Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2011, 16:12:11
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Question putin monofizitism NP?

am si eu o intrebare.nu vreau sa gresesc,dar mi se pare mie sau cultele neo-protestante au o usoara tenta monofizita?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2011, 16:53:22
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
am si eu o intrebare.nu vreau sa gresesc,dar mi se pare mie sau cultele neo-protestante au o usoara tenta monofizita?
adventistii sigur au. de ceilalti nu stiu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2011, 18:12:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Adventistii de ziua a saptea cred:
Că Dumnezeu Fiul cel veșnic S-a întrupat în Isus Hristos. Prin El au fost create toate lucrurile, prin El se descoperă caracterul lui Dumnezeu, se aduce la îndeplinire mîntuirea neamului omenesc și lumea este judecată. De-a pururi Dumnezeu adevărat, El a devenit, de asemenea, om adevărat, Isus Hristos. El a fost conceput de Duhul Sfînt și născut din fecioara Maria. El a trăit și a fost ispitit ca orice ființă omenească, dar a exemplificat în viața Lui, în mod desăvîrșit, neprihănirea și iubirea lui Dumnezeu. Prin minunile Sale, El a manifestat puterea lui Dumnezeu și a fost recunoscut ca fiind Mesia, Cel Făgăduit de Dumnezeu. De bună voie, El a suferit și a murit pe cruce pentru păcatele noastre și în locul nostru, și a fost înviat din morți, S-a înălțat la cer, ca să slujească în Sanctuarul ceresc în favoarea noastră. El va veni iarăși în slavă pentru a aduce eliberarea finală poporului Său și restatornicirea tuturor lucrurilor.
sursa: http://www.adventist.ro/index/convin...ezeu-fiul.html

Penticostalii:
Noi credem într-un Dumnezeu în trei persoane: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt (...) Domnul nostru Isus Hristos este veșnic (Evrei 13:8). Există din veșnicie (Ioan 17:5) și este Unicul Fiu născut din Tatăl, „Cel întâi născut din toată zidirea " înaintea oricărei făpturi (Coloseni 1:15-16,17; Ioan 1:2-3).El este adevăratul Mesia (Mântuitor) care a fost făgă­duit, împlinitorul Legii și al profețiilor Vechiului Testament (Luca 2:26-27).El este Fiul lui Dumnezeu (Luca 1:32) și totodată și Fiul omului (Matei 9:6; Marcu 2:28).
sursa:http://www.cultulpenticostal.ro/CPAd...20credinta.doc

Baptistii (cult P nu NP ) sunt trinitarieni, niceeni si calcedonieni, marturisesc Sfanta Treime si pe Isus ca Dumnezeu si Om.

Martorii lui Iehova: neaga dumnezeirea lui Iisus, El e o fiinta spirituala creata- arhanghelul Mihail, cea mai inalta creatie, care s-a intrupat (materializat) intr-un om perfect (Iisus), iar ulterior, dupa moarte, a redevenit o creatura spirituala. Resping Sf. Treime, Duhul e forta Lui Dumnezeu.

Last edited by ioanna; 18.08.2011 at 18:30:06.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2011, 20:16:21
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec/grasu77
Nu vorbim de conceptia AZS, ci despre conceptia biblica. Iar Biblia ne vorbeste despre marea taina a umilintei: o persoana a Dumnezeirii S-a coborat din slava cereasca, S-a dezbracat de natura dumnezeiasca, S-a intrupat si S-a facut om (rob) si a murit de moarte de cruce.V-am dat pasajul din Filipeni 2:6-8. Cititi-l cu atentie.

Domnul Iisus Hristos a devenit Om, pentru a ne fi exemplu noua, oamenilor. El S-a facut asemenea noua, pentru ca si noi sa tindem sa devenim asemenea Lui. A vrut sa ne arate cum trebuie sa traiasca un om.

Scriptura ne vorbeste despre "Omul Iisus Hristos, care S-a dat pe Sine Insusi, ca pret de rascumparare pentru toti."(1 Timotei 2:5-6).
aici avem lamuriri in aceasta problema din partea unui adventist
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2011, 21:08:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
aici avem lamuriri in aceasta problema din partea unui adventist
Va multumesc pentru explicatia postata, sincer ma surpinde. Din ce a scris domnul grasu77 reiese ca nu au Tri-Unitate, din moment ce au separat firea divina, ci Sf. Treime e o Triada, ce-i apropie de politeism, nu monoteism.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2011, 21:19:48
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Va multumesc pentru explicatia postata, sincer ma surpinde. Din ce a scris domnul grasu77 reiese ca nu au Tri-Unitate, din moment ce au separat firea divina, ci Sf. Treime e o Triada, ce-i apropie de politeism, nu monoteism.
de aici si problema lor in a admite ca Maica Domnului este Nascatoare de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2011, 21:27:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Pai atunci nu putem spune ca-s apropiati de monofizitism, cel putin pe mine acesta conceptie ma duce cu gandul la situatia inversa, Iisus are fire doar divina, nu si umana. Pozitia lor pare mai apropiata de nestorianism: Iisus s-a nascut om, a crescut, prin faptele Sale s-a indumnezeit, desavarsit, in El existand o conlucrare deplina cu harul, servind drept exemplu celor din jur, deci a fost om desavarsit, insa nu si Dumnezeu.

Last edited by ioanna; 18.08.2011 at 21:33:18.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2011, 21:39:19
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pai atunci nu putem spune ca-s apropiati de monofizitism, cel putin pe mine acesta conceptie ma duce cu gandul la situatia inversa, Iisus are fire doar divina, nu si umana. Pozitia lor pare mai apropiata de nestorianism: Iisus s-a nascut om, a crescut, prin faptele Sale s-a indumnezeit, desavarsit, in El existand o conlucrare deplina cu harul, servind drept exemplu celor din jur, deci a fost om desavarsit, insa nu si Dumnezeu.
ei il recunosc pe Hristos ca Dumnezeu, dar cat a fost pe pamant, a avut doar fire umana. De cea dumnezeiasca S-a despartit in momentul Intruparii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2011, 22:01:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Ok, m-am lamurit, e suficient . Sfanta Treime a fost imperfecta pentru o perioada determinata de timp; un Dumnezeu lipsit de perfectiune nu mai e Dumnezeu. Cu siguranta domnul osutafaraunu ne va oferi o explicatie pentru aceasta conceptie a AZS.

Last edited by ioanna; 18.08.2011 at 22:06:02.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.08.2011, 22:08:18
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

uneori din exprimarea membrilor cultelor neoprotestante s-ar cam intelege ca sunt usor nestorieni, insa la nivelul marturisirii lor de credinta Hristos este Dumnezeu si Om( cu exceptia martorilor lui iehova care tind spre arianism)
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
vorbiti-mi putin! anaecaterina Generalitati 86 21.07.2010 10:13:39
of...:( putin ajutor... Simona-Marilena Generalitati 7 18.11.2009 22:51:25
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00