Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.03.2013, 21:26:07
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Se promovează intens la tv un mod de gândire, de raportare la lume care este ateu și care prin repetare îndelungată ajunge să pară firesc. Spre exemplu, mă miră că mândria a ajuns să fie considerată un semn de noblețe, nu se mai știe că e o patimă și un motiv de nefericire. Eu însumi am trăit multă vreme influențat de acest mod ateu de raportare la lume, și nu mi-a fost prea bine, pentru că nu poți fi fericit dacă nu ai învățat câteva lecții de psihologie creștină... Nădăjduiesc însă că pedagogia și mila lui Dumnezeu vor învinge în toate cazurile. :)

Am descoperit de curând Trinitas tv. Sunt multe emisiuni bune, mă bucur că pot deschide din nou televizorul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.04.2013, 14:04:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Catalin, te-ai grabit si n-ai citit cu atentie. Ma intrebam retoric ce umanist e acela care ia in deradere arta, (fie ea arta bisericeasca)? Pe Maroti nu l-am numit umanist, nici ateu, ci anti-ortodox datorita intolerantei sale.
Nu era un repros, spuneam doar ca de obicei ateii numesc umaniste organizatiile pe care le creaza. De exemplu organizatia umanista creata de Remus Cernea (din care facea parte si Moise) a avut ca activitati aproape exclusiv unele impotriva BO: impotriva construirii catedralei in Parcul Carol, impotriva icoanelor din scoli, impotriva invatamantului obligatoriu religios, impotriva scoaterii evolutionismului din manuale, etc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.04.2013, 08:59:10
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Anticrestinism din mass media

Construirea Catedralei Mantuirii Neamului este un lucru evident bun, insa locatia initiala aleasa- in Parcul Carol- a fost gresita! Si asa Bucurestiul are mult prea putin spatiu verde, si chiar nu trebuie distrus parcul Carol! Doar se gaseste si alt loc in Bucuresti- nu trebuie neaparat acolo!
Cu invatamantul religios obligatoriu in scoli si cu insemnele religioase in scoli si alte spatii publice, trebuie sa tinem cont de faptul ca suntem tara majoritar ortodoxa, si cum in democratie exista o regula- minoritatea se supune majoritatii- acestea trebuie sa existe! Pentru cei care sunt de alta religie sau ateii pot alege sa nu participe la orele de religie, iar afisarea de simboluri ortodoxe intr-un spatiu public nu vad cu ce i-ar deranja pe musulmanii sau budistii din Romania! Doar nu-i obliga nimeni sa treaca la religia ortodoxa, iar statul- conform Constitutiei- asigura libertatea optiunilor religioase, filozofice sau politice!
Cu predarea teoriilor creationiste si evolutioniste, aici problema este un pic mai complicata! POate solutia cea mai corecta ar fi: la orele de biologie sa se predea teoria evolutionista, iar la cele de religie predarea teoriei creationiste. Asa stiu ca se proceda in anii 90', cand am facut scoala!
Iar cu parerile lui Moise Guran despre icoanele din scoli sunt de acord ca fiecare cetatean are dreptul a-si exprima opinia sa, insa este bine ca fiecare sa-si dea cu parerea in domeniul in care se pricepe! Ca analist economic intradevar este destul de bun, insa a-i cere lui Moise Guran sa-si dea cu parerea despre icoanele din scoli este ca si cum ai cere unui tractorist sa-si dea cu parerea despre fizica cuantica!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare