Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2010, 11:39:28
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit Sindromul Matrix

Stiu ca pentru unii titlul li se va parea ridicol, insa adevarul este ca filmul acesta a avut un impact puternic asupra mentalitatii si comportamentului multor adolescenti. Din auzite am inteles ca niste tineri si-au pus capat zilelor ca sa evadeze din Matrix. Cum de un film care sa va spun drept in afara de efectele speciale de la acea vreme nu a avut nimic original (ideia centrala din matrix exista inca de pe vremea lui Platon) poate crea o astfel de stare de nebunie, ca pana si astazi isi mai exercita influentele.

Oare lipsa credintei adevarate, duce la necesitatea inlocuirii acesteia cu anumite credinte alternative?, care uite ca pot fi fatale.

De ce credeti ca multi dau mai multa crezare filmelor, chiar daca-s cotate ca fiind SF, deci din start neverosimile, decat dreptelor invataturi sau macar oamenilor care au trecut asa cum se cuvine prin viata care te-ar putea indruma pe o cale mai buna?

Astept opiniile voastre legate despre tot ceea ce a insemnat influentele acestui film si a altor filme similare pentru inceputul secolului 21.

Last edited by Delirul; 03.02.2010 at 11:50:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2010, 13:01:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Stiu ca pentru unii titlul li se va parea ridicol, insa adevarul este ca filmul acesta a avut un impact puternic asupra mentalitatii si comportamentului multor adolescenti. Din auzite am inteles ca niste tineri si-au pus capat zilelor ca sa evadeze din Matrix.
Au inteles gresit, caci cei care mureau erau hrana pentru masini. Deci ce evadare din Matrix?!

Mie mi-au placut toate cele trei parti foarte mult. Mega-film.

Si apoi, nu seamana credinta crestina cumva cu realitatea din film? Nu suntem noi inconjurati de lumile spirituale ale ingerilor buni si rai pe care, vorba Parintilor, am muri daca le-am vedea in chip aratat? Abia in momentul mortii ni se va descoperi realitatea in care acum doar credem intr-o oarecare masura, mai mult ghicind ce este in jurul nostru si ce ne asteapta la exitus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2010, 13:20:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Mie mi s-a parut interesant Matrix 1 (singurul pe care m-am vazut), pentru ca pune in forma moder aniste idei filozofice si mitologice si chiar religioase vechi. Cumva, ele fac ce fac si reapar in filmele noi.
Idei interesante:

- Realitatea nu este asa cum ni se pare, trebuie sa 'ne trezim'
- Eliberarea este grea, este legata si de durere si de o anumita initiere
- Rolul salvator al dragostei, care ne ajuta sa ne regasim identitatea si s ainvingem raul
- pericolul dezumanizarii intr-o lume a masinilor
- forta spiritului o depaseste pe cea a trupului

si altele, am uitat amanuntele filumului.

PS Oamenii dezechilibratri vor gasi si in Biblie un motiv de sinucidere.. Nu filmul a produs nebunia, ea exista probabil deja.

Mie mi se pare o greseala sa judecam un film de parca ar trebui sa corespunda suta la suta cu Evanghelia. Un film este un film. Contine si idei interesante, si gresite, si neutre, dpdv crestin.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2010, 13:27:47
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Si apoi, nu seamana credinta crestina cumva cu realitatea din film? Nu suntem noi inconjurati de lumile spirituale ale ingerilor buni si rai pe care, vorba Parintilor, am muri daca le-am vedea in chip aratat? Abia in momentul mortii ni se va descoperi realitatea in care acum doar credem intr-o oarecare masura, mai mult ghicind ce este in jurul nostru si ce ne asteapta la exitus.
Acuma daca ai urmarit filmul ca pe un SF oarecare, de buna calitate in ceea ce priveste genul din care face parte banuiesc ca nu e nimic grav.

Dar nu stiu daca este atat de bine sa cauti asemanarile sau mai bine spus coincidentele dintre un film si credinta, fiindca desi acestea poate ca exista mesajul final al unei productii hollywoodiene, adica ideia de ansamblu s-ar putea sa fie opusa celei promovate de credinta ta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2010, 13:39:19
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

In general filmele au o actiune rapida si violenta(nu toate). Includem si agresivitatea aici. Multi sunt insetati de violenta si ceeaza o anumita placere. Dar cel mai grav se pune foarte mult accent pe sexualitate, in sensul ca in majoritatea filmelor avem parte de un act sexual. Dragostea ajunge sa fie confundata cu sexul de catre privitorii filmelor.Plus ca este incurajata desfranarea.

