Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2009, 11:17:25
mtudor mtudor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Mesaje: 4
Implicit Ginecolog

Doamne ajuta,

Sotia mea urmeaza sa dea nastere spre sfarasitul lunii septembrie, inceputul lunii octombrie. Nu sunt probleme pe sarcina, totul a decurs relativ bine, dar ne confruntam cu faptul ca ginecologul la care mergem insista ca nasterea sa se faca prin cezariana. Motivul este ca sotia mea a fost diagnosticata cu epilepsie acum 6 ani. O vreme a urmat un tratament medicamentos, apoi a renuntat la el (de aproape un an jumatate), iar de aproximativ 3 ani nu a mai avut nici o manifestare, deci sansele de aparitie a unei crize sunt foarte mici. In plus, din articolele pe care le-am mai citit pe tema asta, epilepsia, chiar cand se manifesta pe timpul sarcinii, nu impune nasterea prin cezariana in spitalele din afara. Sentimentul nostru e ca medicul ginecolog la care merge insista asupra cezarienei mai mult din comoditate decat din alte motive.
Duhovnicul ne-a cerut sa incercam sa gasim alt doctor, si am cam intrat in criza de timp. Daca ne-ati putea ajuta cu vreo recomandare asupra unui doctor despre care stiti ca nu e inclinat "din oficiu" asupra cezarienei, v-am fi foarte recunoscatori.

Dumnezeu sa va ajute!
Mihai
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2009, 12:10:07
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Daca suneti din Bucuresti cautati-l pe dr. Alexandru Badiu de la spitalul Municipal. Are consultatii in particular la Centrul Medical Unirea www.cmu.ro . Este un doctor care prefera nasterea naturala, vine noaptea la nastere zambind, raspunde la telefon la orice ora din zi sau din noapte. Eu am nascut cu el al 4-lea copil... dupa 4 nasteri stiu ce spun.

Partea negativa e ca este foarte cautat. La clinica particulara astepti o luna pentru programare, iar la policlinca spitalului Municipal stai cu orele pe hol. Fiindca vine intotdeauna la nastere mai poti avea si surpriza sa lase balta consultatiile ca sa fuga la spital daca e chemat pentru o nastere. Dar in cazurle astea, cine vrea sa-l vada urgent poate veni la spital si cand termina il vede la camera de garda. Nu e prea palcut cand ai consultatie, dar e minunat sa sti ca vine la nastere.

Parerea mea e ca merita sa mergeti pe mana lui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2009, 14:30:56
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Din cate stiu crizele de epilepsie sunt cauzate si de stres foarte intens. Nasterea, durerea de la nastere, reprezinta un stres foarte intens. Sunteti siguri ca vreti sa riscati o criza de epilepsie chiar in timpul nasterii? Eu una nu as risca asa ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2009, 14:49:43
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit Doamne ajuta!

Sunt moasa si sfatul meu ar fi sa faceti cezariana.Chiar daca nu a mai facut crize,epilepsia se poate declansa si in urma unui soc sau si a stresului,binenteles sunt mai multe cauze.Depunand efort la nastere sau chiar in timpul travaliului nu este exclus ,Doamne fereste sa se intample ceva.Daca medicul la care dansa a fost luata in evidenta si a supravegheato in timpul sarcinii a hotarat asa eu zic sa il ascultati.Aceasta este parerea mea si va spun si din experienta mea.
Dumnezeu sa ii ajute sa nasca usor si cum zicem noi moasele ,fara complicatii.
S-ai ajute Bunul Dumnezeu si Maica Sfanta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2009, 18:48:46
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

