Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2009, 17:17:49
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Tehnici de invatare si citire rapida!

Am scris acest topic pentru a afla,daca stie careva vreo tehnica de citire rapida sau de memorare eficienta...
Am citit cateva articole despre aceasta tema de exemplu cu cititul nu trebuie sa se auda o voce cand citesti in gand,ci trebuie sa citesti doar cu ochii un fel de fotografiere a textului si cat mai putine fixari pe rand,adica cu cat campul vizual este mai mare cu atat citirea este mai rapida.Creierul percepe 126 de biti de informati pe secunda si din cauza ca acestia nu sunt pusi la treaba total apare fenomenul de visare,de zgomot si altele in timpul unei activitati care este fie este prea dificila,fie prea usoara.Avem capacitatea de a citi si memora formidabil de mare,insa avem nevoie de exerciti pentru a invata sa o folosim eficient.
Insa nimeni nu-ti ofera si exerciti practice despre cum sa-ti dezvolti aceste capabilitati...daca cineva se pricepe in acest domeniu sa ne dea sfaturi despre cum putem citi si memora eficient si rapid mai ales sunt destui oameni intelectuali,cititi pe aici si vreau sa aflu si parerea voastra...
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2009, 18:11:05
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Tehnica de adancire!

Citat:
În prealabil postat de pacatosul Vezi mesajul
Am scris acest topic pentru a afla,daca stie careva vreo tehnica de citire rapida sau de memorare eficienta...
Am citit cateva articole despre aceasta tema de exemplu cu cititul nu trebuie sa se auda o voce cand citesti in gand,ci trebuie sa citesti doar cu ochii un fel de fotografiere a textului si cat mai putine fixari pe rand,adica cu cat campul vizual este mai mare cu atat citirea este mai rapida.Creierul percepe 126 de biti de informati pe secunda si din cauza ca acestia nu sunt pusi la treaba total apare fenomenul de visare,de zgomot si altele in timpul unei activitati care este fie este prea dificila,fie prea usoara.Avem capacitatea de a citi si memora formidabil de mare,insa avem nevoie de exerciti pentru a invata sa o folosim eficient.
Insa nimeni nu-ti ofera si exerciti practice despre cum sa-ti dezvolti aceste capabilitati...daca cineva se pricepe in acest domeniu sa ne dea sfaturi despre cum putem citi si memora eficient si rapid mai ales sunt destui oameni intelectuali,cititi pe aici si vreau sa aflu si parerea voastra...
O data m-a interesat si pe mine o astfel de tehnica. Stiu doar ca
se citeste in diagonala si cat mai relaxat cu putinta.
Acum caut altceva: o tehnica de invatare si intelegere in adancime.
Greu mi-a fost pana am aflat ca adancimea bate intinderea. (Asta
a fost prima lectie de adancime!).
Daca cineva stie tehnica de adancire, sunt amator de invatare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2009, 18:29:14
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit ?

si cum ai invatat sa citesti pe diagonala?
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2009, 18:44:45
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosul Vezi mesajul
si cum ai invatat sa citesti pe diagonala?
N-am reusit. M-am lasat pagubas.
Nu reusesti sa filtrezi ceea ce citesti. O mare cantitate din ceea ce
citim e inutil sau chiar daunator. E mai util sa faci selectie decat sa
citesti la gramada. Prin citirea rapida intra la fel de rapid in capsor
si multe idei neadevarate, pentru ca nu ai posibilitatea verificarii lor,
dar si altele neadecvat sau prost intelese. Tot din cauza vitezei.
De fapt astazi facem totul in viteza: traim in viteza, mancam in
viteza, citim in viteza, mergem in viteza, cumparam in viteza, privim
in viteza, scriem in viteza, gandim in viteza, iubim in viteza,...
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2009, 20:01:41
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Ca sa retii imediat ce citesti, inca de la prima lectura, trebuie:

- sa dormi suficient;
- sa ai mereu multa liniste, inclusiv din exterior. Cei care asculta multe ore de muzica pe zi au sistemul nervos mult mai obosit decat cei care nu asculta. Undele sonore obosesc inutil creierul si il fac incapabil de a mai recepta informatie noua.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2009, 20:33:56
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Muzica clasica!

