Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.08.2008, 11:24:10
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Eu nu am spus ca nu e un geniu. Este! Fara indoiala! Dar NU crestin si NU ne ajuta cu nimic!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.08.2008, 11:56:56
mariaana mariaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fllorina
Eu nu am spus ca nu e un geniu. Este! Fara indoiala! Dar NU crestin si NU ne ajuta cu nimic!
Prin munca lui a aparat neamul romanesc, fara sa primeasca nimic in schimb, ba mai mult asta l-a dus la moarte. La judecata ne v-om prezenta ca romani nu? Noi cum ne ajutam neamul daca nici pe Eminescu nu-l mai respectam.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.08.2008, 11:59:05
mariaana mariaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fllorina
Eu nu am spus ca nu e un geniu. Este! Fara indoiala! Dar NU crestin si NU ne ajuta cu nimic!
Prin munca lui a aparat neamul romanesc, fara sa primeasca nimic in schimb, ba mai mult asta l-a dus la moarte. La judecata ne v-om prezenta ca romani nu? Noi cum ne ajutam neamul daca nici pe Eminescu nu-l mai respectam.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.08.2008, 12:00:17
mariaana mariaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fllorina
Eu nu am spus ca nu e un geniu. Este! Fara indoiala! Dar NU crestin si NU ne ajuta cu nimic!
Rugaciune


Nadejde si-ntarire
si zid de mantuire
pe tine castigandu-te,
ingenunchem rugandu-te:
de chinuri ce ne bantuie,
Marie, tu ne mantuie!

O, Sfanta Marie!
Tu, maica durerilor,
regina tariilor,
taria soliilor,
izvoru-ndurarilor
luceafar al marilor,
indura-te, pleaca-te,
nadejdea corabiei,
invingerea sabiei,
limanul sarmanilor
si soarele anilor,
balsamul ranitilor,
norocul iubitilor,
o, da-ne tarie,
Sfanta Marie!

Iisuse Hristoase,
de oameni iubitorule,
Mantuitorule,
izvor mantuirilor,
de acum si pururea
si-n vecii vecilor!







Rugaciune

de Mihai Eminescu


Craiasa alegandu-te
Ingenunchem rugandu-te,
Inalta-ne, ne mantuie
Din valul ce ne bantuie;
Fii scut de intarire
Si zid de mantuire,
Privirea-ti adorata
Asupra-ne coboara,
O, Maica prea curata
Si pururea Fecioara,
Marie!

Noi, ce din mila Sfantului
Umbra facem pamantului,
Rugamu-ne-ndurarilor,
Luceafarului marilor;
Asculta-a noastre plangeri,
Regina peste ingeri,
Din neguri te arata,
Lumina dulce clara,
O, Maica prea curata
Si pururea Fecioara,
Marie!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.08.2008, 17:52:02
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

