Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.06.2013, 14:28:57
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Dar toti monahii au avut nevoie de ascultare de la duhovnic si binecuvantare.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.07.2013, 17:30:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Parintele Nichita Pascan !!


Va rog sa nu va suparati ca am sa lansez un mesaj in acest topic; nu puteam sa deschid unul nou pt. un lucru singular .

Asadar, poate este cineva, oricine din tara aceasta care intra aici si citeste acest mesaj, care poate sa dea o lamurire despre parintele Nichita Pascan(fratele Nicolae Pascan). Daca stie unde salasluieste, unde poate fi de gasit .
Stiu doar ca este in Roamania si ca s-a stabilit, intre timp, undeva in judetul Alba. In rest, nu am nici un amanunt .
Va rog deosebit, daca stiti macar o mica informatie, dati de veste !
Este mare tara aceasta dar nu intr-atita incit sa te poti ascunde/pierde in ea. Tot te stie cineva, tot te vede oarecine, tot s-a auzit pe unde ai fi si pe unde traiesti !

Multumesc tutror celora care, milostivindu-se, ar putea ajuta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.07.2013, 21:11:48
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Este vorba de parintele Nichita de la Manastirea Brancoveni? Nu stiam ca s-a intors in tara.Ma bucur ca a revenit, daca despre el este vorba. Daca reusesc sa aflu ceva,te anunt.
Incerc sa dau un telefon.Iti voi trimite un pm daca am vesti, sa nu te superi.

Last edited by claudiadcd; 11.07.2013 at 21:22:23.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.07.2013, 22:11:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiadcd Vezi mesajul
Este vorba de parintele Nichita de la Manastirea Brancoveni? Nu stiam ca s-a intors in tara.Ma bucur ca a revenit, daca despre el este vorba. Daca reusesc sa aflu ceva,te anunt.
Incerc sa dau un telefon.Iti voi trimite un pm daca am vesti, sa nu te superi.
Frate, nici nu sti ce bucurie mi-ai face si de ce ajutor mi-ai fi !
Da , despre el este vorba !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.07.2013, 14:15:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pentru ca ascultarea e mai mare decat voia proprie, cel putin in calugarie.

Nu cred ca s-a facut nimeni calugar ca sa se bucure de faima si sa vina la el lumea puhoi. Ai citit viata parintelui Cleopa, ucenicul par. Paisie - ti-am dat linkul pe alt topic? A stat nu stiu cati ani pastor la oi. A ajuns staret si duhovnic nu pentru ca a vrut el - dimpotriva - ci pentru ca asa au dorit altii si asa i-au randuit. Si atunci slujesti in locul in care esti pus, chiar daca tie personal nu iti place. Oricum, a ajuns duhovnic renumit la o anumita varsta, dupa o anumita experienta duhovniceasca... Mi se pare ca si Paisie Olaru a avut un parcurs asemanator, intai a fost la schitul Cozancea, undeva in munti, cu oile - asa l-au cunoscut pr. Cleopa si fratii lui, apoi a ajuns la Sihastria si i s-a randuit sa fie duhovnic...
Si apoi, vezi si tu ce se scrie la topicul despre pr. Ciprian de la Sihastria, Lumea da buzna. Si nu poate refuza, pentru ca asta e slujirea lui. E o viata de jertfa, nu face nimeni ce vrea si ce ii place.
Frumos, foarte frumos spus!...
doar ca, as adauga eu, este o diferenta intre "ceea ce crezi" si ceea ce este...si o mare diferenta intre ceea ce este si ceea ce ar trebui sa fie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 23.07.2013 at 14:30:08.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.01.2014, 23:56:40
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Subiectul e destul de interesant si ma asteptam sa gasesc mai multe postari . M-as fi asteptat sa gasesc povestiri ale unora care au cochetat cu gandul de a merge la manastire .Ce au simtit ,ce i-a indemnat la acel moment sa apuce "jugul" calugariei .
Am citit pe acest site subiecte tampite despre homosexuali si altele care au strans destul de multe pagini.
Discutam acum doi ani cu un stratet de la o manastire din judetul Vaslui si mi-a spus ca in acest moment monahismul romanesc trece printr-o criza foarte acuta de monahi .Se referea la numarul foarte mic de tineri ce doresc sa intre in monahism ,iar cei care ar avea aceasta intentie ,constata acest parinte,trebuie oarecum sa-i invete ABC-ul credintei .Multi din acestia putini vin la manastire cu o idee deformata despre ce se intampla sau ce reprezinta monahismul !
Am mai spus-o si cu alte ocazii aici pe acest site ,problema noastra a romanilor e paradoxal necunoasterea dogmelor sau randuielile Bisericii Ortodoxe ,deci este o lipsa acuta de catehizare ! Pacat ca nu intelegem ca daca nu vom ramane credinciosi lui Dumnezeu si credintei nostre strabune ,vom dispare ca neam !

Last edited by catehumen; 26.01.2014 at 23:59:06.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.03.2014, 00:41:17
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Smile CALUGARIA-dOAMNE AJUTA

https://www.youtube.com/watch?v=e6kRiFsV1eg
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare