Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.08.2011, 18:40:04
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Eu sunt mai pesimist de felul meu. :D
Referitor la PS-ul tau, as putea sa dau mai multe detalii dar nu are nicio importanta.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.08.2011, 19:12:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Eu sunt mai pesimist de felul meu. :D
Referitor la PS-ul tau, as putea sa dau mai multe detalii dar nu are nicio importanta.
Si eu la fel. Dar m-am convins ca n-are nici un rost. Temerile noastre cele mai urate se adeveresc mai ales atunci cand le autointretinem.
Poti sa scri PM (private message). Chiar nu-ti recomand sa faci altfel. Daca nu vrei sa primesti vreo "reteta woo-doo".
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.08.2011, 00:55:51
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

La mine e tocmai invers, cand ma tem ca nu reusesc, totul merge ok, dar tot nu sunt pe deplin multumit.. :)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.09.2011, 08:30:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Da, e de inteles. Daca nu dormi toata noaptea si te stresezi pentru un examen de ex., si totusi il iei, relativ usor, te gandesti ce prost ai fost ca n-ai dormit, ca l-ai fi luat si fara sa te stresezi. Asa patesc si eu. Sfaturile pe care le dau, le-am primit si eu de la altii. Unele s-ar putea, abia acum mi-am dat seama, sa faca parte din "filosofia reiki". Poate ca nu e un lucru rau, cred ca multi fac chestia asta inconstient.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.09.2011, 20:04:13
t18nico t18nico is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2010
Mesaje: 7
Implicit mda!

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Nu sunt spovedit, ultima data cand am fost la Biserica a fost iarna trecuta, de Craciun, atunci m-am si spovedit. Spui ca te-ai rugat mai ales Sfintei Xenia, exista vreun avantaj daca te rogi la Dumnezeu prin intermediul unui sfant ? Am auzit ca sfintii se roaga la Dumnezeu pentru noi, de asta intreb. Nu cred ca ma rog formal, chiar simt si inteleg ceea ce spun insa ma gandesc ca balanta nu e echilibrata ci inclinata spre partea faptelor rele pe care le-am facut, poate faptele bune nu le compenseaza inca pe cele rele, poate trebuie sa ma spovedesc. Cat despre nickname, e total aiurea, nimic semnificativ. :)
Nu-mi place sa intervin, dar te inteleg si sper sa te pot ajuta cu o indrumare.Imi doresc sa te pot ajuta! De mai bine de 3 ani ma confrunt cu destul de multe probleme de viata, sanatate....(divort, pagube si pierderi uriase ,accidente,lipsa serviciului ,fuga copilului de acasa, pierderea custodiei....aproape nebunie).Credeam in felul meu in dumnezeu, dar nu prea stiam cum sa ma reimprietenesc cu El dupa toata absenta mea pe la Casa Lui.Am inceput sa ma informez pe internet ce as putea sa fac, si am inceput sa merg pe la Biserici(Sf.MINA, Manastirea Radu voda-Sf. Nectarie,Zlatari-Sf Ciprian...),sa citesc acatistele acestoe sfinti cate 6 saptamani si Paraclisul Maicii Domnului. Am inceput sa ma spovedesc ,sa merg mai des la biserica ,dar fara sa devin habotnica si sa caut un bun duhovnic.Aceasta insistenta in rugaciune (uneori si nu rar...imi fuge mintea la alte lucruri in timpul rugaciunii, dar nu renunt) m-a linistit si mi-a deschis cateva portite.Inca nu am rezolvat multe lucruri din zona materiala, dar fetita s-a intors acasa,2-3 oameni si-au amintit de mine si am incredere ca in curand imi voi gasi si job si ca Dumnezeu intr-o forma sau alta imi va arata care este rostul meu in aceasta lume. In Saptamana Mare a Pastelui, venind de la biserica am avut un accident rutier. Nu m-am suparat pe Dumnezeu ci am insistat si mai tare cu rugaciunea cu parere de rau pt toate cate le-am gresit pana la momentul "trezirii". Inca ma trezesc facand greseli masive, dar imi pare sincer rau si chiar imi doresc sa devin un om bun si curat, ori asta nu pot rezolva trosnind din degete! Asa cu Dumnezeu stiu sigur ca are un plan pt mine, stiu ca un mare plan are si pt tine.Trebuie doar sa crezi ca te iubeste si te iubeste sigur! Eu cred ca si pe imbecilul de satan l-ar ierta si l-ar primi la El, daca si-ar cere iertare pt toate relele facute. E Mare Dumnezeu, dar mai ales e tare cumsecade! Ai incredere ca sub o forma sau alta vei primi ajutor, dar trebuie sa si crezi ca vei fi ajutat, si nu dupa ce reciti, citesti...niste rugaciuni intr-un timp!
Incearca sa te rogi la Fecioara Maria,ne iubeste pe toti si chiar si pe cei mai pacatosi. Cheama-ti ingerul sa te ajute, ca altfel nu vine saracu`...nu stie ca ai nevoie de el! mai roaga-te la Sfantul Nectarie (acatist citit 6 sapt,il gasesti si pe net!)si incearca sa vii macar o data la Manastirea Radu Voda-Bucuresti, unde sunt moastele sfantului .Daca ai incredere si credinta curata ca vei fi ajutat si nu speri in minuni, Sfantul Nectarie te va ajuta cu siguranta. Pe mine m-a ajutat si inca simt protectia lui. M-am rugat sa gasesc un duhovnic bun pt ca nu mai am incredere in popi,iar ieri ,mergand la manastire am vorbit si m-am spovedit chiar la un preot al manastirii, Parintele Serafim.
Daca doresti mai multe informatii, ma poti contacta pe mess:t18nico
am sa ma rog si eu pt tine si sper ca Dumnezeu,Fecioara Maria , Sfantul Nectarie, Ingerul tau sau sfintii de care te siti tu apropiat, sa te sprijine sa te ajute,dar mai ales sa te ierte! Impaca-te cu Dumnezeu! Roag-o pe Fecioara Maria sa te ajute.....si ai sa vezi miracolul!
Dumnezeu sa te ocroteasca pe tine si pe noi toti!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.11.2015, 16:50:33
tphase tphase is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.11.2015
Mesaje: 12
Implicit

