Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 11.05.2014, 15:31:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Daca fiinta lui Hristos a luat doar caracteristicile si proprietatile din fiinta dumnezeiasca si a luat doar caracteristicile si proprietatile din fiinta omeneasca atunci El nu este nici om deopotriva nici Dumnezeu ci doar un hibrid o combinatie intre cele doua.

Așadar, urmându-i pe Sfinții Părinți, susținem toți, în deplin acord , că [trebuie] să mărturisim pe unul și același Fiu, Domnul nostru, Isus Hristos, [care este] același desăvârșit în dumnezeire și același desăvârșit în umanitate , cu adevărat Dumnezeu și cu adevărat om, același din suflet rațional și din trup, consubstanțial cu Tatăl după dumnezeire și același, consubstanțial cu noi după umanitate , în toate asemănător nouă, fără păcat, născut din Tatăl înainte de veci, după dumnezeire, și același, în zilele din urmă pentru noi și a noastră mântuire [născut] din Fecioara Maria, născătoare de Dumnezeu , după umanitate, pe unul și același Hristos, Fiu, Domn, unul-născut , făcut cunoscut în două naturi , în chip neamestecat , neschimbat , indivizibil , inseparabil , deosebirea naturilor nefiind în niciun caz anulată de unirea lor, iar specificitatea fiecărei naturi fiind păstrată și având împreună ca rezultat o singură persoană și un singur ipostas , nu împărțit sau divizat în două persoane, ci unul și același fiu, Dumnezeu unul-născut , Cuvânt, Domnul Isus Hristos, precum ne-au învățat mai înainte profeții cu privire la El și [apoi] însuși Isus Hristos, și cum ne-a transmis nouă crezul părinților noștri. (Mărturisirea de credință de la Calcedon)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 11.05.2014, 15:36:33
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Așadar, urmându-i pe Sfinții Părinți, susținem toți, în deplin acord , că [trebuie] să mărturisim pe unul și același Fiu, Domnul nostru, Isus Hristos, [care este] același desăvârșit în dumnezeire și același desăvârșit în umanitate , cu adevărat Dumnezeu și cu adevărat om, același din suflet rațional și din trup, consubstanțial cu Tatăl după dumnezeire și același, consubstanțial cu noi după umanitate , în toate asemănător nouă, fără păcat, născut din Tatăl înainte de veci, după dumnezeire, și același, în zilele din urmă pentru noi și a noastră mântuire [născut] din Fecioara Maria, născătoare de Dumnezeu , după umanitate, pe unul și același Hristos, Fiu, Domn, unul-născut , făcut cunoscut în două naturi , în chip neamestecat , neschimbat , indivizibil , inseparabil , deosebirea naturilor nefiind în niciun caz anulată de unirea lor, iar specificitatea fiecărei naturi fiind păstrată și având împreună ca rezultat o singură persoană și un singur ipostas , nu împărțit sau divizat în două persoane, ci unul și același fiu, Dumnezeu unul-născut , Cuvânt, Domnul Isus Hristos, precum ne-au învățat mai înainte profeții cu privire la El și [apoi] însuși Isus Hristos, și cum ne-a transmis nouă crezul părinților noștri. (Mărturisirea de credință de la Calcedon)
Total de acord insa subliniez :

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Astfel ca Hristos ca Dumnezeu, dar si ca Om, are fiinta lui Dumnezeu ca indumnezeire.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 11.05.2014, 15:44:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Total de acord insa subliniez : Astfel ca Hristos ca Dumnezeu, dar si ca Om, are fiinta lui Dumnezeu ca indumnezeire.
Nu ai cum să fii de acord, fiindcă una este întruparea lui Dumnezeu și alta îndumnezeirea. Dacă încerci să le combini, forțând limitele limbajului, ajungi la concluzia eronată că Hristos este îndumnezeit prin har, căzând astfel în erezia sintetizată de Nestorie.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 11.05.2014 at 16:17:52.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 11.05.2014, 16:00:52
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu ai cum să fii de acord, fiindcă una este întruparea lui Dumnezeu și alta îndumnezeirea. Dacă încerci să le combini, forțând limitele limbajului, ajungi la cocluzia eronată că Hristos este îndumnezeit prin har, căzând astfel în erezia sintetizată de Nestorie.
Sa stricat banda e clar. Din moment ce sustin pe aici ca are fiinta lui Dumnezeu nu e clar ca harul nu intra in discutie.

Last edited by EzioAuditore; 11.05.2014 at 16:03:36.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 11.05.2014, 16:06:48
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Sa sticat banda e clar. Din moment ce sustin pe aici ca are fiinta lui Dumnezeu nu e clar ca harul nu intra in discutie.
Păi atunci nu mai gândi și folosi conceptul de "îndumnezeire" care nu are nimic de-a face cu Întruparea și Persoana Mântuitorului, ci cu procesul prin care omul participă la viața lui Dumnezeu prin har, asumând energetic nu ființial această viață mai presus de fire.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 11.05.2014, 17:06:52
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din crez cititre: "Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;"

Daca este de o fiinta cu Tatal(dumnezeu) si este de o fiinta cu noi oamenii (prin fecioara Maria) atunci faceti voi socoteala ce are si ce nu. Ca se pare ca eu sunt ilogic ...
Reply With Quote
  #127  
Vechi 11.05.2014, 17:37:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Din crez cititre: "Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;"

