Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.12.2012, 18:01:17
Marinescu Marinescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 35
Implicit Posibil raspuns

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă e să fim la fel de răi ca tine, am zice: "așa cum ai făcut tu, renunțând la ortodoxie?". Pentru că, stând oricât de strâmb dar judecând drept, creștin==ortodox. Restul e can-can.
crestin=ortodox, spune ortodoxul
crestin=catolic, spune catolicul
crestin=baptist, spune baptistul
Cine sa aiba dreptate? cand vorbesti cu ortodoxul, spune ca el are dreptate; daca il intrebi pe catolic, acelasi raspuns. La fel si baptistul
Asa ca, hai sa vedem ce spune si Hristos, intemeitorul crestinismului. Cred ca EL are cea mai avizata parere ... Ce spune Iisus in legatura cu aceasta tema?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.12.2012, 18:37:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Că nu ești pe drumul cel bun.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.12.2012, 20:00:40
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Am aproape patruzeci de ani si sunt ortodox practicant . De ceva vreme cam un an sau poate doi am observat in in mai totate mediile ,audio,video sau scris se foloseste cuvantul crestin. Ok numai ca eu de cand ma stiu in totdeauna preotii nostri ortodocsi foloseau sintagma crestin-ortodox. Exemplu: Noi astazi crestin-ortodocsii serbam ...
De fiecare data raman surprins ca nu se mai foloseste aceasta asociere .
Se vorbeste tot mai des chiar la Trinitas Tv despre Biserica Crestina ,nu despre Biserica Crestin-Ortodoxa. E cumva o scapare ? Eu nu cred . Este evident intentia de a pregati populatia ,indiferent de ce religiei apartine,pentru a trece in constientul fiecarui individ ca toti crestini suntem una ,suntem uniti si frati .
De la inscaunarea Patriarhului Daniel catolicii au fost scosi de sub orice fel de anatemizare!
Ma uit zilnic la Tv si in jurul meu si sunt uluit de ceea ce vad si de ceea ce aud. Anatemile au cazut ,ereticii sunt acum popoarele primitive din Africa ,crestin inseamna absolut orice religie ,cult crestin inclusiv ortodocsi si iata ca acum suntem o mare familie !
Sa fie oare asa ? Sa fie Biserica Ortodoxa doar o extindere a Catolicismului ,asa cum se vorbeste in occident ?
Gata aici e finalul ortodoxiei ? De acum suntem crestini?
Dar ce facem cu canoanele ortodoxe pe care le-am aruncat la gunoi si am sters anatemile? Ce facem cu Sinoadele ecumenice si pe alea le-am selectat si care nu se potrivesc cu "noul curent" le aruncam si pe alea ?
Stiati ca in facultatile de teologie ortodoxe daca vorbesti urat despre acest "nou curent" iti creezi probleme ? Sau mai grav daca ataci si demasti pe fata "noul curent" ?
Intrebarea mea este :Ce facem oameni buni devenim crestini sau ramanem ortodocsi ?
Acceptam sau ne facem ca nu vedem impartasania unui inalt ierarh ortodox la catolici (Corneanu),sau Boboteaza de la Sibiu din 2008 sau 2009 in care Ierarhul locului oficiaza slujba bobotezei cu un ierarh catolic ? Catolicul oficiaza slujba imbracat in vesminte ortodoxe !!!
Oameni buni ce se intampla ? Am senzatia ca totate acestea sunt farse si astept din moment in moment ca cineva sa spuna ca am fost cu totii la emisiunea " Camera ascunsa "
ca altfel daca e real sau pe bune atunci e mare deranj .
Ei de, ce sa-i faci?... ca sa treci puntea uneori te faci frate cu stii cine...
Crestinii-ortodocsi trebuie sa devina minoritate, trebuie sa fie prosti, trebuie sa fie nebuni pentru a fi ignorati sau redusi la tacere (aceasta este tendinta sau scenariul futuristic).
"In lume necazuri veti avea dar indrazniti, Eu am biruit lumea"...si se inmultesc necazurile...probabil vor fi si oameni credinciosi (in adevaratul sens...pentru ca multi se si cred asa desi nu sunt) mult mai putini dar mult mai deosebiti.
Nu este finalul ortodoxiei inca...sa vezi ce o sa fie cand vine finalul crestinismului....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2012, 18:54:45
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Am aproape patruzeci de ani si sunt ortodox practicant . De ceva vreme cam un an sau poate doi am observat in in mai totate mediile ,audio,video sau scris se foloseste cuvantul crestin. Ok numai ca eu de cand ma stiu in totdeauna preotii nostri ortodocsi foloseau sintagma crestin-ortodox. Exemplu: Noi astazi crestin-ortodocsii serbam ...
De fiecare data raman surprins ca nu se mai foloseste aceasta asociere .
Se vorbeste tot mai des chiar la Trinitas Tv despre Biserica Crestina ,nu despre Biserica Crestin-Ortodoxa. E cumva o scapare ? Eu nu cred . Este evident intentia de a pregati populatia ,indiferent de ce religiei apartine,pentru a trece in constientul fiecarui individ ca toti crestini suntem una ,suntem uniti si frati .
De la inscaunarea Patriarhului Daniel catolicii au fost scosi de sub orice fel de anatemizare!
Ma uit zilnic la Tv si in jurul meu si sunt uluit de ceea ce vad si de ceea ce aud. Anatemile au cazut ,ereticii sunt acum popoarele primitive din Africa ,crestin inseamna absolut orice religie ,cult crestin inclusiv ortodocsi si iata ca acum suntem o mare familie !
Sa fie oare asa ? Sa fie Biserica Ortodoxa doar o extindere a Catolicismului ,asa cum se vorbeste in occident ?
Gata aici e finalul ortodoxiei ? De acum suntem crestini?
Dar ce facem cu canoanele ortodoxe pe care le-am aruncat la gunoi si am sters anatemile? Ce facem cu Sinoadele ecumenice si pe alea le-am selectat si care nu se potrivesc cu "noul curent" le aruncam si pe alea ?
Stiati ca in facultatile de teologie ortodoxe daca vorbesti urat despre acest "nou curent" iti creezi probleme ? Sau mai grav daca ataci si demasti pe fata "noul curent" ?
Intrebarea mea este :Ce facem oameni buni devenim crestini sau ramanem ortodocsi ?
Acceptam sau ne facem ca nu vedem impartasania unui inalt ierarh ortodox la catolici (Corneanu),sau Boboteaza de la Sibiu din 2008 sau 2009 in care Ierarhul locului oficiaza slujba bobotezei cu un ierarh catolic ? Catolicul oficiaza slujba imbracat in vesminte ortodoxe !!!
Oameni buni ce se intampla ? Am senzatia ca totate acestea sunt farse si astept din moment in moment ca cineva sa spuna ca am fost cu totii la emisiunea " Camera ascunsa "
ca altfel daca e real sau pe bune atunci e mare deranj .
Ați scris așa: "Stiati ca in facultatile de teologie ortodoxe daca vorbesti urat despre acest "nou curent" iti creezi probleme?"
NU este adevărat! Este o informație total falsă, fără nici un fel de legătură cu realitatea.
Îmi pare rău că am avut o reacție atât de... energică, dar mă întristează să văd cum creștini de-ai noștri încearcă să discrediteze exact Facultățile de Teologie fără niciun motiv, pur și simplu vehiculând pe internet idei aiuristice și neadevărate.
Fraților, dacă spui la Teologie ceva împotriva ecumenismului, NU ți se-ntâmplă absolut nimic nedorit!

