Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1091  
Vechi 29.01.2013, 18:54:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Hai sa facem o diferentiere si sa o pastram, ca de aia ajungem la confuzii cat casa:
1. Iisus este creatorul legii noi (n.T.), a unei credinte - crestinismul. Noi il avem in ortodoxie, altii in catolicism, altii in protestantism.
2. B.O.R este o institutie a crestinismului. Punct. O institutie cu ierarhie omeneasca. Iisus nu poate fi capul unei institutii.
3. Biserica (in general) este un lacas de cult.
Va rog sa pastrati aceasta diferentiere. B.O. nu este o credinta, ci o institutie. Si este infiintata/organizata de oameni (apostolii la inceputurile ei).
Deci avem notiunile: credinta ortodoxa, institutie (BOR) si lacas
Biserica are trei intelesuri, aproximativ cele trei enumerate de tine, dar pe care tu le vezi separat. Cnad dorim sa aflam ceva despre invatatura ortodoxa trebuie sa cautam in sursele ortodoxe, nu sa construim ceva pe baza rationamentului nostru. Aceasta explicatie e chiar si pe orthodoxwiki: http://ro.orthodoxwiki.org/Biseric%C4%83
Asadar Biserica reprezinta:
1.Trup al lui Hristos (cosmic)
2.comunitate sau obște
3.locaș
Avem si limba romana cuvinte care au mia multe sensuri, de exemplu "cheie". Asa si cuvantul Biserica inseamna si cladirea, si comunitatea credinciosilor, dar si Trupul lui Hristos. este o institutie divino-umana, nu doar umana. Aceasta e la alte culte, unde e doar o institutie umana, lipsind comuniunea cu Hristos.
  #1092  
Vechi 29.01.2013, 22:05:23
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Biserica ortodoxa

<<Biserica Ortodoxă este Biserica întemeiată de către Iisus Hristos și apostolii săi. Își are începutul în ziua Cincizecimii prin pogorârea Duhului Sfânt în anul 33 după Hristos. Este cunoscută (în special în Occidentul contemporan) ca Biserica Ortodoxă Răsăriteană, sau ca Biserica Greco-Ortodoxă. Mai este numită și Biserica Ortodoxă Sobornicească, Biserica Creștin Ortodoxă, Biserica cea una, sfântă, sobornicească și apostolească (după cum spunem în Crez), Trupul lui Hristos, Mireasa lui Hristos sau simplu: Biserica.

