Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2009, 12:29:07
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Binecuvantata fii inchisoare

http://www.trilulilu.ro/tefilactelek/eb0f18569b1d89
http://www.trilulilu.ro/tefilactelek/8c76e88aac0a92

Un film impresionant cu Maria Ploaie in rolul principal, poate unii il stiu..., eu l-am vazut recent si ma simt marcata profund, desi lucrurile de acest gen nu-mi erau necunoscute, am mai citit astfel de carti (Jurnalul fericirii, Sfintii inchisorilor, etc) insa un film bine realizat produce alt impact.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2009, 15:19:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Incearca si "Intoarcerea la Hristos" a lui Ioan Ianolide. E mult mai cutremuratoare ca "Jurnalul fericirii". E cartea care mi-a dat o palma naprasnica in momentele mele apostatice si m-a redesteptat catre credinta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2009, 15:29:31
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc Ionut, nu am citit-o, o sa o caut.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2009, 16:19:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. ionela77

Doamne ajuta !
Poate cu intentie sau doar din intimplare ai introdus un asemenea subiect pe topic. Mai este unul despre sfintii inchisorilor pe forum.Dupa parerea mea este ceva serios. Nu trebuie sa fi adeptul unui partid ,sa o faci dintr-un interes cultural general,din curiozitate sau ...din intimplare ca sa ai o asemenea preocupare sau interes..Subiectul este f. important pt. ca este vorba ,in primul rind,despre eroii adevarati ai neamului iar in al doilea rind de acei eroi care si-au ridicat jertfa pt. neam pina la scaunul lui D.zeu devenind sfinti.
Daca imi permiti sa-ti fac o recomandare : ai vazut un film despre o femeie adulta ,ce ar fi sa vezi cum au trait ,vietuit in temnite si sacrificat tineri romani,adolescenti sau chiar mai mici,patrunsi de dragostea de tara si neam si care nici in fata mortii nu au ...TRADAT !
Daca accepti,cu multa dragoste iti mai recomand(pe linga celelaltele bine recomandate)
- Virgil Maxim : Imn pt. crucea purtata
- Dumitru Bordeianu: Amintiri din mlastina disperarii
- cartile parintelui Dimitrie Bejan,oricare dintre ele
- Viata parintelui Marcu, de la sf. Min. Sihastria(imi scapa autorul)
mai sunt carti exceptionale si despre femei si despre Fortul 13 de la Jilava si despre elevii si studentii martiri anticomunisti.Este un material f. bogat despre martiri,despre marturisitori ,cuviosi si sfinti cu care neamul romanesc si-a platit vama inaintea lui D.zeu pt. eternitate.
Nu am dorit sa te deranjez cu propunerea mea...pt. o asemenea situatie ,iarta-ma

Last edited by zaharia_2009; 15.07.2009 at 16:23:34.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2009, 08:54:20
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc frumos Zaharia, sunt niste informatii pretioase, le voi citi. Ieri am fost la libraria Sophia si am gasit cartea lui Ionalide "Intoarcerea la Hristos" si mi-am mai cumparat una pe care o cautam demult, a doamnei Aspazia Otel Petrescu "Doamne strigat-am!". Abia astept sa le citesc. Pentru cei care nu o cunosc pe d-na Aspazia, voi posta un link:
http://video.google.com/videoplay?do...64086953388686
Vorbeste atat de frumos si de... adanc..., comentariile sunt de prisos, nu le fac, n-as avea ce sa adaug.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2009, 09:59:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. Ionela77

Dumnezeu te-a binecuvintat cu o dorinta aleasa.Incearca sa cumperi sau macar sa citesti despre martirii inchisorilor anticomuniste.Vei avea o lectie mare,f.mare de istorie a romanilor dar si de duhovnicie curata ca lacrima.Iti multumesc cu smerenie pt. recomandare!

Sa ne auzim cu pace si bucurie!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2009, 14:12:59
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Incearca si "Intoarcerea la Hristos" a lui Ioan Ianolide. E mult mai cutremuratoare ca "Jurnalul fericirii". E cartea care mi-a dat o palma naprasnica in momentele mele apostatice si m-a redesteptat catre credinta.
Da, chiar este cutremuratoare.
Cat de adanc poate sa decada omul fara un punct de sprijin solid si anume credinta. Si cat de sus se poate inalta sufletul in momente grele.

Stii ce m-a speriat cel mai mult: puterea in mainile oamenilor nepotriviti.

Exemplul lui Turcanu, rautatea pura si dezlantuita, ne arata cum pot fi manipulati oamenii fara Dumnezeu, catre cele mai josnice atitudini
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2009, 15:01:54
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

O alta carte cutremuratoare este "Sfantul inchisorilor". Este despre Valeriu Gafencu. V-o recomand cu caldura.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2009, 15:03:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Da, chiar este cutremuratoare.
Cat de adanc poate sa decada omul fara un punct de sprijin solid si anume credinta. Si cat de sus se poate inalta sufletul in momente grele.

Stii ce m-a speriat cel mai mult: puterea in mainile oamenilor nepotriviti.

Exemplul lui Turcanu, rautatea pura si dezlantuita, ne arata cum pot fi manipulati oamenii fara Dumnezeu, catre cele mai josnice atitudini
Raul a fost dezlantuit pe masura credintei oamenilor inchisi. Numai ca majoritatea nu au rezistat... Cine poate sa-i judece dintre noi?! Se spune ca ispita nu e mai mare decat capacitatea noastra de a rezista cu harul Lui Dumnezeu. Dar e usor de teoretizat, mai greu de infaptuit.

Sunt niste scene care-ti dau lacrimi, cand un tortionar impotriva caruia s-a intors situatia dupa un timp, ajunge sa fie iertat si sa fie salvat de la moartea vesnica de insasi victima sa pe care obisnuia s-o tortureze in trecut... Sau convorbirea intre Gafencu (Sfant la vreo 25 de ani) si pastorul Wurmbrand care a ajuns sa vada la concret ce inseamna ortodoxia aplicata...

Cartea are vreo 500 de pagini, insa e considerata Testamentul lasat noua de catre Sfintii inchisorilor, marturie a credintei si pilda de urmat poate nu peste multa vreme, daca vom prinde intr-adevar ultima generatie a acestei lumi decazute... Aceia au rezistat si 20-25 de ani de grele incercari, unele atat de urate incat nu s-au putut povesti negru pe alb in scris, chiar si folosind eufemisme, insa se spune ca in vremurile de persecutie apocaliptica vor veni ispite mult mai grele impotriva crestinilor, cum niciodata nu s-a mai vazut. Nici nu vreau sa ma gandesc.......... Sper insa sa nu am dreptate, caci cred ca vom prinde acele timpuri peste cateva zeci de ani maxim.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.07.2009, 15:46:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Numai Dumnezeu stie numarul celor ce au calcat pragul inchisorii, mai ales in timpul regimului comunist, si care au putut afirma: "Binecuvatata fii inchisoare!"

Spun ca numai Dumnezeu ii cunoaste, deorece si ei, in tot acel timp, nu numai ca nu s-au instrainat de El, ba chiar au ajuns la o cunostere si mai deplina a Lui. Numai in acest fel au ajuns sa numeasca inchisoarea drept o scoala a rugaciunii.

Parintele Staniloae spunea ca in inchisoare a invatat sa se roage. Pentru parintele rugaciunea din inchisoare a fost una existentiala, din intreaga fiinta, iar nu una formala, mecanica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Larvele primarului sau in Romania dreptatea e la inchisoare, morga, sau reanimare Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 5 26.07.2011 13:57:21