Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2006, 18:55:58
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Articol de Cristina Olariu

O zi in casa de jale

Sunt de partea cealalta a baricadei. Lumea e dincolo. Eu stau ascunsa în mine, fara sa întrevad lumina. Oamenii vorbesc despre comuniune, despre bucuria de a fi împreuna. Dar uneori cuvintele par lipsite de sens si se izbesc de noi fara sa ne produca nici o reactie.

Locuiesc intr-o casa de jale. Dumnezeu spune ca e mai bine sa mergi intr-o casa de jale pentru ca devii mai intelept..

Întotdeauna am crezut ca o casa de jale te învata ca exista valori eterne, mai importante decât cele care trec. Dar lectia casei de jale arata diferit pentru cel care traieste în ea. Esti singur acolo. Ceilalti nu mai exista. Nu mai este decât mutenia durerii tale. Cuvintele devin poveri. Singurul mesaj care mai ajunge este cel al inimii. Al unei inimi la fel de ciobite ca si a ta.

Cum arata casa de jale? Are flori pe masa, perdele curate, rufe împaturate cu grija. Si totusi, îti vine sa fugi din ea. Te ustura inima. Simti ca se pravaleste totul pe tine. Casa de jale o porti tot timpul cu tine, ca melcul. Si când iesi din ea, îti ramâne, nu stiu cum, înauntru tau.

Mai sunt si multe întrebari. Pe lânga “de ce, mie?” mai este si “cum sa ies de aici?”. Exista scurtaturi, desigur. Dar ciudat, de când ma stiu am senzatia ca am ales calea cea mai dificila, calea cu spini. Ca ma doare, ma costa mult pentru ca am ales sa merg pe aici. Si totusi e singurul drum pe care pot merge. Se potriveste cu ceea ce este în mine.

Durerea e un drum cu sens unic. Nu vine nimeni din fata sa te întâlneasca. Esti singur cu lupta ta. Cum singur? Dar Dumnezeu nu e alaturi?

Ba da, sigur ca este. Dar intervine atunci când considera El ca este momentul. De multe ori, nu asa cum astept eu si nu atunci când astept. Si cum ramâne cu „Cheama-Ma în ziua necazului...”? Este în mod sigur valabil. Singura explicatie este ca Dumnezeu nu considera necaz tot ceea ce eu numesc necaz.

În casa de jale stau în liniste si-L astept. Iar daca Dumnezeu nu intervine nicidecum, probabil ca eu n-am necazuri.
Oare?...

Bunatatile Domnului nu s-au sfarsit, indurarile Lui nu au ajuns la capat...
Domnul este bun cu cine nadajduieste in El, cu sufletul care-L cauta.- Plangeri 3
scria Ieremia in timp ce in jurul lui se destrama tot ceea ce considerase important
David scrie cel mai lung psalm - 119 - nu intr-un apogeu al carierei sale, ci atunci cand era: „ca o oaie pierduta, sufletul geme inlauntrul meu”Ps 119
Noi asociem textele acestea cu momente de bucurie si culme spirituala. Dar ele au fost scrise intr-o „casa de jale”.
Oare cum suna psalmul meu?

Articol de Cristina Olariu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2006, 14:12:08
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Penibil articol, ca de altfel toate postarile dumitale pe acest forum. Te rog sa te potolesti si sa-ti vezi de radioul dumitale adventisto-baptisto-evanghelist Vocea Evangheliei. Nu avem nevoie de postarile dumitale pe acest forum crestin-ortodox, esti inutil pentru noi. Avem sfinti parinti si mai duhovnici, avem o Biserica bimilenara, de care nu vei reusi dumneata niciodata sa ne desparti. Intoarce-te la "fratii" dumitale "nascuti din nou" si aduceti "glorie lui Dumnezeu" cu chitara si saxofonul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2006, 11:53:23
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Penibil articol, ca de altfel toate postarile dumitale pe acest forum. Te rog sa te potolesti si sa-ti vezi de radioul dumitale adventisto-baptisto-evanghelist Vocea Evangheliei. Nu avem nevoie de postarile dumitale pe acest forum crestin-ortodox, esti inutil pentru noi. Avem sfinti parinti si mai duhovnici, avem o Biserica bimilenara, de care nu vei reusi dumneata niciodata sa ne desparti. Intoarce-te la "fratii" dumitale "nascuti din nou" si aduceti "glorie lui Dumnezeu" cu chitara si saxofonul.
Va iubesc.

