Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.02.2011, 22:46:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
Aiurea, n-u studiat nimic, am vazut filmarile de atunci,documentar pe discovery, trebuiau sa filmeze totul de la un cap la altul, de cand taie din el si il testeaza, dar ei au intrat intr-o camera unde n-au lasat sa filmeze si au stat o juma de ora, cat timp l-au "pus in cutii". si apoi l-au testat.
Eiii,presupun ca au fost mai multe comisii...oricum pt mine nu asta este relevant!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.02.2011, 23:56:35
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca este iehovist.
Cand vine la tine zii sa spuna Crezul si daca nu zice ca tine zi ca nu ai ce vorbi cu el.
Nu are rost sa iti umple capul cu aberatiile lui. Dar acum sa iti zic ceva , noi am fost invatati de Sfantul Apostol Andrei , cel intai chemat , el ne-a invatat toate.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.02.2011, 12:05:30
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Nu mă refeream la Sf. Giulgiu, aceea e pânza cu care a fost înfășurat trupul mort al lui Iisus. Era o întâmplare cu o femeie care I-a dat o pânză să se șteargă pe față, era viu în acel moment.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.02.2011, 12:16:04
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu mă refeream la Sf. Giulgiu, aceea e pânza cu care a fost înfășurat trupul mort al lui Iisus. Era o întâmplare cu o femeie care I-a dat o pânză să se șteargă pe față, era viu în acel moment.
femeia se numea Veronica si cred, nu stiu sigur, ca este trecut si intr-o evanghelie.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.02.2011, 12:24:43
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anatolie Vezi mesajul
cred ca este iehovist.
Cand vine la tine zii sa spuna Crezul si daca nu zice ca tine zi ca nu ai ce vorbi cu el.
Nu are rost sa iti umple capul cu aberatiile lui. Dar acum sa iti zic ceva , noi am fost invatati de Sfantul Apostol Andrei , cel intai chemat , el ne-a invatat toate.
Foarte interesant punctul dumneavoastra de vedere! in loc sa incerce sa-l convinga ca urmeaza o cale gresita, sa-i zica ca n-are ce vorbi cu el! Credeti ca punctul asta de vedere ii place si lui Dumnezeu?

Cornel, concret nu stiu in momentul asta ce ai putea sa-i spui, ai putea sa pleci de la ce spunea Camy. dar apoi asculta argumentele lui si cauta sa-i raspunzi cu un contraargument care sa demonteze ceea ce a spus el. asta presupune sa fii si bine informat si sa-i raspunzi cu argumente logice, altfel nu vei avea succes. Dar sa stii ca are si el dreptate intr-o privinta, Dumnezeu chiar este peste tot. Spuneai ca este pasionat de istorie parca? pai atunci sa studieze mai bine istoria care nu neaga existenta lui Iisus.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.02.2011, 15:45:29
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Despre cine era vorba? Cât or fi protestanții de eretici, tot nu cred că ar infirma răstignirea lui Iisus.
N-auzi soro că e vorba de un ortodox, nu de un eretic de protetant!? Nici nu-i de mirare că se ajunge la asemenea teorii atunci când nu mai știi dacă ștergarul sfintei Veronica e în Biblie ori în Povești nemuritoare...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.02.2011, 15:47:02
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
tocmai, nu reprezinta nici un om.
sparpele de arama este mai aproape de "cipul cioplit" decat icoana.
Ba e chiar icoană toată ziua, icoana Domnului Hristos, fratele meu ateu!
Deși era șarpe, reprezenta un om- Omul Iisus Hristos care a fost "spânzurat pe lemn" purtând păcatele noastre, făcându-Se păcat (șarpe) pentru noi ca noi privind la El să fim salvați de mușcătura șarpelui veninos (diavolul).

Această reprezentare simbolică a lui Hristos a fost cu adevărat o icoană (în sensul primar al icoanelor ortodoxe), devenind cu timpul idol când evreii au început să i se închine și să-i ardă tămâie. Cam acesta e sensul de azi al icoanei ortodoxe, ea și-a pierdut sensul primar didactic, devenind obiect al închinării și tămâierii (în ciuda disperatei teorii "noi nu ne închinăm lemnului icoanei").
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.02.2011, 16:21:26
cornel cornel cornel cornel is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2010
Locație: Suceava acum in Cypru
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Doamne ajuta!

sa lamurit singur pana la urma a plecat cu totul de la subiect si a zis ca o sa mai vb noi
da d-zeu exista pente tot asta am spus si eu da asa cum ne ajuta asa toi trebuie sa il cautam
cat despre istoria lui ce asa de mult il pasioneaza i-am zis sa studieze un pic noul testament si o sa mai invete ceva daca vrea sa gaseasca un sprijin crestinesc dupa care a plecat dand din maini ca si cum ar fi zis ca tot nu am dreptrate in fata lui dar nu a inteles ca dialogul pe care l-am avut cu el nu a fost pentru cine are dreptate si spre dreapta credinta si casa lui d-zeu BISERICA! cat despre rugaciuni nu a vrut sa imi spuna cum se roaga dar nici de CREZ( sinbolu credintei) nu a vrut sa auda! era clar ce a avut in gand sa faca o eroare in credinta ortodoxa pe care desi e botezat o detesta (cica)
mare pacat mare!!!!!
D-zeu cu mila si noi cu rugaciunile!
DOAMNE AJUTA!!!!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.02.2011, 18:35:38
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nici nu-i de mirare că se ajunge la asemenea teorii atunci când nu mai știi dacă ștergarul sfintei Veronica e în Biblie ori în Povești nemuritoare...
Bine că tu cunoști Biblia pe de rost
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.02.2011, 18:43:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ba e chiar icoană toată ziua, icoana Domnului Hristos, fratele meu ateu!
Deși era șarpe, reprezenta un om- Omul Iisus Hristos care a fost "spânzurat pe lemn" purtând păcatele noastre, făcându-Se păcat (șarpe) pentru noi ca noi privind la El să fim salvați de mușcătura șarpelui veninos (diavolul).

Această reprezentare simbolică a lui Hristos a fost cu adevărat o icoană (în sensul primar al icoanelor ortodoxe), devenind cu timpul idol când evreii au început să i se închine și să-i ardă tămâie. Cam acesta e sensul de azi al icoanei ortodoxe, ea și-a pierdut sensul primar didactic, devenind obiect al închinării și tămâierii (în ciuda disperatei teorii "noi nu ne închinăm lemnului icoanei").
gresesti.
credinciosii nu spun "lemnule ajata-ma" si nici macar nu se roaga sfantului reprezentat pe icoana in sens absolut.
cand spui "sfinte x ajata-ma", nu ceri ajutorul lui direct. ceri ajutorul ca mijlocire intre tine si Dumnezeu.
nici un sfant, oricat de mare, nu are putere in sine. toata puterea ii este data.
icoana nu este un idol, in sens pagan.
sigur ca daca iti autodefinesti termenii poti s-o numesti cum vrei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce DanielaTM Rugaciuni 5 14.04.2016 11:19:05
Cuvântul întrupat (sau despre Sfintele icoane) DanielDG Dogmatica 0 18.12.2012 20:59:27
Sfanta Cruce NiCcoleta Intamplari adevarate 15 09.11.2009 20:37:18
Sfanta Cruce Zomby Intamplari adevarate 0 10.09.2008 14:13:52
Sfanta Cruce Mario_25i Intamplari adevarate 6 08.12.2007 11:39:26