Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.11.2008, 01:39:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit mohamed

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Musulmanii,rataciti,uraciosi,nestiutori...Or sa vada probabil la moarte daca sunt cei mai drepti...Mohamed,cine o mai fi si acesta nimeni nu stie.Si tocmai profetul Lui Dumnezeu ,Mohamed,un arab ....cate ratacire..
Uite Tiger, eu discut cu musulmani, pentru a le intelege credinta, in sensul ca vreau sa stiu diferenta.
Ei sustin ca trebuie sa te rogi la Mohammad, care este un profet pentru ei.

Noi, crestinii ortodocsii, ne rugam lui Dumnezeu si la sfinti.

Ceea ce ma surprinde este ca si ei au ceva de genul 10 porunci ca si noi, acolo e mentionat ca nu poti minti, printre altele. Pentru natiunile arabe, a minti e o virtute, asa cum pentru noi a fii cinstit e o virtute.

Ceea ce zice coranul si ceea ce fac ei, este cu totul diferit, deci sint doua lumi diferite, pe cind la noi este acelasi lucru doar ca putem fii practicanti sau nu. Cel ce crede cu adevarat, se va feri sa minta sa insele etc, in religia noastra, apoi este cel care nu tine cont.

Casatoria, scuze ca revin la subiect- pentru noi e esential sa fie bazata pe dragoste asa cum zice Biblia, in schimb pentru ei e un contract ca sa poata avea mai multe sotii si mai multi copii.

Stiu ca undeva in Biblie zice ca unde nu este dragoste, acolo nu este Dumnezeu, dar la ei este contrar.

Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.11.2008, 14:22:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se mai face un pas si la iranieni din perspectiva ecumenista. Ei vin cu interpretarile lor. N-ar trebui urmarit un asemenea film, dupa cum n-ar trebui citite nici cartile eretice. Poate ca pana una alta, mai smintesc si niste ortodocsi. Oare ei ar suporta sa urmareasca un film in care Mahomed sa fie minimalizat sau macar prezentat asa cum il vedem noi?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.11.2008, 21:41:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina.stan Vezi mesajul
Doamne!!! Ce am putut sa citesc! Ca lumina nu vine daca nu sunt musulmani?!?!?

Scuze, stiu singur ca lumina nu vine daca nu sunt ARABI ORTODOCSI!

Si sunt inca destui, Slava Domnului!
Multumesc Florina de atentionare. Pur si simplu am scris fara sa ma gandesc. L-am identificat pe arab cu musulmanul, ori arabul, dupa cum spui si tu poate fi si crestin ortodox.
Iertare pentru greseala.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.11.2008, 22:01:04
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Musulmanii,rataciti,uraciosi,nestiutori...
Generalizarile nu au fost niciodata bune si nici nu reflecta realitatea, stiu ca e un cliseu, dar e adevarat.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.11.2008, 23:17:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Generalizarile nu au fost niciodata bune si nici nu reflecta realitatea, stiu ca e un cliseu, dar e adevarat.

Vrei sa zici ca nu e adevarat??



Apropo,eu cunosc un musulman pe care-l am ca prieten si uraste America si condamna evreii,si are o gandire total ratacita fata de religie..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 15:10:56
Cei 17 ani lipsa din viata lui Iisus RedTears Generalitati 37 24.01.2010 20:26:37
Despre multul rau pe care l-am facut cu unele postari ale mele aci mihailt Generalitati 2 05.01.2010 18:17:06
Ce parere aveti despre acest film ,l-ati vazut? ce v-a atras? tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 7 04.05.2009 22:38:47
Viata lui Iisus ,cum vi se pare filmul ,stiti mai multe despre el? tigerAvalo9 Generalitati 12 08.11.2008 13:13:18