Am fost practicant activ de Reiki si radiestezie! Va rog urmariti clipul de mai jos, l-am creat special ca semnal de alarma pentru TOTI care fac, au facut sau vor sa faca asa ceva.

Mare atentie la toate practicile oculte si credintele false care iti pot afecta intr-un mod extrem de grav viata.

Mare atentie la Reiki, radiestezie si ocultism. Am fost acolo, cu efecte dezastruoase asupra vietii personale:

https://www.youtube.com/watch?v=AyiI3lGdiGQ
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.11.2015, 03:25:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Se spune ca multe vedete si-au vandut sufletul diavolului in schimbul succesului pe care l-au avut sau il au pana in momentul de fata, vedete precum Robert Johnson sau, una mai contemporana, "Lady Gaga". Este posibil acest lucru ? Daca da, exista un proces anume, un ritual ? Indeplinirea dorintelor este garantata ? Care sunt consecintele acestui fapt ? Exista vreo cale de intoarcere odata ce "semnezi contractul" ? Am realizat ca de 5-10 ani obisnuiesc sa spun cate o rugaciune in fiecare seara iar de 2 ani il rog in continuu pe Dumnezeu sa-mi indeplineasca o dorinta (nu una extravaganta, ci de factura medicala chiar) si nu se intampla nimic. Ba mai mult, cand soarta pare a fi de partea mea, intervine vreo problema si lipsit de speranta, sunt nevoit sa o iau din nou de la zero, mi s-a intamplat de atatea ori. E ca si cum Dumnezeu pur si simplu nu vrea sa ma ajute in acest caz. Binenteles, nu sunt un crestin model, am si eu pacatele mele.
Nu spun ca a cere ajutor diavolului este o solutie dar, in astfel de momente, cand totul se intoarce impotriva ta, e greu sa rezisti ispitei iar cand te gandesti la Dumnezeu si la sutele de strigate de ajutor efectiv ignorate, parca nu iti mai vine sa te rogi.
Dracul iti indeplineste dorinta iti da bani multi si apoi isi bate joc de tine,uite pe la Hollywood pe acolo ce face cu bogatanii se drogheaza si fac numai timpenii.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 22:58:54
Cum inseala diavolul pe om C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 17 22.03.2008 13:47:41
Cum inseala diavolul pe om C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 1 07.03.2008 22:41:56