Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.06.2008, 15:25:17
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
scuze esox daca cuvantul meu a parut dur!
sa nu raman off topic, eu nu pot dona sange pentru ca am hepatita B altfel as dona cu draga inima.:)
Dragi frati intru Hristos.
Daca donezi odata sange sau de mai multe ori nu inseamna ca mori. Este bine sa donezi sange odata pe an,este bine pentru tine sa ti se refaca sangele.Ne ajutam intre noi .
Am donat sange de 6 ori in ultimii 3 ani. O sa mai donez sange daca o sa pot.
Salvezi o viata , la asta v-ati gandit vreodata?
NU este vorba ca te impotrivesti proniei divine. Caci Dumnezeu a lasat medicina , si ne-a lasat sa ne vindecam cu ajutorul ei din cauza pacatelor noastre. Cand pentru copilul tau poti sa ii dai un medicament sa se faca bine si tu nu il dai atuncea tu vei raspunde la Judecata pentru acest lucru.
Doamne ajuta sa aveti o zii binecuvantata.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.06.2008, 17:40:20
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de esox

Cozia, tu nu prin cuvinte ci prin fapte arata ca chiar crezi ceea ce spui. Cind copilul iti va fi pe moarte nu lasa pe nimeni sa-i faca o transfuzie, ascunde-l sa moara cum ii este scris, nu te opune voii lui Dumnezeu!
Se pare ca nu sint inteles. Cuvintele mele erau adresate lui Cozia care uitind de iubire, face teorii lipsite de suport.Ca atare i-am dat un exemplu cu copilul lui pe care cu siguranta nu-l va lasa sa moara din lipsa unei transfuzii. EU SINT PENTRU TRANSFUZII, TRANSPLANT DE ORGANE, samd. pentru ca, crestin inseamna sa mori tu ca sa traiasca celalalt. Ca noi inca nu am ajuns sa iubim un necunoscut ca pe propiul copil, este rau, dar nu inseamna ca nu ar trebuii.
Ca sa astepti sa rinduiasca Dumnezeu totul fara sa faci nimic nu merita admiratie...e prostie crunta chiar. Nu-mi aduc aminte sa fi spus Iisus "de ce ai venit la mine, asteapta ca o sa te vindece Dumnezeu vreodata" N-a spus-o El, nu au spus-o nici apostolii, nici doctorii fara arginti. Oamenii veneau la ei cu suferintele lor si ei ii vindecau.Pina si Ap. Pavel a cerut vindecare.Dar se pare ca unii de pe forum se cred mai sfinti decit sfintii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.06.2008, 18:05:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

prietene, Cozia nu vorbeste de la el ci din ce ne-au ARATAT si SPUS Sf Parinti. Deci daca ai o problema personala, fa referire la ei, nu injura mesagerul...

in rest iarta-ma daca ce ti-am transmis prin mine de la ei te-au mihnit!...din pacate,judecata nostra nu este si judecata LOR ...iar pentru Invataturile lor sunt oricind pregatit sa primesc admonestari si jigniri ...mai ales pe privat. ca vad ca se poarta

...deasemenea s-ar fi crezut ca timpul pe care l-ai petrecut "prin straini" ar fi trebuit sa te vindece cit de cit de tiganizmele de a folosi proprii copii, mama, etc ca exemple de moarte, insa se pare ca obiceiurile vechi MOR greu...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.06.2008, 18:17:12
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
prietene, Cozia nu vorbeste de la el ci din ce ne-au ARATAT si SPUS Sf Parinti. Deci daca ai o problema personala, fa referire la ei, nu injura mesagerul...

in rest iarta-ma daca ce ti-am transmis prin mine de la ei te-au mihnit!...din pacate,judecata nostra nu este si judecata LOR ...iar pentru Invataturile lor sunt oricind pregatit sa primesc admonestari si jigniri ...mai ales pe privat. ca vad ca se poarta

...deasemenea s-ar fi crezut ca timpul pe care l-ai petrecut "prin straini" ar fi trebuit sa te vindece cit de cit de tiganizmele de a folosi proprii copii, mama, etc ca exemple de moarte, insa se pare ca obiceiurile vechi MOR greu...
Eu nu cred ca sintii parinti au spus asa ceva! Si daca au facut-o atunci Sa-i aruncam pe doctorii fara arginti din calendare ca nu numai nu sint sfinti dar se impotrivesc lui Dumnezeu! Chiar Iisus a luat lut, ca sa "refaca" ochii orbului...deci un remediu!!! Pai ca Dumnezeu nu o putea face si fara?
Nu insinua ca te injur pe privat ca nu-i adevarat. Nu corespondez cu nimeni pe privat , iar cei care te-au injurat daca-s aceeasi care m-au injurat si pe mine a avut administratorul grije sa le stearga conturile. De ce nu pui o imagine cu corespondenta mea privata injurioasa la adresa ta pe forum...daca ea exista? Iar daca ea nu exista nu am nevoie de scuze dar incearca sa fi cinstit si drept.
Exemplele cu familia ramin singurele la care se pare ca (la unii)incepe mintea sa si lucreze! Ce te deranjaza la ele? Esti superstitios?:rolleyes:
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.06.2008, 20:18:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Esox,nu cred ca s-a inteles altceva decat ai exprimat destul de clar....oricum,asteptam sa mai cresti si apoi sa revii cu idei la acest subiect,care,mai degraba te depaseste...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.06.2008, 21:51:29
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

"Odata cu lumina,Dumnezeu revarsa asupra pamantului si principiul gandirii,simtirii si cugetarii!" :rolleyes:
Trebuie ca tu te-ai ascuns bine.Nu-i bai soarele rasaré si miine!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.06.2008, 22:24:49
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Pace fratilor,
Iertati-ma daca eu am stinit aceasta furtuna in pahar.