Episcopii Bisericii Ortodoxe trasează o neîntreruptă succesiune apostolică, provenind de la primii apostoli înșiși, motiv pentru care consacrarea lor provine în ultimă instanță de la însuși Domnul Iisus Hristos. Toți episcopii Bisericii, indiferent de titlurile lor, sunt egali în slujirea lor sacramentală. Diferitele titluri pe care ei le au sunt administrative (necesare pentru buna chivernisire a treburilor Bisericii) sau onorifice în esența lor. La un sinod ecumenic, fiecare episcop poate da un singur vot, fie că este patriarh ecumenic sau un simplu episcop vicar (deci fără scaun episcopal). În această privință nu poate deci exista o echivalență cu Biserica Romano-Catolică, în care învățătura despre primatul papal permite unui papă să intervină de o manieră unilaterală în treburile Bisericii.
Prin succesiunea sa apostolică, Biserica transmite astăzi credința Bisericii dintotdeauna, primită de Apostoli de la Domnul Iisus Hristos. Nimic nu este adăugat sau scos din "credința dată sfinților, odată pentru totdeauna"(Iuda 3). De-a lungul istoriei numeroase erezii au atacat Biserica, și la acele timpuri și contexte concrete Biserica a făcut enunțuri dogmatice (în special cu ocazia sinoadelor ecumenice), uneori dezvoltând într-un limbaj nou ce s-a crezut dintotdeauna de către Biserică, cu scopul de a opri răspândirea ereziilor și chemând la pocăință pe aceia care au sfâșiat Trupul lui Hristos. Prima astfel de mărturisire de credință a fost Crezul niceo-constantinopolitan, care afirmă:
Cred întru una sfântă, sobornicească (catholică) și apostolească ([apostolică]) Biserică.
Mărturisirea de credință: atributele Bisericii
Una Sfântă Sobornicească și Apostolească Biserică este Biserica lui Iisus Hristos, căreia El i-a promis că nici porțile iadului nu o vor birui. În particular, una sfântă, sobornicească și apostolească Biserică este forma de exprimare a credinței prezentă în Crezul Niceo-Constantinopolitan. Ceea ce implică această credință este cunoscut în general ca fiind atributele Bisericii: unitate, sfințenie, sobornicitate și apostolicitate.
Unitatea
Biserica este una singură. Ea este trupul mistic al Mântuitorului; la fel cum el nu poate fi împărțit, nici trupul său nu poate fi împărțit. Există o singură Biserică, nu mai multe; și este unită nu împărțită. Aceste lucru poate părea naiv sau dur ținând cont de realitățile prezentei separări a creștinilor veche de aproape o mie de ani. În fața acestei divizări reale, oamenii moderni sunt tentați să abandoneze speranța și vorbesc despre o "Biserică împărțită," abandonând credința în Crez.
În conformitate cu Părintele Thomas Hopko[1]:această singură Biserică, deoarece unitatea ei depinde de Dumnezeu, Iisus Hristos și Sfântul Duh, nu poate fi niciodată divizată. Astfel, în conformitate cu doctrina ortodoxă, Biserica este invizibilă; oamenii pot în ea sau în afara ei, dar ei nu o pot împărți.
În conformitate cu învățătura ortodoxă, unitatea Bisericii este unitatea liber consimțită a oamenilor în dragostea și adevărul lui Dumnezeu. O astfel de unitate nu este adusă sau înființată de puterea juridică sau de autoritatea oamenilor, ci doar de Dumnezeu însuși. Prin extindere, acei oameni care sunt în adevărul și iubirea lui Dumnezeu sunt membrii ai Bisericii Sale.
Unii ortodocși spun că există și o participare imperfectă în Biserică a acelora care nu sunt în comunitate vizibilă cu ea. Acest lucru a fost exprimat cel mai bine de către Episcopul Kallistos (Ware) din Diokleia, "Putem spune unde este Biserica; dar nu putem spune unde nu este.">>
Restul articolului pe: http://ro.orthodoxwiki.org/Biserica_Ortodox%C4%83
Despre Biserica puteti citi si in cartea:Noi minuni ale Sfântului Nectarie, Sfântul Nectarie de Eghina, Despre Biserică, Editura Egumenița, Galați 2003, pag. 103 - 121.
  #1093  
Vechi 29.01.2013, 22:09:20
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Biserica Orodoxa Română

Biserica Orodoxa Română
<<După proclamarea independenței de stat a României (9 mai 1877), au urmat noi tratative cu Patriarhia, în vederea recunoașterii autocefaliei, care era un act pur formal, căci Biserica românească s-a bucurat și până atunci de o situație specială, în comparație cu alte Biserici ortodoxe, de o autocefalie relativă față de Patriarhia Ecumenică. Abia la 25 aprilie 1885, patriarhul ecumenic Ioachim IV a dat obișnuitul "tomos", pentru recunoașterea autocefaliei Bisericii Ortodoxe din România.>>
http://www.patriarhia.ro/ro/structur...ric_bor_4.html


Biserica Ortodoxă Română are un statut, o structura administrativa, personal angajat etc. ca orice instituie din statul Roman.
Toate datele pe: http://www.patriarhia.ro/ro/structura_bor/


Asa stand lucrurile, poate acum intelegem ca vorbele grele pe care le-am citit pe acest topic referitor la BOR, presupun (nadajduiesc) ca au fost indreptate spre aceasta forma de organizare a BOR, sau spre unii membri ai ei (fie ei crestini cu numele, slujitori, membri ai ierarhiei etc.). Cred (nadajduiesc) ca nu s-a vorbit in termeni ireverentiosi despre: ”Biserica Ortodoxă Sobornicească, Biserica Creștin Ortodoxă, Biserica cea una, sfântă, sobornicească și apostolească (după cum spunem în Crez), Trupul lui Hristos, Mireasa lui Hristos sau simplu: Biserica”