Da muzica in exces poate provoca oboseala,insa muzica clasica baroca si unele tipuri de melodi te pot ajuta la memorarea si iti induc o predispozitie de invatare crescand randamentul invatari.Din cauza ca stimuleaza unele activitati cerebrale si iti induce o stare de spirit relaxanta,pregatind terenul pentru activitati intense.
La universitatea din Iowa s-a aratat ca muzica baroca mareste capacitatea de retinere a informatiilor cu 26% si viteza de invatare cu 24%.
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2009, 22:15:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iti spun ce ni s-a recomandat la facultate, la un curs special. E bine ca dupa ce citesti cateva pagini, sa lasi cartea jos si sa te gandesti la ce ai retiunt de acolo, sa incerci sa faci pe hartie un rezumat folosind doar ideile care ti-au ramas in minte, neuitandu-te in carte. Astfel, vei fi fortat sa gandesti si sa asimilezi mai mult din ce ai citit.
Extra ecclesia nulla salus (cu un singur l). Te rog sa nu te superi! :) De altfel, imi place tare mult semnatura ta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2009, 10:40:37
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iti spun ce ni s-a recomandat la facultate, la un curs special. E bine ca dupa ce citesti cateva pagini, sa lasi cartea jos si sa te gandesti la ce ai retiunt de acolo, sa incerci sa faci pe hartie un rezumat folosind doar ideile care ti-au ramas in minte, neuitandu-te in carte. Astfel, vei fi fortat sa gandesti si sa asimilezi mai mult din ce ai citit.
Extra ecclesia nulla salus (cu un singur l). Te rog sa nu te superi! :) De altfel, imi place tare mult semnatura ta!
Asta e cea mai buna tehnica. Daca vrei sa inveti, mai bine ia creionul in mana si gandeste ceea ce citesti, scriind pe hartie ceea ce ai inteles,dar cu alte cuvinte , insa ideea sa ramana aceeasi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2009, 13:24:32
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Tehnici!

Da ms pt. obs. nu am observat.....Da e buna ideea cu a citi si apoi a rezuma pe foaie ce ai retinut...si chiar mai bine poti sa pui intrebari in timp ce citesti si sa incerci sa gasesti raspunsul citind astfel vei fi mereu atent pastrand un grad mare de concentrare si intelgere...iti trebuie ceva timp pana inveti tehnica asta plus poti sublinia ideile principale sau frazele cheie din fiecare paragraf,capitol si la sfasitul carti sa te uiti peste ele si sa incerci sa le memorezi si sa le exemplifici cu cuvintele tale din ce mai tii minte.
Daca cineva mai cunoaste vreo idee e liber sa si-o exprime astept parerile voastre sunt dornic de a invata.
Cine poate citi fara sa repete in gand cuvintele?
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2009, 17:30:42
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosul Vezi mesajul
Da ms pt. obs. nu am observat.....Da e buna ideea cu a citi si apoi a rezuma pe foaie ce ai retinut...si chiar mai bine poti sa pui intrebari in timp ce citesti si sa incerci sa gasesti raspunsul citind astfel vei fi mereu atent pastrand un grad mare de concentrare si intelgere...iti trebuie ceva timp pana inveti tehnica asta plus poti sublinia ideile principale sau frazele cheie din fiecare paragraf,capitol si la sfasitul carti sa te uiti peste ele si sa incerci sa le memorezi si sa le exemplifici cu cuvintele tale din ce mai tii minte.
Daca cineva mai cunoaste vreo idee e liber sa si-o exprime astept parerile voastre sunt dornic de a invata.
Cine poate citi fara sa repete in gand cuvintele?
Eu nu le repet in gand, le repet cu voce tare:D(oamenii sunt rai)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tehnici, strategii si metode interesante de rugaciune in lipsa metaniilor Sebastiana Rugaciuni 3 28.10.2013 20:09:09
Sfanta Scriptura- citire sau interpretare TunsDiana Despre Sfanta Scriptura 11 29.11.2012 19:44:54
Citirea rapida si invatarea accelerata. okazie Intrebari utilizatori 5 06.07.2011 23:44:13