Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.08.2011, 07:27:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
La 1 an si jumatate, m-am ars cu apa clocotita pe ~30% din suprafata corpului, nu mi s-au dat sanse mari de supravietuire si totusi.. Dumnezeu a avut mila, poate am fost lasat in viata cu un scop anume, numai El stie. :)
La numai un an am scapat cu viata dintr-o dubla pneumonie;pe la 2 ani jumatate m-am pierdut in piata de mama mea si m-au furat niste tigani care m-au hranit cu lapte stricat si scarbosenii pana am fost gasita(dupa 18 zile);aproape de 5 ani am avut un accident cu lesie(am gustat-o),apoi muscata de caine,intepata de un paianjen veninos,accident cu ATVul...
Per total,o gramada de accidente si intamplari...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.08.2011, 07:52:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
in fiecare zi ... doar ca nu am ochi sa vad
Asa cred si eu.
Lucruri "mici" se intampla zilnic si ma intreb care era probabilitatea sa se intample un lucru si nu altul. De multe ori am scapat la limita cand era sa fac accidente de masina, de ex.
Si cred ca de multe ori se milostiveste Dumnezeu de noi, dar suntem incapabili sa vedem.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.08.2011, 20:18:46
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu prea cred...
Matusa mea a avut multe aparitii ale fetei ei decedate sau a fost doar inselatorul,nu stiu...
poate te-ai reincarnat...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.08.2011, 21:46:30
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit A fost aievea!

Ma casatorisem de curand. Ramasesem insarcinata. Gresisem mult...

Aveam stari sufletesti grele...din anumite motive nu doream copilul...imi dadea tarcoale gandul avortului...dar am spus atat..."daca voi mai face si acest pacat eu insami prin aceasta voi taia legatura dintre mine si Dumnezeu...niciodata nu voi mai putea sa-L rog nimic...daca ii intorc spatele in acest mod..."

In noaptea aceea s-a intamplat asa; am adormit cu aceste ganduri...a venit aievea ingerul meu pazitor sa-mi ridice sufletul si mi-a spus "Gata.Timpul tau s-a terminat. Atat a fost!"...am plecat impreuna...fiinte nemateriale, eu si el-ingerul pazitor....
Eram intr-o stare de ingrozire sufleteasca...eu fiind tare pacatoasa...cu trecut ateu si multe si grele pacate...am simtit ca voi merge "la rau"....am ajuns in fata unui tron maiestuos de judecata...era Scaunul de Judecata al Mantuitorului....frica si cutremur mare m-au cuprins...in jur - falfaire de aripi de ingeri...nu ii vedeam..auzeam falfaitul aripilor aievea...se pregatea venirea Mantuitorului nostru...eu ingrozita am inceput sa-l implor pe ingerul pazitor sa-mi mai dea timp de pocainta...sa-ma mai lase o vreme ...cat sa-mi indrept viata...sa-mi pot rascumpara pacatele...am implorat cu multa disperare acest lucru...totul s-a intrerupt brusc...m-am trezit in urmatoarea secunda...
Copilul s-a nascut, are aproape 16 ani!

De atunci incerc sa devin un om credincios si curat, ma straduiesc si ma straduiesc...si parca tot nu reusesc....luati seama, orice gand al nostru, orice dorinta, manifestat sub forma unei rugaciuni disperate este ascultat de Domnul nostru Iisus Hristos in orice secunda a vietii noastre.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.08.2011, 21:59:16
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Domnul ne iubeste asa cum noi nu putem iubi vreodata!

Cu disperare a dorit Domnul ca eu sa ajung la credinta.

Eram o persoana atee.O ratacita....tineretea mea curgea...gresit...printr-o vindecare miraculoasa a mea am inteles ca el exista.
Nu stiam cine este El...treptat- treptat si cate putin am inceput sa-l caut...unde in alta parte decat in casa Sa....am inceput sa merg la biserica...tot mai des...la inceput nu intelegeam.f multe...dar "simteam" ca binele numai de aici vine...tot timpul am fost inconjurata cu dragoste, dar atunci nu priceapeam eu prea multe...

Intr-o zi de vara, intr-o dupa-amiaza, iesind de la biserica aveam de strabatut un parc...in parc nimeni, nimeni, nimeni...mergeam multumita de ce incepea sa prinda contur in mintea si in inima mea...in urma mea se auzeau aievea pasi...introc capul ...nimeni...s-a repetat lucrul acesta de 2 ori...a treia oara intr-o strafulgerare de secunda...am observat un tanar...atat de scurt a fost flass-ul...eram linistita , fericita si multumita...credinta mea incepea sa prinda contur in inima mea...nu pot sa va spun exact cine a fost...Domnul nostru Iisus...sau poate ingerul pazitor...cred ca unul dintre ei...dar pacea, linistea si bucuria pe care le-am simtit atunci au fost unice...simteam ca mi se face o onoare...find insotita pe cale cu atata dragoste!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.08.2011, 22:08:25
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Cu disperare ne doreste Dumnezeu!

Eu faceam un pacat!...nu-mi dadeam seama atunci cat de grav era...in ce primejdie sufleteasca se afla sufletul meu!!!

Intr-o noapte dormind am simtit ca langa patul meu mai era cineva....se simtea prezenta altcuiva ...in camera , langa patul meu, la picioarele mele, trei fapturi identice si luminoase...nu se puteau deslusi chipuri sau forme...se simtea divinitatea Treimica!!!

