Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2010, 10:37:44
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Unhappy Marele meu pacat: Mancarea

Buna ziua din nou, am sa va marturisesc ca am un mare pacat........mancarea.......sunt cel mai mare gurmand din lume........mananc de sparg..........si tot nu-mi ajunge............mananc la servici, ajung acasa mananc pe la ora 17.....pe la ora 19.......pe la ora 22......cand ma trezesc mie foame........si am 27 de ani si am depasit suta de kg.

Problema mare este ca din aceasta foame a mea, pacat al meu vin si alte pacate,:
- lenea; explicatie : dupa ce mananc ma pun in pat, sau cate odata mananc in pat;
- somnul: explicatie: daca ma pun in pat ma apuca somnul;
- netinerea postului: mananc carne, lactate
- credinta desarta: eu tot timpul zic ca Dumnezeu ma iarta, ca de maine incep sa tin post........si tot asa zic si a doua zi..........si tot asa pana la finalul postului, si trece postul si vad ca nu am tinut nici macar o zi;

Spun sincer ca imi lipseste vointa si rugaciunea permanenta (ma refer la rugaciunea de dimineata si seara), imi lipseste credinta adevarata, imi lipseste curajul de a spune nu.
Stomacul meu a ajuns creierul meu, daca el imi spune sa manan eu mananc.

Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat practic, poate un acatist al vreunui sfant impotriva mancarii sau asa ceva.
In august se va naste sper primul meu copil si vreau ca el sa ma vada ca mananc pana mor, vreau sa slabesc cumva sau cel putin sa nu mai mananc atat.

Va multumesc din suflet, si astept sfaturile voastre, al vostru gurmand Daniel.
Doamna ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2010, 10:50:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Iti recomand doua carti (90 de lei ambele), scrise de Gheorghe Mencinicopschi:

1. http://www.librarie.net/carti/148060...Mencinicopschi
2. http://www.librarie.net/carti/151758...Mencinicopschi

Nu sunt deloc scumpe, la cate informatii folositoare gasesti in ele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 30.11.2010 at 10:53:35.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2010, 11:09:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Du-te intr-o biserica la o icoana care simti ca iti sugereaza evlavia sau la niste sfinte moaste si roaga-te insistent sa te ajute sa scapi de pacatul lacomiei pantecelui. Spune-i si sfantului din icoana ceea ce ne-ai marturisit noua.

N-ar fi rau sa mergi si la Sfantul Maslu. Participarea la Dezlegarile care se fac acolo ne ajuta sa luptam cu orice patima, cu orice obicei si cu orice pacat.

Lacomia pantecelui, asa cum ai precizat, poate genera alte pacate. Asa ca mai bine este sa infometam trupul atunci cand simtim ca poate deveni un dusman al mantuirii noastre. Dumnezeu sa iti ajute.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2010, 11:38:36
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Dl.Mihailescu Marin-Daniel

Buna ziua.In primul rand felicitari pentru mica minune cu care Cel de Sus va va binecuvanta in luna august.Eu am trecut prin ce treceti dvs dupa ce m-am lasat de sport de performanta.Sunt convins ca ati primit deja sfaturi teologice mai mult decat bune si prin urmare eu va voi spune,in completare,ce am facut la nivel uman.

In primul rand,oricat de dificil ar parea,tine de vointa.Trebuie sa gasiti acesta putere in dvs,ganditi-va la copilul care va avea nevoie de dvs sanatos si nu de un client al spitalelor.Trebuie sa-l aparati in acesta lume si cum sa faceti asta daca nu veti fi sanatos?

In al doilea rand pe mine m-a ajutat enorm disciplina programului.O alergare scurta dimineata inainte de plecare si seara inainte de culcare,sport cat mai des.Mese la ore fixe,bazate pe legume,fructe,salate(sunt extrem de multe combinatii usor de facut),peste,pui,paine de tarite.Sucuri naturale(facute de dvs>mere,banane,pere,kiwi,in combinatie).De ex dimineata trezit mai devreme,alergare,dus,o salata de morcovi cu telina+1 lingurita de miere poliflora pe un biscuite de secara si la munca.

Seara nu mancam mai tarziu de ora 7 si in general cat mai multe legume cu accent pe broccoli,conopida.Este mai greu la inceput pina invingeti prima reduta a lipsei de vointa.Primul pas bun eu cred ca l-ati facut:ati constientizat problema.Din moment ce ea exista este clar ca trebuie sa o rezolvati.Daca aveti probleme acute cu greutatea ar trebui sa va faceti analize si sa consultati un doctor nutritionist.

Nu abandonati chiar daca nu veti reusi imediat.Este o lupta lunga dar se poate castiga.Rugaciune,curaj,vointa si fie ca Cel de Sus sa va ajute.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2010, 12:18:33
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Multumiri tuturor pentru raspunsuri si pentru sfaturi, dar mai ales lui Scotsman pe care il inteleg. Eu nu am facut sport de performanta dar cand eram mai tanar :), pana in 22 de ani, jucam in fiecare zi fie fotbal fie baschet fie tenis de masa sau de picior. Cum am cunoscut-o pe viitoarea mea sotie, totul sa cam dus.
Si inainte eram plinut, dar acum sunt obez. Sport nu mai fac din lene si nesimtire.

Multumesc inca odata tuturor pentru sfaturi, Dumnezeu sa va dea ajutor dupa masura raspunsurilor voastre.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2010, 15:32:26
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Buna ziua din nou, am sa va marturisesc ca am un mare pacat........mancarea.......sunt cel mai mare gurmand din lume........mananc de sparg..........si tot nu-mi ajunge............mananc la servici, ajung acasa mananc pe la ora 17.....pe la ora 19.......pe la ora 22......cand ma trezesc mie foame........si am 27 de ani si am depasit suta de kg.

Problema mare este ca din aceasta foame a mea, pacat al meu vin si alte pacate,:
- lenea; explicatie : dupa ce mananc ma pun in pat, sau cate odata mananc in pat;
- somnul: explicatie: daca ma pun in pat ma apuca somnul;
- netinerea postului: mananc carne, lactate
- credinta desarta: eu tot timpul zic ca Dumnezeu ma iarta, ca de maine incep sa tin post........si tot asa zic si a doua zi..........si tot asa pana la finalul postului, si trece postul si vad ca nu am tinut nici macar o zi;

Spun sincer ca imi lipseste vointa si rugaciunea permanenta (ma refer la rugaciunea de dimineata si seara), imi lipseste credinta adevarata, imi lipseste curajul de a spune nu.
Stomacul meu a ajuns creierul meu, daca el imi spune sa manan eu mananc.

Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat practic, poate un acatist al vreunui sfant impotriva mancarii sau asa ceva.
In august se va naste sper primul meu copil si vreau ca el sa ma vada ca mananc pana mor, vreau sa slabesc cumva sau cel putin sa nu mai mananc atat.

