Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.05.2012, 14:50:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Un răspuns foarte corect, Marius!
În motopa din colțul de jos (dreapta) apa totuși nu apare în compoziție. Oare de ce?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.05.2012, 16:22:25
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Un răspuns foarte corect, Marius!
În motopa din colțul de jos (dreapta) apa totuși nu apare în compoziție. Oare de ce?

Exceptionala icoana!! Unde le tot gasesti?
Dar ce reprezinta imaginea de jos, ca eu nu-mi dau seama prea bine. E cumva revenirea fiului risipitor? Daca da, in acest caz, apa e sugerata prin altceva: lacrimile de cainta ale risipitorului.

In imaginea a treia de sus e cumva episodul de la Marea Rosie?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.05.2012, 16:33:36
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bag si eu in seama pentru a confirma aprecierea Deliei, ca icoanele prezentate sunt deosebit de frumoase! Din pacate nu am cunostinte suficiente pentru a raspunde la intrebari....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.05.2012, 17:05:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Exceptionala icoana!! Unde le tot gasesti?
Dar ce reprezinta imaginea de jos, ca eu nu-mi dau seama prea bine. E cumva revenirea fiului risipitor? Daca da, in acest caz, apa e sugerata prin altceva: lacrimile de cainta ale risipitorului.
Răspuns bun! Metopa unde apa nu apare explicit în compoziția vizuală, se referă la capitolul 15 din Evanghelia după Luca și se referă întradevăr la apa cea vie a metanoiei, botezul minții împăcate cu inima, unire inteligibilă într-o extensie teologică a tainei nunții: mintea devine simțitoare și inima înțelegătoare, cu deschidere spre zone rarefiate narativ ale tainelor dumnezeiești (Dumnezeu se face om fără a înceta să fie Dumnezeu pentru ca omul să se face dumnezeu după har, fără a înceta să fie om etc.). De reținut că metanoia este sintetizată sub forma unei îmbrățișări învăluite într-o tandrețe divină care depășește, cu o suplețe expozitivă extraordinară, ”birocrația” procedurală a tainei spovedaniei (fără să-i anuleze însă rostul limitat totuși), dezvăluindu-i adevărata împlinire.

Observați dispunerea metopelor pe verticală să vedem ce minunății de înțelesuri ne poate comunica o icoană și cât de adâncă e în simplitatea ei enervantă pentru amatorii de butaforii pietiste pentru drama evlaviei blocate în ea însăși. Dacă priviți cu atenție, ambele benzi de pe verticală, dispuse pe același palier, se oglindesc tematic una pe alta. Ce legătură poate fi între Botez și Răstignire? Dar între Nunta din Cana și întâlnirea cu femeia samarineancă la fântâna lui Iacov? Oare cum comunică metopele din colțuri pe diagonală?

Citat:
In imaginea a treia de sus e cumva episodul de la Marea Rosie?
Da. Nucleul tematic este: ”Domnul are să Se lupte pentru voi, iar voi fiți liniștiți!” (Ieșirea 14:14)

ps - Nu vă osteniți să dați răpunsuri savante. Ascultați mai degrabă de intuiția credinței care este în voi, cel mai prețios intrument hermeneutic de înțelegere a icoanei.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.05.2012 at 23:46:20.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.05.2012, 14:05:49
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă priviți cu atenție, ambele benzi de pe verticală, dispuse pe același palier, se oglindesc tematic una pe alta. Ce legătură poate fi între Botez și Răstignire? Dar între Nunta din Cana și întâlnirea cu femeia samarineancă la fântâna lui Iacov? Oare cum comunică metopele din colțuri pe diagonală?
ps - Nu vă osteniți să dați răpunsuri savante. Ascultați mai degrabă de intuiția credinței care este în voi, cel mai prețios intrument hermeneutic de înțelegere a icoanei.


____
Cele doua icoane (Botezul si Rastignirea) se reflecta una pe alta, ca in doua oglinzi paralele. Icoana Rastignirii nu face altceva decat sa o confirme pe cea a Botezului. Si viceversa.

Am dat un zoom pe icoana Botezului sa deslusesc inscriptia pe care iconarul a socotit sa o grafieze: ”astazi firea apelor se schimba”.

Si, dupa cum ma asteptam, si icoana Rastignirii ne graieste in metalimbaj tot despre schimbarea firii. A firii degradate de pacat. Iar incepatura acestei schimbari metanoetice, nu poate fi decat botezul in apa ce curge din coasta insulitata a Rastignitului de pe Golgota, precedat, sine qua non, de botezul launtric al lacrimilor de cainta.

Pentru cei ce nu stim sa „citim” o icoana, iconarul ne-a „tradus” asa: „Rastignirea fie-mi mie scaldatoare, si bautură sangele cel din coasta Ta.”

Privita chiar si lapidar, (nici nu e nevoie de zoom), iti sare in ochi in icoana Rastignirii, coasta ranita, din care tasneste sange si apa. Iar niste ingeri tin acolo o cupa.

