Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2010, 21:43:29
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Question Intrebare: Sfantul Petru era un apostol al Domnului Hristos?

Am o neclaritate, Sfantul Petru era apostol sau era preot?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2010, 22:03:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Petru era pescar
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2010, 22:15:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Petru era pescar
Mda...mai intai pescar de peste apoi Domnul l-a chemat sa fie pescar de oameni. Deci era unul dintre cei 12 apostoli, si poate cel mai ambitios dintre ei. :) Dintre cei 12 apostoli, Domnul avea trei mai apropiati de El : Petru, Iacov si Ioan.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2010, 22:39:26
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit deci nu era preot?

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mda...mai intai pescar de peste apoi Domnul l-a chemat sa fie pescar de oameni. Deci era unul dintre cei 12 apostoli, si poate cel mai ambitios dintre ei. :) Dintre cei 12 apostoli, Domnul avea trei mai apropiati de El : Petru, Iacov si Ioan.
deci nu era preot?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2010, 22:56:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
deci nu era preot?
Deci , nu.
Desi, nu m-ar mira s-o aud si pe-asta... :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2010, 23:24:36
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Am o neclaritate, Sfantul Petru era apostol sau era preot?

Sf. Petru era unul din cei 12 apostoli al domnului nostru Isus Hristos .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2010, 23:26:39
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit sta scris in Biblia Ortodoxa ca era preot

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci , nu.
Desi, nu m-ar mira s-o aud si pe-asta... :)
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=61&cap=5

"1.Pe preoții cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună-preot și martor al patimilor lui Hristos și părtaș al slavei celei ce va să se descopere:
2. Păstoriți turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o, nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câștig urât, ci din dragoste;"

E ciudat, doar in limba romana Biblia Ortodoxa zice asta :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2010, 23:57:21
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

In KJV(King James Version) apare asa>,,The elders which are among you I exhort, who am also an elder, and a witness of the sufferings of Christ, and also a partaker of the glory that shall be revealed"

Elder(Wiki)= ,,An elder (in Greek, πρεσβυτερος [presbyteros]; see Presbyter) in Christianity is a person valued for his wisdom who accordingly holds a particular position of responsibility in a Christian group. In some Christian traditions (e.g., Eastern Orthodoxy, Roman Catholicism, Anglicanism, Methodism) an elder is a clergy person who usually serves a local church or churches and who has been ordained to a ministry of Word, Sacrament, and Order, filling the preaching and pastoral offices. In other Christian traditions (e.g. Presbyterianism, Baptists), an elder may be a lay person charged with serving as an administrator in a local church, or be ordained to such an office. However, elders exist throughout world cultures."

Daca te uiti pe versiunea ortodoxa Anania-Dervent( http://www.dervent.ro/biblia.php )
se spune>,,Pe cei dintre voi care sunt preoți a îi îndemn eu, cel împreună-preot și martor al patimilor lui Hristos și părtaș al slavei ce va să se descopere"(I Petru 5:1).La cuvantul ,,preoti"exista o trimitere la Faptele Apostolilor 11:30>,,ceea ce au și făcut, trimițându-le preoților d prin mâna lui Barnaba și a lui Saul."

Notiunea de ,,preot"dpdv ortodox este explicata tot cu o trimitere>,,Literal: bătrâni, prezbiteri. Bărbați mai în vârstă decât diaconii, rânduiți de apostoli în cea de a doua treaptă harică a Bisericii, după episcopi. Primeau harul prin punerea mâinilor (FA 14, 23) și îndeplineau funcții liturgice, pastorale, didactice și administrative. Traducerea lui presbęteros (bătrân) prin „preot“ e un procedeu filologic absolut normal, echivalarea în limba receptoare făcându-se în funcție de conținutul semantic al cuvântului original, conținut prin care o noțiune generală se particularizează."

Si acum mai citeste odata explicatia din wiki si mai bifeaza o neclaritate lamurita din perspectiva traducerilor ce tin de fiecare confesiune,text dupa care s-a tradus,dispute teologice,etc.Bye

Last edited by Scotianul; 26.08.2010 at 00:04:45.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Apostol Andrei cristiboss56 Diverse Sarbatori 19 29.11.2016 20:22:53
Sfântul Ștefan - primul martir al Domnului Hristos laurastifter Craciunul - Nasterea Domnului 15 28.12.2013 00:50:50
A fost Sfantul Apostol Petru episcop in Roma? Danut7 Biserica Romano-Catolica 186 08.01.2013 10:03:50
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Sfantul Apostol Iacob Danut7 Generalitati 3 05.05.2010 20:55:18