Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #42  
Vechi 20.11.2013, 13:06:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da, intradevar foarte interesant material!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.11.2013, 14:30:43
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cred ca tine de natura fiecaruia,dar eu zic"ca merge" sa pleci de unul singur in tabere,vacante sau pelerinaje,in definitiv asa se cunosc oamenii,iesind din barlogul lor comod.
Chiar daca nu ai sansa sa cunosti pe cineva,tot iesi in castig din experiente si trairi acumulate prin excursiile ce le-ai facut.
Pe mine,statul in casa si neaerisirea opiniilor mele optuze m-ar imbatrani prematur si m-ar termina.

Total e acord. Ideea e sa iesi din "zona de confort". Sa iesi, sa vezi lumea (sau macar tara). Mergi intr-o excursie/tabara/pelerinaj organizat unde, vrei nu vrei, sigur te imprietenesti cel putin cu o persoana. Vezi altfel viata cand faci ceva si pentru sufletul tau.

Iar in ceea ce priveste casatoria dupa 2-3-4 luni dupa ce ai cunoscut pe cineva, mai ales daca esti proaspat divortat, ma sperie efctiv. Dupa un divort, cred eu, ai nevoie de TIMP ca sa te refaci. Nu imi pot imagina pe cineva dupa un divort ca nu simte nimic, ca super ok cu ideea, ba chiar ma e si fericit, decat in cazul in care persoana respectiva a fost inselata, batuta, jugnita in mod constant. Altfel, nu-mi pot imagina...
Suferi dupa 1-2 ani de relatie dupa cineva, pentru ca ai investit sentimente, planuri, idei, te-ai ATASAT de persoana respectiva, dar daca ai mai fost si casatorit.
Eu m-am casatorie cu sotul dupa 6 ani si jumatate de relatie, si tot nu il cunosc perfect (de fapt, n-o sa-l cunosc niciodata la perfectiune, cand nici macar pe mine nu ma cunosc la perfectiune). Dar inainte de casatorie eu zic ca ai nevoie sa cunosti cat decat persoana, sa sti ce il/o duce captul, sa sti daca e dispus sa sacrifice ceva de dragul celui/celei e langa el/ea, sa sti daca poti avea incredere in el/ea, sa sti daca te poti baza pe el/ea, sa iti faci o idee despre "cum ar fi viata cu el/ea daca ne casatorim". Eu am avut nevoie de aproximativ 4 ani pana mi-am dat seama ca da, cu el vreau sa ma casatoresc si sa imi traiesc restul vietii. Iar dupa alti 2 ani si ceva ne-am casatorit.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.11.2013, 18:46:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ma sperie un fapt pe care il observ la prietenele mele(ambele divortate cam de un an):
-deci amandoua iesite din divort,cunosc barbati si intr-o luna sunt din nou in planuri marete de nunta,planuri de viitor,sunt in cautarea unei case in care sa locuiasca si sa-si intemeieze familia...
Eu sunt socata in fata acestor vesti,nu-mi imaginez ca iti poti pune increderea intr-o persoana pe care o cunosti de 3-4 saptamani si mai ajungi si cu ea in fata altarului una-doua...
Este drept ca prietenele mele se grabesc,avand 30+ dar totusi prudenta este mama intelepciunii,se spune.
Voi ce credeti despre viteza asta spre casnicie? Este doar un defect feminin? Sau este ceva des intalnit si poate doar eu sunt cea deplasata cu prudenta mea si nevoia de cunoastere(tatonare) a celuilalt???
Ce spuneti? Pareri...
30+
divortate(deja)
remaritate la o luna dupa ce au cunoscut un alt barbat
mai trebuie comentat ceva?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.11.2013, 19:15:37
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ma sperie un fapt pe care il observ la prietenele mele(ambele divortate cam de un an):
-deci amandoua iesite din divort,cunosc barbati si intr-o luna sunt din nou in planuri marete de nunta,planuri de viitor,sunt in cautarea unei case in care sa locuiasca si sa-si intemeieze familia...
Eu sunt socata in fata acestor vesti,nu-mi imaginez ca iti poti pune increderea intr-o persoana pe care o cunosti de 3-4 saptamani si mai ajungi si cu ea in fata altarului una-doua...
Este drept ca prietenele mele se grabesc,avand 30+ dar totusi prudenta este mama intelepciunii,se spune.
Voi ce credeti despre viteza asta spre casnicie? Este doar un defect feminin? Sau este ceva des intalnit si poate doar eu sunt cea deplasata cu prudenta mea si nevoia de cunoastere(tatonare) a celuilalt???
Ce spuneti? Pareri...

Marry in haste, (and) repent at leisure. Scuze pentru engleza, dar eu zic ca se potriveste perfect.

Si eu cunosc un caz, s-a casatorit dupa o luna, si deja nu isi mai suporta sotul, il critica non-stop, nimic nu e bun la el, dar s-a casatorit pentru ca era la o varsta si s-a gandit ca nu mai gaseste pe nimeni altcineva dornic de casatorie, probabil, din disperare.
A facut si un copil presata de parinti si de sot, desi nu vroia. Sunt curioasa care e mai situatia in prezent, nu am mai tinut legatura cu persoana.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.11.2013, 19:40:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Marry in haste, (and) repent at leisure. Scuze pentru engleza, dar eu zic ca se potriveste perfect.

