Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2007, 21:03:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

spicuiri din revista Lumea Credintei/ Feb 2007, pentru romanii de pretutindeni:

Episodul intemeierii de catre Mihai Viteazul a episcopiei ortodoxe romane la Alba Iulia ni s-a pastrat in insemnarile Sfantului Ierarh Petru Movila, Mitropolitul Kievului. Pentru frumusetea textului, il redam aproape integral:

Cand Mihai Voda, domnul Ungrovlahiei, l-a alungat pe Andrei Bathory si a luat sceptrul Ardealului, a sosit in orasul de scaun numit Balgrad (Alba Iulia) si a voit ca sa zideasca acolo, in oras, o biserica ortodoxa. Insa preotii, orasenii si toti boierii, fiind de credinta latineasca (catolici), nu-i ingaduiau sa zideasca, zicand ca ei sunt de credinta dreapta si de aceea nu doresc sa aiba in orasul lor o biserica de lege straina. Atunci domnitorul le-a spus: "Voi nu sunteti marturisitori ai dreptei credinte, caci nu aveti harul Sfantului Duh in Biserica voastra. Noi insa, fiind dreptcredinciosi, avem puterea ce adevarata a harului Sfantului Duh, pe care si cu fapta suntem gata intotdeauna s-o aratam, cu ajutorul lui Dumnezeu". Dar ei voiau sa-si divedeasca dreptatea prin infruntare de cuvinte si dispute. Ci el le-a zis: "Nu, nu prin dispute, ci cu fapta vreau sa o dovediti, altfel va voi arata eu, intru incredintarea tuturor". iar ei i-au spus: "Cum sa aratam? Caci nu e cu putinta sa dovedim decat cu cuvantul Sfintelor Scripturi". El le-a zis: "In dispute este osteneala fara de capat, dar noi, fara infruntari de vorbe, putem usor sa dovedim cu ajutorul lui Dumnezeu. haideti, zice, in mijlocul orasului si acolo sa ni se aduca apa curata, iar arhiereul meu si preotii sai o vor sfinti in vazul tuturor. Tot asa vor face si ai vostri, deosebit, si, sfintind-o, o vom pune in biserica voastra cea mare, in vase osebite, pe care le vom astupa si le vom pecetlui cu pecetile noastre, pecetluind si usa bisericii pentru 40 de zile. Si a cui apa va ramane nestricata, ca si cum de-abia ar fi fost scoasa din izvor, credinta aceluia este dreapta, iar daca apa cuiva se va strica, credinta lui este rea. Daca apa mea va ramane nestricata, cum nadajduiesc ca ma va ajuta Dumnezeu, voi nu o sa va impotriviti si o sa-mi ingaduiti sa zidesc biserica, iar daca nu, faca-se voia voastra, n-am s-o zidesc". Ei au strigat cu totii intr-un glas: "Bine, bine sa fie asa!". Si a doua zi, dimineata, a iesit domnitorul cu toti boierii si curtenii sai in piata, cu episcopul si cu preotii, slujind litia dupa obicei, cu cruci, cu lumanari si candele. Si, ajungand la locul pregatit, au savarsit marea sfintire a apei, rugandu-se cu totii lui Dumnezeu, cu lacrimi si suspine, sa proslaveasca dreapta credinta, iar pe cea rea sa o faca de rusine. Tot in piata, dar de o parte, in fata tuturor, latinii au sfintit apa si au sarat-o. Dupa care, astfel sfintindu-si apa, fiecare a turnat apa lui sfintita in cate un vas osebit, apoi si-au pus pecetile pe ambele parti ale vaselor, le-au dus si le-au pus in biserica cea mare, au incuiat usile, le-au pecetluit si au plecat. In fiecare zi, domnitorul cu episcopul, cu preotii si cu toti dreptcredinciosii se rugau, postind. Tot asa au facut si latinii. si dupa ce au trecut 25 de zile, Dumnezeu i-a dat episcopului un semn. El a venit la domnitor si i-a zis: "Doamne, cheama-i pe latini si pe preotii lor si nu astepta ziua a patruzecea, cea hotarata. sa mergem la biserica, desfacand pecetile, sa deschidem usile. Vei vedea harul lui Dumnezeu, iar robii lui, care isi pun cu adevarat nadejdea in El, nu se vor face de rusine". Domnitorul, deci, chemandu-i pe toti, precum l-a sfatuit episcopul, a mers la biserica si, deschizand usile, au intrat cu totii. Mai intai, episcopul ortodox, ingenunchind, s-a rugat cu lacrimi la Dumnezeu, zicand: "Doamne, Dumnezeule, Unul in Sfanta Treime slavit si prea marit, precum inainte vreme pe dreptul tau Ilie l-ai auzit vestind cu foc adevarul Tau si i-ai rusinat pe cei de rea credinta, auzi-ma acum si pe mine, robul Tau nevrednic, dimpreuna cu toti robii Tai de aici, nu pentru vrednicia noastra, pe care nu o avem, ci pentru slavirea numelui Tau sfant si pentru intarirea credintei noastre, care este adevarata credinta in Tine, arata intreg harul Sfantului Duh in apa aceasta, ca prin nestricaciunea ei sa vada toti ca numai in Biserica Ta greceasca si soborniceasca de la Rasarit se afla credinta cea adevarata si harul cel adevarat al Sfantului Duh. Caci Tu esti singurul Care pe toate le binecuvantezi si le sfintesti, Dumnezeul nostru, si slava Tie inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin". Ridicandu-se si cantand: "Doamne, lumina Mea si Mantuitorul meu, de cine sa me tem?", a rupt pecetea vasului cu apa sfintita si, uitandu-se la ea, a gasit-o mai curata si mai limpede decat inainte, cu mirosul neschimbat, ca si cum ar fi fost luata dintr-un izvor curgator, dupa care a strigat, zicand: "Slava Tie, Dumnezeul nostru, care Ti-ai plecat urechea la rugaciunile noastre, marire Tie, Care slavesti Bisetica Ta, slava Tie, care intaresti cu slava credinta cea dreapta si nu ne-ai facut de rusine in asteptarile noastre". Si a zis catre toti: "Veniti sa vedeti cum a stat aceasta apa atatea zile, ramanand nestricata datorita harului Sfantului Duh, si incredintati-va ca adevarata este credinta noastra ortodoxa".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2007, 21:13:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