Chiar si asa, sa nu uitam ca pentru toate vorbele pe care le rostim, raspundem in fata lui Dumnezeu.
Toata lipsa de intelegere, ura si lipsa de iubire...toate ne fac rau tuturor. Toate la un loc sunt nedemne de numele de crestin. Toate acestea - de-a lungul timpului - au dus la faramitarea Bisericii si daca o tinem tot asa, vor duce si la faramitarea Bisericii Ortodoxe. Cui va folosi? Doar celui rau. Poate acel rau de care vrem sa fim izbaviti cand ne rugam bunului Dumnezeu rostind Rugaciunea Domneasca Tatal Nostru. De mai bine de 950 de ani curg blestemele si anatemele intre cele doua Biserici. Cu siguranta, toate au facut un rău imnes lumii in care traim. Sa cumpanim bine vorbele, sa rostim doar atunci cand putem sa si zidim, nu numai atunci cand vrem sa daramam.

La Slujba Sfantului Maslu, in Rugaciunea a VII-a, (si la Molitva de la Spovedanie) se spune: <<si de a cazut sub blestem preotesc, sau sub blestemul sau, sau cu juramant a amarat pe cineva si l-a facut de a jurat, pe Tine, Te chemam si Tie ne rugam: slabeste, lasa, iarta-i lui, Dumnezeule, trecandu-i cu vederea faradelegile si pacatele facute de dansul cu stiinta si cu nestiinta.>>(din Rugaciunea aVII-a de la Sfantul Maslu)
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...slu-72914.html

Daca doar pentru blestemul care s-a abatut asupra unui om, trebuie sa faca preotii rugaciune ca sa fie iertat, va dati seama in cei peste 950 de ani de ura si neintelegeri cat s-a adunat?
(Chiar daca la 7 decembrie 1965, anatemele reciproce dintre cele doua Biserici de origine apostolica au fost ridicate).

<<Patriarhul Dionisie, in perioada Sinodului de la Constantinopol din 1672, a spus despre infailibilitatea Bisericii: ”Cât despre Biserica Ortodoxă Sobornicească, spunem că e infailibilă și condusă de propriul Cap care este Hristos și învățată de Duhul Adevărului, Căruia îi e cu neputință să Se înșele; tocmai din această cauză Biserica e numită apostol Stâlp și Temelie Adevărului. Ea e văzută și îi va ajuta pe ortodocsi până la sfârșitul veacului” >>
(Noi minuni ale Sfântului Nectarie, Sfântul Nectarie de Eghina, Despre Biserică, Editura Egumenița, Galați 2003, pag. 121).

Sa iubim Biserica pentru ca asa facem voia bunului Dumnezeu. Sa iubim Biserica pentru ca in Ea a randuit Dumnezeu sa ne rugam, sa participam la Sfanta Liturghie, sa ne marturisim si sa ne impartasim cu Sfantul Trup si Sange al Mantuitorului Iisus Hristos.
Sa iubim Biserica pentru ca este Trupul Mantuitorului Hristos.
Sa ne iubim Biserica pentru ca asa Il iubim pe Dumnezeu si daca-L iubim pe Dumnezeu putem sa ne iubim aproapele, putem sa ne iubim chiar si vrajmasul, putem sa iubim toata lumea.
  #1094  
Vechi 29.01.2013, 22:12:22
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<Biserica înseamna toti cei care, mai mult sau mai putin numerosi, nu conteaza, ajung sa descopere toate acestea, care intra în mod constient în aceasta lumina si care aduc multumire. Pentru ei si pentru toti ceilalti. Biserica este "preotia împarateasca", "poporul sfânt" menit sa se roage, sa marturiseasca, sa lucreze pentru mântuirea tuturor oamenilor. Noi stim unde este inima Bisericii: în Evanghelie, în Euharistie. Dar nu stim unde se sfârseste ea, caci Euharistia este data "pentru viata lumii".
Nu e fir de iarba care sa creasca în afara Bisericii, nu e constelatie sa nu graviteze în ea, în jurul pomului Crucii, noul pom al vietii, axa a lumii. Nu exista un singur om care sa nu aiba o legatura de taina cu Tatal care Îl creaza, cu Hristos, "omul maxim", cu Duhul de viata facator. Nu exista om fara o aspiratie spre bunatate, o tresarire în fata frumusetii, un presentiment al tainei în fata iubirii si a mortii.
Multi vor zice, în ziua judecatii, coplesiti de bucurie: "Doamne, când Te-am vazut flamând, si Te-am saturat... strain si Te-am primit, gol si Te-am îmbracat? Când Te-am vazut bolnav sau în temnita si am venit la Tine?"
Si vor auzi raspunzând: "Adevarat va spun voua, ca de câte ori ati facut acestea unuia dintre fratii Mei mai mici, Mie Mi-ati facut". Dar oare noi facem astfel?
De aceea, în viata noastra de zi cu zi, sa nu facem din Biserica o secta, un ghetou.
Sa stim sa cautam peste tot germenii vietii. Sa stim sa-i primim în gândirea, în iubirea noastra si sa-i aducem în Rugaciune, în Biserica.>>



