Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.07.2012, 01:05:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Exemplul cel mai des intalnit este cel al Parintilor Ioachim si Ana, carora, desi erau oameni drepti, nu pacatosi, li s-a indeplinit cererea lor de abia la batranete.

Acum, fiindca nu se dau prea multe date ale problemei, pot spune si eu ca aceste incercari vin tocmai ca sa incerce credinta in Hristos. Si nu merita sa iti pierzi credinta pentru nimic. Insa nu poti pierde ceva ce nu ai avut niciodata. Eu din ce vad, in ceasul unui necaz mare, oamenii fie se departeaza de Dumnezeu, fie se apropie si mai tare.

E de mare ajutor aici si rugaciunea altora si ajutorul lor concret.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.07.2012, 15:45:15
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Buna ziua

Un om are un mare necaz in viata si trecerea cu bine peste acest necaz nu depide de el oricat de mult si-ar dori. Tot cei ramane este rugaciunea si speranta ca Domnul o sa-l auda. Timpul trece si vine momentul cand nu se mai poate face nimic nici chiar printr-o minune. Incet dar sigur acel om isi pierde credinta probabil definitiv. Intrebarea mea(mai mult retorica) : daca Domnul stia ca-l va pierde pe acel om in urma acelui necaz de ce nu a intervenit ?
ps. exclud din start posibilitatea ca cererea lui nu era pe placul Domnului pentru ca asta inseamna ca toti preotii cu care a vorbit in acea perioada si l-au indemnat sa se roage nu stiau ce spun, iar raspunsurile de genul "si-a luat jucariile si a plecat" o sa le ignor.

Multumesc
Doamne ajută!
N-aș vrea să joc rolul prietenilor lui Iov... Nu pot cunoaște planul lui Dumnezeu în privința dvs și nici nu am dreptul de a vă pune întrebări în legătură cu situația dificilă în care v-ați pierdut credința. Aș vrea să vă spun doar atât: întrebați-L pe Dumnezeu din ce motiv nu v-a ascultat rugăciunile. Rugați-L pe El să vă reveleze, să vă explice, ca un Părinte iubitor, ceea ce doriți atât de mult să aflați.
Căutați-L pe Hristos și El Se va lăsa găsit de dvs!

Pace și bucurie întru Domnul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.07.2012, 18:07:55
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Cineva intreba ce se intampla cand nu mai putem duce crucea. Nu stiu sa va raspund dar va pot spune ce se intampla cand se pierde credinta si speranta. Omul acela este pierdut. Nu-i mai pasa de nimic, nu-i pasa daca maine moare. Este o stare groaznica sa te trezesti dimineata si sa nu ai nici un scop ci sa traiesti din inertie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.07.2012, 19:37:38
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Cineva intreba ce se intampla cand nu mai putem duce crucea. Nu stiu sa va raspund dar va pot spune ce se intampla cand se pierde credinta si speranta. Omul acela este pierdut. Nu-i mai pasa de nimic, nu-i pasa daca maine moare. Este o stare groaznica sa te trezesti dimineata si sa nu ai nici un scop ci sa traiesti din inertie.
da, foarte bine spus. si totusi Dumnezeu nu da mai mult decat putem duce..... cel putin asa se zice
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.07.2012, 17:30:58
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un om merge la Dumnezeu si se plange de crucea lui ca este mult prea grea. Dumnezeu zambind ii spune: Vezi gramada cea mare de cruci? Poti sa te duci sa-ti alegi una care vrei tu!
Omul bucuros incepe sa caute, dar o cruce era prea usoara, alta era prea impodobita, alta prea prea, etc pana cand obosit si rusinat se intoarce la Dumnezeu cu mana goala.
Ei, nai gasitr nimic pe masura ta?
Nimic! raspune omul cu capul in pamant, tot crucea mea este cea mai potrivita!
Morala?
Atunci cand spunem ca nu mai putem duce crucea, putem sa o ducem inca neanchipuit de mult!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.07.2012, 18:01:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Un om merge la Dumnezeu si se plange de crucea lui ca este mult prea grea. Dumnezeu zambind ii spune: Vezi gramada cea mare de cruci? Poti sa te duci sa-ti alegi una care vrei tu!
Omul bucuros incepe sa caute, dar o cruce era prea usoara, alta era prea impodobita, alta prea prea, etc pana cand...
...la urmă a găsit în sfârșit una pe care a încercat-o și i-a plăcut; ducându-se la Dumnezeu să-i mulțumească, El i-a spus:
-Aceea e crucea cu care ai venit.


