Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.09.2012, 12:05:30
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Fiecare sa isi puna in dreapta apartenenta la credina lui

Va rog pe toti cei care mai intrati pe acest forum si aveti cont, puneti in dreapta apartenenta la credina voastra, ateu, ortodox , alta confesiune etc. De ce va spun? pentru ca intrand cineva nou care nu isi cunoaste cat de cat credinta va fi ametit de parerile celorlalti, daca tot intrati pe forum macar aveti respectul sa va aratati apartenenta la credinta voastra. Nu cred ca sunt oameni asa rai pe aici sa ii " expedieze " pe cei care nu sunt de aceeasi credinta cu ei.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2012, 12:46:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Domnule, după cum vedeți eu sunt dintre aceia care mi-am declarat crezul. Mai mult, numele de utilizator este numele meu real: nu am de ce să mă ascund în spatele vreunui anonimat.

Pe de altă parte, să observăm că setările forumului sunt în așa fel alese încât declararea apartenenței religioase nu este rubrică obligatorie. Asta înseamnă că nimeni nu e obligat să o facă. Poate că unii nu o fac din neglijență, alții din rele intenții. Ar mai putea fi și unii care, având bune intenții, nu se regăsesc în opțiunile din meniu, fiindcă acolo nu se admite formulare liberă, ci alegerea dintre presetări. Vor mai fi fiind și unii care pur și simplu nu știu prea bine ce credință au. Nu trebuie să vă mirați, asemenea cazuri nu sunt deloc rarități: nu înseamnă că e vorba de oameni care nu știu pe ce lume trăiesc, ci de oameni care pur și simplu nu s-au dumirit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2012, 13:23:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
în opțiunile din meniu... nu se admite formulare liberă, ci alegerea dintre presetări...
Asa este si pentru ca eu nu sunt de acord sa "presetez" crezul meu, greco-catolic, nu-l bag la gramada fiindca nu-i de tipul... "merge si-asa".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.09.2012, 14:32:07
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asa este si pentru ca eu nu sunt de acord sa "presetez" crezul meu, greco-catolic, nu-l bag la gramada fiindca nu-i de tipul... "merge si-asa".
Care "crez greco-catolic", domnu Demetrius? Ai inventat dumneata un nou crez? "Crezul "greco"-"catolic"" este de fapt cel romano-catolic sau mai bine zis cel romanist, ca să fim mai exacți în termeni și în concordanță cu adevărul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.09.2012, 15:05:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Care "crez greco-catolic", domnu Demetrius? Ai inventat dumneata un nou crez? "Crezul "greco"-"catolic"" este de fapt cel romano-catolic sau mai bine zis cel romanist, ca să fim mai exacți în termeni și în concordanță cu adevărul.
Crezul greco-catolic (daca ne referim doar la formula Crezului de la primele sinoade) este la fel cu cel ortoodx, fara Filioque, pentru ca la semnarea trecerii sub conducerea papei nu s-a acceptat modificarea Crezului. Numai ca in invatatura de credinta trebuie sa creada si Filioque, chiar daca nu il spun in Crez.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.09.2012, 15:22:42
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Faci confuzii, Cătălin, ceea ce am scris îmi mențin. Dar nu intru aici în amănunte că nu are sens, fiind off-topic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2012, 15:30:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Care "crez greco-catolic", domnu Demetrius? Ai inventat dumneata un nou crez? "Crezul "greco"-"catolic"" este de fapt cel romano-catolic sau mai bine zis cel romanist, ca să fim mai exacți în termeni și în concordanță cu adevărul.
Nu ma bucur ca ti-ai dat, ca sa fim exacti in termeni, un sut cu stangu'n dreptu'; mai cerceteaza.

Traditia greco-catolica e identica cu cea ortodoxa(vezi Invierea Domnului, ca sa nu intru'n in amanunte off-topic), numai comuniunea e cu BRC.

Last edited by Demetrius; 20.09.2012 at 15:38:54.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2012, 15:41:40
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu ma bucur ca ti-ai dat, ca sa fim exacti in termeni, un sut cu stangu'n dreptu'; mai studiaza.

Traditia greco-catolica e identica cu cea ortodoxa(vezi pastile), numai comuniunea e cu BRC.
Asta-i varianta dumitale a "adevărului".

De studiat stai liniștit că o să studiez; omul cât trăiește învață. :))

Versiuni dintr-astea de "adevăr" am mai auzit, nu e prima oară; chiar Virgil Bercea spunea la emisiunea "Profesioniștii" acum câțiva ani că ortodocșii și greco-catolicii au aceeași credință. Deci dacă astfel de manipulări se practică de la vârfuri înalte ale clerului "greco"-"catolic" la ore de maximă audiență și la emisiuni de top ale TVR-ului, ce să te mai miri de știința unui utilizator "Demetrius" pe un forum.

Last edited by Decebal; 20.09.2012 at 15:44:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreapta Socoteala Dreamm Generalitati 14 31.05.2013 23:07:50
Recent am citit acest articol si ma gandeam sa puna fiecare un autor sau o carte Marcel_Ionut Generalitati 7 28.02.2013 00:27:27
La fiecare 7 ani anisoara Generalitati 4 17.06.2012 23:29:54
Semnul crucii sa nu se puna oriunde georgeval Generalitati 7 14.09.2009 19:21:37
In stinga sau in dreapta Hartford Teologie si Stiinta 3 26.11.2007 13:10:17