Daca este de o fiinta cu Tatal(dumnezeu) si este de o fiinta cu noi oamenii (prin fecioara Maria) atunci faceti voi socoteala ce are si ce nu. Ca se pare ca eu sunt ilogic ...
Nu cred că ești ilogic, cât confuz în înțelegerea conceptelor hristologice. Urmând un citat decontextualizat din Ioannis Romanidis ai perceput ca diferite două concepte care în esența lor se referă la același lucru: fire și ființă. Din câte am observat pentru tine ființa este asimilată mai degrabă persoanei decât firii, or aici se poate strecura eroarea: în Hristos sunt reale și lucrătoare două naturi/firi diferite într-un singur ipostas/persoană, iar modul de ființare al celor două naturi într-un singur ipostas este descris antinomic de definiția de la Calcedon prin faimoasa formulă: neamestecat, neschimbat, indivizibil, inseparabil.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 11.05.2014, 18:20:21
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Ar mai trebui făcute unele precizări:

1. Fecioara Maria nu și-a pierdut fecioria prin Nașterea Domnului, fiindcă "Nevătămată și curată a rămas Fecioara după nașterea lui Hristos, adică a rodului celui binecuvîntat. Prin ea a trecut Hristos precum raza soarelui trece prin sticlă sau prin cristal. Precum nu se sfarmă nici întinează raza care trece prin sticlă și prin cristal, ci mai curat îl strălucește, tot așa și Soarele dreptății, Hristos, n-a vătămat fecioria Preacuratei Maicii Sale, nici cu durerile cele obișnuite femeilor n-a întinat ușa nașterii celei firești, cea cu curăția pecetluită și cu fecioria păzită, trecînd mai presus de fire; ci mai ales i-a îndoit curăția ei, sfințind-o prin trecerea Sa și luminînd-o cu dumnezeiasca lumină a harului."

2. Mai trebuie să specific că deși sufletul și trupul Domnului au fost create simultan, doar Trupul Domnului a fost creat din sângiuirile Fecioarei Maria, nu și sufletul Său.

@EzioAuditore

Nu mai fi așa obraznic și ai grijă cum vorbești despre cele două firi în Hristos, ca să nu ajungi și tu pe urma monofiziților și a lui Nestorie. După cum bine a sesizat și Mihailc, problema ta este aceea că identifici ființa/firea cu ipostasul/persoana, așa cum făcea și Nestorie...

"Dupa unirea ipostatica a celor doua firi, a existat o singura Persoana intr-un singur ipostas. Prin gandire filosofica, Nestorie a ajuns sa sustina categoric ca fiecare fire isi are persoana sa. El spunea ca, prin unirea celor doua firi, Hristos a luat doua persoane, adica Persoana dumnezeirii si cea a omenescului, si ca astfel, a rezultat o a treia persoana, pe care el a numit-o “persoana iconomiei” sau “persoana legii“." (IPS Vlachos)
Citeste aici dar cu atentie, nu ca pe poezie: http://corortodox.blogspot.ro/2013/1...-domnului.html

Pentru termenii teologici ai nevoie de un dicționar de specialitate, nu de un DEX.
DEX-ul îți poate fi de folos în literatură, nu prea are legătură cu teologia.

Last edited by tot-Laurentiu; 11.05.2014 at 18:44:28.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 12.05.2014, 13:14:13
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum trei ani am fost la Prislop si am vizitat manastirea. Coincidenta sau nu am intalnit o maicuta mai in varsta care mi-a zis ca l-a cunoscut pe Arsenie Boca, si m-a intrebat de unde vin. I-am zis Bucuresti si am auzit "va fi distrus de un cutremur mare" si mi-a captat atentia. Am discutat vreme de vreo 20 de minute in care mi-a spus mai multe profetii pe care nu o sa le divulg aici, si am vorbit si de pictura de la Draganescu, mai exact despre acea inviere diafana pictata de parintele Arsenie. Explicatia pe care mi-a dat-o a fost ca parintele i-a spus ca in omul Iisus se afla nu numai Fiul cat Tatal si Duhul Sfant. Iar invierea reprezinta slava Tatalui in care va veni. Ca a avut dreptate sau nu,m-a pus pe ganduri si de aceea am si intrat aici in discutie si am pus intrebari.

Meditand am realizat ca nu am nici un drept sa stau eu si sa disec diferite aspecte legate de mesia. Este Dumnezeu si Om si e de ajuns pentru mine ca informatie si revelatie. Este o tacere si daca se poate meditatie.

Va multumesc pentru explicatii, si daca am suparat sau deranjat pe cineva imi cer scuze.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 28.05.2014, 20:21:27
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
în Hristos sunt reale și lucrătoare două naturi/firi diferite într-un singur ipostas/persoană, iar modul de ființare al celor două naturi într-un singur ipostas este descris antinomic de definiția de la Calcedon prin faimoasa formulă: neamestecat, neschimbat, indivizibil, inseparabil.
Sunt un pic confuz dupa tot ce am citit pe acest topic.

Intrebare : Daca Hristos este o fiinta care are doua firi/naturi atunci care este explicatia teologica in care El este de o fiinta cu Tatal?

Dupa cum Iisus spune in evanghelia dupa Ioan 14

"7. Dacă M-ați fi cunoscut pe Mine, și pe Tatăl Meu L-ați fi cunoscut; dar de acum Îl cunoașteți pe El și L-ați și văzut.
8. Filip I-a zis: Doamne, arată-ne nouă pe Tatăl și ne este de ajuns.
9. Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?
10. Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui."

'Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui' - cum este explicat teologic acest pasaj in care Iisus marturiseste ca Tatal se afla in El?
Reply With Quote
Răspunde