Cu multa dragoste in Mantuitorul Iisus Hristos,
Ioan Ciobota
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2006, 16:02:20
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2006, 21:39:55
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

O "sora" se duce la predicator si-i marturiseste:
"Frate, nu stiu ce sa ma mai fac cu vecinul meu ortodox, orice as face nu e bine, ma vorbeste de rau, nu ma saluta, ma face "pocaita"...
"Sora, dar ai incercat sa-i gramadesti pe cap carbuni aprinsi?" (Rom. 12,20)
"Marturisesc ca nu, am incercat numai cu apa clocotita..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2008, 19:59:59
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

As vrea sa-ti spun frate. Dar nu pot, ca nu-mi esti. Ioan Ciobota. Ceea ce iti voi spune acum este adevarat. Hristos Dumnezeu este foarte manios pe tine. Daca nu ai sa vi in Ortodoxie, ai sa castigi o vesnicie in iadul gatit diavolilor si necredinciosilor. Si noi te iubim. Hai acasa. Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu sa arunce voalul de pe ochii tai. Insa tu trebuie sa vrei. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2008, 14:40:30
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Se pare ca unii mai noi si mai vechi de pe aici au devenit un soi de activisti ortodocsi.
Fratilor, la modul in care l-ati admonestat pe omul ala, care e adevarat ca e ceea CE DUMNEZEU INCA ACCEPTA, (se pare ca voi nu), ati dat dovada de canibalism crestin. Nu cred sa mai pun in discutie ca l-ati pomenit cu bunatate in rugaciunile de seara, Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc. Nu uitati ca pe vremea marilor invatati farisei, curvele se mantuiau si hotii si talharii erau primii care au intrat deodata cu Hristos in viata vesnica. Mai multa smerenie si intelegere. Respectati ratacirile si greselile tuturor ca si cum ar fi ale voastre.
Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.04.2008, 14:48:46
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Ciobota

Va iubesc.

Cu multa dragoste in Mantuitorul Iisus Hristos,
Ioan Ciobota
Ioan, vreau sa te intreb ceva: voi de ce nu cinstit pe Maica Domnului, Sfanta Fecioara Maria? De ce o tratati ca pe o femeie normala? Sfintenia ei a intrecut si pe cea a ingerilor, pentru ca fost vrednica sa nasca pe Domnul nostru Iisus Hristos. Mare pacat face-ti voi ca necistiti pe Fecioara Maria...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.04.2008, 14:56:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
"Sora, dar ai incercat sa-i gramadesti pe cap carbuni aprinsi?" (Rom. 12,20)
Asta este greseala voastra, voi primiti sfaturi sa gramaditi carbuni aprinsi pe capul aproapelui nostru, dar ortodoxia ne invata sa aprindem carbuni aprinsi pe capul demonilor, ca ei sunt de vina, nu dusmanii nostri. Noi daca am trai cum ne cer Sfintii Parinti, pentru noi, cei care ne-ar prilejui necazuri si probleme nu ii consideram dusamnii nostri, ci aceia pe care trebuie sa ii iertam si sa ii ingaduim, ba mai mult, sa ii iubim crestinteste, ca si Dumnezeu sa ne rabde ticalosia noastra si sa ne ierte pacatele, dandu-ne zile indelungate in viata si timp de pocainta, ca nu cumva sa murim devreme, nemarturisiti...:(
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2008, 21:37:56
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
Se pare ca unii mai noi si mai vechi de pe aici au devenit un soi de activisti ortodocsi.
Fratilor, la modul in care l-ati admonestat pe omul ala, care e adevarat ca e ceea CE DUMNEZEU INCA ACCEPTA, (se pare ca voi nu), ati dat dovada de canibalism crestin. Nu cred sa mai pun in discutie ca l-ati pomenit cu bunatate in rugaciunile de seara, Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc. Nu uitati ca pe vremea marilor invatati farisei, curvele se mantuiau si hotii si talharii erau primii care au intrat deodata cu Hristos in viata vesnica. Mai multa smerenie si intelegere. Respectati ratacirile si greselile tuturor ca si cum ar fi ale voastre.
Dumnezeu sa ne ajute.
Darius, sa nu te miri de ce iti va merge rau in viata. Iarta-ma si sa nu te miri. iar Ortodoxia nu este si nu a fost niciodata canibalism, neatentule frate, sau sa-ti spun ratacitule frate ? Ea este Calea, Adevarul si Viata, care duce la Mantuire si Imparatia Cerurilor. Nimic altceva nu duce acolo. Iar in ceea ce priveste "respectarea ratacirilor si greselilor" celor de langa mine, niciodata !
Pacat si osanda isi ia cel ce face aceasta. Datori suntem noi cei tari, sa purtam neputintele celor slabi (Romani), datori suntem sa ajutam cat de mult putem pe cel de langa noi, cu cuvantul, cu fapta si cu gandul. Mai ales cu gandul. Adica rugaciunea. Iar acestea cu Iubire. Fara iubire, nu sunt cu putinta si ratacim si noi pe langa ei, orbi pe langa orbi. Asa ca frate neatent, (sau sa-ti spun frate ratacit ?) daca vrei sa intelegi ce ti-am scris, vei intelege. Si te rog, nu raspunde acestui raspuns al meu, pana nu vei citi din Vietile Sfintilor, Viata Sfantului Vasile cel Mare, cu tot cu minunile lui. Daca raspunzi fara sa citesti, o vei face cu manie si mandrie si iara iti faci pacate. Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi doresc sa am casa mea! cred_cu_adevarat Generalitati 127 04.09.2013 20:42:35
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53
Casa protestanta nicolae_nicolae Biserici Protestante 51 27.06.2010 19:39:55