Aproape ca te simti martor ocular pe Golgota, aproape ca te simti atins de stropitura dar te strafulgera o amintire cu sensuri mai adanci ce curg ca un suvoi de cascada. Chiar Rastignitul a zis, nu cu mult timp in urma: „de nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va intra in Imparatie”.

Si a mai zis ceva ce nu parea sa aiba noima la vremea cand a zis-o, toti crezand ca vorbeste in parabole, alegorii si metafore : „de nu veti bea sangele Meu si de nu veti manca Trupul Meu, nu veti avea Viata in voi”.

De atunci de pe Golgota, din coasta Rastignitului, curge la nesfarsit, apa aceea de care zicea si sangele acela de care vorbea la Tainica Cina.

De la Cincizecime, de cand Trupul Lui tainic e Biserica, de atunci curge
suvoiul Apei Celei Vii in care ne botezam. De atunci, suvoi de sange de Dumnezeu intrupat curge in Potirul euharistic din Liturghie.
Din taina aceasta a Botezului si din cea a Euharistiei a crescut de-atunci ecclesia.


Si din celelalte doua icoane, Nunta din Cana si Intalnirea cu femeia samarineanca la fantana lui Iacov, si din aceste doua icoane transpare o paralela.
De data asta, o punere in opozitie intre doua tipuri de vietuiri matrimoniale.

Una ne dezvaluie adevaratul sens tainic al unirii dintre soti reflectat in cununia binecuvantata de la Cana Galileii, in opozitie cu concubinajul samarinencei, ce traise cu 5 barbati si nici actualul nu ii era sot.

O privire in oglinda: libertatea nascuta din iubire in opozitie cu libertinajul sexual haotic aducator de robie.

Cum nici o intalnire cu Hristos nu ramane fara urmari, si femeia samarineanca a devenit faptura noua, metanoizata, vestitoare de Hristos, dupa ce bause din Apa cea Vie, ce curgea din cuvintele Cuvantului.
De altfel, si iconarul ne binevesteste: „cel ce va bea din apa aceasta, nu va mai inseta in veci”.

La fel, si mirii din Cana Galileii au devenit faptura noua. La singular, faptura, nu fapturi, caci impartasindu-se pe viu de prezenta Celui Viu, iubirea DINTRE ei, S-a facut Iubire INTRU ei, devenind un singur trup, acela facut de Dumnezeu la inceput in rai.

Iconarul ne-a tradus si icoana asta: „la nunta, apa o ai prefacut, ca tu sa te prefaci (preschimbi) o suflete”.


Inteleg ca superba icoana pe care ne-ai pus-o spre admirare ( tu o numesti expert, metopa, adica mai multe scene iconice in miniatura), are drept tema Izvorul tamaduirii si ipostazele tamaduitoare si sfintitoare ale Apei celei Vii.

As insista, fara sa am pretentia ca exprim exhaustiv tot ce ne dezvaluie icoana, pe latura ei metanoetica, pe schimbarea firii.
Toate mini-icoanele metopei vorbesc de asta: astazi firea apelor se schimba; pe Golgota, moare firea umana spre a fi schimbata; la fantana lui Iacov, samarineanca isi schimba firea; in Cana Galileii, cele doua ipostasuri, masculinul si femininul, ale firii umane, se schimba si devin una; in icoana fiului risipitor, acesta se intoarce si el metanoizat, dupa ce, contemplandu-si mocirla porceasca si-a (re)venit in fire.

Imi cer scuze pentru nepricepere in decriptarea icoanei, dar daca nu ne-ai fi iertat aprioric pentru lipsa de expertiza, nu as fi indraznit sa-mi dau cu parerea. Prezentarea mea, anemica si oarecum didactica, intentionat ne-ornata stilistic, paleste in fata expunerilor tale cu adevarat savante.
De aceea, ai cuvantul, maestre!

Last edited by delia31; 03.05.2012 at 14:52:53.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.05.2012, 17:09:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Să ne ferească Dumnezeu de savantlâc în cele duhovnicești, precum și de ispita de a cunoaște cantitativ mult din darurile ce ne stau la dispoziție și a viețui în continuare în afara lor, dedulcindu-ne cu gândul falsei smerenii a neputinței fatale de traducere în faptă a bunătăților din minte!
De fapt nu există înțelegere unilaterală a icoanei, cel mult un punct de plecare, un fel de linie de start comună, singura etapă asupra căreia se poate aplica o expertiză transdiciplinară parțial extraeclezială. Multă lume se oprește la acest nivel strict informațional lăsând impresia că a inventat coada la prună și că a delimitat perimetrul cognitiv al unui domeniu nesfârșit, ca toate celelalte lucrări ale Duhului Sfânt, despre al căror număr (sau dacă pot fi exprimate printr-o măsură cantitativă) știm doar ce putem pricepe .
Am spus că nu există înțelegere unilaterală a icoanei, dar asta nu atrage după sine că fiecare ar recepta ”vorbirea ei în limbi” (glosolalia) într-o subiectivitate ermetică. Citirea icoanei este eclezială, adică personală dar deschisă comuniunii. Condiția unei recepții fecunde nu e neapărat cultura teologică sau de altă natură, ci cultura inimii conectate, după dorința și putința fiecăruia, la rețeaua invizibilă de circulație a harului. Totuși, o bună asimilare a informațiilor care converg, pe căi directe sau abătute, în aprofundarea tainelor Bisericii sporește nivelul de transparență al iconicității realului.
Icoana ne arată fiecăruia dacă am luat startul în ”cunoașterea adevărului care ne face liberi” (Ev. d. Ioan 8:32), adică în ce măsură suntem înviați încă de pe-acum. Apoi aflăm dacă între gândire/simțire și viață ca realitate împărtășită cu alteritatea de orice natură, nu există o ruptură de proporțiile unei schisme ce ne deconspiră ca farisei și schizofrenici în cele duhovnicești.

