, frecventai Biserica? Cam cat de des?
Ai avut duhovnic? Daca da, cand ai fost ultima data la el?

Last edited by AlinB; 26.09.2011 at 17:58:54.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.09.2011, 18:05:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
El (duhovnicul ei) a dorit despre ea sa ramana in "calugarie alba", adica fecioara in lume.., dar se vede ca a fost doar parerea sa lumeasca bazata pe faptul ca ea nu a cautat sa aibe relatii cu barbati la vremea potrivita (22-35 ani) si atunci el a crezut asta..
Iarasi intrebare, de unde stii ce a dorit duhovnicul ei pentru ea?
Asa a spus ea?
Esti sigura ca eaa nu a facut o alegere in acest sens?

Totusi, ceea ce mi se pare ciudat este ca in mod normal, un duhovnic trebuia sa o indrume ori in directia casatoriei, ori cea a calugariei.

Care e motivul pentru care n-a facut nici una nici alta?
Ce meserie are?


Citat:
De ce spun ca e parerea lui lumeasca asta?

Pai simplu..

Daca asta vroia Dumnezeu nu-i mai daruia iubire si gand de casatorie cu mine si cum stim ca Dumnezeu e neschimbat in Voia Sa, e limpede raspunsul..
Aceasta iubire, repet, aparand DUPA ce parintele a spus NU de vreao 2 ori si dupa ce ambii ne osarduiam sa traim "Doamne, fie Voia Ta, cu noi pacatosii!", si asta se deduce si din realitate, caci ea nu avea nici gand sa vb cu cineva, dar sa mai vrea sa se marite, iar eu, de era voia mea, alegeam alta fata, mai tanara si sanatoasa..
Sa zicem ca e o judecata nitel pripita, nu se stie daca Dumnezeu i-a dat ceva si daca ceea ce i-a dat chiar este iubire..
Adica acum lucrurile sunt nitel cam tulburi, mai incolo au sa se lamureasca.

Apropo, tu de ce ai ales-o pe ea? Motive..
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.09.2011, 18:11:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Pt a fi clar pt toata lumea:

NE IUBIM, VREM INTAI DE TOATE SA IMPLINIM VOIA LUI DUMNEZEU, NU A UNUI PREOT CE NU E DREPT EL INSUSI FATA DE HRISTOS

AM TRIMIS-O SA CEARA BINECUVANTARE CAND NU O IUBEAM, CAND NU NE SARUTASEM SI NICI MACAR NU O TINUSEM DE MANA..

APROPO' , SA-MI SPUNA CINEVA CA GANDUL CASATORIEI ESTE DE LA DIAVOL, DACA POATE..

LA INCEPUT AM CREZUT CA NE INCEARCA NEVOINTA SI RABDAREA SI NICI NU NE GANDEAM CA SE VA INCAPATANA ATAT DE MULT..

IN DEFINITIV, DUMNEZEU INSUSI NU A INTERVENIT IN LIBERTATEA OMULUI, CU CE DREPT O FACE ATUNCI DUHOVNICUL???!!!! (CARE , SE PRESUPUNE CA AR TREBUI SA IMPLINEASCA VOIA LUI DUMNEZEU AICI)

NEVRAND SA CERCETEZE, NU AVEA CUM SA DESCOPERE CE VREA DUMNEZEU CU FIICA DUHOVNICEASCA A SA

INCAPATANATEA DE CARE DA DOVADA ARATA CLAR MANDRIA, EGOISMUL SI FAPTUL CA NU ACEPTA CA DUMNEZEU AR AVEA ALTA INTENTIE CU EA..

DACA NU AR FI FOST MANDRU, S-AR FI SMERIT, AR FI CERCETAT SI AR FI DESCOPERIT SINGUR

IUBIREA DINTRE NOI, A INTERVENIT DUPA CE ACEST DUHOVNIC - E DUHOVNIC DE MANASTIRE, A SPUS DE MAI MULTE ORI CA NU DA BINECUVANTARE.., SI FIECARE DINTRE NOI OSARDUINDU-NE SA TRAIM SI SA IMPLINIM ACEL MIRIFIC: "DOAMNE, FIE VOIA TA CU NOI!"

ATUNCI, INTREB:
CAND A FOST VOIA LUI DUMNEZEU? CAND PAINTELE A SPUS NU, SAU CAND A APARUT IUBIREA DINTRE NOI SI ACEASTA IUBIRE EXISTA SI ACUM SI E DESTUL DE INTENSA IN SUFLETELE NOASTRE SI A "TRECUT" PESTE TOATE "NU"-URILE PAR SI PESTE TOATE CANOANELE DATE DE EL??
SE POATE CONTRAZICE DUMNEZEU ? EU STIU CA NICIODATA SI MAI STIU CA DINTRE DUMNEZEU SI OM, CHIAR SI DUHOVNIC, SINGURUL CARE POATE GRESI VREODATA ESTE DOAR DUHOVNICUL..

Ceva nu inteleg aici, ai vrut sa te casatoresti cu ea desi nu o iubeai?
Si ea a vrut la fel, desi nu te iubea?

Nu crezi ca atunci ar fi avut tot dreptul sa va refuze binecuvantarea?

Ai spus ca pe urma v-ati straduit sa traiti dupa voia lui Dumnezeu, dar se pare ca ati calcat stramb.
Deci de unde a aparut iubirea asta asa peste noapte?

Si tu de unde stii ce intentie are Dumnezeu cu ea? Ai vorbit personal cu Dumnezeu si ti-a spus? Nu este aici un soi de mandrie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand suntem in lume? florin.oltean75 Generalitati 22 17.03.2012 00:28:36
increderea fata de duhovnic alex.petrisor Preotia (Hirotonia) 18 05.12.2010 15:06:18
Despre rugaciune atunci cand nu suntem acasa justine Rugaciuni 5 04.08.2010 22:11:36
Rugaciunile cand suntem obositi justine Rugaciuni 1 05.07.2010 22:37:10
Până unde merge ascultarea de duhovnic florina_drossu Preotul 29 05.04.2010 14:28:56