Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.03.2007, 13:04:32
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
dar mie lucruri nu mi se par corecte.uite:de ce o femeie e intotdeauna mai asuprita daca face aceeasi greseala ca un barbat?nu e nimeni perfect!de ce femeia trebuie sa plateasca pt tot?stii sa imi explici?
Cred ca ar trebui sa dai niste exemple pentru a fi mai bine inteleasa si a ti se raspunde mai exact. Pentru tunderea in monahism si preotie ai primit deja raspuns. Ce alte "discriminari" te mai framanta? S-ar putea sa ai dreptate cu unele lucruri, nu traim intr-o societate perfecta (este imposibil in aceasta viata).

Diferentele de tratament sunt in cele mai multe cazuri date de diferentele constitutive dintre barbat si femeie. Si nu intotdeauna sunt in defavoarea femeii, cum crezi tu. Ceea ce este usor pentru un barbat, poate fi greu pentru o femeie si reciproc. Fiecare cu ce l-a daruit Dumnezeu, trebuie numai sa foloseasca conform firii.

Clausemi a explicat foarte frumos ce presupune casatoria crestina, cu specificul fiecarei parti. Daca si barbatul si femeia ar asculta de legile firii, s-ar evita conflictele artificiale si frustrarile.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.03.2007, 15:12:10
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

una dintre problemele,care intr-adevar ma framanta,este dragostea trupeasca inainte de casatorie.majoritatea barbatilor fac acest lucru,fara a avea remuscari si nici uramari negative pentru statutul lor social.intr-adevar,din punct de vedere religios,cred ca acest lucru este considerat greseala fara a se face diferente.insa sunt unii preoti care ei insisi fac aceste discriminari,si in special prin propriul comportament(si aici imi cer scuze fata de ceilalti).de acord cu faptul ca macar una din parti trebuie sa fie mai maleabila si sa se sacrifice,insa in jurul meu am vazut doar femei care fac acest lucru.de ce nu se subliniaza vinovatia reciproca?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.03.2007, 15:22:35
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"majoritatea barbatilor fac acest lucru,fara a avea remuscari si nici uramari negative pentru statutul lor social...de ce nu se subliniaza vinovatia reciproca?"

Cine sa sublinieze?
Asta tine de constiinta fiecaruia,de modul sau de a gandi,de comportamentul si personalitatea pe care si-a faurit-o in timp,de inclinatiile pe care le are...nu ma poate obliga nimeni sa ma simt vinovat/a daca eu nu ma simt (desi,poate sunt in optiunea unora sau chiar in realitate)...
Iar pe cine intereseaza statutul social mai mult decat cel moral,niciodata nu va ajunge sa considere greseala cand savarseste asa ceva...sau multe altele.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.03.2007, 17:34:30
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
dragostea trupeasca inainte de casatorie
majoritatea barbatilor fac acest lucru,fara a avea remuscari si nici urmari negative pentru statutul lor social.intr-adevar,din punct de vedere religios,cred ca acest lucru este considerat greseala fara a se face diferente.

de acord cu faptul ca macar una din parti trebuie sa fie mai maleabila si sa se sacrifice,insa in jurul meu am vazut doar femei care fac acest lucru.de ce nu se subliniaza vinovatia reciproca?
Exista o oarecare asimetrie in tratarea acestui pacat. Dar nu din partea Bisericii (desi in vechime chiar intr-un canon era ceva mai mare ingaduinta pentru greseala barbatului, insa Sf. Vasile cel Mare a combatut tratamentul diferit), ci in mentalul colectiv.

Este mai maleabil cel care considera ca are mai mult de pierdut de pe urma desfiintarii acelei relatii. Si cel mai adesea femeia este mai legata de barbat (dar nu mereu).

In Biserica este mai important sa se vindece oamenii decat sa se stabileasca vinovatii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.03.2007, 23:30:38
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asa este!gasirea vinovatilor nu este atat de importanta in viata aceasta si ne face sa pierdem multa energie,pe care am putea-o folosi in alte scopuri.insa este atat de trist sa vezi in jurul tau abuzurile care se fac asupra femeii.ceea ce este mai trist,este ca nu sufera numai ea.sufera, in primul rand,copii!si o astfel de suferinta nu se poate compara cu nimic!practic te marcheaza toata viata!am auzit ca nu in toate familiile este asa.insa ,din pacate,doar am auzit!ceea ce am vazut eu insa,in jurul meu,este descurajant!daca traim intr-o lume imperfecta,de ce femeii i se cere sa fie perfecta?stiu,nu este vina bisericii,iar a religiei nici atat.noi avem o religie atat de buna si de iertatoare!insa ,totusi,daca s-ar pune mai mult accent si pe acest pacat-de a-ti lovi femeia-in slujbele si in discutiile preotilor,poate ca s-ar schimba macar un pic situatia.pentru copii,in primul rand!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.03.2007, 15:27:33
andreea_teo andreea_teo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2007
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
imi poate explica cineva de ce unui calugar i se permite sa aiba parul lung,in timp ce unei calugarite, nu?
si de ce unui preot/calugar i te poti spovedi,in timp ce unei calugarite,nu?
Calugarul poarta parul lung ca o expresie a dezlipirii sale de cele lumesti.Il lasa sa creasca pt ca el nu mai este preocupat de cele efemere, ci adevarata sa preocupare consta in a duce o viata cat mai placuta lui Dumnezeu.

Nu toti monahii pot spovedi, ci numai duhovnicii; e valabil si pt preotii de mir. O femeie, fie ea si calugarita, nu poate primi acest dar, ca doar nu suntem anglicani :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.03.2007, 10:09:14
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
insa ,totusi,daca s-ar pune mai mult accent si pe acest pacat-de a-ti lovi femeia-in slujbele si in discutiile preotilor,poate ca s-ar schimba macar un pic situatia.pentru copii,in primul rand!
Imi place sa cred ca barbatilor care vin la biserica nu este nevoie sa li se spuna sa nu-si bata nevasta.

Admit insa ca predicile nu tintesc doar pe ce prezenti (in general, buni crestini), ci si pe cei care vin mai rar.
Reply With Quote
Răspunde