Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.01.2014, 00:52:21
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu asa am inteles ca nu se tine nici un fel de post sambata si duminica.

Deci, pana acum, tu asa stiai, ca in Postul Mare, in Postul Craciunului, Postul Adormirii Maicii Domnului si Postul Sf. Apostoli, sambata si duminica se poate manca de dulce???
Iti recomand sa te uiti pe un calendar bisericesc de perete ca acolo scrie clar cand e post, cand e harti, cand e dezlegare la peste, la ulei si vin.
Din cate imi amintesc, s-a tot discutat pe tema asta pe forum, incat eu nu inteleg cum de totusi inca mai ai nelamuriri pe tema asta.

Last edited by delia31; 03.01.2014 at 01:09:15.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.01.2014, 10:41:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Se pare ca este vorba numai de postul negru (ajunare=post negru).
Nu cred. Suntem siguri?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.01.2014, 12:27:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Deci, pana acum, tu asa stiai, ca in Postul Mare, in Postul Craciunului, Postul Adormirii Maicii Domnului si Postul Sf. Apostoli, sambata si duminica se poate manca de dulce???
Iti recomand sa te uiti pe un calendar bisericesc de perete ca acolo scrie clar cand e post, cand e harti, cand e dezlegare la peste, la ulei si vin.
Din cate imi amintesc, s-a tot discutat pe tema asta pe forum, incat eu nu inteleg cum de totusi inca mai ai nelamuriri pe tema asta.
Draga Delia, sunt si eu surprinsa de faptul ca voi nu puteti intelege anumite probleme de credinta ale unor semeni si tot ii puneti in spinare rautati. Nu stiu care tema zici ca s-a tot discutat pe forum. Asta cu postul in general, sau asta cu Boboteaza in zi de duminica sau care?

Deci:

1. Eu n-am spus ca in posturile mari de peste an nu se posteste sambata si duminca deloc. Am spus ca posturile sunt mai usoare, se dau anumite dezlegari. Pana si atunci! UIte citatul din postarea mea anterioara:

"Da, in posturile mari se tine post si sambata si duminica, dar mai usor decat in celelalte zile."

2. Problema cu calendarul- uite ca am calendar acasa.
Si am constatat de mai multa vreme ca exista mai multe variante.
De ex. astazi la mine in calendar scrie clar: harti.
Aici pe site, in schimb scrie zi de post si dezlegare la oua, branza si etc.
Deci ce poate sa inteleaga un om de aici? Tu cum ai face in locul meu?
Harti sau post, sau dezlegare la oua si branza?


3. Ceea ce ma deranjeaza mai mult este ca lumea vorbeste de niste canoane vechi, care insa nu mai sunt valabile dupa cum vad. Ele sunt inlocuite de tot felul de derogari si reguli noi.
Si ajungi sa nu mai sti care este adevarul.

Canonul cu pricina (are si un numar fatidic -66) se refera la post in general. Unii il zapacesc si vorbesc de ajunare, de post negru.
S-a discutat mult pe acest forum despre post, despre a posti (inclusiv trupeste) sambata si duminica si in zile de sarbatoare, dar fara un rezultat, intrucat : "cate bordeie atatea obiceie".

Asa cum se explica si articolul citat de mine si cum spun si alti teologi, duminica si sambata nu se tine post in mod normal. Exceptie fac posturile mari din an. Despre alea nu discutam insa. Alea sunt batute in cuie.

Iata insa ca totusi regula nu se respecta. Multi sustin postul de duminica si de sambata. Inclusiv ajunarea. Cand te duci duminica (de ex.) la biserica si te impartasesti (cazul ideal pentru unii, in fiecare duminica), trebuie sa ajunezi oricum. Macar sa ajunezi de sambata, daca nu chiar sa tii mai multe zile inainte.
Si dupa ce iei impartasania, iar trebuie post.
Deci nu este clar ca duminica si sambata sunt zile de post in mod obisnuit, ca si miercuri si vineri? Din moment ce tot timpul trebuie sa postesti. Si preoti (mai ales) si laici.

