Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 03.11.2016, 21:28:33
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Înțeleg mecanismul, dar nu-l găsesc creștinesc. Parcă ne părâm: "asta-i jucăria mea". Altul: "ba îi a mea". Altul: "mamaaa!" :)
O să vadă și-o să răspundă dacă-i pronia Domnului.

Nu ești protestant? Sau neo-protestant? Că apare la profilul tău că ești de altă confesiune. Ce confesiune?

Există har și Sfinte Taine, înafara Ortodoxiei?

Iertare.
Consider ca un toata colectia de idei a unui om nu poate fi redusa la un simplu cuvant (protestant, ortodox, etc). Toti suntem diferiti. La fel si eu. Sunt.. diferit. :)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 03.11.2016, 21:30:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ești... mândru. Fără smerenie și asceză. Dar poate te izbăvești cumva. Rămâi la noi... :) Însănătoșire grabnică... :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare