Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.05.2014, 15:33:49
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Pentru cei interesati se poate citi:

Arhimandrit Epifanie Teodoropulos "Cele două extreme: ecumenismul și stilismul"
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.05.2014, 15:40:23
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit parerea mea

In mare, ai dreptate, dar eu cred ca s-a ajuns la niste rezultate - documentele comune semnate, cele cateva, Balamand, Bari etc - intre ortodocsi si catolici, sunt un plus. Si s-au facut cum incearca acum unii sa evite razboiul: iau un pix si scriu pe hartie, apoi zic: Sunteti de acord cu asta? Sunteti de acord pana aici? ca sa produci pana la urma un document care poate sa arate ca ai si puncte comune, nu e razboi. pentru asta trebuie sa fii totusi teolog, nu gluma. Mi s-a parut normal ca patriarhul ecumenic sa aiba si el acces la mormantul Sf Petru, la inscaunarea papei - asta s-a putut datorita deschiderii reciproce. Conciliul Vatican II a rasturnat si el multe, pentru cine stie. la fel, ridicarea anatemelor, care oricum au fost date prosteste in 1054 etc. Daca n-ar fi inertia, s-ar schimba si mai multe. Dar de multe ori in dialogul ecumenic sunt implicati unii care sunt cam depasiti de situatie - ba dintr-o parte, ba din amandoua.

iar abordarea arhimandritului mi se pare gresita
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.05.2014, 15:49:27
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
iar abordarea arhimandritului mi se pare gresita
Urmand cursul istoriei si analizand obiectiv ce s-a intamplat putem vedea care este Biserica cea adevarata a lui Hristos. Apararea credintei ortodoxe trebuie sa primeze pentru orice crestin.

Nu cred ca e nevoie de dialoguri teologice. Ce am putea discuta cu biserici ce au aparut in anul 200, 1054, 1500 sau mai apoi? Daca Biserica despre care zicea Hristos ca nu va fi biruita de portile iadului a aparut in anul 200 sau 1900 sau altcandva, atunci inseamna ca El a mintit.

Avand acestea in vedere Biserica poate fi doar una, asa ca nu vad ce rost mai au discutiile teologice in afara Bisericii? Practic trebuie doar sa accepte lumea adevarul.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.05.2014, 15:52:25
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Arhimandrit Epifanie Teodoropulos "Cele două extreme: ecumenismul și stilismul"
Pe acelasi ton e si cartea lui Arsenie Papacioc - Singur Ortodoxia
Reply With Quote
  #85  
Vechi 07.05.2014, 15:57:02
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

si daca cineva, sa zicem, se apuca si ii convinge pe catolici sa renunte brusc la punctele florentine si se reface comuniunea apus-rasarit? ca vom zice atunci? a facut bine sau rau? intr-un fel, si antiecumenismul e un stilism. nu mai fiti ca fratele fiului risipitor
Reply With Quote
  #86  
Vechi 07.05.2014, 16:04:06
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
si daca cineva, sa zicem, se apuca si ii convinge pe catolici sa renunte brusc la punctele florentine si se reface comuniunea apus-rasarit? ca vom zice atunci? a facut bine sau rau? intr-un fel, si antiecumenismul e un stilism. nu mai fiti ca fratele fiului risipitor
Nu acuz pe nimeni ca e de o credinta sau alta. Eu sunt ortodox si apara aceasta credinta din motivele explicate mai sus.

Iar ca raspuns la intrebarea ta: daca cineva ar face asa ceva ar face bine. Ar fi bine sa se intoarca toti la credinta lasata de Hristos sa fie slujit asa cum vrea El. Dar daca nu se vrea asta e, nu avem ce face.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 07.05.2014, 16:11:11
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

dar ca sa faca asta, mai intai trebuie sa discute cu ei, or asta se cheama ecumenism. despre autoritatea monahilor in antiecumenism am mai combatut si aici
http://ortodoxiacatholica.wordpress....14/04/17/1610/
pe blogul unui antiecumenist gen zilot, care oricum m-a cenzurat.
eu cred ca monahii adevarati, cei ajunsi la desavarsire, sunt ecumenisti, cum am zis si mai sus de avva varsanufie.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.05.2014, 16:30:52
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
dar ca sa faca asta, mai intai trebuie sa discute cu ei, or asta se cheama ecumenism. despre autoritatea monahilor in antiecumenism am mai combatut si aici
http://ortodoxiacatholica.wordpress....14/04/17/1610/
pe blogul unui antiecumenist gen zilot, care oricum m-a cenzurat.
eu cred ca monahii adevarati, cei ajunsi la desavarsire, sunt ecumenisti, cum am zis si mai sus de avva varsanufie.
Nu cred ca este vreun calugar sa nu discute cu um om interesat de ortodoxie. Ii primim pe toti la Ortodoxie cu bucurie! Dar nu trebuie sa ne rugam sau sa participam la intalniri cu cei de alte credinte decat cea ortodoxa.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.05.2014, 16:38:29
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

Nu ne rugam impreuna cu ei - in actiunile patriarhiei e vorba doar de prezenta la rugaciunile altora, nu de rugaciune in comun, ca participare la serviciul religios al altui cult (sunt de citit indicatiile tipiconale ale patriarhiei pentru actiunile din ianuarie, sunt foarte precise, si corecte teologic si canonic), dar de vorbit si intalnit, cum nu? Vorbim si ne intalnim si cu dracu, darmite cu alti oameni. Nu vorbea Sf Antonie si cu dracii? E vorba de marturie - sa nu se creada intelepti in ochii lor.
Si inca o data, asta e treaba (de fapt, la ei, chiar datorie) de teolog, de preot, de arhiereu. Eu unul sunt teolog.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.05.2014, 17:23:02
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
Nu ne rugam impreuna cu ei - in actiunile patriarhiei e vorba doar de prezenta la rugaciunile altora, nu de rugaciune in comun, ca participare la serviciul religios al altui cult (sunt de citit indicatiile tipiconale ale patriarhiei pentru actiunile din ianuarie, sunt foarte precise, si corecte teologic si canonic), dar de vorbit si intalnit, cum nu? Vorbim si ne intalnim si cu dracu, darmite cu alti oameni. Nu vorbea Sf Antonie si cu dracii? E vorba de marturie - sa nu se creada intelepti in ochii lor.
Si inca o data, asta e treaba (de fapt, la ei, chiar datorie) de teolog, de preot, de arhiereu. Eu unul sunt teolog.
Sunt putin confuz si nu reusesc sa îmi dau seama daca esti pro ecumenism sau nu. Dar ecumenismul provoacă sminteala printre ortodocsi (de ex vezi celui căruia i-am răspuns pe forum la primul meu mesaj de mai devreme). Si asta e cel mai rău. Posibil sa duca si la dezbinare; nu m-as mira sa apară ortodocsi ecumenisti...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 02:46:41
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 04:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 17:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 21:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 10:35:57