Ba ca este imparatsitul, ba ca este sarbatoarea cutare sau cutare. Trebuie postit duminica.

Si atunci nu este mai simplu pentru toata lumea sa se spuna: "fratilor, canonul acela este invechit, regula este ca sambata si duminica sunt zile obisnuite si se posteste daca trebuie"?
De ce le mai numeste zile dedicate Invierii Domnului, zile de bucurie si etc., daca exista alte lucruri mai presus?

Asta este nedumerirea mea.

Si pe alt fir mai este o discutie plina de derute, mai sa se paruiasca lumea, legat de citirea moliftelor Sf. Vasile pe 1 ianuarie. Ani de zile s-a facut asa. Acum nu mai este bine. Desi nu toti preotii respecta.

La fel si cu regulile date de duhovnici. Fiecare altfel.

Inca o deruta: in link-ul dat de tine (cred ca este singurul care explica niste lucruri de ce si cum), scrie o gramada de modificari si la slujba.
Acum noi avem slujba de Boboteaza duminica si nu luni. Si eu la strana inca nu am habar (nu am inteles din toti termenii aia de acolo si regulile de acolo) ce avem de facut. Punct. Vazand si facand.
In plus scrie acolo ca liturghia nu se lipeste de vecernie, dar se face dupa aceea, sa nu plece lumea. La noi de obicei se face una dupa alta, ca si asa se termina tarziu slujba. Deci nu facem pauza decat ca sa aduca oamenii cazanele cu apa.

Si mai sunt destule derute. Ca eu oi pricepe mai greu e una, incerc sa le inteleg si sa le cuprind pe toate, dar ca se fac modificari mereu si nu se scrie nimic clar, este alta.

Acum sper ca intelegi cat imi este de greu.

Si nu stiu de ce se mai lauda aici lumea cu credinta si cultura religioasa, daca nu are nici cea mai mica intelegere fata de semeni si nu poate discuta clar si la obiect.
Ma uit si pe forumul teologilor. Si acolo, intre preoti, monahi si alti teologi exista atatea intrebari si nelamuriri! Si vrei sa stim noi laicii totul.

Inca o data canonul apostolic:

"Daca un cleric s-ar afla postind in ziua Duminicii sau a sambetei (afara numai de una), sa se cateriseasca; iar daca va fi laic, sa se afuriseasca." (Canonul 66 apostolic)."

Scrie "postind" si nu ajunand. Sau voi intelegeti altceva?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.01.2014, 13:31:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In afara celor patru posturi, exista si patru zile de post oranduite de Biserica. Acestea se tin la data precizata, fara a tine cont de alte indicatii privind ziua din saptamana. Cu dragoste insa. Printre acestea se afla si Ajunul Bobotezei.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.01.2014, 15:22:08
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Sophia,
La intrebarea initiala a acestui topic s-a raspuns deja. Intrebarile pe care le reiei acum, le-ai mai pus de mai multe ori, cel putin eu asa imi amintesc, si ti s-au dat multe raspunsuri. De ex. aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=7973

Acuma, in ce masura stii si poti gestiona si sintetiza informatiile primite, asta e alta treaba.

In rezumat: Biserica lui Hristos a propus inca de la inceput, celor care vor sa faca parte din ea, o anumita randuiala a hranei, in viata lor.

Asa incat, inca din vechime, anul se imparte in 4 perioade mari in care se poate manca orice, (dar nu e obligatoriu), perioade numite si „câșlegi”, alternate cu 4 perioade in care nu se poate manca orice, ci doar anumite mancaruri, perioade numite „posturi”.

Pana aici e simplu.

Evident, cei care de buna voie vor sa faca parte din Biserica lui Hristos, si nu au vreun fel de neputinte sau boli, se vor stradui sa nu-si faca alte reguli proprii, ci sa respecte ce zice Biserica.

