Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.07.2008, 08:39:06
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
il sfatuiti pe om de nu se mai poate.un sfat concret nu ii dati?
un exemplu.....sa faca casatorie civila....si gata.punct!
Daca era vorba sa faca numai casatoria civila, fara Cununie, nu stiu ce rost mai avea sa vina pe un forum-crestin ortodox... Cred ca ai inteles si aluzia. ??? :p
  #12  
Vechi 16.07.2008, 08:42:07
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
apai dupa mine frate is doua variante:
1.ori o lasi si cauta alta ortodoxa-calea usoara
2.ori o iubesti mult si tot incerci sa o convertesti,si sa o aduci la dreapta credinta.
Sunt cele mai simple si intelepte sfaturi... :D
  #13  
Vechi 16.07.2008, 09:07:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

pardon,
partea asta :

deci nu te lasa adulat shi gadilat intre cornitze ca sa huleshti cu catzelushii... inchinandu-te la ingerii fariseilor... ca doar shtii dumneata ce ingeri pot fi aceia care se strecoara in hainele tale... sa te faca slujitor la ol shi nu la Duh, ca sa-l intineze complet... shi sa-l desparta de Hristos Domnul nostru...

deci te plang shi nadajduiesc

era pentru marius007 shi nu pentru TFL...

scuze!

  #14  
Vechi 16.07.2008, 10:45:18
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

vsovi, lasand la o parte apologia ca adventistele sunt precum unguroaicele si ca prietena lui marius007 l-ar atrage prin placeri trupesti (desi este o atractie intr-adevar mare intre doua persoane care se cunosc si au incredere unul in celalalt, se inteleg etc, si aceasta atractie este sustinuta si de farmecul, firesc, pe care il au fiecare pt celalalt - pt ca mna, asa-i cu "dragostele".. :rolleyes: ), cred ca gresesti un pic, in anumite aspecte, in sensul ca nu tragi o linie foarte clara. In primul rand, casatoria lor NU trebuie si nu poate avea loc daca ea nu primeste Botezul!! Ce rost ar mai avea atata bataie de cap pt ca ea in definitiv sa nu cunoasca frumusetea si adevarul Ortodoxiei, si sa-i invete si pe copiii ei pe care ii va avea cu el... In cazul familiei mele, lucrurile au fost facute in graba, si cred ca parintii mei nici nu au spus preotului ca tatal meu era adventist... Deci sa nu cumva sa ia in considerare ideea de a se casatori undeva unde sa nu stie nimeni ce-i cu ei doi! Cat despre mine, tatal meu nu mi-a impus absolut nimic in materie de religie, si nu a avut nimic impotriva faptului ca mergeam la Biserica cand eram mai mica, sau ca ma spovedeam si altele desi facute mai mult dintr-o obisnuinta sau ca o rutina (o rutina de care nu mi-am dat seama decat mai tarziu, cat de utila mi-a fost totusi!..) ...Lucrurile au luat insa o intorsura cam tensionata de cand am inceput eu sa acord o importanta mai mare mersului la Biserica, pt ca nu mergeam nici eu decat destul rar, in copilarie, iar in perioada liceului mai deloc; si intre timp a devenit intr-adevar, din pacate, un motiv de cearta pt faptul ca sunt asa "fanatica" - in sfarsit, eu il scuz pe el pt ca nu intelege despre ce e vorba, si nici n-am cum sa-i fac eu educatie religioasa... pe mama mea nu prea pot sa o scuz, dar asta e deja inafara subiectului despre care discutam. Dar sper sa nu fie doar niste discutii intre noi aici, adica sa nu ne dam cu parerea degeaba. Poate marius007 va mai reveni sa ne spuna cum au mai evoluat lucrurile, si daca se poate sa il mai ajute cineva cu un sfat util, de preferabil "in spirit crestin-ortodox"...
  #15  
Vechi 16.07.2008, 11:28:46
marius007 marius007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 27
Implicit

Va multumesc foarte mult pentru mesaje! Si imi doresc ca acest subiect sa nu se incheie foarte curand pana cand nu voi ajunge si eu la decizia finala in aceasta problema !

VORBIND IN VIITOR ...Da! Ea isi doreste si cununie religioasa ! Nu numai civila ! Si eu imi doresc la fel !

Dar noi ortodocshi la nunta de distram da ? nu cantam toti isus a venit toata noaptea si bem suc ! Oare cum credeti ca lear cadea invitatiilor de amundoua parti ?!

Un prieten avocat mia spus ca a divortzat si el saptamana trecuta un cuplu cu ea adventista ! Unde a existat o petrecere in care sau uitat urat uni la alti ( adventisti-ortodocsi )

Normal ca ar fi o varianta si ...ca fiecare dintre noi sa isi pastreze religia ! Probabil ar fi singura varianta posibila si care as accepta-o ! Ca la urma urmei tocmai de asta m-am indragostit pentru ca e adventista ! ca daca era ortodoxa numai era cum este ea acum si nu imi mai placea de ea ! SUNTETI DE ACORD CU MINE ?

