Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.04.2012, 18:49:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Stie cineva cine sunt si unde fug oamnii aceia cu lumanarile aprinse in maini? Se vad la sfarsitul fimarii rusesti si pe la mijlocul celei grecesti (cea facuta de sus, unde e clar ca ies din Sf. Mormant din lateral si alearga catre iesire, apoi se vede Patriarhul cum iese pe iesirea centrala si da lumina celor din biserica)>
eu abia anul trecut am aflat de acesti "alergatori", tot dintr-o filmare.
pana atunci stiam, chiar si de la martori directi, ca primul care iese cu lumina este patriarhul ...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 14.04.2012, 18:51:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Stie cineva cine sunt si unde fug oamenii aceia cu lumanarile aprinse in maini? Se vad la sfarsitul fimarii rusesti si pe la mijlocul celei grecesti (cea facuta de sus, unde e clar ca ies din Sf. Mormant din lateral si alearga catre iesire, apoi se vede Patriarhul cum iese pe iesirea centrala si da lumina celor din biserica)>
arabii ortodocsi, urmasii pastorilor din Bethleem. odata nu au fost lasati inauntru si Sfanta Lumina nu a venit decat dupa ce li s-a dat drumul
cititi aici
2011
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...oborat-si-azi/
2012
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...a-minune-2012/
cititi si despre anul 1326
http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfanta_lumina.htm

Last edited by Adriana Cluj; 14.04.2012 at 18:58:25.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 14.04.2012, 19:25:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit la Antena 3 acum

Sunt de-a dreptul uimita. Niels Shnecker prezinta o emisiune la Antena 3.
In prima faza a vorbit despre venirea Sfintei Lumini la Ierusalim.
Sunt uimita pentru ca acest om, evreu din cate stiu eu, spune clar si raspicat:
*Miracolul venirii Sfintei Lumini, socotita a fi cea mai mare minune a ortodoxiei
*Sfanta Lumina vine doar la ortodocsi, de cate ori au incercat altii decat ortodocsii, nu a venit
* a fost el insusi de mai multe ori la Sfantul Mormant
* a incercat sa afle, uitandu-se prin interiorul Mormantului Mantuitorului, daca nu cumva exista vreun loc unde sa fie ascunsa sursa de lumina
* se exprima spunand Mantuitorul
* a discutat chiar cu cei care il controleaza pe Patriarh, incercand sa afle daca nu exista vreun ""secret"" tehnic al venirii Sfintei Lumini
*a spus ca la catolici, spre deosebire de ortodocsi, lumina este aprinsa de preoti si se tine o slujba speciala (nici eu nu stiam cum se face la catolici..)
*etc... ceea ce ma uimeste este faptul ca vorbeste de parca ar fi ortodox!


Ma intriga si ma nemultumeste faptul ca Antena 3, avand destui prezentatori, nu gaseste altii care sa se ""ocupe"" de sarbatorile ortodoxe (Mihaela Radulescu, speram sa nu mai apara maine, stiam ca a renuntat la ortodoxie odata cu casatoria cu Elan S; anul trecut asa s-a intamplat la emisiunea de Craciun....)

M-am exprimat adeseori cu scepticism la adresa lui NS, stiind ca este mason si nu stiu ce interese reprezinta.
Dar ce ma uimeste acum peste masura este felul deschis in care a vorbit un evreu despre Invierea Mantuitorului si venirea Sfintei Lumini doar la ortodocsi..

Chiar acum a afirmat ca este necrestin...deci probabil mozaic...

Last edited by Adriana Cluj; 15.04.2012 at 02:26:31.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 14.04.2012, 20:18:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu vă mai tulburați din toate...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 14.04.2012, 20:53:30
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu vă mai tulburați din toate...
Nu m-am tulburat... m-a uimit... am apreciat felul in care vorbea...
Chiar ma intrebam, o fi trecut la ortodoxie? dar a afirmat el apoi ca este necrestin.

Last edited by Adriana Cluj; 14.04.2012 at 21:11:38.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 14.04.2012, 22:00:13
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
A venit Sfanta Lumina la 14:24


Doamne fii laudat si slavit!

HRISTOS A INVIAT!
Slava tie Doamne!

Am auzit si eu la radio, m-a cuprins asa o emotie, nu poate fi descrisa in cuvinte!

Adevarat a inviat!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 15.04.2012, 02:13:42
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Stie cineva cine sunt si unde fug oamenii aceia cu lumanarile aprinse in maini? Se vad la sfarsitul fimarii rusesti si pe la mijlocul celei grecesti (cea facuta de sus, unde e clar ca ies din Sf. Mormant din lateral si alearga catre iesire, apoi se vede Patriarhul cum iese pe iesirea centrala si da lumina celor din biserica)>
""De la Betleem vin arabi ortodocși, care sunt foarte credincioși, dar și zgomotoși. Înconjoară și ei Sfântul Mormânt, se roagă cu voce tare, au mâinile în sus și se țin unii pe alții pe umeri. ”Doamne, trimite-ne din cer Lumina”, spun ei în cor, urmăriți de toți cei prezenți. Se spune că dacă ei nu vin, întârzie Lumina. ""
http://www.cotidianul.ro/magia-lumin...-sfant-179523/
http://www.crestinortodox.ro/paste/s...lim-88534.html

Last edited by Adriana Cluj; 15.04.2012 at 02:34:35.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 17.04.2012, 15:20:29
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Stie cineva cine sunt si unde fug oamenii aceia cu lumanarile aprinse in maini? Se vad la sfarsitul fimarii rusesti si pe la mijlocul celei grecesti (cea facuta de sus, unde e clar ca ies din Sf. Mormant din lateral si alearga catre iesire, apoi se vede Patriarhul cum iese pe iesirea centrala si da lumina celor din biserica)>
Acest obicei al lor a ramas si s-a perpetuat de atunci de cand slujba de inviere a ortodocsilor s-a petrecut inafara Sfantului Mormant (cand cu armenii, 1326). Acestia striga : Credinta noastra-i dreapta! credinta noastra ii dreptslavitoare!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 17.04.2012, 17:31:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Suntem cu adevarat necredinciosi. Pe de o parte cautam sa aratam ca acest lucru nu este posibil, iar pe de alta parte, noi cei asa zis crestini nu suntem altfel macar in aceasta zi.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.04.2012, 17:52:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Suntem cu adevarat necredinciosi. Pe de o parte cautam sa aratam ca acest lucru nu este posibil, iar pe de alta parte, noi cei asa zis crestini nu suntem altfel macar in aceasta zi.
cam ai dreptate.
imi aduc aminte de o discutie avuta cu un vechi prieten, actualmente duhovnic al manastirii Durau (parintele Hariton).
facand comparatie intre libertatea capatata, plus bogatia de carti ortodoxe aparute si saracia (din acest punct de vedere) al celor din vechime, mi-a spus: noi ar trebui sa zburam ca ingerii ...
figurativ desigur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11