Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 18.04.2015, 03:20:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
N-as fi crezut ca exista vreun ortodox care sa se indoiasca de minunea de la Ierusalim, chiar am citit ieri intr-un articol ca era numita minunea minunilor. NU degeaba am zis ca ortodocsii spun ca e Sfanta Lumina.
Om de paie.

Citat:
Pana si dintre catolici sunt care cred in aceasta minune.
Ecumenisti? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2015 at 03:24:51.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 18.04.2015, 08:59:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pana si dintre catolici sunt care cred in aceasta minune.
Eu nu cunosc pe niciunul. Nici nu am auzit sa existe. Aceasta pretinsa minune nu corespunde cu "tipologia minunilor" (horribile dictu) cunoscute in Biserica Catolica.

In schimb, ceea ce intalnim si in Biserica Catolica este aceeasi aberatie de a lua copia drept original. De exemplu exista o celebra icoana facatoare de minuni si nepictata de mana omeneasca in America de Sud. Ei bine, circula din tara in tara tot felul de copii ale acelei icoane, primite cu mult fast si la care credinciosii se inchina, plimbandu-si batistele pe pictura, ca sa prinda ceva sfintenie. Odata, pe un forum, un grup de tineri entuziasti anunta cu mare pompa "aducerea in tara noastra, pentru scurt timp, a icoanei facatoare de minuni etc". Dupa ce m-am informat despre ce e vorba, le-am spus: "Dragilor, nu e icoana respectiva, e o copie. Una care nu a facut vreodata o minune". Au sarit ca arsi. Si ei m-au acuzat de necredinta. Si ei mi-au spus ceva de minuni in inimile oamenilor. Si ei mi-au spus ca atentez la sensibilitatea congregatiei, la ce are ea mai sacru. Si eu am primit pietre virtuale si nu ma indoiesc ca ar fi fost pietre reale daca eram fata in fata.

Deci, pietismul glamuros este transversal confesiunilor. Spui ca ceea ce eu iau drept "icoana de la..." este o reproducere artistica ? Spui ca flacara din lumanarea mea de la Kaufland nu e totuna cu flacara de la Ierusalim ? Te iei de minunea MEA! Piei, necredinciosule! Flacarile iadului, cu tine!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #223  
Vechi 18.04.2015, 09:30:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu cunosc pe niciunul. Nici nu am auzit sa existe. Aceasta pretinsa minune nu corespunde cu "tipologia minunilor" (horribile dictu) cunoscute in Biserica Catolica.
Unul din ei e chiar celalalt catolic de pe forum, MihaiG, cel putin de doua ori am vazut cand a scris asta. Din cate imi amintesc mai erau pe forumul catolic catolici care aveau aceeasi opinie (Maria, etc.)
P.S. Aceasta este o minune arhicunoscuta in ortodoxie, in toata ortodoxa, nu pe plan regional. Cum am mai mentionat, intr-un articol era numita minunea minunilor. Si nu e de azi, avem de acum o mie de ani relatari detaliate. Si chiar a unor catolici, ca de exemplu a capelanului din timpul primei cruciade, dau citatul in alt mesaj.

Last edited by catalin2; 18.04.2015 at 09:36:24.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 18.04.2015, 09:41:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Acest citat nu l-am gasit in romana, m-a ajutat cineva sa il traduc. E din timpul primei cruciade, deci la scurt timp dupa Schisma. Se pare ca apusenii isi pierdusera deja harul, Sfanta Lumina nu a aparut decat dupa plecarea preotilor si ierarhilor catolici din Biserica Mormantului. Autorul catolic da explicatia ca aceasta s-a intamplat datorita faradelegilor comise de cruciati, din cauza pacatelor lor. Noi spunem ca din cauza slujirii impreuna cu catolicii, care isi pierdusera harul.