P.S. Scuze dacă s-a mai povestit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.07.2012, 22:16:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Buna ziua

Un om are un mare necaz in viata si trecerea cu bine peste acest necaz nu depide de el oricat de mult si-ar dori. Tot cei ramane este rugaciunea si speranta ca Domnul o sa-l auda. Timpul trece si vine momentul cand nu se mai poate face nimic nici chiar printr-o minune. Incet dar sigur acel om isi pierde credinta probabil definitiv. Intrebarea mea(mai mult retorica) : daca Domnul stia ca-l va pierde pe acel om in urma acelui necaz de ce nu a intervenit ?
ps. exclud din start posibilitatea ca cererea lui nu era pe placul Domnului pentru ca asta inseamna ca toti preotii cu care a vorbit in acea perioada si l-au indemnat sa se roage nu stiau ce spun, iar raspunsurile de genul "si-a luat jucariile si a plecat" o sa le ignor.

Multumesc
Omu cred ca si-a pierdut doar speranta in vindecare,dar nu si speranta in Dumnezeu.In acele momente grele ,nu tot ce zicem cu gura, este si in suflet.Chiar in cazul unei boli incurabile,cand vezi ca totul se naruie in jurul tau si in organismul tau ,probabil ca ultimul refugiu tot DUmnezeu e. Si Iisus a fost incercat cu patimile mortii,e cel mai greu moment pt om,dar ,chiar atunci,in sinea lui,poate inflori floarea credintei.Cand pierzi totul , chiar viata,cred ca te agati cu disperare de Dumnezeu,chiar daca nu ti-a dat vindecare.Caci alternativa e si mai dureroasa decat moartea : sa admiti ca viata ta nu are nici un sens,si ca Dumnezeu nu exista
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.07.2012, 22:35:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
nu tot ce zicem cu gura, este si in suflet.
. . . . . . . . . . . . . . .oare ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.07.2012, 22:57:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
. . . . . . . . . . . . . . .oare ?
Acum vne randu meu sa ma iau de tine .Stii tu ce e in sufletul acelui om suferind?
Cei ce sufera de boli incurabile,sunt predispusi la indoieli si lupte mai mari ,tocmai pentru ca e ultima sansa de a mai fi adusi pe drumul cel bun.
De aceea ,in exterior pot parea acizi si lipsiti de orice speranta ,poate chiar zicind ca nu au credinta,dar poate in ultimele zile de viata ,in agonia lor,cine stie ce simt si ce vad ei atunci?
Sau pe patul suferintei lor ,cine stie daca in sfarsit nu se impaca cu Dumnezeu ?
Hai cristi ,te rog,da-le si lor o sansa ,nu judeca totul strict doar din cuvinte
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.07.2012, 01:04:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de INSPIRON;
Un om are un mare necaz in viata si trecerea cu bine peste acest necaz nu depide de el oricat de mult si-ar dori. Tot cei ramane este rugaciunea si speranta ca Domnul o sa-l auda. Timpul trece si vine momentul cand nu se mai poate face nimic nici chiar printr-o minune. Incet dar sigur acel om isi pierde credinta probabil definitiv. Intrebarea mea(mai mult retorica) : daca Domnul stia ca-l va pierde pe acel om in urma acelui necaz de ce nu a intervenit ?
ps. exclud din start posibilitatea ca cererea lui nu era pe placul Domnului pentru ca asta inseamna ca toti preotii cu care a vorbit in acea perioada si l-au indemnat sa se roage nu stiau ce spun, iar raspunsurile de genul "si-a luat jucariile si a plecat" o sa le ignor.
”Cererea” lui nici n-a ascultat-o Dumnezeu pentru că el a formulat o pretenție cu termen limită, nu o rugăciune; necazul acela el l-a primit în folosul lui.
Rugăciunea este o stare, nu o petiție; termenul de executare dovedește existența pretențiilor.

Cu toate că pentru Dumnezeu acel om e mai important decât reciproca, Dumnezeu îi va respecta decizia dacă el nu prețuiește oferta Lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierderea credintei la vreme de necazuri zoridezi Generalitati 55 16.06.2016 18:24:22
Sociologia credintei Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 03.02.2016 17:17:28
Nevoia credintei Kronos Generalitati 16 26.06.2011 17:17:25
pierderea controlului de sine.. victortiti89 Generalitati 2 14.06.2011 14:28:59
Universul Credintei TVR C-tin Biserica Ortodoxa Romana 2 27.03.2008 23:56:48