Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.05.2011, 19:01:40
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sa inteleg ca in chimie conteaza si cum este denumita substanta?! reactioneaza diferit daca este denumita altfel?!
Adica ?

Poate ca stiti cum se spunea la fosfor inainte de a se numi fosfor ?

Limbajul chimic actual este unul unitar si universal valabil, iar bazele lui au fost puse odata cu nasterea si cu evolutia stiintei chimiei.

Sa zicem ca in limbile vorbite pe vremea cand spuneti dvs. ca s-ar fi cunoscut fosforul, el se numea "hrdks".
Ca sa se poata stabili o identitate intre "hrdks" si fosfor, trebuie ca proprietatile sale sa fie descrise in mod identic, indiferent de limba folosita.
Numa ca ma indoiesc oamenii de stiinta antici foloseau vreo scala de temperatura, sau c au descris toata gama de transformari prin care trece "hrdks" , in asa fel incat prin compararea rezultatelor sa rezulte ca "hrdks"-ul lor este elementul cunoscut azi drept "fosfor".

Eu am impresia ca sunteti cam certat nu doar cu logica stiintifica...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.05.2011, 19:08:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Ma ocup eu de partea tehnica.La faza cu tinut flacara pe fata/par va rog sa apelati la un fachir, pe mine nu m-a nascut mama din azbest si prin urmare nu ma risc.Da sunt dispus sa filmez pe orice entuziast doritor.Oricine doreste sa vina in acele zile acolo>propun sa stabilim spre finele anului toate detaliile.
eu sunt de acord, chiar si fara sponsorizare.
am spus o data pe forum ca vreau sa merg de Paste la Ierusalim ...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.05.2011, 19:10:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Adica ?

Poate ca stiti cum se spunea la fosfor inainte de a se numi fosfor ?

Limbajul chimic actual este unul unitar si universal valabil, iar bazele lui au fost puse odata cu nasterea si cu evolutia stiintei chimiei.

Sa zicem ca in limbile vorbite pe vremea cand spuneti dvs. ca s-ar fi cunoscut fosforul, el se numea "hrdks".
Ca sa se poata stabili o identitate intre "hrdks" si fosfor, trebuie ca proprietatile sale sa fie descrise in mod identic, indiferent de limba folosita.
Numa ca ma indoiesc oamenii de stiinta antici foloseau vreo scala de temperatura, sau c au descris toata gama de transformari prin care trece "hrdks" , in asa fel incat prin compararea rezultatelor sa rezulte ca "hrdks"-ul lor este elementul cunoscut azi drept "fosfor".

Eu am impresia ca sunteti cam certat nu doar cu logica stiintifica...
eu am dat doar un citat, nu ma cert cu nimeni.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.05.2011, 19:14:06
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta o zici asa ... sa daio explicatie.
cred ca nici nu ai vazut filmul. e cam mult de trucat.
Ce e atat de mult de trucat ?

Nu ati vazut filmul in care presedinti autentici ai SUA dau mana cu un soldat pe nume Forrest Gump ?
Sau filme in care dinozaurii fugaresc oameni ai secolului 21 si le inghit masinile si telefoanele mobile ?
Eu cred ca faze dintr-astea sunt mult mai greu de trucat, si totusi au fost puse pe ecran.


Explicatie.

Proiectati-i unui om care nu stie ce este acela trucaj cinematografic si nici efecte speciale o bucatica din filmul "Jurassic Park", una cu imagini in care oamenii sunt fugariti de dinozauri.
Cel care va viziona bucatica respectiva va concluziona usor ca undeva in lume exista niste reptile gigantice urate, care fugaresc si mananca oameni. Spuneti-i ca toate astea se intampla pe insula Madagascar, care trebuie evitata.

Si el va evita Madagascarul , ramanand in credinta lui, cum ca dinozaurii sunt contemporani cu noi.

Pana una alta, asa cum girafa mea nu exista pentru dvs., nici girafa dvs. nu exista pentru mine.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.05.2011, 19:23:58
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu am dat doar un citat, nu ma cert cu nimeni.
Eu am dat citate din surse solide, nu din opiniile postacilor de pe net care dispretuiesc stiinta adevarata si in schimb inventeaza o noua "stiinta": cea a senzationalului ieftin sustinut cu vorbe fara acoperire drept argumente stiintifice.