1.Câșlegile de iarna – din 25 decembrie pana la inceputul postului mare.
Alternativ, urmeaza o perioada de post.
2.Postul mare - incepe cu 7 saptamani inainte de Pasti si tine pana in Duminica Invierii
Iar alterneaza cu o perioada de dezlegare
3. Câșlegile de primavara - de la Pasti pana la inceputul postului Sf. Petru si Pavel
Iar urmeaza o perioada de post
4.Postul Sf. Petru si Pavel- data de inceput e schimbatoare, in functie de data Pastelui
Apoi, iar o perioada de dezlegare
5.Câșlegile de vara - de la Sf. Petru si Pavel, 29 iunie, pana la 31 iulie
Iar post
6.Postul Adormirii Maicii Domnului - de la 1 august până la 14 august inclusiv.
Iar dezlegare
7.Câșlegile de toamna - de la Sf. Maria Mare pana la 14 noiembrie inclusiv.
Apoi iar post.
8.Postul Crăciunului- de la 15 noiembrie pana la 24 decembrie inclusiv.


In toate aceste perioade de post clar stabilite, sambetele si duminicile se tine post (nu post negru), iar in afara perioadelor de post, si in afara miercurilor si vinerilor, mai exista in calendar cateva zile independente de post sau post aspru sau post negru. Sunt posturile de o zi –cum e ajunul Bobotezei, Taierea capului Sf. Ioan Botezatorul, Inaltarea Sf. Cruci – in care se tine post dupa randuiala, indiferent in ce zi a saptamanii cade.


Dupa cum a zis toata lumea, anul acesta, ajunul Bobotezei cade duminica si nu se tine post negru conform canonului 66, ci doar post obisnuit, ca intr-o duminica din Postul Pastelui.

Canonul 66 apostolic – se refera la faptul ca sambata si duminica, nu se tine post negru, total, adica sa nu pui intentionat nimic in gura si nici post aspru, adica fara ulei si vin, cu o singura exceptie- Sambata Mare.

Ar fi absurd sa fie cineva caterisit/afurisit/exclus din biserica fiindca sambata si duminica mananca cartofi piure cu salata de varza, in loc de carne. Ar insemna ca vegetarienii ori cei care din motive financiare nu-si cumpara carne, sa fie primii exclusi, ceea ce e aberant.


In rest, in sambetele si duminicile din timpul posturilor Pastelui, Craciunului, Sf. Apostoli si Adormirii Maicii Domnului, precum si in posturile de o zi daca se nimeresc sambata sau duminica (ajunul Bobotezei, Inaltarea Sf. Cruci si Taierea capului Sf. Ioan Botezatorul) se mananca mancare de post.

Canonul 66 apostolic interzice postul negru in zi de duminica, adica sa nu pui intentionat nimic in gura. Ar fi absurd sa interzica postul obisnuit cu legume si fructe. Ar insemna astfel sa oblige pe cei care de regula nu prea mananca carne nici de sarbatori, sa manance carne tocmai duminicile din Postul Mare.

Nedumerirea ta legata de duminicile din afara posturilor pentru cei ce se impartasesc, e o alta chestiune.

Daca mancarea de dulce (carne, lapte, oua) ar fi fost incompatibila cu impartasirea, atunci, nimeni n-ar trebui sa se impartaseasca duminicile din afara posturilor, ceea ce e absurd, iar de Pasti si de Craciun, n-ar trebui sa se faca Liturghie, ceea ce e si mai absurd.

Prin urmare, in afara perioadelor de post, se poate manca de dulce duminica dupa impartasire, daca duhovnicul nu specifica altfel. Dar in timpul celor 4 mari posturi, sau in posturile de o zi, NU se mananca de dulce duminica dupa impartasire. Dar nici nu se tine post negru/aspru conform canonului 66 apostolic.

Last edited by delia31; 03.01.2014 at 18:12:26.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.01.2014, 15:27:04
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ex. astazi la mine in calendar scrie clar: harti.
Aici pe site, in schimb scrie zi de post si dezlegare la oua, branza si etc.
Deci ce poate sa inteleaga un om de aici? Tu cum ai face in locul meu?
Harti sau post, sau dezlegare la oua si branza?



