Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.01.2010, 20:52:47
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit De ce tot deschizi forumuri?

Alinnn de ce tot deschizi topicuri noi pe forum?????
Daca ai intrebari poti sa le pui toate pe un topic nu mai trece de la un subiect la altul,fara macar sa revezi raspunsurile la primele...
Te rog in viitor nu mai forta acest drept pe care il are fiecare utilizator,ca unele topicuri pur si simplu se afla la mintea copilului sincer...
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.01.2010, 21:07:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Mai am si eu o nelamurire. pentru noi, crestinii, Dumnezeu este Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Eu cand ma gandesc la aceasta, am cateva retineri. Dumnezeu este doar parte masculina? Sfanta Fecioara Maria este a patra persoana dupa Dumnezeire. De ce nu este socotita ca parte din Dumnezeu? Si Sfantul Duh ce fel de gen este? La botezul lui Iisus de catre Ioan apare sub forma unei porumbite, deci de genul feminin. Gresesc?
Maria era o fiinta creata, din spita lui David, pe care Dumnezeu a ales-o ca sa se intrupeze in ea. Nu era de esenta divina.

Dumnezeu nu are gen. El depaseste aceasta distinctie.
De ce ni s-a prezentat noua prin simboluri mai mult masculine? (sa nu uitam totusi ca Duhul in ebraica este feminin) Asta este mai greu.. Cred ca tine de simbolistica sexelor. Masculinul simbolizeaza mai mult principiul transcendent, pe cand femininul prezenta imanenta a lui Dumnezeu in lume.
De ce Tata si nu Mama? Exista ceva in functia paterna care sugereaza atat apropierea catsi departarea, autoritatea. Probabil se potriveste mai bine pentru a exprima persoana Divina care este total transcendenta dar ne iubeste ca pe niste fii si isi trimite Fiul intre noi.
Se pare ca si la nivel psihologic avem o imagine a tatalui si a mamei in noi, si ele sunt diferite.
Aspectul dumnezeiesc care corespunde simbolismului feminin este mai putin prezent, ce e drept, insa el este prezent in mod mai tainic in unele expresii biblice si in 'feminitatea' Duhului care lucreaza in noi din interior.

Pt cine intereseaza lucrurile astea: este interesanta cartea lui Evdokimov, Femeia si mantuirea lumii.

PS Intrebarea asta mie mi-a pus-o de ex. un elev despre care stiu ca are parinti despartiri si nu si-a mai vazut tatal de ani de zile. Este greu de raspuns daca in sufletul unui om imaginea tatalui nu corespunde cu cea fireasca...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.01.2010, 21:22:13
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Maria era o fiinta creata, din spita lui David, pe care Dumnezeu a ales-o ca sa se intrupeze in ea. Nu era de esenta divina.

Dumnezeu nu are gen. El depaseste aceasta distinctie.
De ce ni s-a prezentat noua prin simboluri mai mult masculine? (sa nu uitam totusi ca Duhul in ebraica este feminin) Asta este mai greu.. Cred ca tine de simbolistica sexelor. Masculinul simbolizeaza mai mult principiul transcendent, pe cand femininul prezenta imanenta a lui Dumnezeu in lume.
De ce Tata si nu Mama? Exista ceva in functia paterna care sugereaza atat apropierea catsi departarea, autoritatea. Probabil se potriveste mai bine pentru a exprima persoana Divina care este total transcendenta dar ne iubeste ca pe niste fii si isi trimite Fiul intre noi.
Se pare ca si la nivel psihologic avem o imagine a tatalui si a mamei in noi, si ele sunt diferite.
Aspectul dumnezeiesc care corespunde simbolismului feminin este mai putin prezent, ce e drept, insa el este prezent in mod mai tainic in unele expresii biblice si in 'feminitatea' Duhului care lucreaza in noi din interior.

Pt cine intereseaza lucrurile astea: este interesanta cartea lui Evdokimov, Femeia si mantuirea lumii.