nu sunt adepta nasterilor prin cezariana dar este un caz in care se impune asa ceva. viata sotiei si a bebelului sunt cele mai importante.
toate cele bune
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2009, 19:13:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nasterea este un proces foarte complex si periculos, chiar daca pare, din punctul de vedere al multora, unul banal, nu este deloc. Poti sa mori in timpul nasterii sau dupa aceasta chiar daca esti perfect sanatos, sau, poate sa moara copilul, in aceleasi conditii . Asadar, nu considerati acest proces capabil sa se desfasoare oricum, mai ales cand situatia prezinta si ceva riscuri evidente.
Deci, in cazul de fata este intr-adevar nevoie de cezariana, nasterea solicitand organismul, dar mai ales creierul, extrem de mult...se stie ca in timpul travaliului si a unei nasteri normale se pierd foarte multe vitamine si minerale intr-un timp record.
Personal, am nascut destul de greu, iar durerile nu le pot descrie, imediat dupa ce aceasta s-a savarsit am fost ca o leguma, m-a stors de toata energia posibila astfel ca vre-o cateva ore bune ( 6 ore ) nu am putut efectiv sa ma ridic din pat, nu aveam vlaga in mine...iar, nu dupa mult timp, in perioada lahuziei m-am imbolnavit de zona zoster .
Trebuie sa va ganditi si la grija ce trebuie sa o purtati bebelusului dupa nastere si trebuie sa fiti destul de sanatosi pentru ca aceasta implica multa energie si responsabilitate.
Deci, apelati cu incredere la cezariana, nu sunt adepta acesteia din comoditate, ci doar in situatia deosebita sub care va aflati voi.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2009, 19:31:59
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

spui ca ai citit ca in afara nu se impune nasterea prin cezariana in caz de epilepsie????? imi pare ft rau, eu sunt afara si urmeaza sa nasc peste cateva zile.....aici cand ai intrat pe usa spitalului ei raspund cu viata de tine iar la consultatii te intreaba si ce lapte ai supt de la mama...una din intrebari este daca ai antecedente in familie caz de epilepsie...deci nu cred ca intreaba doar de dragul de-a intreba. epilepsia nu e gripa....si nici nasterea sedinta de masaj....ory spune ft bine cam ce se intampla cu organismul uman...in crizele de epilepsie se produc niste descarcari la niv creierului, in procesul de nastere si dupa acest proces creierul are un rol foarteeeeeeeeee important, asa ca nu va jucati...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2009, 20:07:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Emanouela, NASTERE USOARA !, iti doresc...
Ce bine ca afara te intreaba si ce ai supt de la mama , inainte de nastere, la noi totul este superficial, in bataie de joc....poti sa mori fara " probleme ", oricum nu-i pasa nimanui.
Am spus ca, daca vreodata voi pleca din tara, datorita sistemului sanitar acesta infect de la noi o voi face...si-atat.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2009, 20:42:13
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit prietena mea

Citat:
În prealabil postat de mtudor Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Sotia mea urmeaza sa dea nastere spre sfarasitul lunii septembrie, inceputul lunii octombrie. Nu sunt probleme pe sarcina, totul a decurs relativ bine, dar ne confruntam cu faptul ca ginecologul la care mergem insista ca nasterea sa se faca prin cezariana. Motivul este ca sotia mea a fost diagnosticata cu epilepsie acum 6 ani. O vreme a urmat un tratament medicamentos, apoi a renuntat la el (de aproape un an jumatate), iar de aproximativ 3 ani nu a mai avut nici o manifestare, deci sansele de aparitie a unei crize sunt foarte mici. In plus, din articolele pe care le-am mai citit pe tema asta, epilepsia, chiar cand se manifesta pe timpul sarcinii, nu impune nasterea prin cezariana in spitalele din afara. Sentimentul nostru e ca medicul ginecolog la care merge insista asupra cezarienei mai mult din comoditate decat din alte motive.
Duhovnicul ne-a cerut sa incercam sa gasim alt doctor, si am cam intrat in criza de timp. Daca ne-ati putea ajuta cu vreo recomandare asupra unui doctor despre care stiti ca nu e inclinat "din oficiu" asupra cezarienei, v-am fi foarte recunoscatori.

Dumnezeu sa va ajute!
Mihai
Te sfatuiesc sa accepti cezariana, prietena mea cea mai buna a ramas orfana cind sa nascut ea mama ei a murit la nastere avea epilepsie, nu te juca cu viata ta si a copilului.
Dumnezeu sa va ajute.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2009, 00:32:37
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

sarumana ory, intradevar sistemul sanitar de afara e foarte bine pus la punct....cu regret o spun dar va dura foarte foarte mult pana ajungem la nivelul lor actual.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
medic ginecolog ally123 Generalitati 11 13.09.2015 12:20:58
Medic ginecolog CristinaAdriana Generalitati 19 09.05.2015 15:09:04