Va multumesc din suflet, si astept sfaturile voastre, al vostru gurmand Daniel.
Doamna ajuta.
Doamne ajuta
Foamea asta de mancare e de fapt o foame dupa Dumnezeu, singurul care poate sa ne sature. Dar mancarea ne da o placere imediata de care e greu sa ne lipsim.
Stiu cum e, si eu am fost mult timp in situatia asta, uneori mai simt ca trebuie sa mananc necontrolat-si atunci imi dau seama ca o fac ca sa ingrop in mine niste adevaruri pe care vreu sa le uit, niste lupte pe care nu vreau sa le duc.
Partea cu "de maine nu mai mananc asa mult "etc. nu va avea niciodata vreun rezultat, pentru simplul motiv ca viitorul nu exista, de fapt. Nu il putem controla, deci degeaba ne amagim ca maine vom face ce trebuie.
O idee ar fi sa incerci sa faci ceva "doar azi". De exemplu-doar azi nu voi mai manca la cina decat o supa (sau orice altceva iti propui). Doar azi nu voi mai bea cola. etc. Si daca simti ca nu poti, cheama pe Domnul sa te ajute. Chiar atunci, fiindca El face minuni, si da putere celui lipsit de putere. Eu o stiu foarte bine.
Ai credinta, nu deznadajdui. Crede ca, daca jertfesti ceva,daca renunti la ceva, fie si foarte mic, Dumnezeu va face mult, si va face minuni.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2010, 15:38:03
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Daniel, porti numele unui mare prooroc. Sa nu uiti lucrul acesta. Iata ce ai de facut. Cand ti se face foame, aseaza-te la masa, pregateste-ti prima inghititura dar nu o lua ci stai asa timp de 5 minute fara sa mananci. In acest timp gandeste-te asa: "Doamne, iata, tie iti daruiesc, dintru ale Tale, 5 minute intru Slava Ta". Atat, 5 minute, nu mai mult. Cand au trecut cele 5 minute, gandeste-te asa: "Iti multumesc Doamne ca m-ai intarit sa-Ti daruiesc acest mic dar dintru ale Tale". Dupa aceea poti sa mananci cat vrei. Fa asa de fiecare data cand te asezi la masa. Vei vedea ce schimbari importante se vor produce cu tine.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2010, 15:42:29
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Daniel, porti numele unui mare prooroc. Sa nu uiti lucrul acesta. Iata ce ai de facut. Cand ti se face foame, aseaza-te la masa, pregateste-ti prima inghititura dar nu o lua ci stai asa timp de 5 minute fara sa mananci. In acest timp gandeste-te asa: "Doamne, iata, tie iti daruiesc, dintru ale Tale, 5 minute intru Slava Ta". Atat, 5 minute, nu mai mult. Cand au trecut cele 5 minute, gandeste-te asa: "Iti multumesc Doamne ca m-ai intarit sa-Ti daruiesc acest mic dar dintru ale Tale". Dupa aceea poti sa mananci cat vrei. Fa asa de fiecare data cand te asezi la masa. Vei vedea ce schimbari importante se vor produce cu tine.
Minunat!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2010, 15:57:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru ca suntem in perioada postului nu trebie sa uitam ca postul inseamna sa mancam cu infranare fara sa ne saturam, pentru ca dumnezeul lacomului devine pantecele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2010, 16:24:25
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Buna ziua din nou, am sa va marturisesc ca am un mare pacat........mancarea.......sunt cel mai mare gurmand din lume........mananc de sparg..........si tot nu-mi ajunge............mananc la servici, ajung acasa mananc pe la ora 17.....pe la ora 19.......pe la ora 22......cand ma trezesc mie foame........si am 27 de ani si am depasit suta de kg.

Problema mare este ca din aceasta foame a mea, pacat al meu vin si alte pacate,:
- lenea; explicatie : dupa ce mananc ma pun in pat, sau cate odata mananc in pat;
- somnul: explicatie: daca ma pun in pat ma apuca somnul;
- netinerea postului: mananc carne, lactate
- credinta desarta: eu tot timpul zic ca Dumnezeu ma iarta, ca de maine incep sa tin post........si tot asa zic si a doua zi..........si tot asa pana la finalul postului, si trece postul si vad ca nu am tinut nici macar o zi;

Spun sincer ca imi lipseste vointa si rugaciunea permanenta (ma refer la rugaciunea de dimineata si seara), imi lipseste credinta adevarata, imi lipseste curajul de a spune nu.
Stomacul meu a ajuns creierul meu, daca el imi spune sa manan eu mananc.

Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat practic, poate un acatist al vreunui sfant impotriva mancarii sau asa ceva.
In august se va naste sper primul meu copil si vreau ca el sa ma vada ca mananc pana mor, vreau sa slabesc cumva sau cel putin sa nu mai mananc atat.

Va multumesc din suflet, si astept sfaturile voastre, al vostru gurmand Daniel.
Doamna ajuta.
Cred ca ar fi bine daca ai face o introspectie pentru a vedea ce goluri afective ai si ce anume incerci sa "umpli" in interiorul tau pentru ca foamea asta despre care vorbesti este mai curand una sufleteasca decat fizica.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mancarea de post care INGRASA. AndreiM Postul 132 03.01.2018 10:22:41
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 14:06:37
Marele dom ortodox din Bacau! Legionarul Generalitati 1 12.01.2011 13:27:28
Sfantul si Marele Mir Paisie Aghioritul Biserica Ortodoxa Romana 0 30.03.2010 17:33:36
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 15:54:23