Oricum, in afara de faptul ca am studiat stiinta chimiei, am avut ocazia sa asist si la ore de chimie tinute in scoli. Erau elevi care dupa 2 ani de chimie habar nu aveau diferenta dintre H si He... nu mai spun ca pentru ei, cuvantul "formula" era ceva lipsit de sens...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.05.2011, 19:41:58
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Ma ocup eu de partea tehnica.La faza cu tinut flacara pe fata/par va rog sa apelati la un fachir, pe mine nu m-a nascut mama din azbest si prin urmare nu ma risc.Da sunt dispus sa filmez pe orice entuziast doritor.Oricine doreste sa vina in acele zile acolo>propun sa stabilim spre finele anului toate detaliile.
Sunt sigur ca din moment ce aici vorbim despre cea mai mare minune a ortodoxiei se vor gasi destui credinciosi care sa aiba habar despre aceasta proprietate miraculoasa a flacarii. Sper ca printre acestia se vor gasi in continuare destui care sa fie dispusi sa "faca un show" pentru camera dumneavoastra de luat vederi.

Asa ca nu aveti nevoie de mine acolo. De fapt, nici nu e nevoie sa va duceti si sa filmati, este de ajuns sa imi indicati sutele si miile de filmulete de pe YouTube unde altii au facut deja acest lucru. Doar se duc in fiecare an mii de pelerini la Ierusalim, nu? Doar nenumarati credinciosi sustin ca flacara e miraculoasa si nu arde, nu? In consecinta, o minune de genul asta s-ar valida singura, prin demonstratiile clare ca lumina zilei puse de martori pe YouTube. Problema e ca eu sunt incompetent cand vine vorba de cautari online si nu sunt in stare sa gasesc filmulete explicite si de calitate.

Poate ma puteti ajuta.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.05.2011, 19:46:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Ce e atat de mult de trucat ?

Nu ati vazut filmul in care presedinti autentici ai SUA dau mana cu un soldat pe nume Forrest Gump ?
Sau filme in care dinozaurii fugaresc oameni ai secolului 21 si le inghit masinile si telefoanele mobile ?
Eu cred ca faze dintr-astea sunt mult mai greu de trucat, si totusi au fost puse pe ecran.


Explicatie.

Proiectati-i unui om care nu stie ce este acela trucaj cinematografic si nici efecte speciale o bucatica din filmul "Jurassic Park", una cu imagini in care oamenii sunt fugariti de dinozauri.
Cel care va viziona bucatica respectiva va concluziona usor ca undeva in lume exista niste reptile gigantice urate, care fugaresc si mananca oameni. Spuneti-i ca toate astea se intampla pe insula Madagascar, care trebuie evitata.

Si el va evita Madagascarul , ramanand in credinta lui, cum ca dinozaurii sunt contemporani cu noi.

Pana una alta, asa cum girafa mea nu exista pentru dvs., nici girafa dvs. nu exista pentru mine.
filmul nu e trucat, asta e clar.
in schim tu nu aduci nici un argument logic, decat marturii gen "mi-a povestit mie cineva" plus niste clipuri de caliate deplorabila.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.05.2011, 19:47:42
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Toata povestea cu fosforul este irelevanta, deoarece, daca este vorba despre o inselatorie, nu este obligatoriu ca aceasta sa se intample la fel pe tot parcursul istoriei.

Nu vad de ce acum 600 de ani nu s-ar fi aprins lumanarea de la o candela ascunsa, acum 1000 de ani de la amnar etc.


Pe de alta parte, un argument de alt ordin care pledeaza in favoarea autenticitatii miracolului este cel moral.

Nu stiu daca realizati, dar in ipoteza in care totul e o facatura, decurge cu necesitate logica ca toti, dar absolut toti Patriarhii Ierusalimului, de mai mult de un mileniu incoace, au fost niste talhari.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.05.2011, 19:58:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Toata povestea cu fosforul este irelevanta, deoarece, daca este vorba despre o inselatorie, nu este obligatoriu ca aceasta sa se intample la fel pe tot parcursul istoriei.

