Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Vezi rezultatele sondajului: Cand cititi “zilele creatiei” la ce va ganditi ?
ma gandesc la durata, la intervalul de timp de 24 de ore 16 41,03%
nu ma gandesc la durata, ci la functiune, la perioada de munca a Domnului 14 35,90%
alt raspuns 9 23,08%
Votători: 39. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 20.12.2012, 11:33:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
da, dar eu am adaugat ca luminatorii au fost creati in ziua a 4-a.
daca ai fi citit mesajele mele anterioare CU ATENTIE, ai fi vazut ca am scris ca soarele a fost creeat MULT mai tarziu de Dumnezeu
Reply With Quote
  #162  
Vechi 20.12.2012, 14:56:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si de unde stim ca atunci o zi avea 24 de ore? Daca in primele zile soarele nu era creeat cum putem spune atunci ca o zi avea 24 de ore? Daca atunci o zi avea un miliard de ore?
Ca o completare, Facerea a fost scrisa de Moise (din revelatia avuta) pentru oamenii de atunci, nu pentru extraterestri. Si o zi era la fel ca cea de azi.
In decalog avem si confirmarea, spune Domnul sa munceasca sase zile si una sa fie de odihna, ca in sase zile a fost creata lumea... Noi stim ca primele trei zile din saptamana au aceeasi lungime ca ultimele patru.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 23.12.2012, 21:22:18
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista un argument de natura lingvistica ,analizat recent de catre cercetatori, care inclina balanta in favoarea intelegerii textului in sensul literal,cel putin din perspectiva intentiei autorului textului.Cuvantul ebraic pentru zi folosit in text (yom) insotit de un numeral se refera intotdeauna,in acceptiunea ebraica,la o zi de douazeci si patru de ore.Avand in vedere acest aspect sunt sanse aproape nule ca un contemporan al lui Moise,sau un evreu din vremea NT,sa fi avut dilemele prezentului.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 24.12.2012, 09:02:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Ar fi indicat sa ne trezim din ignoranta stiintifica si teologoca in ceea ce priveste cosmologia (in primul rand dar nu exclusiv).

Adeptii creationismului pseudo-stiintific ce interpreteaza ad litteram Sfanta Scriptura iar textele patristice cosmologice scose din contextul paradigmatic stiintifico-filozofic al epocii lor, nu accepta ca in prezent (din punct de vedere al modului in care noi oamenii percepem timpul) in univers inca se formeaza stele, planete etc.

Deisgur dumnealor (adeptii creationismului pesudo-stiintific) se vor grabi sa conteste aceasta realitate stiintifica spunand ca este "fantezie" (asa cum considera ca este si Teoria Relativitatii, mecanica cuantica etc. ... ce sa mai vorbim de GPS, dispozitive electronice...)

Sfanta Scripura nu este un manual de stiinta, iar scrierile cosmologice ale Sfintilor Parinti tin cont de paradigmele stiintifico-filozofice ale vremii lor. Biserica nu a propus si nu propune o pseudo-stiinta in detrimnetul stiintei (asa cum o definim noi in contemporaneitate, post Galiei) care repet explica exclusivm modul in care functioneaza universul (nu si cauza si scopul acestui mod de functionare, depre care Biserica afirma inechvioc ca este hirstocentric).

Credinta noastra trebuie sa fie in Iisus Hirstos, Dumnezeu Adevarat si om Adevarat, in Sfanta Sa Biserica, prin Sfintele Taine, conform Sfintei Traditii... si nu in ingnoranta stiintifica (nu putem explica anumite fenomne din univers si gata ne grabim sa afrimam: Dumnezeu exista! Aceasta nu este credinta ci ingnoranta... credinta inseamna incredintarea intr-un Dumnezeu personal pa care dorim sa IL cunoastem, sa comunicam cu EL).

Dumnezeul nostru crestin ortodox este un Dumnezeu pesonal treimic al iubirii ce ne cheama sa raspundem iubirii sale, sa acceptam mantuirea Sa, sa acceptam sa conlucram cu harul Duhului Sfant spre a face voia LUI.
"noi am crezut si am cunoscut ca TU esti Hristosul , Fiul lui Dumnezeu"(Ioan 6)
"noi ceea ce stim vorbim si ceea ce am vazut marturisim" (Ioan 3)

Vai de cei ce isi bazeaza credinta in Dumnezeu pe o pseduo-stiinta. Da, Creatorul poate fi contemplat indirect in Creatia Sa, insa asta nu inseamna ca il si cunoastem direct, personal.

Hristos Iisus poate fi cunoscut deplin prin conlucrare deplina cu harul Duhului Sfant numai si numai in Sfanta Biserica, prin Sfintele Taine.

Doamne ajuta.
P.S. Oare cati dintre noi inteleg si pot oferi un raspuns la intrebarea: Ce este timpul? Sunt de parere ca ar fi fost indicat sa se inceapa cu acesta intrebare de baza.
Degeaba o batranica de la tara isi exprima parerea despre mecanica cuanitca... si degeaba un mare savant isi exprima parerea despre modul traditional de prepare al cozonacului
Trebuie omul potrivit la locul potrivit. Fiecare are darul sau de la Dumnezeu... una asa altul in alt fel.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #165  
Vechi 28.12.2012, 21:17:59
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit Ce rost are intrebarea ?

Daca sunteti credinciosi adevarati, veti crede ca Dumnezeu ar fi putut crea lumea in 6 milisecunde, nu in 6 zile, doar este atotputernic nu-i asa ?


Daca nu, va veti baza pe datele stiintifice si veti estima o perioada echivalenta de miliarde de ani sau veti lua in considerare teoria Big Bangului.


Exista a treia alternativa ?

Exista, zic eu, probabil o creatie locala, limitata in timp si spatiu, care n-are nimic de a face cu cineva atotputernic sau cu o inteligenta universala, un fel de terraformare. Dar eu pot gresi.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 29.12.2012, 00:48:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul

Exista, zic eu, probabil o creatie locala, limitata in timp si spatiu, care n-are nimic de a face cu cineva atotputernic sau cu o inteligenta universala, un fel de terraformare. Dar eu pot gresi.
in cazul de fata DA
Reply With Quote
  #167  
Vechi 29.12.2012, 15:49:02
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
in cazul de fata DA
Tare, un raspuns succint si la obiect.

Inseamna ca tu stii exact care e varianta corecta. Spune-mi si mie, ca eu recunosc ca sunt prea umil sa pretind ca inteleg lucruri de o asemenea complexitate.

Tu trebuie sa fi un fel de geniu. Iarta-mi ironia, sper sa treci cu vederea, dar uneori simt ca nu ma pot abtine. Dar tu ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea in zilele de azi gmariusg Generalitati 17 22.12.2010 09:51:52
Frumusetea creatiei vazuta prin "ochii" stiintei Jane Says Teologie si Stiinta 21 08.03.2010 12:50:40
Scopul creatiei toni2009 Generalitati 22 23.11.2009 17:31:32
Zilele Bucurestilor costel Generalitati 3 24.09.2009 03:24:19
Sfinti din zilele noastre Juli Intamplari adevarate 4 28.01.2008 18:09:08