Ele nu intretin relatii sexuale inainte de casatorie ! Acest principiu este la fel ca celelalte a adventistilor si le respecta pe toate ! Deci nici nu am indraznit sa cer asa ceva !

Mi-a spus foarte multa lume si va spun si voua ! NU REUSESTI SA LE SCOTI DIN CAP RELIGIA LOR ! SAU SA O INTELEAGA PE A TA CA ATARE ! Si sunt curios cu ce ar putea sa ajute dragostea pentru a renunta la religia ei ! Chiar nu stiu unde voi ajunge !

Uite cateva PRINCPII, ABERATII, PROSTII sau nu stiu cum sa le zic !...ale religiei lor!

- M-am uitat in calendarul lor! Acolo eu deja numai am zi de onomastica ( SF GHEORGHE ) si trebuie sa trec pe langa "biserica lor" ca pe langa gard ( fara sa zic nimic nici macar in gand ) !
- Ar trebui sa imi tin copilul nebotezat pana la 18 ani si atunci sa il innec in bazin !
- Copilul meu sa nu stie cine este Mos Craciun ! Dar sa il vada ce prieteni-vecini ortodocshi !
- In casa sa nu existe brad de Craciun ! ... Si singur sa traiesc tot as tine acest obicei chiar daca nu sunt sau nu am copii !

La urma urmei concluzia e una singura ???? ca... indiferent de ce s-ar intampla.. nu voi avea o casnicie fericita din cauza diferentelor de religie ?

PS: Ei nu fac cruce... Crucea o au in suflet !... dar pe Biblie o poarta !

Revin cu detalii sau ceretimi-le!
  #16  
Vechi 16.07.2008, 11:30:57
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
il sfatuiti pe om de nu se mai poate.un sfat concret nu ii dati?
un exemplu.....sa faca casatorie civila....si gata.punct!
pai si ce-a rezolvat?ca traieste in pacat toata viata?face copii fara sa primeasca binecuvantarea lui Dumnezeu?fete mai sunt,omul nu iubeste numai o data in viata...
  #17  
Vechi 16.07.2008, 11:59:37
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

eu cred ca omul iubeste o singura data in viata..in restul situatiilor (daca sunt) are iluzia iubirii adevarate.
cat despre casatorie ,marius,si mai ales despre participarea la nunta,cunosc un cuplu,ea ortodoxa,el evanghelist,la batut la cap ani de zile..pana singur a ajuns la concluzia ca vrea ortodox pt faptul ca in bisericile ortodoxe si mai ales la slujbe simtea ceva...ceva de care nu avea parte in bisericile lor..asa....si s-au casatorit si civil si religios..dar la nunta din partea mirelui nu a fost...decat mirele...in rest din randul evanghelistilor nu a venit NIMENI.
  #18  
Vechi 16.07.2008, 13:50:20
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Poarta crucea pe biblie ca sa ii induca in eroare pe ortodocsi! Astia-s lupii imbracati in haina de oi!

N-au cruce nici in suflet! Ca de-ar fi purtat-o in suflet, le-ar fi ars ereziile si minciunile! Le-ar fi ars ura si dispretul pe care il arata fata de ortodocsi!


Frate, daca vrei sa ai pace si bucurie, ai nevoie de comuniune in credinta! Nu trebuie sa urasti un om care nu e in comuniune de credinta cu tine, dar NICI sa nu te casatoresti cu el.

Nu te gandi tu ca o sa o convertesti....e o nebunie si e un basm in care daca ai crede, esecul iti este asigurat! Nu noi convertim, ci Dumnezeu cheama! Ea a auzit poate glasul Domnului...dar a luat o alta cale unde nu are parte de Hristos, pentru ca nu mai au taina Impartasaniei!

De nunta iti pasa tie? Cum se distreaza unii sau altii? De Hristos iti pasa? Doi soti care nu se impartasesc ....n/au parte de Hristos!

Ia seama la tine insuti ca si tu trebuie sa te convertesti cu adevarat la Hristos!
  #19  
Vechi 16.07.2008, 14:52:49
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius007
VORBIND IN VIITOR ...Da! Ea isi doreste si cununie religioasa ! Nu numai civila ! Si eu imi doresc la fel !
dar poti sa faci cununie religioasa cu o adventista? eu stiu ca ortodocsii se pot casatori doar cu ortodocsi, nu este asa?

partea cu bradul de Craciun si mos craciun nu ar fi rea, pentru ca oricum nu sunt elemente crestin-ortodoxe

ciudata partea cu crucea...adica nu o poarta la gat, dar o au pe biblie:dozingoff:
  #20  
Vechi 16.07.2008, 15:42:39
floryyn floryyn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2008
Mesaje: 15
Implicit

Marius, frate, parerea mea e sa-ti vezi de treaba. Adventistilor n-ai ce le face. Sunt foarte bine "teleghidati", "zombizati", n-ai nici cea mai marunta sansa s-o scoti dintr-ale ei. Las-o si mergi inainte pe calea ta ortodoxa. Altfel vei avea numai necazuri.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
PC ortodox ? podariuv Generalitati 0 30.10.2009 23:59:54
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29