Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.11.2014, 11:38:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Am mai auzit una " buna". A venit la noi la servici o alta mamaie cu fetita nou nascuta, sa ne-o arate. Si o colega zice nu, nu, ca sunt murdara. Ok, gandesc eu, du-te si te spala pe maini, ca ai umblat cu bani, normal...sau poate o fi vrut sa zica ca e racita? Intr-un final m-am prins ce voia sa zica, dar...nu inteleg care e chestia? Ce obicei, traditie, superstitie mai e si asta? Nu ai voie sa te uiti sau sa te atingi de un copil daca esti necurata? Dar maica-sa cum era cand l-a facut, si in urmatoarele 40 zile nu se considera tot asa?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.11.2014, 12:04:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Am mai auzit una " buna". A venit la noi la servici o alta mamaie cu fetita nou nascuta, sa ne-o arate. Si o colega zice nu, nu, ca sunt murdara. Ok, gandesc eu, du-te si te spala pe maini, ca ai umblat cu bani, normal...sau poate o fi vrut sa zica ca e racita? Intr-un final m-am prins ce voia sa zica, dar...nu inteleg care e chestia? Ce obicei, traditie, superstitie mai e si asta? Nu ai voie sa te uiti sau sa te atingi de un copil daca esti necurata? Dar maica-sa cum era cand l-a facut, si in urmatoarele 40 zile nu se considera tot asa?
Da'pai era ea mai ortodoxa decat Patriarhul...
Ce mai aiureli intr-o tara cu o religie atat de veche! Ce sa spun,lasa copilul impur in urma acestui incident "vibrational"...
Sa speram totusi ca era murdara pe maini :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.11.2014, 14:49:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ce obicei, traditie, superstitie mai e si asta? Nu ai voie sa te uiti sau sa te atingi de un copil daca esti necurata? Dar maica-sa cum era cand l-a facut, si in urmatoarele 40 zile nu se considera tot asa?
Am citit despre ceva asemanator. Aici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 03:51:49
La nunta trebuie neaparat nasi? belciuge Nunta 23 13.08.2012 00:03:06
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 11:19:34