Nu vad de ce acum 600 de ani nu s-ar fi aprins lumanarea de la o candela ascunsa, acum 1000 de ani de la amnar etc.


Pe de alta parte, un argument de alt ordin care pledeaza in favoarea autenticitatii miracolului este cel moral.

Nu stiu daca realizati, dar in ipoteza in care totul e o facatura, decurge cu necesitate logica ca toti, dar absolut toti Patriarhii Ierusalimului, de mai mult de un mileniu incoace, au fost niste talhari.
nu as folosi cuvantul "talhari".
dar ei aveau in fata ce ar urma daca ar da pe fata aceasta inselaciune. destramarea, poate chiar distrugerea crestinismului.
personal, cred ca la inceput totul se desfasura ca intr-o biserica de la noi de Paste.
apoi lumea a inceput sa dea proprietati divine acestei lumini.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.05.2011, 20:31:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu as folosi cuvantul "talhari".
dar ei aveau in fata ce ar urma daca ar da pe fata aceasta inselaciune. destramarea, poate chiar distrugerea crestinismului.
personal, cred ca la inceput totul se desfasura ca intr-o biserica de la noi de Paste.
apoi lumea a inceput sa dea proprietati divine acestei lumini.
E rau sa te chinui sa explici ceva impotriva logicii, nu-i asa?
Nu numai Patriarhii ar fi trebuit sa minta, ci si toti credinciosii care s-au perindat de un mileniu (sau poate doi) pe acolo. Sa spunem ca in trecut nu prea existau mijloace de comunicare, dar azi oricine poate afla sau spune orice si se afla in cateva zile in toata lumea.
Dar nu exista nicio marturie de acest gen impotriva a cuiva care a fost acolo, acele experimente sunt de fapt ale unor atei din Grecia si Rusia.
Iar la minune ajung nu numai ortodocsi, dar si catolici si alte denominatii, ba chiar si musulmani sau evrei. Ca nu exista un buletin de ortodox ca sa-l prezinti la intrare. Pare ca toti oamenii iubesc ortodoxia si s-au hotarat sa nu spuna nimic. Mai mult, pare o conspiratie mondiala. :)

Revenind la fosfor, nu stiu daca ai inteles ca de fapt nici ateii sau cine prezinta acele dovezi nu spun ca aceasta explica minunea, ci doar o consecinta a minunii, aprinderea lumarilor. Pentru fiecare parte exista o explicatie.
De exemplu pentru partea care e de fapt minunea prorpiu-zisa, aparitia unor fulgere sau lumini, am citit ca explicatia este (sau era) ca aproape de tavan este asezata o sarma si se produce electricitate pe acea sarma. E tot ilara explicatia, nu?
Apoi pentru partea cu lumina cu care iese Patriarhul, s-a spus ca in incapere exista o lampa ascunsa de la care Patriarhul ia lumina. Bineinteles ca lampa nu au gasit-o pana acum musulmanii sau evreii, care verifica in fiecare an Mormantul si apoi sigileaza incaperea. Chiar in imaginile facute in acest an se vede cum fortele de ordine sigileaza cu sigiliu incaperea.
Pentru partea cu lumina nu arde exista explicatia aceea data de rusul ateu. Nu ne spune si cum ar face asta cu fosforul in loc de flacara normala.
Pentru partea cu coloana crapata din timpul armenilor nu mai stiu ce explicatie era ca nu am citit mai departe.

Iar daca pui tu toate explicatiile astea la un loc ca sa se intample in acelasi timp o sa iasa o varza, nu o lumina.
In primul rand fosforul acela se aprinde dupa un anumit timp si nu cred ca exista un interval de timp fix in care se aprinde. Asadar ar trebui sa se aprinda exact cand apare acea lumina, fulger, nu inainte, sau dupa vreo 5 minute. Iar Lumina apare exact dupa ce se roaga Patriarhul, toata treaba ar trebui sa fie orchestrata la secunde.
Ute, ca ma apuca si pe mine rasul cand scriu toate astea. :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 06.05.2011 00:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 17:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 18:56:11