Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.08.2008, 09:22:07
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalynn007
voi ce credeti calugarii din ziua de azi mai duc viata de asceti pe care o duceau odinioara calugarii din vechime?oare calugarii din ziua de azi care dispun de toate mijloacele de comunicare moderna,care au manastirile in mijlocul oraselor,oare acestia mai pot sa isi duca viata asa cum o duceau vechii calugari?astept parerile voastre
Ori e calugarie ori e modernism! Da, sunt monahi ce umbla in masini luxoase dar aceia sunt doar umerase pentru rasele monahale. Si nu o spun eu ci o spun parintii pustiei. :) Dar sunt si monahi sporiti asemenea parintelui Arsenie (Sf Ioan de K.)ce traiesc in lume si pentru lume. Faptul ca sunt inconjurati de lux ii ajuta sa sporeasca nicidecum nu ii ingreuiaza. Vedeti? depinde din ce punct privim monahismul si ce anume vrem sa vedem. Avem exemple si bune si rele depinde de tine ce vei urma.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 26.08.2008, 13:44:30
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Fratilor, nu vreau sa judec pe nimeni. Adevarata nevointa a monahilor este ascunsa ochilor nostri, sunt multi care au neincetata rugaciune. Dar nu trebuie sa ridicam in slavi pe cei din manastire, ca stim cu totii prea bine ca nu doar haina de calugar mantuieste. Este smintitor pentru noi(cel putin pentru mine) cand mergem si suntem cazati la manastiri unde confortul este la el acasa. Dar asta nu ar trebui sa ne schimbe atitudinea fata de monahism, in niciun caz.

Se spune ca manastirea este "poarta spre rai" si sa fim bucurosi ca Bunul Dumnezeu ne invredniceste sa o cunoastem. Imi amintesc cat de frumos este sa mergi pe o potecuta de munte spre o sfanta manastire, acolo unde padurea isi ascundele odoarele ei - sihastrii- si acolo unde sta marturie vremii, o bisericuta si slujitorii ei.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 26.08.2008, 13:53:57
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

De obicei eu foloseam frunzele de nuc pentru Tiroidă. Folosesc miere cu coji verzi zvântate pentru tiroidă sau o frunză pusă într-un pahar cu apă împotriva vasodilatației, extern oțet cu frunze de nuc bun și pentru Pecingine, poți pune și în băi, ceaiul este prea tare pentru femei, mai benefic s-a dovedit pentru bărbați. Pentru negi la animale, apa cu multe frunze de nuc este excelentă, dezinfectează și cad negii, pentru față este iarăși foarte bună. Depinde cum ai posturile și cât de puternică este constituția organismului fiecăruia. Dacă te vei chinui să tii posturile ca la carte îți garantez, din proprie experiență, că vei uita de patimi ani de-a rândul, altfel te poți folosi de planta aceasta cu succes și fără efecte negative.
http://farmaciaverde.wordpress.com/2008/05/08/nucul-remedii-si-utilizari-in-tratamentul-bolilor/[/link]
Reply With Quote
  #84  
Vechi 26.08.2008, 16:47:03
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

Din punctul meu de vedere, este bine să ții posturile până când vezi că nu mai poți, apoi să dezlegi la lapte și când vezi că iarăși poți ține post, să continui postul. Aceasta este dezlegare pentru cei neputincioși. Dacă vei lua vitamine și minerale, Ca, Fe etc. este posibil să capeți afecțiuni la rinichi sau altele. Eu mănânc într-o zi lactate ca să pot ține postul din ziua de miercuri sau vineri.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 26.08.2008, 19:44:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte interesant ceea ce ne scrii, isaia. Multumesc si pentru link.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 26.08.2008, 20:20:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le in pateric zice caci patimile calugarilor sunt mai bine-placute lui Dumnezeu decat virtutile mirenilor.
:p
Reply With Quote
  #87  
Vechi 26.08.2008, 20:49:18
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Dom-le in pateric zice caci patimile calugarilor sunt mai bine-placute lui Dumnezeu decat virtutile mirenilor.
:p
Mihailt, da-ne te rog si un citat.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 27.08.2008, 07:07:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de isaia
La vindecarea stărilor de mânie ajută foarte mult Calciul. O infecție în organism poate să te înnebunească; este foarte bun tratamentul cu Polidin. Mai ajută foarte mult și ceaiul din ceapă bulb cu măceșe infuzate.Totul este să te ferești de contactul direct cu animale fătate, cu balega; folosește mănuși și mască chirurgicală. La intoxicația cu ciuperci este foarte bun Laptele Crud. Doamne ajută!
nu pot sa cred ca citesc asta la un topic care se numeste "CALUGARIA MODERNA" --

isaia, nu ti se pare frate/soro, ca esti pe langa subiect de ceva vreme incoace?... te crezi cumva la rubrica "medicina naturista" a vreunei reviste "buna la toate"??
Reply With Quote
  #89  
Vechi 27.08.2008, 08:24:52
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Topicul acesta mi se pare cam aiurea, mai ales titlul.. "calugaria moderna"?! De cand se modernizeaza calugaria - in adevaratul sens al cuvantului "calugarie"? Si sa ne dam asa cu parerea despre cum ni se pare noua ca este viata de calugar fara sa stim cu adevarat despre ce este vorba (nu cred ca cineva de pe aici este monah/monahie...ar fi culmea), este doar simpla barfa. Nu vad ce folos iese din discutia asta. Nici nu este vreunul...
Reply With Quote
  #90  
Vechi 27.08.2008, 09:10:27
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

Bre eu am muncit 8 ani și jumătate în mănăstire și dacă nu te protejezi, te cari. Poate aveți noroc să nimeriți la vreun birou și apoi vă cred. Dar să știți că nu vă pune nimeni în icoană.:angry:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta moderna - produs al teologiei evreiesti! LgMihail Teologie si Stiinta 18 05.03.2013 15:27:25
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 03:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52
Turnul Eiffel sau adorarea falusului in societatea moderna mihailt Generalitati 12 01.04.2009 21:13:27