<<…Dumnezeu cel intrupat, rastignit, coborat in iad, ne asteapta pentru a ne ierta datoriile(pacatele). Ar trebui sa citam textele cutremuratoare ale lui Nicolae Cabasila despre mantuirea din dragoste: el scrie despre Hristos ca vine la noi de bunavoie, isi declara iubirea si implora iubirea noastra sa raspunda la a Sa. In fata unui refuz El nu se retrage si nu se supara din cauza jignirii. Respins, El asteapta la usa. Ca un adevarat indragostit. El indura ocarile si moare – pentru a invia si a ne invia, odata ce L-am primit. “Pentru binele pe care ni l-a facut, Dumnezeu nu ne cere decat iubire, si in schimbul ei, ne iarta toate greselile”>>

<<…ci ne izbaveste de cel rau…. Dumnezeu n-a creat raul si nici macar nu l-a permis…Dumnezeu primeste raul in plina fata, asa cum Iisus primea palmele cu ochii legati. Strigatul lui Iov se inalta mereu si isi plange copiii. Dar raspunsul lui Iov a fost si ramane dat: este Crucea. Este Dumnezeu cel Rastignit pentru tot raul din lume, dar care face sa izbucneasca din intuneric o imensa forta de Inviere. Pastele este schimbare la fata in adanc…”Izbaveste-ne de cel rau” este o rugaciune activa, o rugaciune care ne angajeaza….Sa nu uitam ca atunci cand vorbim de “cel rau” , nu trebuie sa privim spre vecin, ci in propria noastra ograda. Sa nu uitam ca cei mai mari oameni duhovnicesti – sfantul Isaac Sirul, de exemplu, sau acel “nebun pentru Hristos”, de care vorbeste “Misionarul in Siberia” -, cei mai realisti, cei care chiar au vazut iadul, s-au rugat nu numai:”Izbaveste-ne de cel rau”, ci si “daca e cu putinta, izbaveste-l si pe cel rau, caci si el este faptura Ta…”>>
<<Si pe noi , care ne rusinam ca suntem crestini, sau, dimpotriva, facem din crestinism, din credinta noastra, stindardul superioritatii si al dispretului. Pe noi, care vorbim cu atata usurinta de dragoste si nici macar nu ne respectam unii pe altii, “izbaveste-ne de rau”.>>

Tatal nostru, talcuire de Olivier Clement http://www.parohiavarzaru.go.ro/clem...nostru.htm#rau
  #1095  
Vechi 30.01.2013, 01:48:04
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos nu apare numai in N.T. ci si in V.T, chiar si in Geneza. Cuvantul , cel care se comunica. Hristos nu este un oarecare om venit sa ne dea noua o alta sansa, ci este Dumnezeu-Cuvantul Intrupat, are doua fiinte divino-uman, exact asa cum este si Biserica Sa, Mireasa Lui. Hristos este Dumnezeu, deci este Capul Bisericii Ortodoxa, caci Apostolii au primit Duhul Sfant, au facut totul cu ajutorul Lui Dumnezeu, nu dupa capul lor.
Cine nu crede ca Hristos este Capul Bisericii Ortodoxe si ca Biserica este doar o cladire, o insitutie, o adunare de persoana in sens de cireada, a cazut deja in erezie.

