Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.05.2011, 00:05:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fanietta Vezi mesajul
Se spune că viața noastră ne este scrisă dinainte sau ca Dumnezeu stie ce se va întampla in viața fiecarui om si asta doar cu voia lui. Atunci unde mai este liberul arbitru?
Mai sunt cateva topicuri pe tema asta daca chiar te intereseaza, de ce nu dai o cautare si vezi ce s-a scris acolo mai intai?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2011, 00:24:28
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fanietta Vezi mesajul
Se spune că viața noastră ne este scrisă dinainte sau ca Dumnezeu stie ce se va întampla in viața fiecarui om si asta doar cu voia lui. Atunci unde mai este liberul arbitru?
Hmm,atata timp cat sunt atee as zice ca liberul arbitru ar trebui sa-l avem fiecare dar este infranat de catre religie care cumva il pune in umbra si nu-l lasa sa se afirme.Fiecare ar trebui sa ne descoperim liberul arbitru si sa fim constienti ca el ne va ghida in viata.Ne-o facem cu voia noastra pana la urma zic eu...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.05.2011, 00:37:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit libertate

Dumnezeu ne-a dat libertate si cateva reguli indrumatoare care sa ne ajute sa ne bucuram deplin de acest dar.

Cred ca unii crestini romani IL gandesc pe Dumnezeu printr-o grila a mentalitatii comuniste (autoritar, dur, monopolizant etc.), cand de fapt EL nu este decat iubire. Mereu am in minte pilda fiului risipitor. Tatal a iubit deplin, insa fratele celui plecat in lume a gandit egoist. Acest frate este adesea omul de langa noi care franeaza elanurile noastre.

Un sfat pe care eu insami l-am urmat: cand vreau ceva cu adevarat, din toata inima, ma straduiesc sa obtin fara a sufla nimanui o vorba despre dorinta mea. Tacerea nu ajunge la urechile necuratului!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.05.2011, 00:55:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Un sfat pe care eu insami l-am urmat: cand vreau ceva cu adevarat, din toata inima, ma straduiesc sa obtin fara a sufla nimanui o vorba despre dorinta mea. Tacerea nu ajunge la urechile necuratului!
Asa este. Subscriu. Verificat si de mine si este adevarat!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.05.2011, 10:25:13
fanietta's Avatar
fanietta fanietta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asa este. Subscriu. Verificat si de mine si este adevarat!
Adică Dumnezeu ne poate citi gândurile iar ăla mic negru și urât, nu? nu stiam de asta, oricum e o chestie interesantă cu planurile ținute doar pentru noi...o să incerc sa vad ce iese
__________________
Daca tu ți-ai pierdut încrederea în Dumnezeu, El nu și-a pierdut încrederea în tine
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.05.2011, 10:30:54
fanietta's Avatar
fanietta fanietta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai sunt cateva topicuri pe tema asta daca chiar te intereseaza, de ce nu dai o cautare si vezi ce s-a scris acolo mai intai?
Nu credeam că sunt discuții pe tema asta... am mers pe premisa că membrii forumului au depășit de mult problema liberului arbitru, dar merci pentru idee
__________________
Daca tu ți-ai pierdut încrederea în Dumnezeu, El nu și-a pierdut încrederea în tine
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soarta scrisa sau liberul arbitru? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 59 17.12.2011 12:59:11
Liberul arbitru diador Generalitati 29 03.08.2011 08:21:50
liberul arbitru gd1859 Despre Sfanta Scriptura 33 18.10.2009 11:57:25
Planul lui Dumnezeu vs. liberul arbitru giovaninnaa Generalitati 14 21.05.2009 13:16:20
Liberul arbitru silverstar Generalitati 13 08.01.2007 14:13:17