PS Intrebarea asta mie mi-a pus-o de ex. un elev despre care stiu ca are parinti despartiri si nu si-a mai vazut tatal de ani de zile. Este greu de raspuns daca in sufletul unui om imaginea tatalui nu corespunde cu cea fireasca...
Multumesc pentru raspuns. Am avut si eu probleme de genul... Dumnezeu este dincolo de toate astea si cine-L cauta cu dragoste si credinta, il gaseste. Am sa caut sa citesc cartea pe care ai recomandat-o.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.01.2010, 21:31:12
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Mai demult am aflat ca unii protestanti in SUA, si poate si in Europa, ca sa evite problema asta, au inceput sa boteze "in the name of the creator, of the redeemer and of the sanctifier" (in numele creatorului, rascumparatorului si sfintitorului, in engleza substantivele nu au gen, deci nu suna masculin, cum suna in romaneste). Ceea ce este cu totul in afara traditiei crestine, plus ca scrie chiar in Noul Testament ca Hristos a spus " mergeti si botezati in numele Tatalui, si al Fiului, si al Sf Duh" sau ceva in genul, nu stiu citatul pe de-a rost. Nu stiu daca este corect sa il corectam noi pe Hristos.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.01.2010, 21:41:12
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

sunt foarte multi oameni care si-au pus sau isi pun aceasta intrebare. La noi in tara, nu vreau sa generalizez, dar foarte multi barbati trateaza femeia fara respect si o considera inferioara. sunt atatea si atatea cazuri de femei batute, parasite, inselate de sotii lor... astea sunt rani care trec greu, mai ales pt copii care asista si care, neandrumati asa cum trebuie, ajung sa rataceasca si sa-si piarda increderea in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.01.2010, 21:46:12
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
sunt foarte multi oameni care si-au pus sau isi pun aceasta intrebare. La noi in tara, nu vreau sa generalizez, dar foarte multi barbati trateaza femeia fara respect si o considera inferioara. sunt atatea si atatea cazuri de femei batute, parasite, inselate de sotii lor... astea sunt rani care trec greu, mai ales pt copii care asista si care, neandrumati asa cum trebuie, ajung sa rataceasca si sa-si piarda increderea in Dumnezeu.
Stiu despre ce vorbesti, si-i foarte, foarte trist. Dar nu cred ca e din cauza felului in care ne adresam lui Dumnezeu. Mai curand din lipsa lui Dumnezeu in viata...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.01.2010, 21:52:01
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Stiu despre ce vorbesti, si-i foarte, foarte trist. Dar nu cred ca e din cauza felului in care ne adresam lui Dumnezeu. Mai curand din lipsa lui Dumnezeu in viata...
da, asta cu siguranta. Este totusi posibil ca unii oameni sa inteleaga gresit? Imi tot pun aceasta intrebare. Sunt si barbati care merg la biserica, dar asta nu-i opreste sa-si neaindrepateasca sotia sau copii. (ce-i drept, mai rar). Totusi de unde se trage mentalitatea asta pt ca sunt multe cazuri si nu sunt de ignorat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.01.2010, 22:42:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
da, asta cu siguranta. Este totusi posibil ca unii oameni sa inteleaga gresit? Imi tot pun aceasta intrebare. Sunt si barbati care merg la biserica, dar asta nu-i opreste sa-si neaindrepateasca sotia sau copii. (ce-i drept, mai rar). Totusi de unde se trage mentalitatea asta pt ca sunt multe cazuri si nu sunt de ignorat.
Nu cred ca din cauza imaginii masculine pe care o folosim pentru Dumnezeu se intampla asta. Nu cred ca ar ajuta daca am folosi imagini neutre sau feminine.
Da, unii il inteleg gresit pe sf. Pavel cand vorbeste despre femeie si barbat, citesc numai partea cu 'femeia sa acsulte de barbat (uitand si: ca Biserica de Hristos) si uita de partea cu 'barbatul sa isi iubeasca femeia asa cum Hristos a iubit biserica, dandu-si chiar viata pentru ea'. (De altfel, ascultarea in acest sens nu este posibila fara dragoste si dragostea fata de ascultare, asa ca un barbat nu ar putea sa ii ceara sotiei lui sa il asculte in sens autoritarist, impotriva vointei ei)
Cred ca problema cu respectul fata de femeie este culturala, nu religioasa.
Crestinismul depaseste de fapt aspectul cultural al relatiei barbat-femeie si propune altceva.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2010, 01:03:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

"Eu sunt cel ce sunt .Acesta este numele Meu"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2010, 01:13:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La ce iti foloseste sa stii numele lui Dumnezeu? L-ai iubi sau ai crede in El mai mult? Chiar si lucrurile acelea magice pe care ti le inchipui ca s-ar putea face cer o doza de credinta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nume anticrestine fllorina Generalitati 22 09.08.2014 11:53:21
nume de sfinti brenda_sv_ro Resurse ortodoxe on-line 0 06.09.2012 14:51:44
nume de sfant ginabadea Botezul 12 05.11.2010 23:02:30
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
nume livadarufelix Botezul 16 27.01.2008 18:52:58