Intreb, literatura ortodoxa de ce nu se citeste inaitne sa se dea cu parerea? Plus ca nu prea avem voie sa ne dam cu parera in legaturi dogmatice, caci putem aluneca in erezie! Citit mai ce au scris duhovnicii si sfintii, caci deaia au scris, ca sa citim noi si sa luam aminte.
  #1096  
Vechi 30.01.2013, 15:14:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserica are trei intelesuri, aproximativ cele trei enumerate de tine, dar pe care tu le vezi separat. Cnad dorim sa aflam ceva despre invatatura ortodoxa trebuie sa cautam in sursele ortodoxe, nu sa construim ceva pe baza rationamentului nostru. Aceasta explicatie e chiar si pe orthodoxwiki: http://ro.orthodoxwiki.org/Biseric%C4%83
Asadar Biserica reprezinta:
1.Trup al lui Hristos (cosmic)
2.comunitate sau obște
3.locaș
Avem si limba romana cuvinte care au mia multe sensuri, de exemplu "cheie". Asa si cuvantul Biserica inseamna si cladirea, si comunitatea credinciosilor, dar si Trupul lui Hristos. este o institutie divino-umana, nu doar umana. Aceasta e la alte culte, unde e doar o institutie umana, lipsind comuniunea cu Hristos.
Dar eu nu spun altceva! Eu doar am spus ca se fac niste confuzii si s-ar putea folosi alti termeni in limba romana.
Eu nu m-am impotrivit pozitiei lui Hristos! Dimpotriva.
Multi spun ca "Iisus este capul si trupul BOR" si asta nu mi se pare corect (BOR in sensul de comunitatea ortodocsilor din Romania).
Este gresit sa spui ca Iisus Hristos este capul si trupul ortodoxiei in sens de credinta, de biserica ortodoxa cosmica?
Doar atat spuneam.
BOR in sensul de comunitate a ortodocsilor din Romania este condusa de un mitropolit/patriarh. Nu poti sa-l pui pe Iisus pe aceeasi treapta cu mitropolitul (patriarhul).

Nu stiu de ce ati sarit asa in sus si de ce tot ii dati cu catehismul si literatura ortodoxa. Da, stiu, am citit din astea, dar aici vorbim despre altceva.

Ortodoxia este o credinta
BOR este BOR, BOG este BOG, etc. - comunitati ortodoxe ale unei tari
biserica lacas, este biserica lacas.

De ce sa le amestecam?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #1097  
Vechi 30.01.2013, 15:14:34
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Cică să rămânem ortodocși până la CAPĂT.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Niciodata n-am sa te mai contrazic , pentru ca nu am ce sa contrazic la "minunile" tale , mai ales ca esti atat de inteligent , atat de atotstiitor , atat de invatat , atat de smerit , incat ma prabusesc in fata ta atat de luminata !
Fara cuvinte . . . . !

Acuma dacă tu crezi și insinuezi că iar ți-am răspuns cu răutate sau dacă mă ironizezi crezînd că așa ai să mă scoți că n-am dreptate... eu atunci n-am ce să-ți fac.
Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivivi
Păi îndemnul ăsta: 'să rămânem ortodocși până la capăt!' e un nonsens, un sofism, o ispită vicleană și absurdă... fiindcă ortodoxia cea Adevărată n-are CAPĂT!
Te rog Ovidiu , sa-l ierti pe Parintele Cleopa care a spus astfel , te rog mult , caci daca citeai atent prima postare , acestea sunt cuvintele Parintelui Cleopa :"Multumim Maicii Domnului ca suntem ortodocsi ! Si sa ne ajute Preasfanta sa sa ramanem ortodocsi pana la capat! ". !
Păi dacă îmi ceri mie 'să văd Doamne' dar viceversa adică 'Văd Doamne mai bine ca alții!' așa că n-am nevoie de Ovidiu...