În privința termenilor "creștin" și "ortodox"... Există, oare, o contradicție între cele două noțiuni?... Evident, răspunsul este negativ. Din ce motiv se preferă termenul "creștin"? Și eu prefer acest termen tocmai pentru a-mi manifesta solidaritatea față de coreligionarii noștri din celelalte confesiuni, pentru a contribui la întărirea conștiinței apartenenței la aceeași religie. Este minunat să avem această râvnă de a rămâne fideli Ortodoxiei noastre, credinței celei adevărate în care Domnul Dumnezeu ne-a învrednicit să trăim și să putem spori duhovnicește! De aceea, este foarte bine și să folosim termenul "ortodox". Totuși, neexistând vreo contradicție între creștinism și Ortodoxie (Ortodoxia fiind modul cel mai autentic și profund de trăire a creștinismului, a relației cu Dumnezeul treimic), putem întrebuința cu încredere și cuvântul "creștin", cuvânt prin care ne mărturisim credința în Hristos. Evident, cel mai clar și complet ne mărturisim credința spunându-ne creștini ortodocși, folosind, așadar, ambii termeni într-o singură sintagmă.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.01.2013, 01:54:52
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
E același lucru. Creștin sau Ortodox.
Biserica Creștină, care e: Una, Sobornicească, Catolică și Apostolească, cu alte cuvinte Ortodoxă (cuvântul catolic a fost scos de la marea schismă, -pentru că așa eu vrut ereticii din catolicism-, cuvântul catolic e sinonim cu sobornicesc. sobornicesc înseamnă a aduna, a strânge. pe cine? popoarele, întreaga omenire. catolic, care înseamnă exact același lucru, universal, adică pentru toată omenirea).
Însă erezia catolică e cu totul altceva. Ei sunt ROMANO-catolici. E complet diferit. Erezia romano-catolică e la polul opus a ceea ce înseamnă cu adevărat Biserica Catolică - așa mai poate fi numită Biserica Ortodoxă, adică desigur Biserica Creștină, singura Biserică Creștină rămasă pe pământ, dar pentru a nu sminti oamenii, ca să înțeleagă că sunt alții care se numesc catolici (romano), nu se folosește termenul de catolic pentru Biserica Creștină (Ortodoxă).
Uite frate, să-ți fie mai ușor, am scris aici mai mult, să citești dacă vrei.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...90&postcount=6