"Fulk- capelanul Regilor Cruciați ai Ierusalimului, după cucerirea Palestinei scrie următoarele:
Când pelerinii din vest – (din rândurile cruciaților), care au vizitat orașul Sfânt înainte de căderea Cezareei, pentru a sărbători Paștele - au ajuns la Ierusalim, tot orașul era în mare fierbere, deoarece Focul Sfânt nu mai apărea, iar credincioșii și-au petrecut întreaga zi, așteptănd zadarnic in biserica Învierii.
Deja de câteva ori preoțimea greacă și cea latină începusera să cânte „Doamne miluiește”, de câteva ori începuse cântările și patriarhul latin de asupra Sfântului mormânt, dar focul ceresc nu cobora peste nici una din candelele templului.
În următoarea zi, chiar de Paști, tot clerul și întreg poporul s-au adunat din nou în biserica Învierii și iarăși focul ceresc nu a pogorât.
Atunci, parcă inspirați de sus, preoțimea latină și regele, împreună cu toată curtea sa au purces, desculți, într-o procesiune către templul lui Solomon, fosta moschee a lui Omar, recent transformată în biserică creștină.
Între timp, grecii ortodocși împreună cu sirienii au rămas la mormântul Sfânt, rupându-și hainele de pe ei și implorând cu strigăte disperate harul divin când, în cele din urmă, Focul Sfânt a pogorât.
La vederea Lui, lacrimi de recunoștință au izvorât din ochii credincioșilor, toți au exclamat în cor „Doamne miluiește!” și s-au grăbit să își aprindă lumânările.
O bucurie totală a cuprins atunci Ierusalimul."
Reply With Quote
  #225  
Vechi 18.04.2015, 10:31:47
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Mihnea Dragomir, am o intrebare care tine de curiozitatea mea : credeti in minunea aparitiei Luminei de la Ierusalim ? As dori sa-mi dati un raspuns succint.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 18.04.2015, 11:06:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Mihnea Dragomir, am o intrebare care tine de curiozitatea mea : credeti in minunea aparitiei Luminei de la Ierusalim ? As dori sa-mi dati un raspuns succint.
Il cunosc pe Mihnea de mai mult timp si stiu raspunsul: nu. Dar mult mai ingrijorator e ca vad ca unii credinciosi ortodocsi nu stiu daca e adevarata minunea. Nici nu mi-as fi imaginat. Multi catolici nu cred pentru ca ortodocsii spun ca asta arata ca ortodoxia e adevarata credinta, fata de catolicism, de aceea nu o accepta, la fel si protestantii.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 18.04.2015, 11:29:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și de ce ar fi îngrijorător?
Cătălin: fiecare pasăre pe limba ei piere.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #228  
Vechi 18.04.2015, 11:31:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Mihnea Dragomir, am o intrebare care tine de curiozitatea mea : credeti in minunea aparitiei Luminei de la Ierusalim ? As dori sa-mi dati un raspuns succint.
Personal, ma indoiesc, desi nu exclud din principiu posibilitatea unui miracol. Dar inclin mai degraba sa cred ca este vorba de o mega-frauda acolo.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #229  
Vechi 18.04.2015, 12:36:05
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa ceva!!! Deci, asa ceva???
Ce a patit Bagaret ma? A inceput sa gandeasca...

Esti pe forum
Explica credinta
N-ai destul fosfor
Stinge lumina
Aprinde becu‘
Baga mana-n prinza
Simte curentu‘
Reply With Quote
  #230  
Vechi 18.04.2015, 13:12:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Credinta cheama minunile si nu invers
Daca Traditia crede ca este o minune , apoi fiti siguri ca este
O minune de aceea si e minune ,pare indoielnica,pare dubioasa,tocmai ca sa straluceasca prin credinta .
Minunea este ca acea lumina chiar e adevarata ,caci prea este in ton cu traditia invierii si a aprinderii luminii la slujba ,prea este plina de semnificatii .

Nu e obligatoriu sa crezi in aceasta minune ca ortodox ,nu prin asta esti ortodox ,ca vorba lui Alin,nu apare in manualele dogmatice
Si cu toate acestea , daca este adevarata , si mai este si conform Traditiei ,
atunci este o oportunitate uriasa de apropiere de Dumnezeu pierduta.
Eu nu inteleg de ce cei care se indoiecsc de ea,nu isi pun problema daca este totusi adevarata .De ce bagatelizeaza ce se intampla,in loc sa incerce sa creada
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11