Si eu cunosc un caz, s-a casatorit dupa o luna, si deja nu isi mai suporta sotul, il critica non-stop, nimic nu e bun la el, dar s-a casatorit pentru ca era la o varsta si s-a gandit ca nu mai gaseste pe nimeni altcineva dornic de casatorie, probabil, din disperare.
A facut si un copil presata de parinti si de sot, desi nu vroia. Sunt curioasa care e mai situatia in prezent, nu am mai tinut legatura cu persoana.
De fapt nu s-au casatorit inca(adica acte si religios),desi ziceau asta la inceput. S-au grabit si s-au mutat impreuna si acum asteapta sa se desfasoare viata in fata lor,mai ales copii(fac tot posibilul sa aibe copii,35 de ani...).
In timpul asta,o sa descopere omul de langa ele,care nu o sa el mai placa ca dupa 3-5 zile dupa ce l-au cunoscut dar asta este ...un alt divort nu o sa le sperie...
Desi pare ceva ciudat sa fii"posesoarea"mai multor divorturi sau casnicii ratate in decursul a numai catorva ani...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.11.2013, 21:18:18
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De fapt nu s-au casatorit inca(adica acte si religios),desi ziceau asta la inceput. S-au grabit si s-au mutat impreuna si acum asteapta sa se desfasoare viata in fata lor,mai ales copii(fac tot posibilul sa aibe copii,35 de ani...).
In timpul asta,o sa descopere omul de langa ele,care nu o sa el mai placa ca dupa 3-5 zile dupa ce l-au cunoscut dar asta este ...un alt divort nu o sa le sperie...
Desi pare ceva ciudat sa fii"posesoarea"mai multor divorturi sau casnicii ratate in decursul a numai catorva ani...
Persoanele acelea americane au creier sau doar ganglioni cerebroizi? Sanatatea, afacerea, casatoria: tripticul cu care e necesara atentie maxima. Ah, uitasem, la unele femele de primate aflate in estru, pardon, occidentale "indragostite", ratiunea suna dusmanos.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.11.2013, 23:06:33
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvester Vezi mesajul
Și nici nu știu dacă a fost vreodată creștină... adevăratul creștinism a fost cel din catacombele primelor trei secole, acolo unde se păstrau cu sfințenie învățăturile Domnului nostru Iisus Christos și unde, în ciuda martirajelor și a batjocurii la care era supusă, familia creștină era mai unită ca niciodată. Odată cu oficializarea cultului creștin din timpul împăratului Constantin cel Mare, creștinismul nu a ieșit victorios, ci, din contră, păgânismul. Creștinii au uitat, încetul cu încetul, credința adevărată, religia creștină s-a politizat la maximum, tradițiile și obiceiurile păgâne au fost preluate de către Biserica Creștină, împăratul a fost divinizat etc. Cu toate acestea, cel puțin în mediul rural, frica de Dumnezeu i-a îndemnat pe oameni să trăiască o viață curată sub îndrumarea slujitorilor Bisericii.
Imi place ca o gramada de oameni au o nostalgie bolnava pt o perioada, belle-epoqueizata de altfel, gen "unde este perioada aceea a catacombelor, cand crestinii erau sarea pamantului si indurau cu zambetul pe buze genocidul."

Hai sa clarificam ceva.
In primul rand, era o perioada extrem de grea, la care nu stiu cati dintre noi am rezista.
In al doilea rand, nu erau toti gata de martiraj "at a drop of a hat"(ma rog erau circumcelionistii, dar ei deja devenisera un cult al mortii ciudat si eretic).
Au fost o gramada de oameni care fugeau, mituiau oficialii ca sa scrie ca au inchinat ofrande, colaboratori cu regimul(http://en.wikipedia.org/wiki/Traditors), etc.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.11.2013, 00:43:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Persoanele acelea americane au creier sau doar ganglioni cerebroizi? Sanatatea, afacerea, casatoria: tripticul cu care e necesara atentie maxima. Ah, uitasem, la unele femele de primate aflate in estru, pardon, occidentale "indragostite", ratiunea suna dusmanos.
Prietene dar te cam grabesti cu concluziile si etichetele intocmai ca...fata mare la maritat(ca tot suntem in subiectul topicului).

Din nefericire,am sa te dezamagesc(cu scuzele de rigoare) si am sa-ti relatez ca aceste prietene sunt 100% pur romance,nascute si crescute pe plai mioritic.
Asadar nationalitatea nu are de-a face cu dorinta nestavilita a unora de a bifa in CVul lor toate,dar absolut toate succesele.

Totusi nu inteleg de ce nu sunt fericite? Am vb cu ele,si desi imi vb despre case,copii,planuri si nunti totusi vb cu indiferenta unei zile plictisite,banale...
Ceva este putred! Mai ales ca nu vb cu emfaza nici despre viitorii soti,ei sunt doar oamenii prin care ele isi materializeaza scopul.
In fine,sper sa ma insel eu si sa nu fie asa,chiar sa aibe sansa unei casatorii fericite-pt ca imi plac oamenii pozitivi si fericiti prin preajma :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.11.2013, 00:50:29
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Ce modalitate are un baiat, crescut cu frica de Dumnezeu intr-o familie crestin-ortodoxa ,respectand si iubind valorie traditionale si morale promovate de biserica ortodoxa sa intalneasca o fata cu aceleasi valori morale si spiruale?Multumesc. Mihai
Mihai draga, este ca si cum ai vrea sa stii combinatia perfecta pentru numerele de la Loto! Si stii prea bine ca asta este o probabilitate de 1 la 14 milioane de combinatii!!! Dar...cum sa cistigi daca nu iei bilet?...Incearca-ti "norocul"!
Reply With Quote
Răspunde