EMINESCU ESTE SI-UN GENIU CRESTIN.NU SCOATETI CUVINTELE DIN CONTEXT.PATRUNDETILE
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.08.2008, 19:09:24
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Cred ca pana la urma depinde de fiecare, cum il apreciem, sau nu, pe "cel mai mare poet al tuturor timpurilor". Mie personal nu imi place poezia lui Eminescu. Am citit doar ceea ce si pt ca am fost obligata, dar nu sunt de acord cu filosofia pe care o exprima in poeziile sale. Se stie ca s-a inspirat mult din Schopenhauer, din Nietzsche - parintele nihilsmului (curentul care domina gandirea secolului nostru, care se bazeaza pe negarea lui Dumnezeu si lupta contra lui Hristos, contra crestinismului, cu alte cuvinte un curent filosofic satanic). Eu am citit cate ceva de Nietzsche, si mai putin din Eminescu, dar se observa usor ca marele nostru poet si-a insusit ideile nihiliste si le-a promovat prin poeziile sale - "Scrisoarea I" este cel mai simplu exemplu doveditor. Iar poeziile sale de dragoste, mi se par cel mult niste dulcegarii. Dar asta e doar parerea mea :p Ceea ce nu neg, este talentul sau, de geniu, adica minte luminata a secolului in care a trait. Iar in ce priveste viata lui personala, nu cred ca putem fi in masura sa aruncam cu piatra, dar nici sa-l scuzam pentru libertinajul prin care si-a pierdut controlul asupra propriei vieti. Dumnezeu l-o fi iertat pentru pacatele sale, si pentru lucrurile oneste pe care le-a facut probabil s-au rugat multi oameni ai Bisericii pentru sufletul sau. Ceea ce vreau sa mai spun este ca Mihai Eminescu nu ar trebui ridicat in slavi asa cum se tot face de decenii. Sunt si alti poeti buni, mai ales cei care au scris poezie crestina, si oameni ai Bisericii, de cultura, din Evul Mediu - dar care din pacate nu sunt prea cititi pt ca sunt "de moda veche"... (mitropolitii scriitori Varlaam, Dosoftei..). Desi este literatura veche, scriitorii acestia sunt mult mai valorosi prin ceea ce au scris, pt ca la acea vreme gandirea nu era atat de distorsionata ca in prezentul nostru... Iar scrierile cu adevarat ziditoare de suflet sunt de fapt cele din vechime, incepand cu Sf Scriptura... (nu am scos-o de la mine, ci scrie chiar in Biblie - nu mai retin in ce capitol, mi-a ramas doar in minte - unde ni se recomanda sa incepem cu vechii "carturari" daca vrem sa dobandim cunostinte si intelepciune).
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.08.2008, 20:37:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"O marturie mult mai tarzie, de prin 1886, din perioada ultima a bolii, vine sa confirme
intoarcerea definitiva la credinta izbavitoare. Incurajat de Creanga sa incerce si un tratament la bolnita Manastirii Neamt, Eminescu accepta sugestia. Tratamentul nu s-a dovedit eficace, dar aura locului sacru l-a inconjurat pe bolnav cu clipe de liniste binefacatoare pentru sufletul sau. Caci, asa cum a consemnat un duhovnic al manastirii pe un Ceaslov, poetul a cerut sa fie spovedit si impartasit (era ziua de 8 noiembrie 1886, ziua Sfintilor Voievozi Mihail si Gavriil, ziua lui Mihai). Si, dupa ce a primit Sfanta Impartasanie, a sarutat mana preotului si i-a spus: "Parinte, sa ma ingropati la tarmul marii, langa o manastire de maici si sa ascult in fiecare seara, ca la Agafton, cum canta Lumina lina". (Zoe Dumitrescu-Busulenga)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.08.2008, 21:02:50
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
din Nietzsche - parintele nihilsmului (curentul care domina gandirea secolului nostru, care se bazeaza pe negarea lui Dumnezeu si lupta contra lui Hristos, contra crestinismului, cu alte cuvinte un curent filosofic satanic)
Nu cred ca Eminescu citise pe Nietzche.

Unde ai auzit de asta? Cartile lui Nietzsche au fost publicate ]n ultimii ani de viata ai lui Eminescu, greu de crezut ca el si le-a putut procura.

Eminescu si-a format personalitatea ]n adolescenta si influentele din anii maturitatii au fost nesemnificative.


Pentru mine Eminescu e un miracol. Perfectiunea operei lui e absoluta.

Este evident darul lui Dumnezeu în el si faptul ca poeziile lui sunt ]n limba româna e o onoare pentru noi.

Limba româna capata în poeziile lui o profunzime si frumusete uimitoare si totodata parca auzi toate generatiile de carturari din epocile trecute.

Desigur, a suferit de influentele iluministe, dar evrddnic de lauda ca nu a murit ]n ele ci s-a smerit ]n ultimii ani de viata.

A trait tot timpul animat de o dragoste devoratoare fata de neam si a avut din aceasta pricina o existenta ascetica. Nu cred ca mergea la prostituate, era un idealist si perfectionist iar asa ceva ar fi fost contrar principiilor lui.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.09.2008, 09:41:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Asa cum eroii Revolutiei, dandu-si viata pentru libertatea noastra, prin sacrificiul suprem si iubirea fata de tara au ajuns la Dumnezeu (asta a spus-o un mare teolog ortodox), asa si Eminescu poate fi considerat unul din martirii ucisi pentru dragostea purtata poporului roman si pentru ideile sale sanatoase, in asta aflandu-si mantuirea...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.09.2008, 11:56:40
filotegheorghe filotegheorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan
Ce inseamna pt voi mihai eminescu? si nu numai.avem atati de multi titani ai istoriei care au intrat de mult timp in umbra ignorantei.ii mai stim? ii mai cunoasteti?
Un poet inegalabil al neamului romanesc...un MARE poet...un adevarat geniu...un poet complet...un simbol al culturii romanesti...o sinteza...o esenta...un spirit nemuritor...ori si cat de mult am scrie despre el nu am termina niciodata...si asta spune totul...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
La Miercurea Ciuc se pregateste redenumirea strazii Mihai Eminescu in strada Attila colaps Generalitati 30 08.11.2012 21:57:43
Statuia lui Mihai Viteazul din Bucuresti de la Universitate este mutata de acolo mihailt Generalitati 16 09.09.2010 22:28:16
121 de ani de la trecerea la ceke vesnice a poetului Mihai Eminescu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 15.06.2010 09:58:12
Mihai Eminescu - 157 silverstar Generalitati 8 15.01.2007 18:18:59