Am inteles ca gresesc!!! Dar vai, nu atunci pe loc! M-am trezit intr-o stare de uimire....de nedescris...am povestit ce se intampla....mi s-a spus atunci pe loc ca gresesc.....!!!

Am platit mult si scump greselile mele!
Sa credeti ca nu exista alta cale spre mantuire decat implinirea tuturor poruncilor divine.

Cu orice pret, in orice chip , cu disperare doreste Domnul sa ne rascumpere din ghearele satanei!!!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.01.2012, 10:18:06
florintoro florintoro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Ma casatorisem de curand. Ramasesem insarcinata. Gresisem mult...

Aveam stari sufletesti grele...din anumite motive nu doream copilul...imi dadea tarcoale gandul avortului...dar am spus atat..."daca voi mai face si acest pacat eu insami prin aceasta voi taia legatura dintre mine si Dumnezeu...niciodata nu voi mai putea sa-L rog nimic...daca ii intorc spatele in acest mod..."

In noaptea aceea s-a intamplat asa; am adormit cu aceste ganduri...a venit aievea ingerul meu pazitor sa-mi ridice sufletul si mi-a spus "Gata.Timpul tau s-a terminat. Atat a fost!"...am plecat impreuna...fiinte nemateriale, eu si el-ingerul pazitor....
Eram intr-o stare de ingrozire sufleteasca...eu fiind tare pacatoasa...cu trecut ateu si multe si grele pacate...am simtit ca voi merge "la rau"....am ajuns in fata unui tron maiestuos de judecata...era Scaunul de Judecata al Mantuitorului....frica si cutremur mare m-au cuprins...in jur - falfaire de aripi de ingeri...nu ii vedeam..auzeam falfaitul aripilor aievea...se pregatea venirea Mantuitorului nostru...eu ingrozita am inceput sa-l implor pe ingerul pazitor sa-mi mai dea timp de pocainta...sa-ma mai lase o vreme ...cat sa-mi indrept viata...sa-mi pot rascumpara pacatele...am implorat cu multa disperare acest lucru...totul s-a intrerupt brusc...m-am trezit in urmatoarea secunda...
Copilul s-a nascut, are aproape 16 ani!

De atunci incerc sa devin un om credincios si curat, ma straduiesc si ma straduiesc...si parca tot nu reusesc....luati seama, orice gand al nostru, orice dorinta, manifestat sub forma unei rugaciuni disperate este ascultat de Domnul nostru Iisus Hristos in orice secunda a vietii noastre.
ma bucur pentru tine ca ti-ai regasit drumul.esti una din oile pierdute si gasite.acum datoria ta este sa ajuti si pe altii sa se regaseasca.sunt multi in situatia ta.Dumnezeu sa te binecuvanteze
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.01.2012, 18:53:23
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florintoro Vezi mesajul
ma bucur pentru tine ca ti-ai regasit drumul.esti una din oile pierdute si gasite.acum datoria ta este sa ajuti si pe altii sa se regaseasca.sunt multi in situatia ta.Dumnezeu sa te binecuvanteze

Multumesc!!!

Mantuitorul nostru Iisus Hristos si Maicuta a cea Sfanta sa-i ocroteasca si sa-i binecuvinteze pe toti cei care Il cauta si isi cauta propria mantuire!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.07.2012, 12:48:09
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

mesaj sters
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur

Last edited by BebeGeo; 22.05.2013 at 16:30:59.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.07.2012, 01:48:52
mamidegemene mamidegemene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Buna seara

imi cer iertare e prima oara cand postez, de obicei numai am citit acest forum, dar o intamplare de curand mi-a dat de gandit si nu reusesc sa gasesc un raspuns pe niciun site sau in nicio carte. La duhovnic un timp nu pot ajunge.
Povestea mea pe scurt este: am trecut printr-o operatie cu anestezie generala la care mi-a fost foarte frica, bineinteles, m-am rugat mai tot timpul sa nu mor nepregatita mai ales ca am si 2 copilasi acasa. M-am impartasit acum 3 sau 4 saptamani, dar tot ma simteam nepregatita, nepocaita... am intrat cu niste sentimente groaznice in operatie... aveam sentimentul ca nu mai scap... dar am simtit prezenta Maicutei Domnului in timpul acelei anestezii, prezenta care m-a umplut de o fericire inexplicabila, nu am simtit niciodata asa ceva, chiar si dupa operatie, cand m-am trezit un timp scurt parca nu eram pe acest pamant... binecuvantam asistentele, vb de Maica Domnului, l-am pus pe sot sa-mi citeasca rugaciuni catre Maica Domnului cat am stat in pat sa-mi revin. Usor-usor am revenit cu picioarele pe pamant si au inceput sa ma impresoare gandurile...
ma tot gandesc, fiindca nu am experienta, poate stie cineva sau cunoaste de prin carti daca exista posibilitatea ca aceasta sa fie de la vrasmasul. Stiu ca nu trebuie sa te increzi in vise si vedenii, dar citisem undeva ca prezenta vrasmasului chiar daca este sub forma de inger de lumina, lasa o frica imensa in urma, iar prezenta ingerilor, sfintilor lasa pace si fericire in suflet.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor Lucian008 Spiritualitatea ortodoxa 29 08.06.2014 01:40:20
va rog!!!spuneti-mi ce sa intamplat !!! Klapeman Intamplari adevarate 9 28.07.2010 11:47:06
Mi s-a intamplat un miracol? mehiel Nunta 12 18.10.2008 12:25:24