Am vazut si filme bune, care merita vazute si nu vreau sa le bag in aceeasi oala. Referitor la Matrix nu mi se pare cine stie ce.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2010, 13:46:55
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mie mi s-a parut interesant Matrix 1 (singurul pe care m-am vazut), pentru ca pune in forma moder aniste idei filozofice si mitologice si chiar religioase vechi. Cumva, ele fac ce fac si reapar in filmele noi.
Idei interesante:

- Realitatea nu este asa cum ni se pare, trebuie sa 'ne trezim'
- Eliberarea este grea, este legata si de durere si de o anumita initiere
- Rolul salvator al dragostei, care ne ajuta sa ne regasim identitatea si s ainvingem raul
- pericolul dezumanizarii intr-o lume a masinilor
- forta spiritului o depaseste pe cea a trupului

si altele, am uitat amanuntele filumului.

PS Oamenii dezechilibratri vor gasi si in Biblie un motiv de sinucidere.. Nu filmul a produs nebunia, ea exista probabil deja.

Mie mi se pare o greseala sa judecam un film de parca ar trebui sa corespunda suta la suta cu Evanghelia. Un film este un film. Contine si idei interesante, si gresite, si neutre, dpdv crestin.
Acuma stii cum vine treaba aceea, ca nici un film la care se urmareste un volum cat mai mare de audienta nu va promova de la A la Z niste principii sau idei rele. Ca oamenii nu s-ar mai duce sa-l vada. Dar printre maldarul acelea de aspecte chipurile pozitive mai baga si cate o duma, care de obicei tine chiar de personajul central. Ceva de genul The One, adica alesul, prin care nu se promoveaza defapt decat individualismul cu toate aspectele lui.

"Oamenii dezechilibratri vor gasi si in Biblie un motiv de sinucidere.. Nu filmul a produs nebunia, ea exista probabil deja." Pai nici cancerul nu este produs de o boala anume, exista deja in noi, dar poate fi declansat in anumite imprejurari.

"Mie mi se pare o greseala sa judecam un film de parca ar trebui sa corespunda suta la suta cu Evanghelia. Un film este un film. Contine si idei interesante, si gresite, si neutre, dpdv" Este drept ce spui, dar sunt anumite filme care au avut un impact fenomenal asupra inceputului secolului 21, au schimbat mentalitati, lucru destul de ingrijorator.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2010, 15:31:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
- forta spiritului o depaseste pe cea a trupului
Asta mi-a placut enorm, cum Neo a depasit limitele normale ale Matrixului, puterile sale tranzitand in mod miraculos in lumea reala.