Bucurii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.01.2013, 09:27:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
E același lucru. Creștin sau Ortodox.
Doamne ajută!
Dacă ar fi același lucru, Hristos ar fi întemeiat Biserica Ortodoxă și nu Biserica Creștină. Dacă Biserica Ortodoxă ar mântui, nu ar mai fi nevoie de Hristos care știm că ne mântuiește - El fiind Singurul Mântuitor.
Există o modalitate simplă prin care orice biserică creștină poate să se verifice dacă e a lui Hristos, testul ni-l oferă chiar El:

"Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ceea ce vă poruncesc." (Ioan 15,14 - versiunea ortodoxă)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.01.2013, 09:42:13
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Există o modalitate simplă prin care orice biserică creștină poate să se verifice dacă e a lui Hristos, testul ni-l oferă chiar El:

"Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ceea ce vă poruncesc." (Ioan 15,14 - versiunea ortodoxă)
modalitatea si mai simpla, este asta:

Ioan 13:35 Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții.

si acum, haideti sa vedem ! este dragoste intre adventisti? ioc! numai rautati, invidii (chiar osutafaraunu se plangea mai demult ca este invidiat pentru ca are bani), ceea ce nu se poate spune despre ortodocsi, care impreuna in Biserica, ingenuncheaza inaintea sfintelor icoane, rugandu-se; iar adventistii nu fac altceva decat sa stea picior peste picior, vorbind vrute si nevrute (barfe !).

Last edited by Cornel Urs; 06.01.2013 at 09:46:19.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.01.2013, 10:07:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
modalitatea si mai simpla, este asta:

Ioan 13:35 Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții.
Da, și aceasta e o bună modalitate de verificare. Am văzut aseară la știri exemplificare pe viu: câtă dragoste (manifestată vocal) și compasiune există față de o familie îndoliată...

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
si acum, haideti sa vedem ! este dragoste intre adventisti? ioc! numai rautati, invidii (chiar osutafaraunu se plangea mai demult ca este invidiat pentru ca are bani)
Când o să aduceți proba (citatul) în care mă plângeam de invidia fraților mei că am bani, o să scăpați de eticheta de mincinos pe care singur v-ați pus-o pe frunte.

Apropos, iată încă un test de autocontrol - aparținătorii de Biserica lui Hristos nu-și spun minciuni:

"Pentru aceea, lepădând minciuna, grăiți adevărul fiecare cu aproapele său, căci unul altuia suntem mădulare." (Efes. 4,25 - versiunea ortodoxă)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.01.2013, 11:02:22
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Când o să aduceți proba (citatul) în care mă plângeam de invidia fraților mei că am bani, o să scăpați de eticheta de mincinos pe care singur v-ați pus-o pe frunte.

Apropos, iată încă un test de autocontrol - aparținătorii de Biserica lui Hristos nu-și spun minciuni:

"Pentru aceea, lepădând minciuna, grăiți adevărul fiecare cu aproapele său, căci unul altuia suntem mădulare." (Efes. 4,25 - versiunea ortodoxă)



spuneti ca:
a) cei binecuvantati au fost cei care au platit zeciuiala si, prin urmare, au fost binecuvantati (aici nu pot fi incadrati decat adventistii !);
b) despre acesti binecuvantati la care va referiti la punctul a) spuneti ca sunt motiv de permanenta invidie din partea celorlalti, pai deci adventistii (printre care va numarati si dumneavoastra), sunt invidiati constant de catre cine? "celorlalti" pare sa indice membrii altor confesiuni insa hai sa ne gandim putin: camasa este mai aproape de piele decat flanelul, prin urmare cine are posibilitatea sa invidieze? cel care iti este aproape, "fratele" de credinta, tot adventist ! caci ortodocsii nu au treaba cu adventistii, nu-i baga in seama, nu stau la discutii inutile cu ei...

iata ca glasul constiintei, l-a facut pe "osutafaraunu" sa spuna un adevar, caracteristic adventistilor, si anume fapte ale carnii, invidii care sunt intre ei (despre care avertizeaza si apostolul Pavel ca pot aparea in biserica), iar adventistii fiind rupti de Hristos, nu mai au har, nu au Duhul Sfant, prin urmare ne putem astepta sa gasim rautati, lupte, certuri, zavistii, invidii iar "osutafaraunu" recunoaste ca asa stau lucrurile !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.01.2013, 11:16:45
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

a) adventiștii nu sunt singurii plătitori de zecime (există chiar și ortodocși printre ei)
b) nu la adventiști m-am gândit, când am spus că era invidioși
c) nu m-am referit la mine și nici n-am spus că sunt plin de bani.

Așa că faceți bine și încercați să nu mai mințiți. Minciuna este păcat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Forum Crestin Ortodox! Pr. Gheorghe Generalitati 4 19.09.2011 13:16:37
Crezul Crestin Ortodox alecsandru Rugaciuni 5 30.01.2011 12:37:43