continuare:

Iar latinii, rugandu-se si facand slujba dupa cum le era obiceiul, au rupt pecetea vasului in care se afla apa lor si, cum l-au destupat, toata biserica s-a umplut de duhoare, ca s-au inspaimantat toti latinii si au strigat cu uimire: "Adevarata este credinta greceasca pe care o tine domnitorul. Sa-si zideasca, deci, biserica in orasul nostru, caci, fiindca nu i-am ingaduit, Dumnezeu s-a maniat pe noi si ne-a imputit apa".
Si astfel, facuti de ocara,latinii si preotii lor s-au imprastiat cu mare rusine, iar unii dintre ei s-au convertit la credinta ortodoxa. Iar, domnitorul, cu episcopul sau, cu preotii, cu toti boierii si ostasii sai, plin de bucurie si fericire, s-au intors la curte, slavindu-L si multumindu-I lui Dumnezeu pentru minunea ce a fost pentru intarirea adevaratei credinte ortodoxe. In aceeasi zi a facut un mare ospat pentru intreg orasul si pentru toata oastea sa.
Toti locuitorii Tarii Ardealului, cu juramant, s-au aratat bucurosi sa zideasca biserica si sa nu o darame niciodata. Deci, domnitorul a inceput indata zidirea...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2007, 21:23:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

incheiere:

Cunoscandu-si parca mai inainte sfarsitul mucenicesc, Mihai Viteazul, scria in 1600 ducelui Toscanei: "In vremea aceasta oricine poate vedea ca n-am crutat nici cheltuieli, nici osteneala, nici sange, nici insasi viata mea, ci am purtat razboiul asa de multa vreme singur, cu sabia in mana, fara sa am nici fortarete, nici castele, nici orase, nici cel putin o casa de piatra unde sa ma pot retrage, ci abia una singura pentru locuinta. Si fiind eu in acele tari indepartate si necunoscute, nu am pregetat sa ma alatur cu puterile mele si cu cheltuieli peste masura la crestinatate si nu am fost cunoscut de nimeni si nici nu le-am facut silit de cineva, ci ca sa am si eu un loc si un nume in crestinatate am parasit toate celelalte prietenii ce le aveam".

articolul este semnat de : Silviu-Andrei Vladareanu
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2007, 21:44:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai Viteazul este ctitorul manastirii ce mai tarziu a fost cunoscuta ca "Mihai Voda" - cu hramul Sfantului Ierah Nicolae - pe care a zidit-o in Bucuresti, nu departe de Biserica Alba Postavari (demolata de Ceausescu in ziua de Pasti a anului 1984) unde, in pragul executiei la care fusese condamnat de Alexandru cel Rau, s-a rugat la Icoana facatoare de minuni a Sfantului Nicolae si a fagaduit ridicarea unei manastiri, daca va scapa cu viata... ceea ce a si facut dupa ce in scurt timp a ajuns domn al Tarii Romanesti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2007, 21:51:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Mihai Viteazul este ctitorul manastirii ce mai tarziu a fost cunoscuta ca "Mihai Voda" - cu hramul Sfantului Ierarh Nicolae
Mihai Viteazul a inchinat ctitoria sa Manastirii Simonopetra din Muntele Athos, care fusese distrusa in 1581 de un devastator incendiu. Prin ajutoarele directe, dar mai ales prin veniturile Manastirii Mihai Voda, pe care o inzestrase cu 14 sate, Mihai Viteazul a reconstruit practic din temelie manastirea athonita, fiind unanim recunoscut ca al doilea ctitor al ei. Si astazi, la iesirea cu Sfintele Daruri la Sfanta Liturghie, parintii il pomenesc pe "Mihail Voievod".

** iar un tablou care il infatiseaza pe Mihai Viteazul ctitor este pastrat la Manastirea Simonopetra.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2007, 15:52:02
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Am cateva intrebari?
Care a fost "sfarsitul mucenicesc" al lui Mihai Viteazul?
Ce vrei sa spui cu "executiei la care fusese condamnat de Alexandru cel Rau"?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.07.2012, 16:27:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Mihai Viteazul a inchinat ctitoria sa Manastirii Simonopetra din Muntele Athos, care fusese distrusa in 1581 de un devastator incendiu. Prin ajutoarele directe, dar mai ales prin veniturile Manastirii Mihai Voda, pe care o inzestrase cu 14 sate, Mihai Viteazul a reconstruit practic din temelie manastirea athonita, fiind unanim recunoscut ca al doilea ctitor al ei. Si astazi, la iesirea cu Sfintele Daruri la Sfanta Liturghie, parintii il pomenesc pe "Mihail Voievod".

** iar un tablou care il infatiseaza pe Mihai Viteazul ctitor este pastrat la Manastirea Simonopetra.
care crezi ca era parerea locuitorilor de atunci a celor 14 sate?
cred ca nu mai puteau de bucurie ca erau robi sub doua manastiri ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.07.2012, 19:18:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit scuze ptr lipsa de inspirație

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
care crezi ca era parerea locuitorilor de atunci a celor 14 sate?
cred ca nu mai puteau de bucurie ca erau robi sub doua manastiri ...
Sincer, n-am idee de detaliu... Dar pentru ceva și cineva tot trebuiau să muncească.
Dacă e și Dumnezeu în ecuație, toate bune și frumoase. Ca și în zilele noastre. :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2012, 19:22:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit little late notice