DIN NOU, ideea era ca Sfintii , de regula, prin FAPTELE LOR si mai putin prin vorbe ne-au transmis ca lor Duhul Sfint le-a luat frica si deci nu au mai trebuit sa fuga la spitale pentru problemele de sanatate pe care le-au avut unii dintre ei.

Eu doar am transmis acest "mesaj" al lor,...SIMT si STARE de HAR cu care sa dea Dumnezeu sa ne putem identifica si noi toti o data cea de impreuna petrecere cu Duhul cind frica de moarte pleaca de la noi...timp in care NU MAI SIMTI DISPERAREA DE A CAPATA UN ORGAN LA SCHIMB SAU CHIAR SINGE, deoarece toate "organele necesare" mintuirii CELEI VESNICE!!!! SUNT PREZENTE IN FIINTA LOR

Tu esox, in schimb pentru a cistiga acest argument, ai deviat din neintelegere si i-ai bagat in discutie pe Sfintii nostrii dragi fara de Arginti,Sava, Cosma si Damian, tragind concluzii pe seama noastra.

DARUL de a fi Vindecator, Doctor a lui Hristos, nu este obtinut asa la intimplare ca au vrut ei asa ci se da de la Dumnezeu sub forma de HARISMA necesara intr-un anumit moment crucial, istoric poate, care-l hotaraste Dumnezeu pentru vindecarea si intarirea in credinta a sufletelor acelor citiva PRIN DOVADA VINDECARII TRUPULUI, si care se facea indeosebi prin rugaciune si apa sfintita.

La fel cum vorbitul in limbi a fost dat tot asa, pentru un timp, o oferta cum se zice for "a limited time ONLY", first come first serve!...WHILE QUANTITIES LAST

:)M. lupta, nu te lasa!

Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.06.2008, 07:11:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de esox
Exemplele cu familia ramin singurele la care se pare ca (la unii) incepe mintea sa si lucreze!
foarte nelalocul ei remarca asta si tonul imprimat discutiilor, ar trebui sa-ti ceri scuze de la toti forumistii.

in rest, de acord cu tine ca "sa astepti sa rinduiasca Dumnezeu totul fara sa faci nimic nu merita admiratie..."; asa e, e mai degraba dovada de lene, nepasare, iresponsabilitate.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.06.2008, 08:33:49
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de esox
"Odata cu lumina,Dumnezeu revarsa asupra pamantului si principiul gandirii,simtirii si cugetarii!" :rolleyes:
Trebuie ca tu te-ai ascuns bine.Nu-i bai soarele rasaré si miine!
:D Mda, sa speram ca soarele o sa rasara intr-un sfarsit sau pana la sfarsit, pt noi toti... Ai fost inteles gresit, esox, cu afirmatia aceea, care era ironica doar... Asta e, au sarit si pe tine. :thumbsup: Eu zic sa nu mai dai apa la moara, ca te strofoci degeaba.. Din nefericire, nu putem sa deschidem noi singuri mintea nimanui, dar macar sa ne-o pastram pe-a noastra intreaga. Ciudatenia e ca, citind toate afirmatiile, sunt de acord cu toti, pt ca cred ca am inteles ce vrea sa spuna fiecare. Dar, pt ca influenta forumului se resimte, s-a ajuns la binecunoscutele conflicte fara motiv sau cu motiv pe cale de a fi descoperit..!! :D :thumbsup: :hmmm: ???
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.06.2008, 08:38:06
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Si sa nu raman nici eu offtopic, as dona si eu ca sunt slava Domnului sanatoasa, dar nu prea am auzit, in zona in care locuiesc eu, de astfel de centre, pt ca e adevarat ca nu prea se vorbeste de astfel de activitati, care culmea ca sunt si in folosul comunitatii, sau cel putin nu atat cat ar trebui. ???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre transfuzia de sange Mirela0110 Generalitati 29 02.10.2016 11:52:19
Voi unde donati hainele pe care nu le mai purtati? casiana Umanitare 40 05.01.2016 12:42:56
Grupe de sange! SHOTO Din Vechiul Testament 75 13.07.2012 11:29:45
Doneaza sange ! Meritoriu Stiri, actualitati, anunturi 14 17.01.2012 19:03:41
Donati un suspin si o rugaciune pentru sinistrati jenica Rugaciuni 5 11.09.2007 20:42:11