Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.04.2007, 14:19:07
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

eu zic ca in cultura noastra cuvantul posedat a devenit prea generalizat. banuiesc ca nu toi oamenii posedati scot spume pe gura sau tipa. probabil exista un grad in domeniul de posedare. vedem in Biblie ca Iisus a scos o legiune de draci dintr-un singur om, si mai vedem si cum arata omul acela, traia printe morminte, era dezbracat, iar lanturile nu-l mai puteau tine. oricum ceea ce stiu sigur e ca poti s devi posedat intr-o singura clipa, trebuie daor sa-i dai voie diavolului sa intre in viata ta, si sunt sigur ca daca ii dai ocazie intra fara sa mai intrebe. stiu din proprie experienta acest lucru, si ma refer la romanul harry potter care a avut o mare influenta asupra mea. pot s spun ca citeam acel roman mai mult decat am citit biblia in toata viata mea, si am citit fiecare parte de vreo 4-5 ori. oricum pot sa spun ca am deschis o portita si viata mea spirituala a fost afectata, dar am reusit sa trec peste acest episod. Oricum ce vroiam s zica e ca diavolul lucreaza uneori foarte subtil, dar tinta e aceiasi: distrugerea relatiei tale cu Dumnezeu, apoi cu societatea, respectiv pierderea incerderii in sine. Oricum e bine de stiut ca in lupta noastra impotriva lui satan avem cel mai bun aliat posibil, unul care l-a infrant: Iisus Hristos
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.04.2007, 15:07:06
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Citandu-l pe quasar,as putea sustine ca si eu am vazut o maica posedata,nu-i dau numele ca asa e bine,nu imi place sa fiu indiscreta.Acea maica nu a mentionat la Sfanta Taina a spovedaniei faptul ca a practicat yoga si,pt.asta, se presupune ca Dumnezeu a ingaduit sa o incerce astfel.Asta este crucea ei si martiriul ei pt. ca cel rau o chinuia si poate o mai chinuie si acum.Dace suporta martiriul pana la capat, Dumnezeu o duce direct in fundul Raiului alaturi de SFINTII CUVIOSI MUCENICI.Mai cercetati SFINTELE MANASTIRI si SFINTELE BISERICI si atunci mai vedeti.Cautati la adresa www.ortodoxtv.com/filme-video/despre-demonizati.php
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.08.2009, 16:10:04
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

e pacat. LA noi la ortodocsi nu se fac exorczari ci se citesc moliftele Sfantului Vasile
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.08.2009, 17:31:04
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floaredecolt Vezi mesajul
Eu cred ca posesia e permisa de Dumnezeu , in cazul unor persoane pentru a se transmite mesaje clare in privinta existentei raului dintre noi ?
Romano-catolicismul destul de rar practica cu succes exorcismul , prin preoti bine pregatiti [ care postesc, se roaga si nu sunt casatoriti, sunt casti ] ?
Stiu ca nu sunteti de acord cu catolicismul, dar daca ei reusesc sa scoata raul din unii oameni cum se face ca la ortodocsi nu prea iese de tot ? Am vazut la televizor cum un preot ortodox calugar agita cu rugaciunile lui " raul " din cei bolnavi dar nu-i vindeca, facandu-le mai mult rau? Cum e posibil asa ceva ? Nu e de gluma cu sufletele oamenilor, exorcismul e foarte greu si nu poate fi practicat asa in "masa" ! Lupta e grea si istovitoare si e necesar ca pentru un posedat sa fie prezente mai multe persoane cu har care sa se roage si sa participe la exorcizare fiind foarte atenti la "sanatatea victimei"; si nu invers o masa de posedati si un singur preot care se roaga si arunca apa sfintita spre ei! [ nu mi se pare o practica sanatoasa nici pentru preot si nici pentru victimele raului ]- sa-mi fie cu iertare pentru indrazneala -
Dracii atunci cand poseda in timpul exorcismului se comporta foarte urit si violent , isi ies din fire , folosesc tot felul de limbaje si lucruri ca sa sperie... de obicei reactioneaza urit cand merge bine si incearca sa opreasca ritualul.Da statistic si in media am vazut si eu ca romano-catolicii se lauda cu mii de exorcizari reusite pe an.Dar cred ca si noi ortodocsi nu suntem cu mult mai prejos decat ei.Sunt manastiri unde se practica exorcismul si la noi in Romania.Cat despre exorcism este necesar si obligatoriu a se folosi in cazul persoanelor posedate.Cu credinta,post si rugaciune dracii ies , orice draci.Cum au zis altii aici moliftele lui Vasile cel Mare sau a lui Ioan Gura de Aur.Sa nu uitam ca Hristos a zis: atunci vor zice , au nu in numele Tau am scos draci... (in Matei7);sau Ioan a zis:Invatatorule am vazut pe unul scotand draci in Numele Tau si l-am oprit , pentru ca nu urma noua;Iisus i-a zis:nu-l opriti ca oricinee nu este impotriva noastra este cu noi.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.08.2009, 22:31:03
Cristina_Cristea Cristina_Cristea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Daca este exorcismul pacat? Evident ca NU! Este o ierurgie, o rugaciune la care participa Preoti inarmati cu post, smerenie si multe iubire pentru cel in suferinta. Chiar si Hristos a facut asta si deci, nu se poate spune ca El ar fi pacatuit cu ceva. El este Perfectiune Insasi, este Sfintenia Deplina.

Fac o paranteza legata de posedari. Spunea un Preot ca oamenii posedati nu sunt numai cei care se manifesta in modul in care ati descris mai sus, ci toti cei care il lasa pe diavol sa le ocupe minte, inima si viata, adica toti cei care se afla in diferite pacate si nu alearga spre Biserica sa-i ajute sa iasa din aceasta stare. Unul e posedat prin faptul ca doreste sa bea 2-3 sticle de vin pe zi, altul ca doreste sa stea in continuu pe internet, altul ca isi pierde vremea in fata televizorului, altul prin faptul ca mananca de 5 ori mai mult decat ii trebuie, altul ca doarme jumatate din viata, altul ca il judeca in inima lui pe cel de langa el, altul ca il barfeste, altul ca tine minte raul si nu iarta, altul ca isi formeaza masti sa placa celor din jur, etc.

Deci, Preotul acesta dorea sa spuna ca posedarea e orice ne rupe de dragostea de Dumnezeu si de comuniunea cu El, de iubirea de aproape si de iubirea de noi (aceasta din urma conducand la dorinta de filiatie cu Dumnezeu). Chiar zicea ca la cei care se manifesta violent, vorbind, tipand sau in alte feluri e o posedare vizibila si atunci cei din jur il duc cu forta la Biserica, deci se intrevad posibilitati de izbavire. Mai grav este la cei care nu se manifesta in exterior, si trec ca fiind sanatosi duhovniceste, dar posedarea este in inima lor prin diferitele pacate in care traiesc si prin care diavolul isi face "cuib". Hai sa facem si noi un bilant sa vedem cum stam, ce ziceti?

Elena
Multumim pentru ce ne/ai spus. Multa dreptate ai! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.08.2009, 15:15:18
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

steaua marii? asta zice un catolic?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 22:29:23
Exorcismul Tudor Exorcismul 49 09.10.2010 20:31:13
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07