Chiar si tu ai dat raspunsul cateva postari mai sus. Am precizat si eu inainte. Deci, azi vineri, se tine post negru pana la ora 15, dupa care se poate manca de dulce, lapte, branza, oua intrucat intre 25 decembrie si 4 ianuarie e dezlegare.

Last edited by delia31; 03.01.2014 at 15:37:25.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.01.2014, 15:47:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai delia31, eu cred ca vorbim toti aici in limba romana.
Tu intelegi ca la noi in calendar scrie "harti" astazi?
Intelegi cuvantul asta? Harti! Nici o alta explicatie in plus.
Aici pe site scrie: zi de post si dezlegare la branza, oua si nu stiu ce.
Unde scrie de post negru pana la ora? Unde scrie "negru"?

Eu am impresia ca noi intelegem altceva cand vorbim de cuvantul post. Eu inteleg cu mancare de post, tu intelegi
post negru. Este asa?

Astea sunt doua lucruri diferite!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Doua calendare diferite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

In rest nu mai comentez. Tu vorbesti despre altceva.
Am pus canonul acela a nu stiu cata oara si am bolduit cuvantul "post". Nu scrie ca este post negru!!!!! Indiferent daca tie ti se pare absurd sau nu.

Si da, daca unii sunt vegani, este alta poveste. Eu nu discut aici de preferintele culinare ale unora ci despre postul alimentar.

Nu stiu ce sunt alea caslegi. De ce ma omori cu ele?

Si exact asta spuneam si eu:
In perioadele de post de mai multe zile, da, se tine post sambata si duminica. Dar atentie, cu anumite dezlegari!!!!

Da, stiu ca mai exista cateva zile din an cu post de o zi. Inseamna ca si alea daca pica sambata sau duminica se tine post. Aici nu stiam eu exact.

Dar in rest, in perioadele celelalte eu stiu ca nu se tine post sambata si duminica. Si totusi se tine!!!!
Pentru ca lumea tine postul ca sa se impartaseasca. Si atunci se tine si sambata si duminica. Chiar negru, pentru ca pana la pranz cand primesti impartasania nu ai voie sa iei nimic in gura. Dupa aceea, iar sunt impartite parerile: unii spun sa mananci de post dupa impartasanie, altii spun sa mananci de dulce.
La fel in ziua de Craciun, de ex. sau alte sarbatori, cand te duci la liturghie si te impartasesti.

Multi sustin impartasitul des si atunci automat trebuie sa postesti tot timpul.

In fine, ceea ce spuneam eu era doar ca as fi preferat niste reguli unitare.
E totul mult prea complicat, calendare diferite, pareri diferite. Fiecare preot zice altfel.
Ba ca nu se tine post duminica, ba ca se tine post ca te impartasesti. Alea 12 ore si mai mult se cheama totusi post, chiar negru. Pentru mine cel putin.
Nu stiu de ce spui tu ca mancarea de dulce este compatibila cu impartasitul. Nu este. Ah, doar ca poti manca, dupa unele teorii, de dulce dupa ce te-ai impartasit.
Parintele Cleopa cere 3 zile de post si dupa impartasit. Ia sa te uiti.

Inca ceva: eu vad lume care se impartaseste la sarbatori si in fiecare duminica. De ex. pe 1 ianuarie.
Ei nu stiu cum fac ei. Mananca de revelion ceva sau nu (de dulce). Eu una n-as putea asa. Ori mananc de dulce de revelion, dar atunci nu ma impartasesc, ori tin post si ma impartasesc.

Este treaba lor ce fac. Vroiam doar sa spun ca sunt oameni si oameni. Fiecare face cum crede.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 03.01.2014 at 15:57:21.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.01.2014, 16:21:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Canonul 66 apostolic oprește postul negru în zilele de sîmbătă și duminică. Pentru că, da, așa posteau primii creștini: nemîncînd.