Vezi si celelalte doua parti, dar mai intai revezi prima parte ca sa intelegi continuarea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2010, 18:05:52
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Matrix intradevar contine tot felul de idei dar amalgamul in care sunt prezentate si finalitatea mi se par discutabile. Din ce reiese din film Matrix-ul e reprezentat de diavol, cand neo si trinity urca sa-l elibereze pe morpheus deasupra liftului se vede cifra 101 care de fapt inseamna 11 (10+1). Zece este cifra atribuita lui Dumnezeu iar diavolul cand s-a ridicat este considerat ca si-a luat cifra 11, adica incercand sa fie deasupra lui Dumnezeu. Este o cifra foarte iubita de masoni, pe 11 septembrie 1980, George Bush atunci presedinte a proclamat inceperea constructiei noii ordini mondiale. Vedeti paralela cu 11 septembrie 2001? Cele doua turnuri au semnificat de fapt Solomon Pillars de la intrarea in Templul lui Solomon din Ierusalim. Daramarea acestora a fost un ritual cu aproape 3000 de oameni adusi jertfa. In timp ce aveau loc atentatele presedintele (juniorul de data asta) era la o scoala tinand o carte cu susul in jos, acesta fiind un semn in lumea celor potrivnici, este cunoscut faptul ca cei care urmeaza pe vrajmas au ca simbol aceasta intoarcere cu susul in jos a diverselor simboluri, de el e legata si credinta in popor inca din antichitate ca nu e bine sa porti lucruri pe dos, cu susul in jos etc. acestea fiind legate de vrajmas si cei care i-l urmeaza. Un alt simbol interesant e ca in blocul unde a luat neo pilula podeaua era in sah. Se stie de exemplu ca o intrunire a unei loji masonice poate avea loc doar pe o podea in sah, alternanta campurilor negre si albe semnificand trecerea intre cele doua lumi, sau trecerea catre lumea intunericului, de unde sunt chemate si fortele acestuia.
Agentul Smith cand i-i vorbea lui morpheus despre umanitate si ce crede el despre ea, reprezenta perfect diavolul - "uratorul de oameni inca de la inceput", citez din memorie "urasc aceasta lume a voastra, urasc cum mirositi, urasc tot ce reprezentati voi" etc.
Cutremurator este finalul trilogiei Matrix: neo care era un fel de Mesia in film, ajunge la un fel de pace cu Matrix-ul care este de fapt diavolul. Probabil ca acesta e un vis care nu a mai fost sa fie al vrajmasului atunci cand i-L ispitea pe Iisus. Deci filmul in esenta lui este satanic, parerea mea. Chiar daca este revolutionar in multe concepte pe care le abordeaza. Diavolul iti amesteca adevarul cu neadevar ca sa te pacaleasca...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2010, 18:33:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Matrix intradevar contine tot felul de idei dar amalgamul in care sunt prezentate si finalitatea mi se par discutabile. Din ce reiese din film Matrix-ul e reprezentat de diavol, cand neo si trinity urca sa-l elibereze pe morpheus deasupra liftului se vede cifra 101 care de fapt inseamna 11 (10+1). Zece este cifra atribuita lui Dumnezeu iar diavolul cand s-a ridicat este considerat ca si-a luat cifra 11, adica incercand sa fie deasupra lui Dumnezeu. Este o cifra foarte iubita de masoni, pe 11 septembrie 1980, George Bush atunci presedinte a proclamat inceperea constructiei noii ordini mondiale. Vedeti paralela cu 11 septembrie 2001? Cele doua turnuri au semnificat de fapt Solomon Pillars de la intrarea in Templul lui Solomon din Ierusalim. Daramarea acestora a fost un ritual cu aproape 3000 de oameni adusi jertfa. In timp ce aveau loc atentatele presedintele (juniorul de data asta) era la o scoala tinand o carte cu susul in jos, acesta fiind un semn in lumea celor potrivnici, este cunoscut faptul ca cei care urmeaza pe vrajmas au ca simbol aceasta intoarcere cu susul in jos a diverselor simboluri, de el e legata si credinta in popor inca din antichitate ca nu e bine sa porti lucruri pe dos, cu susul in jos etc. acestea fiind legate de vrajmas si cei care i-l urmeaza. Un alt simbol interesant e ca in blocul unde a luat neo pilula podeaua era in sah. Se stie de exemplu ca o intrunire a unei loji masonice poate avea loc doar pe o podea in sah, alternanta campurilor negre si albe semnificand trecerea intre cele doua lumi, sau trecerea catre lumea intunericului, de unde sunt chemate si fortele acestuia.
Agentul Smith cand i-i vorbea lui morpheus despre umanitate si ce crede el despre ea, reprezenta perfect diavolul - "uratorul de oameni inca de la inceput", citez din memorie "urasc aceasta lume a voastra, urasc cum mirositi, urasc tot ce reprezentati voi" etc.
Cutremurator este finalul trilogiei Matrix: neo care era un fel de Mesia in film, ajunge la un fel de pace cu Matrix-ul care este de fapt diavolul. Probabil ca acesta e un vis care nu a mai fost sa fie al vrajmasului atunci cand i-L ispitea pe Iisus. Deci filmul in esenta lui este satanic, parerea mea. Chiar daca este revolutionar in multe concepte pe care le abordeaza. Diavolul iti amesteca adevarul cu neadevar ca sa te pacaleasca...
Imi place comentariul tau, Sergiu.
Matrix este filmul preferat al sotului meu, l-am vazut de multe ori.. de fiecare data imi ridica noi intrebari. De ex. ultima data am observat iepurasul alb tatuat (prima parte).. aluzie la Alice in tara minunilor? De ce?
Asa vad si eu pe Neo: un Mesia (un fals mesia, desigur.. ). Iar agentii sunt clar demoni.. Arhitectul este.. hmm, Arhitectul.
ma deranjeaza in mod particular transformarea lui din partea 1: din din Neo in the chosen one (cand moare si invie!)..
Ma mai supara relativitatea morala promovata de acest film.. nu exista bine, nu exista rau.. exista doar alegere. Daca exista si aceasta.. ca la un moment dat ti se explica cum alegerea este deja facuta, dar ai probleme cu intelegerea alegerii.

Last edited by anna21; 15.02.2010 at 18:38:00.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2010, 18:55:26
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asta mi-a placut enorm, cum Neo a depasit limitele normale ale Matrixului, puterile sale tranzitand in mod miraculos in lumea reala.

Vezi si celelalte doua parti, dar mai intai revezi prima parte ca sa intelegi continuarea.
Neo a tranzitat puterile sale nu spre lumea reala ci invers spre lumea matricei. Iar matricea era intretinuta de vrajmas.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 11:50:16