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Am cateva intrebari?
Mirean, dacă mai ești pe-aici, dă și tu un semn de viață !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2012, 19:50:21
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte interesant documentul atribuit Ierarhului Petru Movila, Mitropolitul Kievului.Surprinde destul de bine starea de spirit existenta in aceea epoca intre partea latina si Biserica Rasaritului.Avand in vedere traumele inca deschise in constiinta balcanica cauzate de jefuirea Constantinopolului de catre cruciati(Cruciada a-IV-a),nu este deloc surprinzator faptul ca reprezentatii Bisericii Catolice sunt portretizati intr-o scena comparata cu episodul biblic al confruntarii dintre Ilie si profetii lui Baal cu specificatia ca autorul a fost mai generos,ca si final,cu latinii decat a fost Ilie cu profetii invinsi :) Un alt foarte aspect interesant este sintagma de ,,..numai in Biserica Ta greceasca si soborniceasca de la Rasarit se afla credinta cea adevarata".Dar iarasi nu este de mirare acesta formula ce azi nu se mai regaseste in formularile oficiale intrucat in epoca respectiva tendintele slave sau grecesti influentau intr-o mare masura anumite aspecte,formularile autohtone mai avand de asteptat.

Exclamatia(emblematica pt determinarea cu care fiecare parte isi sustinea cauza sa in detrimentul celei sustinute de adversari,fiecare dorind sa-si vada oponentul traditional recunoscand suprematia sa in mod verbal,public,specificat si umilitor:) latinilor "Adevarata este credinta greceasca pe care o tine domnitorul"merita un premiu de inocenta istorica(sarim peste inacuratetea de ordin teologic si peste latura ei subiectiva pe criterii ce tin de restrangere doar la o zona din Rasarit) intrucat un prelat latin ar fi spus asta doar in cazul in care planuia sa-l mai vada pe Sanctitatea Sa doar in poze :)Insa independent de toate aceste detalii nesemnificative dpdv al acuratetii istorice(mai este confirmat acest episod si de o alta sursa?)merita remarcat finalul,in antiteza totala cu restul articolului.

Mihai Viteazul ii scrie ducelui Toscanei,un catolic,o epistola din perspectiva intrezararii sfaristului sau(mucenicesc este un termen dificil,a fost in primul rand un asasinat din motive politice,mai putin religioase).Continutul epistolei nu pomeneste nici un rand de o credinta greceasca ci face apel la ,,crestinatate"in ansamblul ei.In plus motivatia voievodului,conform acelui presupus document,pentru toate actiunile sale,ar fi fost nu unul patriotic in general ci unul de afirmare personala(prin prisma sacrificiilor facute),lucru complet atipic pentru Mihai:,,ci ca sa am si eu un loc si un nume in crestinatate am parasit toate celelalte prietenii ce le aveam".

In plus acesta dorinta a voievodului de a face parte din constiinta unei crestinatati nespecificate ca si intindere(este greu de crezut ca i-ar fi scris o asemenea scrisoare usor patetica,atipica,unui catolic pe care l-ar fi considerat adeptu lu Baal:)l-ar fi trimis,in zilele noastre,din perspectiva unor minti mai aprinse,direct in bratele acuzatiei de ecumenism :), voievodul neprecizand suficient de clar ca toscanul era in eroare si greci in adevar(ca sa respect limitarea autorului) :)

Aceste (posibil gresite) consideratii ma fac sa ma indoiesc profund(la acest moment) de autenticitatea unor aspecte cuprinse in acesta scrisoare(cu precizarea ca voi mai cauta si alte surse).

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 07.07.2012 at 20:14:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
GANDIREA PATRISTICA sau VIATA IN HRISTOS Pelerin spre Rasarit Sfinti Parinti (Patrologie) 453 04.10.2017 18:19:50
Viata Sfantului Simeon cel Nebun dupa Hristos Nestiut Generalitati 4 10.04.2014 20:58:59
Statuia lui Mihai Viteazul din Bucuresti de la Universitate este mutata de acolo mihailt Generalitati 16 09.09.2010 23:28:16
Mihai Viteazul - Parastas la 409 ani de la moartea acestuia cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 11.08.2010 21:45:00
Dreptcredinciosul voevod Mihai Viteazul Laurentiu Intamplari adevarate 0 11.02.2008 00:01:00