...Cred atunci, dacă tot mă pui în divergență ironică și contradicție absurdă cu părintele călugăr Cleopa, că nu pot să-l iert pe el că nu mie mi-a greșit el ci celor care i-au urmat îndemnurile greșite, că dacă i-au urmat îndemnurile cele bune atunci n-au ei ce să-i ierte lui, deci nu pe el îl iert ci te iert eventual pe tine dar tu nu-mi ceri asta ci jmecherești logica simplă și clară și atunci nu pot decât să vă îndemn și pe tine și pe el să luați aminte de la Domnul nostru Iisus Hristos care s-a milostivit de marele duhovnic Bartineu, orbul din naștere, zicându-i așa:

''Capătă-ți vederea!''

Iar viclenia de interpretare prin amestecarea preasfintei Maria într-o rugăciune greșită face ca să ai ideea perversă aia a comuniștilor: 'dai în mine, dai în tine, dai în fabrici și uzine', adică dai în preasfânta fecioară.

Păi nu el s-a rugat greșit? El și nu preasfânta Maria care a crezut neândoielnic în faptul că Ortodoxia... dar aia Adevărată și nu surogatul ăstă pîgân... aia nu era CAPĂT!

Te rog nu mă mai contrazice în deșert... ascunzându-te după fusta neagră a unor călugări... căci el se referea la altceva decât îmi pare că ai priceput tu. El preluase și adoptase sloganul legionar al trădătorilor, sloganul naționalist care indemna la jertfa deșartă de a ne apăra țara de propriul nostru rege creștin ortodox, de Carol al II-lea... făcând jocurile lui hitler sau ale lui stalin sau ale lui ceaușescu naționalistul și antisectantul de mai târziu... și adoptând el ca pe un copil din flori același slogan l-a folosit cu trimitere la ideea ecumenistă sau antioecumenistă sau osândind sectele sau sectanții impunând ascultarea de mai mare deși numai el jurase asta uitând deci el ca și tine că doar năravul propriu este singurul vrăjmaș care ne poate ucide... după înțelepciunea 'fiecare pasăre pe limba ei piere' și dacă suntem cinstiți atunci ne dăm seama și '...cine ne va despărți pe noi de Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu?'... firește Bartiraneu.
Mi-ai arătat fusta după care încerci să te ascunzi? : )
Păi dacă mi-ai fi arătat-o pe-a ta nu ți se pare că erai mai credibil... în a mă face să mă rușinez în fața celui care chiar a priceput ce a vrut să zică părintele când s-a referit la capăt?

Ca să mă convingi că știi ce a zis călugărul părinte Cleopa trebuia să-mi arăți că știi cine este Capul, și că știi ce înseamnă un păcat care pătează fustele credinței căruia Dumnezeu îi pune capătul potrivit cu faptele.

(mulțumesc de aprecierile exclusiviste și unice)

Last edited by vsovivivi; 30.01.2013 at 15:18:52.
  #1098  
Vechi 30.01.2013, 15:19:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Uite un exemplu de confuzie:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...633#post499633

Scrie asa: "Ce nu ne place in Biserica" - si e vorba de lacasul unde mergem la slujba.
Atunic de ce e scris cu litera mare?
Biserica, scris cu litera mare este termenul pentru biserica in sens de credinta, de Biserica a lui Hristos.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #1099  
Vechi 30.01.2013, 21:24:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul

(mulțumesc de aprecierile exclusiviste și unice)
Pentru un user unic in felul lui , asa si aprecieri , dar important este pana la urma sa mergem pana la Capat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #1100  
Vechi 30.01.2013, 21:35:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Ortodoxia este o credinta
BOR este BOR, BOG este BOG, etc. - comunitati ortodoxe ale unei tari
biserica lacas, este biserica lacas.

De ce sa le amestecam?
Am specificat acest aspect intr o postare de a mea , deci toata Biserica Ortodoxa , nu numai cea din Romania !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 30.01.2013 at 22:14:37.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11