Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.03.2007, 16:40:13
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
daca vrei ii poti vedea sfinti pe toti si atunci cand sar pe tine...important e sa gandesti pozitiv.
Claudia, deasemenea daca nu este prea mult pentru tine deodata(am tabarit toti cu intrebari:)) poate explici si ce ai vrut sa spui aici. Este greu sa intelegi deoarece din context se poate intelege ca ai fost asaltata?, batuta cumva, de cine cumva de calugari sau calugarite? , Doamne Fereste? de ce, care a fost motivul? Spun asta pentru ca ai mai sugerat acest lucru undeva fara sa fi explicita, si am ramas in ceata, dupa care spui ca tot mai tii legatura cu ei, zilnic vorbesti la telefon?...

Normal ca este alegerea ta , dar daca poti poate ne povestesti de la un cap la celalalt povestea experientei tale, ca sa intelegem si noi, mai bine prin ce ai trecut.
Iertare, daca supar,
Andrei
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.03.2007, 16:46:12
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ancah
"eu mi-am petrecut ceva ani din viata printre asa zisii nostri calugari iar in ce priveste strict vizita pe la manastiri cam in proportie de 80% din manastirile tarii si noi si vechi le-am cercetat iar vietuitori cunosc cam tot pe atat "

Spunand acest lucru nu ma refeream la sexul barbatesc sau femeiesc...ci la 80% din manastiri atat de femei cat si de barbati...stand cativa ani efectiv intr-o manastire am avut posibilittaea si mai mult sa vad mentalitatea care este general valabila...am avut posibilitatea ca ghid de manastire sa intru in contact cu foarte multi din tagma mea,lasand la o parte perioada de pelerin dinainte sa intru in manastire.

Eu nu contesc parerea ta...pt ca e o parere asa cum si a mea este tot o parere si amandoua parerile sunt bazate pe niste argumente pro sau contra...si daca retin eu bine,ceea ce am afirmat aici cu privire la "asa zisii calugari" am specificat ca nu este o judecata,ci o constatare in urma unor evenimente si experiente,constatare care ma ajuta personal sa merg cu bine mai departe.

Si fiindca s-a inteles gresit,nu dupa ce am iesit din manastire am colindat lumea ci inainte de a intra,in timpul manastirii si dupa...deci a fost o continuitate din acest pct de vedere.
Este adevarat ca nu-ti poti da seama dupa ce vizitezi o manastire ce este acolo cu exactitate(ma refer la cele din afara tarii)dar poti lejer sa faci o comparatie intre ce vezi acolo si ce vezi in tara ta...iar ceea ce exista in Egipt de ex.intrece orice imaginatie...atunci am gandit ca daca ar fi fost asa la noi nu as fi ajuns niciodata sa gust din painea calugarului...

Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.03.2007, 17:01:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, ce sfintzi sa ne trimita cand noi avem si sunt prea destui acestia, si doar ca am citit cateva randuri din Parintele Cleopa si m-am cutremurat de stadiul de leguma in care ma aflu (nesimtzirea mintzii spre moartea sufletului, sau invers). Am stat o clipa si m-am gandit cum la evrei le-a cerut Dumnezeu sa nu pacatuiasca doar in fapta, si sa curetze vazduhul mai mult prin poruncile legii pe care le fac inca de mici, din anii tineretzii... faptelor, si apoi m-am cutremurat la gandul ca acestia n-au biruit si fara chemarea lui Dumnezeu li se cerea sa nu iasa cumva la lupta cu patimile babilonului ca vor cadea ca mushtele iar apoi Domnul Iisus Hristos a venit sa ne invetze mai mult, la lupta cu patimile din fasha, cu totzi copii din inima si minte ai uraciunilor pustiirii si libertatzii. Astfel incat ca dupa ce am citit putzin de la acest parinte, mi-am cam dat seama in ce trandavie obosita ma situez si cam cum ies eu defiecare data cu coama zbarlita la fiecare problema, gata de o lupta spurcata, la lupta cea rea. Adica de data asta no coment si practic noi avem sfintzi destui, dar cine poate sa-si rupa zilnic din timp sa-i si asculte, sa-i accepte in viatza lor. Deci ce ar trebui sa vezi la un calugar? Lupta lui nu e ca a noastra si fapta lui nu o potzi deslushi. Daca cei ai lui Dumnezeu cad, evreii, apoi creshtinii, desi toata ziua lucreaza lucrarea Sa, dar apoi noi, niste amaratzi de forumisti. Si am citit cum a increstinat calugaritza pe dracul prins la clopotnitza, frumoasa intamplare. Chipuri obosite, chipuri amarate, chipuri trandavite si ganditoare care au uitat de lucrare. Paza mintzii, cam ca si cum scopul cel bun ar avea grija de toate mijloacele sa fie realizat pentru Dumnezeu Iisus. Teoria e frumoasa ca intotdeauna iar in practica nici macar nu ne incepem, vorba lui Nichita.
De ce ar trebui sa faca calugarii ceea ce ar trebui sa stim sa facem si noi?!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.03.2007, 17:08:29
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Claudia, deasemenea daca nu este prea mult pentru tine deodata(am tabarit toti cu intrebari:)) poate explici si ce ai vrut sa spui aici. Este greu sa intelegi deoarece din context se poate intelege ca ai fost asaltata?, batuta cumva, de cine cumva de calugari sau calugarite? , Doamne Fereste? de ce, care a fost motivul? Spun asta pentru ca ai mai sugerat acest lucru undeva fara sa fi explicita, si am ramas in ceata, dupa care spui ca tot mai tii legatura cu ei, zilnic vorbesti la telefon?...

Normal ca este alegerea ta , dar daca poti poate ne povestesti de la un cap la celalalt povestea experientei tale, ca sa intelegem si noi, mai bine prin ce ai trecut.
Iertare, daca supar,
Andrei
:)
Nu ma deranjeaza ca ati tabarat cu intrebarile dar trebuie sa recunosc ca e prea mult...si nu pt mine e prea mult,ci pt curiozitatea ta sau a celor curiosi in general,printre care ma numar si eu :p

Sincer Andrei draga...crezi ca-ti va fi tie de folos pt mantuire sa stii cate ceva din ce am petrecut eu acolo? Daca da atunci te invit sa vorbim in particular si-ti voi raspunde...dar fii sincer cu tine si gandeste-te daca iti va fi de vreun folos :)

Eu tin legatura nu doar telefonic,ci merg destul de des acolo,s-ar putea chiar saptamana viitoare sa ajung iar,asta in contextul in care am fost acum o luna si ceva...locul in sine nu are legatura cu oamenii iar oameni suntem toti cu bune si rele...diferenta este ca unii se complac mai mult si altii mai putin.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.03.2007, 18:52:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Clausemi, te rog sa ma ierti, ca prin cele scrise de mine te-am rascolit din nou.
Sa speram ca vei reusi sa uiti cele rele si sa tii cele bune.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.03.2007, 12:04:36
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Clausemi, te rog sa ma ierti, ca prin cele scrise de mine te-am rascolit din nou.
Sa speram ca vei reusi sa uiti cele rele si sa tii cele bune.
Doamne ajuta!
Anca draga nu am pt ce te ierta pt ca nu m-ai rascolit cu nimic...pt mine tot trecutul meu este catalogat in experiente ingaduite de Dzeu spre formarea mea spirituala si daca experientele mele sunt de folos si celor din jur in acelasi scop, adica MANTUIREA ,eu cu placere raspund la orice intrebare fie ea pusa si din pura curiozitate.

Deci fii linistita ca nu-i nici o problema...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
despre viata vesnica iordan Din Noul Testament 22 05.05.2010 17:23:01
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Despre cei ce isi iau viata... malmo Slujba inmormantarii 25 07.02.2010 19:26:21