Altfel ar rezulta că Biserica ne-ar obliga să consumăm alimente de origine animală în weekend - ceea ce ar fi absurd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.01.2014, 17:16:13
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai delia31, eu cred ca vorbim toti aici in limba romana.
Tu intelegi ca la noi in calendar scrie "harti" astazi?
Intelegi cuvantul asta? Harti! Nici o alta explicatie in plus.
Aici pe site scrie: zi de post si dezlegare la branza, oua si nu stiu ce.
Unde scrie de post negru pana la ora? Unde scrie "negru"?

Eu am impresia ca noi intelegem altceva cand vorbim de cuvantul post. Eu inteleg cu mancare de post, tu intelegi
post negru. Este asa?

Astea sunt doua lucruri diferite!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Doua calendare diferite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

In rest nu mai comentez. Tu vorbesti despre altceva.
Am pus canonul acela a nu stiu cata oara si am bolduit cuvantul "post". Nu scrie ca este post negru!!!!! Indiferent daca tie ti se pare absurd sau nu.

Si da, daca unii sunt vegani, este alta poveste. Eu nu discut aici de preferintele culinare ale unora ci despre postul alimentar.

Nu stiu ce sunt alea caslegi. De ce ma omori cu ele?

Si exact asta spuneam si eu:
In perioadele de post de mai multe zile, da, se tine post sambata si duminica. Dar atentie, cu anumite dezlegari!!!!

Da, stiu ca mai exista cateva zile din an cu post de o zi. Inseamna ca si alea daca pica sambata sau duminica se tine post. Aici nu stiam eu exact.

Dar in rest, in perioadele celelalte eu stiu ca nu se tine post sambata si duminica. Si totusi se tine!!!!
Pentru ca lumea tine postul ca sa se impartaseasca. Si atunci se tine si sambata si duminica. Chiar negru, pentru ca pana la pranz cand primesti impartasania nu ai voie sa iei nimic in gura. Dupa aceea, iar sunt impartite parerile: unii spun sa mananci de post dupa impartasanie, altii spun sa mananci de dulce.
La fel in ziua de Craciun, de ex. sau alte sarbatori, cand te duci la liturghie si te impartasesti.

Multi sustin impartasitul des si atunci automat trebuie sa postesti tot timpul.

In fine, ceea ce spuneam eu era doar ca as fi preferat niste reguli unitare.
E totul mult prea complicat, calendare diferite, pareri diferite. Fiecare preot zice altfel.
Ba ca nu se tine post duminica, ba ca se tine post ca te impartasesti. Alea 12 ore si mai mult se cheama totusi post, chiar negru. Pentru mine cel putin.
Nu stiu de ce spui tu ca mancarea de dulce este compatibila cu impartasitul. Nu este. Ah, doar ca poti manca, dupa unele teorii, de dulce dupa ce te-ai impartasit.
Parintele Cleopa cere 3 zile de post si dupa impartasit. Ia sa te uiti.

Inca ceva: eu vad lume care se impartaseste la sarbatori si in fiecare duminica. De ex. pe 1 ianuarie.
Ei nu stiu cum fac ei. Mananca de revelion ceva sau nu (de dulce). Eu una n-as putea asa. Ori mananc de dulce de revelion, dar atunci nu ma impartasesc, ori tin post si ma impartasesc.

Este treaba lor ce fac. Vroiam doar sa spun ca sunt oameni si oameni. Fiecare face cum crede.



Sophia, nu stiu de ce te indignezi asa. Am impresia ca oricine, orice ti-ar zice, tot nelamurita ramai. Nici eu nu inteleg multe, dar nu ma impacientez chiar asa pe cei care incearca sa-mi explice. Ok, eu nu te-am lamurit, poate te ajuta altcineva.

In prima mea interventie, ti-am dat un link cu particularitatile specifice ajunului Bobotezei cand se intampla sa fie duminica. Mai citeste o data, sau de doua ori, si vei vedea ca ceea ce ti se pare tie derutant si neunitar e doar o exceptie fiindca anul acesta cade duminica. In rest, nu stiu unde e deruta.

Cat despre vinerea de dinaintea Bobotezei de anul acesta cu totul special, eu
ti-am zis ceea ce a zis la biserica un parinte expert in Liturgica si tipic bisericesc.
Aceeasi opinie era si pe linkul pe care ti l-am dat.
Acelasi lucru scrie si aici pe site: zi de post dar si dezlegare la lapte, branza, oua. Cum vine asta? Ori e post, ori e dezlegare? Si ti-am zis ceea ce am aflat si eu de la altii si am acceptat fara alte comentarii. Adica, nu se mananca nimic pana la ceasul al IX-lea (ora 15), dupa care, e dezlegare la lapte, branza, oua.

Reciteste linkul. Expertul in liturgica care a scris articolul acela, sigur a citit mai mult pe tema asta si nu a scos asta din burta. Daca vrei, primesti, daca nu, nu.

Daca in episcopia de care apartine biserica ta, se practica altfel, si ai neclaritati, te duci acolo si intrebi ce si cum.


In legatura cu impartasirea in ziua de anul nou, din cate stiu eu, si din cat se specifica in calendar, din 25 decembrie pana in 4 ianuarie, e harti, adica dezlegare la de toate (cu exceptia vinerii de dinaintea ajunului Bobotezei cand acesta cade duminica, vinere, in care se ajuneaza pana la ora 15), prin urmare, cine se impartaseste de la Craciun pana in 4 ianuarie, primeste dezlegare sa manance orice in ziua in care s-a impartasit (cu buna cuviinta si fara lacomie, evident).

Cat despre ce zice Pr. Cleopa, cred ca se refera la cei care se impartasesc mai rar si nicidecum dupa noaptea de revelion. Dar parca tu nu prea il consideri pe Pr. Cleopa de referinta. De altfel, am si precizat, duhovnicul e cel care stabileste in functie de bolile sufletesti ale fiecaruia, care, cata nevoie are de post, mai aspru sau mai putin aspru, in functie de patimile care ne stapanesc.

Daca tie ti-a spus preotul sa nu te impartasesti de 1 ianuarie decat daca mananci de post de revelion, sau daca faci asta de la tine citire, atunci, habar n-am ce sa-ti zic.

In rest, iti doresc un an nou linistit si aducator de limpezimi!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.01.2014, 17:20:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cred ca nu mi-ati inteles intrebarea totusi.
Intreb din nou:

Se tine post in zi de duminica?

Eu v-am dat si citate in care sunt scrise niste modificari pentru situatia speciala cand ajunul pica sambata sau duminica.

Scrie clar ca este interzis a se tine post in zi de duminica (intr-unul din citate).
Parerile sunt asadar impartite.

Ma rog, cred ca am gresit deschizand acest fir.

P.S Stiu si eu ca in mod normal, in alte zile ale saptamanii, se tine post in ajunul Bobotezii. Unii tin chiar negru.

Iata inca o parere:

"Re: Slujbele din zilele din Ajunul Nasterii Domnului si Epif
Mesajde protosinghel » 01 Ian 2013, 15:14
Putem face ca în Săptămâna Brânzei. Nu mâncăm nimic până la orele 15:00, după care dezlegăm la mâncare de dulce.
Iar sâmbătă este zi de post ușor (deși există argumente și pentru harți).
Cu respect, ieromonah Petru Pruteanu"

http://forum.teologie.net/viewtopic.php?p=9634
Este vorba de ajunare in canoane, nu de post. (cuvantul post are mai mule intelesuri, in alte limbi se face distinctia in itre post - ajunare si post- abtinere de la anumite alimente).
Ajunare, adica sa nu mananci nimic pana seara, la momentul impartasaniei.
In ziua de 5 daca cade in saptamana se face liturghia sfantului Vasile unita cu vecernia, adica seara (in fine, de multe ori tot dimineata se face, dar de aici vine regula), deci se ajuneaza pana seara.
Sambata si duminica nu se ajuneaza, deci nu se mai face liturghia sfantului Vasile unita cu vecernia, ci lit. simpla dimineata.
Postul este mai usor, adica este si cu ulei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 03.01.2014 at 17:23:23.
Reply With Quote
Răspunde