Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2014, 22:09:18
mihai.radulescu2003 mihai.radulescu2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 11
Implicit Fata potrivita...

Buna seara!
Sunt intr-o situatie delicata. Si poate ca mine mai sunt și alți tineri. Este vorba de o fata cu care am inceput o relatie. Mentionez ca avem 30 ani fiecare, ambii necasatoriti. De la inceput i-am spus că aș vrea să încercăm să fim cuminți pana după căsătorie în cazul în care vom ajunge acolo. La început totul era frumos, am reușit, până am căzut în păcat. Ulterior mie mi-a cam părut rău că am greșit, m-am spovedit și am hotărât să ne luptam și să nu mai gresim . După un timp, când am avut unele discuții ea mi-a spus că nu e de acord si ca i se pare ca exagerez cu chestia asta. Este a doua fata pe care sunt pe cale de a o pierde din acest motiv. Prima a fugit numai când a auzit asa ceva. Deja simt ca timpul nu mai e tocmai de partea mea si nu stiu daca pot sa mai rezist sa o pierd si pe ea. tin foarte mult la ea. inca nu m as insura pentru ca sunt niste semne de intrebare si nu ar vrea nici ea deocamdata. Pe de alta parte, mi e frica de Dumnezeu si daca voi continua relatia in pacat, probabil nu va fi bine in viitor. Mi e destul de greu sa gasesc fete care sa ma inteleaga. Ce sfaturi imi puteti da?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2014, 23:00:48
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai.radulescu2003 Vezi mesajul
Buna seara!
Ce sfaturi imi puteti da?
Doamne ajuta!
Roaga-te la Dumnezeu, sa-ti dea jumatatea care n-o sa fuga cand
o sa-i propui asa ceva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.04.2014, 23:04:51
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Roaga-te la Dumnezeu, sa-ti dea jumatatea care n-o sa fuga cand
o sa-i propui asa ceva.
Absolut logic. oaie_cugetatoare, ai spus-o cum nu se putea mai bine. Exista "n" variabile in alegerea unei perechi. Si, avind in vedere ca femeile devin din in ce mai stricate, pardon, "libere" si "fericite", e clar care e trendul si faptul ca trebuie sa iti schimbi criteriile, Mihai Radulescu.
Bine ai venit printre noi!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2014, 00:13:26
ioana-ancuta ioana-ancuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Trebuie sa ai multa rabdare, credinta si speranta....



Citat:
În prealabil postat de mihai.radulescu2003 Vezi mesajul
Buna seara!
Sunt intr-o situatie delicata. Si poate ca mine mai sunt și alți tineri. Este vorba de o fata cu care am inceput o relatie. Mentionez ca avem 30 ani fiecare, ambii necasatoriti. De la inceput i-am spus că aș vrea să încercăm să fim cuminți pana după căsătorie în cazul în care vom ajunge acolo. La început totul era frumos, am reușit, până am căzut în păcat. Ulterior mie mi-a cam părut rău că am greșit, m-am spovedit și am hotărât să ne luptam și să nu mai gresim . După un timp, când am avut unele discuții ea mi-a spus că nu e de acord si ca i se pare ca exagerez cu chestia asta. Este a doua fata pe care sunt pe cale de a o pierde din acest motiv. Prima a fugit numai când a auzit asa ceva. Deja simt ca timpul nu mai e tocmai de partea mea si nu stiu daca pot sa mai rezist sa o pierd si pe ea. tin foarte mult la ea. inca nu m as insura pentru ca sunt niste semne de intrebare si nu ar vrea nici ea deocamdata. Pe de alta parte, mi e frica de Dumnezeu si daca voi continua relatia in pacat, probabil nu va fi bine in viitor. Mi e destul de greu sa gasesc fete care sa ma inteleaga. Ce sfaturi imi puteti da?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2014, 11:26:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai.radulescu2003 Vezi mesajul
Buna seara!
Sunt intr-o situatie delicata. Si poate ca mine mai sunt și alți tineri. Este vorba de o fata cu care am inceput o relatie. Mentionez ca avem 30 ani fiecare, ambii necasatoriti. De la inceput i-am spus că aș vrea să încercăm să fim cuminți pana după căsătorie în cazul în care vom ajunge acolo. La început totul era frumos, am reușit, până am căzut în păcat. Ulterior mie mi-a cam părut rău că am greșit, m-am spovedit și am hotărât să ne luptam și să nu mai gresim . După un timp, când am avut unele discuții ea mi-a spus că nu e de acord si ca i se pare ca exagerez cu chestia asta. Este a doua fata pe care sunt pe cale de a o pierde din acest motiv. Prima a fugit numai când a auzit asa ceva. Deja simt ca timpul nu mai e tocmai de partea mea si nu stiu daca pot sa mai rezist sa o pierd si pe ea. tin foarte mult la ea. inca nu m as insura pentru ca sunt niste semne de intrebare si nu ar vrea nici ea deocamdata. Pe de alta parte, mi e frica de Dumnezeu si daca voi continua relatia in pacat, probabil nu va fi bine in viitor. Mi e destul de greu sa gasesc fete care sa ma inteleaga. Ce sfaturi imi puteti da?
Doamne ajuta!
Ce va impiedica sa va casatoriti?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2014, 16:58:19
Andreea.2014 Andreea.2014 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2014
Mesaje: 1
Implicit pentru Mihai

Buna, am 29 de ani si de ceva timp am si eu aceleasi idei despre acest subiect, cum ca cel mai bine este sa incepi un drum de o viata in doi in curatie. Pot sa iti spun ca exista fete care si-ar dori un barbat atat de credincios ca tine, si care nu numai ca nu te-ar judeca pentru aceasta alegere ci te-ar aprecia si iubi mai mult. Eu zic sa nu renunti la ce este drag inimii si sufletului tau dar sa-ti asculti constiinta in continuare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2014, 21:11:00
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In legatura cu ce a spus initiatorului acestui topic:

-Daca dumneavoastra simtiti si credeti sincer ca asa e bine sa stati in curatenie pana dupa casatorie, atunci asa trebuie sa faceti! Aici e foarte greu de dat un sfat- numai dumneavoastra puteti sti ce simtiti pentru prietena dumneavoastra- pur si simplu e bine sa faceti ce va spune inima si sufletul- in asa fel incat orice decizie ati lua sa nu regretati dupa asta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.04.2014, 21:19:17
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

-iar in legatura cu ce a spus "Andreea2014": nu pot decat sa spun tot respectul si jos palaria pentru modul cum gandeste si cum vede lucrurile. E frumos sa stii ca mai exista si fete care gandesc astfel! Din pacate personal nu am avut ocazia sa cunosc o astfel de fata pana acum- poate de asta sunt mai rezervat!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.04.2014, 14:29:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Mihai, se cuvine sa ne rusinam mai mult de Dumnezeu decat de oameni! Ori va casatoriti, ori opriti pacatul!
Daca ea nu te intelege si nu doreste sa va pastrati pentru Dumnezeu, e cam greu sa crezi ca va fi altfel dupa casatorie.
Roaga-te lui Dumnezeu sa iti gasesti perechea potrivita! Este o rugaciune asa frumoasa pentru cei care vor sa se casatoreasca adresata Sfantului Efrem cel Nou, citeste-o!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.04.2014, 23:27:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da- va multumesc si eu pentru aceasta rugaciune de care ati amintit!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare