Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2008, 01:11:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ne scrii, inseamna ca ai niste motive, pentru care te indoiesti. Noi nu suntem oracol si nu-ti putem da un raspuns fara a sti despre ce e vorba.
Dar sfatul cel mai bun ti s-a dat: vorbeste cu un preot, spune-i ce te doare, de ce iti faci griji, si vezi ce iti spune.
De obicei Ingerul nostru pazitor ne alerteaza, atunci cand ceea ce facem nu e bine.
E mai indicat sa asculti de aceste semnale si sa le analizezi; iar daca e ceva de indreptat, indreapta. In orice caz nu fa ceva impotriva ta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.08.2008, 02:58:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu zic ca totusi nu e bine sa incepi o casnicie cu indoiala in suflet...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.08.2008, 17:15:35
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de allex_adriana
in luna octombrie ma casatoresc si nu stiu daca e bine ceea ce fac
si eu am avut aceleasi indoieli inainte de casatorie, sincer nu vroiam sa ma mai casatoresc, nu i-am spus duhovnicului ceea ce gandeam atunci, m-am casatorit si dupa 5 luni, din care doar 1 luna pot spune k am fost casatorita, apoi am divortat. motivele divortului nu vreau sa le spun k sa nu se sminteasca careva. oricum parerea mea e k trebuie sa te gandesti bine bine la pasul care urmeaza sa il faci, sa vorbesti cu duhovnicul sa fi sincera si sa iei decizia corecta.
numai bine!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2008, 18:06:34
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Draga allex_adriana, daca imi permiti sa-mi dau si eu cu parerea, cred ca trebuie sa ai grija sa nu dai cu piciorul relatiei tale, mai ales daca va intelegeti bine si sunteti impreuna de ceva mai mult timp. Pentru ca indoielile pe care le ai sunt firesti, si poate din cauza ca trebuie sa te apropii un pic mai mult de credinta. Iubirea intr-un cuplu este minunata, este o minune sa iubesti si sa te simti iubit neconditionat, sa te simti capabil sa daruiesti mai mult decat crezi ca poti darui, si sa primesti cu recunostinta ceea ce ti se daruieste. Simti ca esti implinit, nu-ti mai trebuie absolut nimic decat sa stii ca vei ramane toata viata alaturi de persoana iubita... Insa greseala noastra este ca uitam foarte, prea usor ca fara Dumnezeu nu am fi avut parte de astfel de trairi, de fericirea pe care ne este teama sa o pierdem la un moment dat pt ca simtim ca fara cel/cea iubit/a nu mai putem trai (cum simti si tu...). Uitam ca fara El nu am fi avut alaturi nici persoana pe care ajungem sa o iubim cel mai mult. Uitam, si ne obisnuim doar cu fericirea din dragostea care ne schimba complet, si care ni se pare ca este de ajuns. Dar cand incepem sa simtim anumite indoieli, si sa avem anumite temeri, cred eu ca este un semn bun, pt ca asta inseamna ca nu ne ramane de facut decat sa ne amintim de Domnul! Si sa facem din iubirea pe care o traim un motiv ca sa ne apropiem cu adevarat de El, pt ca cel mai mult avem nevoie de Dumnezeu. Sa nu uitam niciodata sa-I multumim, in adancul nostru. Sper sa iti fie de folos cuvintele mele, pt ca te inteleg. Roaga-te Maicii Domnului sa te lumineze, si sa te linisteasca. Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2008, 19:17:56
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

eu sunt sigura ca vreau sa ma casatoresc...dar deocamdata nu pot pt ca nu avem posibilitati..:(:(
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.08.2008, 00:23:14
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de allex_adriana
in luna octombrie ma casatoresc si nu stiu daca e bine ceea ce fac
Psalmi 14
4. (...) iar pe cei ce se tem de Domnul ii slaveste; [color=red]cel ce se jura aproapelui sau si nu se leapada,[/color]
5. Argintul sau nu l-a dat cu camata si daruri impotriva celor nevinovati n-a luat. Cel ce face acestea [color=red]nu se va clatina in veac.[/color]

... s-ar putea sa gresesc... dar eu ma gandesc ca daca ai spus acel "DA" cand el te-a cerut in casatorie, si mai ales daca ati fixat data nuntii, e bine sa nu iti calci cuvantul decat daca el si-l calca pe al lui, si se razgandeste... doar asha ai fi dezlegata de promisiune...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2011, 21:48:46
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
eu cred ca nu trebuie sa- ti faci griji atat timp cat exista iubirea ce va leaga. orice inceput e mai greu, asa- i, totusi ai incredere ca va fi bine.

la mine situatia e alta. suntem doi oameni care s-au iubit(sper ca iubie a fost) iar acum, dupa o prietenie de 6 ani care cred ca se va finaliza prin casatorie traim suferinte interioare de neimaginat. nu stiu unde s- a dus frumusetea si atractia de la inceput, caldura si blandetea, tandretea si vorbele frumoase.
simt ca dupa ce l- am iubit atatia ani, m- am intors iar la singuratate, la o instabilitate emotionala si, mai ales, la dorinta de a intalni din nou marea dragoste.
si de asta apare la mine cumplita intrebare:CE SA FAC? sa ma casatoresc cu riscul de a fi nefericita si a -l face nefericit si pe cel de langa mine, sau.........sa renunt pur si simplu la tot ce am construit in acesti ani...
e greu si f trist ca se intampla asta......
daca ai o singura urma de indoiala in suflet...nu fa acest pas...casnicia nu este usoara...daca deja sunteti plictisiti unul de altul...cum veti face fata incercarilor care vin?..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2011, 22:08:08
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de allex_adriana Vezi mesajul
in luna octombrie ma casatoresc si nu stiu daca e bine ceea ce fac

Tu trebuie sa sti daca este bine sau nu . Adica tu iti cunosti alesul si ar trebui sa sti daca merita sa faci pasul sau nu . Deci atunci cind faci acest pas nu-l faci pentru o zi ci pe o viata si presupune multe responsabilitati ,gindeste de 100 de ori si fa o singura data .Consultate cu familia cu prieteni apropati care ar putea sa-ti dea un sfat si care va cunoaste pe amindoi . Doamne Ajuta ! si numai bine
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 22:27:42
ajutati-ma va rog... nu stiu ce sa mai fac cu viata mea... maria25 Intamplari adevarate 334 29.09.2016 12:06:13
Nu stiu Mara2009 Nunta 27 07.12.2011 22:25:39
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 21:48:15