Așteptăm cu răbdare și nădejde alte lecturi ale icoanei sau comentarii la citirea Deliei.

Ca desert la discuția noastră, o frumoasă ipostaziere a Sfântului Gheorghe biruind idolatria:

__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 03.05.2012 at 17:25:32.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.05.2012, 18:28:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Oare cum comunică metopele din colțuri pe diagonală?


Diagonala 1 : Avem apa, un simbol al oceanului spiritual (1) cu virtuti generatoare si virtutile regeneratoare ale apei (2), varsarea lacrimilor (pocainta) poate simboliza reunirea cu oceanul spiritual, cand sufletul, ca picatura de apa, nu se pierde in ocean ci devine ocean.




Diagonala 2: marea, ca simbol al furtunii patimelor omului si a indoielii, pe care Iisus le potoleste cu un singur gest (1), in timp ce in adancul ei este chitul care-l inghite pe Iona , semn al voiajului infernal, fara Hristos (2)

Last edited by ioanna; 03.05.2012 at 18:42:16.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.05.2012, 18:42:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Hristos a înviat!

Ar fi interesant de citit comentariile iconarului, Ioan Popa, asupra acestei superbe compoziții pe care a alcătuit-o în jurul Izvorului Tămăduirii. Și dacă s-ar găsi undeva de cumpărat o copie a acestei icoane m-ar interesa și pe mine. Apa Vie pe care a pictat-o în fiecare ipostas ne dă aripi și noua celor care într-o singură privire, contemplând aceasta icoană, putem cuprinde însăși esența Vieții.

Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.05.2012, 19:10:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Diagonala 1: Stanga-sus avem apa, un simbol al oceanului spiritual cu virtuti generatoare, dreapta-jos- virtutile regeneratoare ale apei, varsarea lacrimilor (pocainta) poate simboliza reunirea cu oceanul spiritual, cand sufletul, ca picatura de apa, nu se pierde in ocean ci devine ocean.

Diagonala 2: Stanga-jos avem marea, ca simbol al furtunii patimelor omului si a indoielii, pe care Iisus le potoleste cu un singur gest (Matei 14:31,32), in timp ce in adancul ei este chitul care-l inghite pe Iona , semn al voiajului infernal, fara Hristos (dreapta-sus)
Foarte interesantă interpretarea.
Acum să încercăm o combinație între cele două unități binare de pe verticală și diagonale, folosind liantul vizual care le servește ca semnificant și anume apa.
Unul din filtrele de decriptare este troparul Învierii: ”Hristos a înviat din morți, cu moartea pe moarte călcând, și celor din morminte viață dăruindu-le”.

Avem o multimplă transfigurare a materiei sacramentale în diferite ipostaze unite între ele.
Diagonala 1 este eshatologică, iar diagonala 2 e a învierii. Atenție că Iona este îmbrăcat ca Hristos, iar în stânga-jos Domnul este ipostaziat în două secvențe: odihnindu-se și certând amenințarea ”apelor celor de sus”.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.05.2012, 19:31:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Atenție că Iona este îmbrăcat ca Hristos, iar în stânga-jos Domnul este ipostaziat în două secvențe: odihnindu-se și certând amenințarea ”apelor celor de sus”.
Asta da sclipire! Mi-a scapat. Pe Iisus dublu ipostaziat l-am sesizat, chiar am vrut sa spun - pescuirea minunata (Luca 5:6) si potolirea patimilor(Matei 14:32)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Descoperirea bosonului Higgs - principala descoperire științifică a anului 2012 Eugen7 Teologie si Stiinta 13 02.02.2013 22:45:31
Biserica anului 2012= industrie mihaitzaneicu Morala Crestina 48 07.03.2012 19:03:50
Am intrat in ultima zi a anului 2010! Melissa Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2011 20:27:40
Vasile și Ioan, primii sfinți ai anului NECTARIE Generalitati 3 30.12.2010 10:16:02
Raiul sau iadul silverstar Generalitati 69 19.01.2009 22:11:38